Sayfa 508/1312 İlkİlk ... 84084584985065075085095105185586081008 ... SonSon
Arama sonucu : 10492 madde; 4,057 - 4,064 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

1. Kiracılığın sonu yok. Dipsiz kara delik.
    Sizin yerinizde olsam evi alırdım ancak projeden değil. Bitmiş iskanı alınmış daireler gece sizi rahat uyuturum.
    Kredi konusunda da çekebileceğim maksimum krediyi çekerdim
    Yinede karar sizin tabi
     Alıntı Originally Posted by kaiserx Yazıyı Oku
    Merhaba arkadaşlar,
    Bir karar verme arifesindeyim içimde acayip bir burukluk var. Belki paylaşırsam rahatlarım diye düşündüm.
    Burada değerlendirmelerini okumaktan keyif aldığım kişiler var. Olur da konuya dair değerlendirme yapabilirlerse çok mutlu olurum.
    Kirada oturuyorum. Sabit gelirli bir çalışanım.
    Bu aralar ev alma fikri iyiden iyiye aklıma girmiş durumda. Ancak evin %40'ına yakın bir birikimim var. Bu rakam da eregli ve benzeri hisselerde duruyor. Sepetimde başka yumurta da yok
    Geçen hafta projeden bir ev buldum gayet mantıklı geldi (fiyat hariç ) tabi bu evi alabilmem için elimde ne var ne yok satmam gerekiyor.
    Hatta yetmiyor, diğer kısmını 10 yıl vadeli kredi ile tamamlayarak evi alabiliyorum.
    Bu sebeple, uzun zamandır biriktirdiğim EREGLİ hisseleri ile vedalaşma fikri beni oldukça üzüyor ve geriyor.
    Çünkü sadece temettüden aldığım gelir aylık bazda ödediğim kiranın iki katı...
    Ancak, bu aralar evi alamazsam fiyatların artık benim ulaşabileceğim değerlerden çok çok yukarıda olacağını tahmin ediyorum.
    Hatta şimdi bile beğendiğim bazı evleri gelir gider dengem sebebiyle hayal dahi edemiyorum.
    Bir taraftan sat her şeyi al evi diyorum. Diğer taraftan yıllardır biriktirdiğim bu lotları satınca pişman olacağımı düşünüyorum. EREGL 'nin önümüzdeki sene tam bu zamanlar fiyatını yaklaşık 4'e katlayacağını düşünüyorum. (Yatırım tavsiyesi değildir.) Öte yandan evin yarısını da kredi ile uzun vadede alarak enflasyon karşısında eritme fikri de cazip geliyor. Başka bir açıdan yazın kira zammı var daha şimdiden o bir gerginlik yaratıyor.
    Ben ne yapsam inanın karar veremedim ve buraya sorayım dedim.
    EK BİLGİ:
    Evli, bir çocuklu ve 37 yaşında....
    Bilinen herhangi bir sağlık sorumuz yok.
    Bir araba var onun haricinde birikmiş yok.
    İç Anadolu'nun küçük şehirlerinden birisinde

elimdeki ereglileri saah erkenden satardım
    ev için çekebileceğim maksimum krediyi çeker
    eregliden kalan para olurssa dolara gömerdim
    oradan krediyi yavaş yavaş ödemeye başlardım
    bu enflasyonla 2 sene sonra ev kredisi bile zorlamaz
    69 mu yok daha neler. Bu yıl mı? İmkansız.Bozguncular ağzınızdan çıkanı kulağınız duyuyor mu?

3.  Alıntı Originally Posted by kaiserx Yazıyı Oku
    Merhaba arkadaşlar,
    Bir karar verme arifesindeyim içimde acayip bir burukluk var. Belki paylaşırsam rahatlarım diye düşündüm.
    Burada değerlendirmelerini okumaktan keyif aldığım kişiler var. Olur da konuya dair değerlendirme yapabilirlerse çok mutlu olurum.
    Bu aralar ev alma fikri iyiden iyiye aklıma girmiş durumda. Ancak evin %40'ına yakın bir birikimim var. Bu rakam da eregli ve benzeri hisselerde duruyor. Sepetimde başka yumurta da yok
    Geçen hafta projeden bir ev buldum gayet mantıklı geldi (fiyat hariç ) tabi bu evi alabilmem için elimde ne var ne yok satmam gerekiyor.
    Hatta yetmiyor, diğer kısmını 10 yıl vadeli kredi ile tamamlayarak evi alabiliyorum.
    Bu sebeple, uzun zamandır biriktirdiğim EREGLİ hisseleri ile vedalaşma fikri beni oldukça üzüyor ve geriyor.
    Ancak, bu aralar evi alamazsam fiyatların artık benim ulaşabileceğim değerlerden çok çok yukarıda olacağını tahmin ediyorum.
    Hatta şimdi bile beğendiğim bazı evleri gelir gider dengem sebebiyle hayal dahi edemiyorum.
    Bir taraftan sat her şeyi al evi diyorum. Diğer taraftan yıllardır biriktirdiğim bu lotları satınca pişman olacağımı düşünüyorum. EREGL 'nin önümüzdeki sene tam bu zamanlar fiyatını yaklaşık 4'e katlayacağını düşünüyorum. (Yatırım tavsiyesi değildir.) Öte yandan evin yarısını da kredi ile uzun vadede alarak enflasyon karşısında eritme fikri de cazip geliyor. Başka bir açıdan yazın kira zammı var daha şimdiden o bir gerginlik yaratıyor.
    EK BİLGİ:
    Merhaba,

Sizi çok iyi anlıyorum, zor bi karar.
    şimdi duruma bakınca evler reel olarak pahalı, fakat eregl de eskisi kadar uygun değil. ayrıca her sene bu kadar iyi temettü vermeyebilir. Yani bu sene kiranınız 2 katı ama iki üc sene sonra belki güncel kiranızın yarısı kadar temettü alabileceksiniz.

Sizin yerinizde olsam oturacağım evi değil. minimum peşinat maximum kredi ile alabileceğim bi ev alıp kiraya verirdim. ilk 5 sene zaten kira vergisi yok, ondan sonrası da kirada olduğunuz için yine yok. Bu şekilde hem riski dağıtmış olursunuz hem de evinizin bir kısmını almış olursunuz, sonuçta konut fiyatları artacaksa aldığınız ev de artacaktır./ ya da tam tersi.

Benzer örnek değil ama iki sene önce ev alırken hisse bozmuştum konut kredisini çok fazla kullanmamak için, şimdi baya pişman etti keşke maximum kredi alıp hisseleri satmasaymışım diyorum.

Bu arada sn Tasarrufcu'ya katılıyorum, çok bildiğiniz ve güvendiğiniz bir müteahhit değilse projeden almayın. maliyet artışları nedeniyle çoğu proje gecikiyor.

Karar sizin.
    Son düzenleme : ahmet306; 25-04-2022 saat: 20:41.

4.  Alıntı Originally Posted by ahmet306 Yazıyı Oku
    Merhaba,

Sizi çok iyi anlıyorum, zor bi karar.
    şimdi duruma bakınca evler reel olarak pahalı, fakat eregl de eskisi kadar uygun değil. ayrıca her sene bu kadar iyi temettü vermeyebilir. Yani bu sene kiranınız 2 katı ama iki üc sene sonra belki güncel kiranızın yarısı kadar temettü alabileceksiniz.

Sizin yerinizde olsam oturacağım evi değil. minimum peşinat maximum kredi ile alabileceğim bi ev alıp kiraya verirdim. ilk 5 sene zaten kira vergisi yok, ondan sonrası da kirada olduğunuz için yine yok. Bu şekilde hem riski dağıtmış olursunuz hem de evinizin bir kısmını almış olursunuz, sonuçta konut fiyatları artacaksa aldığınız ev de artacaktır./ ya da tam tersi.

Benzer örnek değil ama iki sene önce ev alırken hisse bozmuştum konut kredisini çok fazla kullanmamak için, şimdi baya pişman etti keşke maximum kredi alıp hisseleri satmasaymışım diyorum.

Bu arada sn Tasarrufcu'ya katılıyorum, çok bildiğiniz ve güvendiğiniz bir müteahhit değilse projeden almayın. maliyet artışları nedeniyle çoğu proje gecikiyor.

Karar sizin.
    Ilk 5 sene neden kiradan vergi yok orasini anlamadim

Acarmisiniz?

5.  Alıntı Originally Posted by bisikletci Yazıyı Oku
    Ilk 5 sene neden kiradan vergi yok orasini anlamadim

Acarmisiniz?
    https://www.hurriyet.com.tr/kira-gel...irler-20070697

6.  Alıntı Originally Posted by kaiserx Yazıyı Oku
    Merhaba arkadaşlar,
    EK BİLGİ:
    Aynı yaştayız ve benimde iki evladım var.
    Şimdi evli ve çocuklu olunca işler değişiyor. Bekarlıkta ev falan çokta önemli değil ama evli olunca kirada olmak ayrı bir dert bana göre. Ev sahibinin çık demeyeceği ne malum? Yıllardır alıştığın evden çıkmak kolay değil.
    Bana göre şartları zorlayıp ev almak en mantıklısı ama projeden ev almaya bende sıcak bakmıyorum.
    Geçen yaz memlekette aldığım dairenin bahçe duvarını mütehhat maliyetler arttı yapamam dedi. Tabi sözleşme de böyle bir madde de yok. Yani en ufak bahçe duvarı bile insanın tadını kaçırmaya yetiyor. Projeden evi beklemenin stresini siz düşünün artık.

7.  Alıntı Originally Posted by djoz Yazıyı Oku
    Daha önce bir gönderimde yazmıştım, bir zamanlar birkaç milyon dolar istenen rezidanslara, şimdi 400 bin dolar istenmesi "ev fiyatları uçtu kaçtı coştu" türünden haber yapılıyor.

Brsci nickli üye uzun zaman sonra 2017'yi hatırlatınca ben de bir hesap yapayım dedim.
    Dolar 3,5-3,8 civarıyken 350 bin liraya (kabaca 100 bin dolara) satışa koyulan alt katımı, 30 bin dolara alma hedefim vardı.
    Benim beklediğim kadar dibe düşmeyip 55 bin dolara satılmıştı.
    Şimdi emlakçıma "o daire 60 bin dolara gider mi" diye sordum. "Çok zor abi. O rakama daha güzel satılıklar var" diyor.

"Evler uçtu kiralar coştu" diyenlere verdiğim tepkide haklı olduğumu bir kez daha gördüm.

Egede ve akdenizde durum nasıl bilmem ama, istanbulda hiç bir şeyin "reel olarak" coştuğu yok.
    Medyada yapılan goygoy mesnetsiz.

Ev fiyatları ve kiraları, diğer mal ve hizmetlerin fiyatlarından ayrışmadı.
    Herhangi bir şeyin fiyatı ne kadar yükseldiyse, benim çevremde ev fiyatı ve kirası da o kadar yükseldi.
    Ama TV'yi açıyorsun, gazeteleri okuyorsun, forumlara bakıyorsun, herkes ev fiyatlarıyla yatıp, ev kiralarıyla kalkıyor.
    Feministlerin çığırtkanlığına benzedi bu iş.
    Ben Suadiye'de yeni daireleri takip ediyorum. 1 yılda dolar bazında %35 artı fiyatlar.

8.  Alıntı Originally Posted by ratso Yazıyı Oku
    Ben Suadiye'de yeni daireleri takip ediyorum. 1 yılda dolar bazında %35 artı fiyatlar.
    Önceki yıllarda hak ettiği değere gelemeyişinden olabilir,
    dolar enflasyonundan olabilir,
    birçok farklı sebepten olabilir.

Bu açıdan bakınca, dolar olarak fiyatı sabit kalan yerler için "fiyatı düşmüş" bile diyebiliriz.
    USA'nın resmi enflasyonu da palavradır. Dolar eski dolar değil.

Sayfa 508/1312 İlkİlk ... 84084584985065075085095105185586081008 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •