Sayfa 586/1312 İlkİlk ... 864865365765845855865875885966366861086 ... SonSon
Arama sonucu : 10492 madde; 4,681 - 4,688 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

1. Ben evlerin 2 tanesini sıfır eşyalı bir tanesini de eşyasız aldım. Almadan önce herkesin malumu kiradaydım ama kiradan çıkıp eşyasız aldığım eve yerleştim. Fakat diğer 2 eve de daha önceden de söylediğim üzere kiracı ile uğraşmak istemediğim için kiracısız duruyor.

Aslında eşim başımın etini yiyor Kuşadasında yazın bunları en azından dönemsel kiraya versek çok güzel kazançlar elde ederiz diye ama ben insanlarla pek uğraşmayı sevmediğimden ötürü portföy olarak varlıklarımı koruması için dönemsel bile kiraya vermiyorum ama seneye belki airbnb vb yazlık dönemsel kiraya verebilirim.

Ama istanbul'da bile ev almış olsaydım evimi asla kiracıya vermez boş tutardım. Buradaki arkadaşlar "kiracıya vermezsem satar dolara altına yatırırım daha iyi" diye düşünüyor olabilir ama hatırlatırım ben dolar 13.60 dayken doları bozup 3 ev aldığımda buradaki arkadaşların çoğu bana yaptığım işin saçma olduğunu doların ve altının gayrimenkul yatırımını her zaman geçeceğini söylemişti ama dolar gayrimenkul aldığım günden itibaren sadece %20 arttı ama aldığım evler %140 arttı. ve 2023 haziran seçimlerinin sonucunu görmeden satılacak bir tane bile gayrimenkulüm yok.

Sonuç olarak mesele ne aldığın değil ne zaman aldığındır. Kiracı olayını da kafaya takmayın boş haliyle bile kazanç yukarıdaki gibi ve sürekli kiracılı asla ev tutmam.
    Son düzenleme : vivatrader; 04-06-2022 saat: 13:52.
    “First of all, never play macho man with the market. Second, never overtrade.” – Paul Tudor Jones

2.  Alıntı Originally Posted by cennetyolu Yazıyı Oku
    Acaba ev sahibi ile kiracı arasında kira sözleşmesi düzenlenirken "işbu ev sadece 3 yıllığına kiralanacaktır. Belirlenen süre sonunda çıkmayı peşinen kabul ediyorum." şeklinde özel madde konulabilir mi? konulsa da mahkemelik olunursa geçersiz mi olur?
    Sözleşmeler kanuna aykırı olamaz.

3. "Mülkiyetsiz yaşam Projesi" ve 2030 Great Reset Planlı küresel bir ajandadır ve

2030 a kadar dünyadaki bütün gayrimenkul fiyatların basılı olan tüm kağıt paralardan ve hatta altından bile daha fazla değer kazanacağını düşünüyorum.

Eskiden kirada yaşamak bir seçimdi yani kirada kalıp paranızı diğer enstrümanlarda değerlendirip çok daha karlı işler yapabilirdiniz ama önümüzdeki yıllarda artık kiracı olmak seçim değil zorunluluk oldu. Ne yaparsanız yapın önümüzdeki yıllarda gayrimenkul fiyatlarını geçmek neredeyse imkansız hale gelecek bence...

Hedef insanları kiracı yapmak ve konutların küresel dev şirketlerin eline geçmesidir Büyük resimde bunlar varken malınıza sahip çıkın diyorum.

Malı en çok fazla değer artışı olduğu dönemlerde elinizden kaptırırsınız. Yüksek fiyatların büyüsüne kapılıp elinizdeki evi satarsınız ve Sonra bir bakmışsınız ki tren çok hızlı ve o malı bir daha asla yerine koyamazsınız...

-------
    Yazdıklarım kişisel görüşlerim olup asla yatırım tavsiyesi değildir.
    Son düzenleme : vivatrader; 04-06-2022 saat: 14:04.
    “First of all, never play macho man with the market. Second, never overtrade.” – Paul Tudor Jones

4.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    yahu bu yaşlılarla uğraşmak hakkaten zor...yaw amca sat gitsin, al paranı, yap dolar-altın neyse koy bankaya..ne uğraşıyorsun bu yaşta yok kiracıydı, yok oydu buydu..bana çok saçma geliyor bu işler, belki yaşlanınca biz de öyle olacağız
    Bu sistem bu enflasyon ortamında bir sürü enstrümanın olduğu ortamda (tahtası kapanmış RSX rusya etfi bile portföyde var :D ) ben bile köşeye sıkışıp kaldıraçla ev aldırdıysa döviz taşımanın yasaklı olduğu dönemde yetişmiş çalışmış yaşlılara birşey demiyorum. Evi sosyal güvence olarak görüyorlar emekli maaşı gibi ama resmi enflasyondan daha az yıllık artan masrafları artan ve değer artışı yıllara göre düşen bir varlık

5.  Alıntı Originally Posted by oguzvortex19 Yazıyı Oku
    Bu sistem bu enflasyon ortamında bir sürü enstrümanın olduğu ortamda (tahtası kapanmış RSX rusya etfi bile portföyde var :D ) ben bile köşeye sıkışıp kaldıraçla ev aldırdıysa döviz taşımanın yasaklı olduğu dönemde yetişmiş çalışmış yaşlılara birşey demiyorum. Evi sosyal güvence olarak görüyorlar emekli maaşı gibi ama resmi enflasyondan daha az yıllık artan masrafları artan ve değer artışı yıllara göre düşen bir varlık
    Oğuzcum, hazır parasıyla ev alanlarla yıllarca dalga geçildi bu başlıkta. Enayi yerine kondu. Ben de sürekli oturulan ev mutlaka alınmaya çalışılmalı dedim, hatta zamanlama iyi olduğunda konut yatırımının da iyi kazandırdığını anlattım. Dolayısıyla emlak yatırımına itiraz etmem mümkün değil.

Ama kiracıyla uğraşmak, hele yasal limit altı artış konusunda direnen, evine zarar verebilecek, faturaları takabilecek birine kiraya vermek yerine hiç kiraya verme diyorum. ya da belli bir yaş üzerindeyse uğraşma diyorum. 40-50 yaşındayken portföy riskini dağıtmak, enf. a karşı okunmak için konut ok…yani senin yaptığın doğru..ama yaşı 70 e gelmiş insanların hala kiracıyla uğraşması bana saçma geliyor.

Şunu da anlıyorum..satarsam hazır para Çar çur olur. O ister, bu borç ver der…eğer paraya çok ihtiyacın yoksa boşta tutarsın. Ya da gerçekten çok düzgün bir kiracı bulursun, ince eler sık dokursun. Gerekirse ucuza ver, ama sıfır sorun birine ver.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

6. Merhaba,

aslında aşağıda yazacaklarım bu "konu başlığı" için çok uygun olmasa da, konunun son birkaç sayfasında okuduklarım beni bir şeyler yazmak için tetikledi.

Şu anda Ankara Etimesgut Bağlıca'da ve Etimesgut Mevaşehirde 4+1 kiralık ev bakmaktayım. Bir doktor olarak bile istenen kira rakamlarını gördükçe şaşırmıyor değilim. Bu durumun nedeninin bazılarının iddia ettiği gibi sarı site ve onun yarattığı sürekli (+) geribildirimin sonucu olduğunu düşünmeye başladım; tabi arz tarafında. Emlaktan çok da anlamasam da ülkenin alım gücü ortada ve bunu tam da kendi durduğum noktadan söylüyorum. Kira açısından son rakamların sürdürülebilir olduğu konusunda çok şüpheliyim.

Benim serzenişim ise arz için(!) "sarı bir site" var ise talep için(!) de sitenin olması gerektiği.

Ev sahipleri için kiracı ne kadar önemli ise en azından benim gibi(!) kiracılar için de ev sahipleri çok önemli. Hiç kimse durduk yere kafasının ağrıması istemez. Herkes huzurlu olmak ister.

Kısaca düşüncem ve diyeceğim o ki
    1- Arz için bir sarı site var ise talep için de geniş katılımın sağlanabileceği bir platformun olması gerektiğidir. Talep edenin şartlarını rahatça ortaya koyabileceği bir platform.
    2- Ankara Etimesgut Bağlıca'da ve Etimesgut Mevaşehirde 4+1 kiralık ev bakmakta olduğumdur.

Saygılar

7. 2 sene önceki "konuta yatırım yapmak aptallıktır" minvalindeki muhteşem (!) öngörülerinizden sonra, aşağıdaki öngörünüzün de en az o kadar muhteşem olabileceğini düşünerek hemen dikkate aldım

Alıntı Originally Posted by vivatrader Yazıyı Oku
    "Mülkiyetsiz yaşam Projesi" ve 2030 Great Reset Planlı küresel bir ajandadır ve

2030 a kadar dünyadaki bütün gayrimenkul fiyatların basılı olan tüm kağıt paralardan ve hatta altından bile daha fazla değer kazanacağını düşünüyorum.

Eskiden kirada yaşamak bir seçimdi yani kirada kalıp paranızı diğer enstrümanlarda değerlendirip çok daha karlı işler yapabilirdiniz ama önümüzdeki yıllarda artık kiracı olmak seçim değil zorunluluk oldu. Ne yaparsanız yapın önümüzdeki yıllarda gayrimenkul fiyatlarını geçmek neredeyse imkansız hale gelecek bence...

Hedef insanları kiracı yapmak ve konutların küresel dev şirketlerin eline geçmesidir Büyük resimde bunlar varken malınıza sahip çıkın diyorum.

Malı en çok fazla değer artışı olduğu dönemlerde elinizden kaptırırsınız. Yüksek fiyatların büyüsüne kapılıp elinizdeki evi satarsınız ve Sonra bir bakmışsınız ki tren çok hızlı ve o malı bir daha asla yerine koyamazsınız...

-------
    Yazdıklarım kişisel görüşlerim olup asla yatırım tavsiyesi değildir.

Sayfa 586/1312 İlkİlk ... 864865365765845855865875885966366861086 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •