Sayfa 671/1312 İlkİlk ... 1715716216616696706716726736817217711171 ... SonSon
Arama sonucu : 10492 madde; 5,361 - 5,368 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

1.  Alıntı Originally Posted by coletta Yazıyı Oku
    5 yıl konusu açılmışken 5 yıl doldugunda çevredeki benzer daire fiyatları 6k ise kiracı açısından bakınca vermesi gereken fiyat sizce nedir?
    Ben olsam "Bak çevrede kiralar 6 bin lira. Seninle bunca yıllık karşılıklı hatırımız var. Sen 5 bin versen yeter" derim.
    Karşımdaki kişi fırsatçı yamyamın teki değilse muhtemelen 4.500 liraya bağlanır o iş.

5 yıldır kirasını aksatmamış adam 4 bin de verse idare ederim.

Ama beleşçiliğin sınırlarını zorlarsa sinirler gerilir.
    Evi tutarken herkes iyidir. Yeni kiracı adayınız iyi birine benziyor olsa da, DAVA GEÇMİŞİNİ mutlaka isteyin.
    https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/...nir-mi-6994969

Alıntı Originally Posted by coletta Yazıyı Oku
    5 yıl konusu açılmışken 5 yıl doldugunda çevredeki benzer daire fiyatları 6k ise kiracı açısından bakınca vermesi gereken fiyat sizce nedir?

SNE-LX1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    4-4.500 uygundur
    4.250 ye bağlasın bi aracı
    69 mu yok daha neler. Bu yıl mı? İmkansız.Bozguncular ağzınızdan çıkanı kulağınız duyuyor mu?

3. Bu kira mevzuları zorla insanı kötü yapar bu bir gerçek. Babamın da çok fazla evi olduğundan bir eve kiracının ne kadar hasar verebileceğini iyi bildiğimden kendi kiracımla uygun anlaşma yoluna gittim. Ben de başka şehirde kiracıyım ve ev sahibi %100 zam istiyor. Ben kendiliğinden %55 vermeyi kabul etmiştim üstelik daha 3 yıllık kiracıyım. Bu gidişle %25 zamlı kirayı hesabına yollayıp beni çıkartabilirsen çıkar diyeceğim. Zaten bu şehirde son 10 ayım kaldı. Bu arada % 100 zam istenen ev de Erzincan'da. Klasik Anadolu çakallığı yapıyor. Sözleşmede demirbaşları yazmamışlar. En son beni kızdırıp kombiyi ocağı da alıp taşıtacaklar. İyi niyetli olunca da saf sanılıyorsun bu memlekette.

Kiraci yüzde 25 zam yapacağım istiyorsan gidip kira tespit davasi acabilirsin derse yasal olarak ne yapilabilir. Beş yıl mevzusu sanırım yanlış yorumlanıyor
     Alıntı Originally Posted by djoz Yazıyı Oku
    Hayır, 5 yılı dolan kiracı % 25'e tabi değil.
    % 25 sınırlaması, normalde olan TÜFE sınırlamasının yerine geldi.

5 yılı dolan kiracıda "şu orana" veya "bu orana" bakılmaz, piyasadaki güncel kira seviyesine bakılır.
    Yani "yüzde şu kadar zam" yapılmaz.
    Yüzde kaça denk geldiği fark etmeksizin güncelleme yapılır.

Hani "zam değil güncelleme" diye komik bir tabir var ya, işte o tabirin asıl kullanılması gereken yer burası.

M2101K6G cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

5.  Alıntı Originally Posted by Güneydenizi Yazıyı Oku
    Bu kira mevzuları zorla insanı kötü yapar bu bir gerçek. Babamın da çok fazla evi olduğundan bir eve kiracının ne kadar hasar verebileceğini iyi bildiğimden kendi kiracımla uygun anlaşma yoluna gittim. Ben de başka şehirde kiracıyım ve ev sahibi %100 zam istiyor. Ben kendiliğinden %55 vermeyi kabul etmiştim üstelik daha 3 yıllık kiracıyım. Bu gidişle %25 zamlı kirayı hesabına yollayıp beni çıkartabilirsen çıkar diyeceğim. Zaten bu şehirde son 10 ayım kaldı. Bu arada % 100 zam istenen ev de Erzincan'da. Klasik Anadolu çakallığı yapıyor. Sözleşmede demirbaşları yazmamışlar. En son beni kızdırıp kombiyi ocağı da alıp taşıtacaklar. İyi niyetli olunca da saf sanılıyorsun bu memlekette.
    Demirbaşların kiracıya teslimi tanık anlatımlarıyla veya ev sahibinin daha önceki fotoğraflarıyla kolaylıkla ispatlanabilir. Eşyaları alırsanız TCK 155 maddesindeki güveni kötüye kullanma suçunu işlemiş olursunuz. Ceza ve hukuk mahkemelerindeki sadece avukatlık ücretleri bile sizin aleyhinize asgari iki tane ayrı 5.100 TL tutarında olur, bi de icra dosyasındaki avukatlık ücreti ve demirbaşların değeri ve yasal takip faiz ve masrafları derken sizi duman ederler.

6.  Alıntı Originally Posted by cafer76 Yazıyı Oku
    Kiraci yüzde 25 zam yapacağım istiyorsan gidip kira tespit davasi acabilirsin derse yasal olarak ne yapilabilir. Beş yıl mevzusu sanırım yanlış yorumlanıyor

M2101K6G cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    5 yıl dolunca ev sahibi kendince güncel rakamı dayatamaz. Kira tesbit davası açar, mahkeme emsallerine göre bir kira belirler ve bu kiradan uygun bir eski kiracı indirimi yapar ve yeni kirayı mahkeme öylece belirler. Siz de bu yeni kira ile dava açılış tarihinden sonraki geçmiş kiralarınız için kiracının ödediği miktarları mahsup ederek kiracıdan yasal faizini de ekleyip talep edersiniz.

7. Bir uzaktan tanıdık 2250 den 5000 yaptı kirasını .

7500 istiyordu alamadı çok eski kiracı

8. Çok net bir şey elde edemez. Tek tanık biziz. O 5100 ü odesek hala kiraya zam yapmaya göre karlıyız.Bizi çıkartması zaten imkansız. Çok net karar verdim %25 zam yapıp geçeceğim. Zaten son 10 aylık kiracılık deneyimim. Bakalım ev sahibi lehine tek karar çıkarsa sizi haberdar ederim.

Sayfa 671/1312 İlkİlk ... 1715716216616696706716726736817217711171 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •