Sayfa 697/1312 İlkİlk ... 1975976476876956966976986997077477971197 ... SonSon
Arama sonucu : 10492 madde; 5,569 - 5,576 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

1. evler pahalı mı? reel olarak ve döviz bazlı kesinlikle pahalı.

fakat kimse mesela bebek bezi fiyatları iki senede 3 katına çıkınca bebek bezinde balon var demiyor, ama ne zaman konut fiyatları artsa konutta balon var abi kesin patlayacak diye ahkam kesiyor

2.  Alıntı Originally Posted by finans_mt Yazıyı Oku
    evler pahalı mı? reel olarak ve döviz bazlı kesinlikle pahalı.

fakat kimse mesela bebek bezi fiyatları iki senede 3 katına çıkınca bebek bezinde balon var demiyor, ama ne zaman konut fiyatları artsa konutta balon var abi kesin patlayacak diye ahkam kesiyor
    Konu başlığı : şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2
    olduğu için konut hakkında ahkam kesiyoruz.
    Konu : şu anda çocuk yapmak ne kadar doğru bir yatırım
    olsaydı bebek bezi hakkında ahkam keserdik

3.  Alıntı Originally Posted by boymatlı Yazıyı Oku
    Konu başlığı : şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2
    olduğu için konut hakkında ahkam kesiyoruz.
    Konu : şu anda çocuk yapmak ne kadar doğru bir yatırım
    olsaydı bebek bezi hakkında ahkam keserdik
    burası için yazmadım ya genel olarak sosyal medya, sözlük, hatta sokakta, misafirlikte, arkadaşlar arasında, yemekte v.s. konu konuta gelince böyle oluyor, konut balon abi gümleyecek yakında

4. Bence şuan ev satıp döviz temelli birşeye yatırım yapılmayacaksa, ev satmak mantıksız.

SM-S908E cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

5.  Alıntı Originally Posted by boymatlı Yazıyı Oku
    Elinizi korkak alıştırmayın, aldığınız fiyatın 3 katı fiyat koyun. Amerika da neymiş? Türk konut sektörünün gücünü tüm dünyaya gösterelim.
    %90 artmış olsa %90 yazardım, bir yalan borcum yok. Satılıyor mu, takip ediyorum satılıyor. Herkes anlaşıp ilana koyup koyup, çekmiyordur ya. Emlakçıya sordum alıcı oluyor ama az satıyoruz çünkü satıcılar 1 kuruş dahi inmek istemiyorlar, eskiden olan % 5-10 pazarlık payı kalmadı dedi. Eski ilanlarda da bu pazarlık payı zaten konuluyordu. Birkaç yıl önce satılık sayısında patlama olduğuna veya ilanların daha uzun kaldığına şahit olmuştum, ilan dışında satılık tabelalarının da kalktığını görüyorum. Piyasa durdu, çöküyor, bitecek, diyecek kadar emare yok.
    Yazlık olur, hareketli bölgeler olur, dağbaşı olur, buralarda daha fazla dalgalanma elbette görülebilir. Bu bahsettiğim, fazla hareketliliğin olmadığı, büyükşehirde, ortalama denebilecek, oturduğum ilçeyi kapsayan bir durum.
    Fiyat şişiren emlakçıları ben de sevmem ama bir dünya liderinin de emlakçılar arasından çıktığını unutmamak ve bükemediğin bileği öpmek gerekir diye düşünüyorum.
    Bunun dışında FED'e güvenenlerin de güvenlerinin boşa çıkacağını düşünüyorum. Yaptıkları rüzgar bence uzun sürmez. 6 ayda güvercinler çıkar ortaya. %6 faiz diyen Credit Suisse mi yaman, piyasa mı yaman görülür.

Bebek bezide pahalı onada s.çın gitsin
    69 mu yok daha neler. Bu yıl mı? İmkansız.Bozguncular ağzınızdan çıkanı kulağınız duyuyor mu?

7.  Alıntı Originally Posted by boymatlı Yazıyı Oku
    Altın son 20 yılda dediğiniz gibi hep yükseldi ama ondan önceki 20 yılda da hep düştü.. Bu düşüş ve yükseliş trendlerinin farkına vardığınızda da ömür tükenmiş oluyor
    Ons Altın fiyatları:
    1980: 822 $
    2000: 280 $
    2020: 2034 $
    Aynen öyle, önemli olan bundan sonrasını bilebilmek. 20 yıl düştü 20 yıl yükseldi bundan sonraki 20 yıl ne olacak(özellikle bizler için en önemli zaman).

Hatta ben olayı 1945 bretton wood anlaşmasına kadar götürürüm. 1 ons altın 35 dolara sabitlendi. Doların karşılığı altın oldu. 1970 e kadar bu böyle sürdü. 1970 te abd başlarım altına benim için benim param önemlidir güçlü olan benim dedi ve altına yol verdi. 1ons altın 1980 e kadar yüksekldi ve 750 dolar oldu. Ben bu dönemi 1945-1970 arasındaki boşluğun alınması olarak görüyorum. Yani 1 ons 35 dolar olarak baskılandı yıllarca ve sonra serbest piyasada ederini bulmaya başladı. Daha sonra 1980-2000 arası dönemde çöküş başladı. 2000 yılında 1 ons 250 dolarlara kadar düştü. 2000-2022 arasında ise tekrar ralli başladı ve 250 dolardan 2000dolara kadar ons altın yükseldi. Şimdi bundan sonra önümüzdeki 20 yıl ne olacak. 1980-2000 arasındaki gibi 20 yıl boyunca çöküş olabilir mi? Yada yatayda kalabilir mi?

Benim şahsi düşüncem paranın ve ekonominin patronu abd altının değerlenmesini asla istemez. Onun için en önemli meta dolardır. Üstelik rakip ülkelerin çoğunun kasasındada hatırı sayılır altın var. Altın değerlenirse onlarda zenginleşir. Ben olsam bunu asla istemem. Parasal sıkılaşmanın olduğu bu dönemde ons altın bence uzunca bir süre yerinde sayar. Hatta gerileyebilir. Tabi dolar artacağı için bizde gram altın tl bazlı artışlarla devam eder reelde kaybettirir. Üstelik savaş var enflasyon var kovid var peki bu ons altın neden yükselmiyor. Altıncıların dediğimi gibi baskılıyolar mı? Gülüyorum onlara gerçekten. Piyasaya kimse mutlak yön veremez. Etkileyenler parasal gücüyle ittirip kaktıranlar olur ama onlar bile sonucunu tam bilemez. Bana göre piyasayla belki fed biraz boğuşabilir ama oda serbest piyasaya fazla müdahale ederse kontrolü kaybeder. Piyasanın serbestliğine inanmak lazım

8. Bugün Etimesgutta 5 emlakçı 2 avukat ziyaret ettim. Kiracının sıkıntılı olması nedeniyle tahliyesinin en seri ve kesin nasıl yapılacağını tartıştık. Bir çok tecrübeler yaşamışlar fakat hiç erkeksiz sadece kadın kiracı ile sorun yaşamamışlar. Emlakçının birisi , Ben al-satçılara burayı 3-5 günde satarım ama piyasasının 50-75 bin altına gider. Daireyi hiç görmeden alacaklar oluyor dedi.

Avukatlar ise ; Kontratı imzalayan kiracının Adrese dayalı sistemden bu dairede oturmadığını ama elk - su aboneliklerinin halen üzerinde olduğunu, artık başka şehirde yaşadığının ispat edilebileceğini bu yöntemle - haksız işgal nedeniyle tahliye - davası açılması gerektiğini söyledi. Tahmini bu tip davalar 8-10 ayda bitiyor dedi. 8 bin ücret + 2 bin dava masrafları olmak üzere 10 bine biter dedi. 50-75 bin zararına satmak yerine dava yolunu tercih edecek birader.

Bu notu buraya özellikle yazdım ki, başına gelen arkadaşlara yardımcı olsun.

Sayfa 697/1312 İlkİlk ... 1975976476876956966976986997077477971197 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •