Sayfa 246/369 İlkİlk ... 146196236244245246247248256296346 ... SonSon
Arama sonucu : 2952 madde; 1,961 - 1,968 arası.

Konu: KOZAL - Koza Altın

1. yarın fed toplantısı var varlık alımı azaltımı söz konusu olursa bu topal eşşek onstan da bir darbe yiyebilir bence. asla yatırım tavsiyesi olamaz.

2. 55mnTL tutarındaki Genel Yönetim Geliri için açıklama gerekiyor

3. Koza Altın bilanço analizi (İş Yatırım)

Kozal 3Ç21 Finansalları: Net Kar beklentilerin altında kaldı

Koza Altın, üçüncü çeyrekte yıllık %10'luk bir düşüşe ile 522 milyon TL net kar açıkladı ve 615 milyon TL olan piyasa beklentisinin altında kaldı. FAVÖK ise yıllık bazda %8'lik bir düşüşle 570 milyon TL olarak açıklandı ve 533 milyon TL olan piyasa beklentisini aştı. Net kardaki sapmanın ana nedeni, diğer faaliyet giderlerinin geçen yılın aynı döneminde 15,5 milyon TL'den 165mn TL'ye yükselmesi (gider kaleminin detayları açıklanmamış). Şirket Ağustos ayında yaptığı açıklamada 2021 yılı başından 16/08/2021 tarihine kadar olan dönemde TL 95mn tutarında yardım ve bağış yapıldığını açıklamıştı.

Altın üretimi yıllık %5 azalarak 57,4 koz'a geriledi. Düşük üretim ile birlikte 3Ç20'de 2000 dolar/ons'un üzerinde zirve yapan altın fiyatlarında yıllık bazda meydana gelen düşüş ve 2021'in ilk 9 ayında nakit üretim maliyetlerinin 1Y2021'de 775 ABD Doları / ons'tan 795 ABD Doları / ons'a yükselmesi dolar bazında FAVÖK'te yıllık bazda gözlenen düşüşün arkasındaki nedenler.

İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
    www.isyatirim.com.tr

Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.
    "Hayalleriniz için sessiz bir şekilde savaşın. Çünkü onları gerçekleştirirken yaratmış olduğu etki insanların tahammül edemediği bir şeydir."

4. Fena silkeledi namussuzlar, inşallah dökülen olmamıştır...

5.  Alıntı Originally Posted by Zdx&Lunar Soul Yazıyı Oku
    Koza Altın bilanço analizi (İş Yatırım)

Kozal 3Ç21 Finansalları: Net Kar beklentilerin altında kaldı

Koza Altın, üçüncü çeyrekte yıllık %10'luk bir düşüşe ile 522 milyon TL net kar açıkladı ve 615 milyon TL olan piyasa beklentisinin altında kaldı. FAVÖK ise yıllık bazda %8'lik bir düşüşle 570 milyon TL olarak açıklandı ve 533 milyon TL olan piyasa beklentisini aştı. Net kardaki sapmanın ana nedeni, diğer faaliyet giderlerinin geçen yılın aynı döneminde 15,5 milyon TL'den 165mn TL'ye yükselmesi (gider kaleminin detayları açıklanmamış). Şirket Ağustos ayında yaptığı açıklamada 2021 yılı başından 16/08/2021 tarihine kadar olan dönemde TL 95mn tutarında yardım ve bağış yapıldığını açıklamıştı.

Altın üretimi yıllık %5 azalarak 57,4 koz'a geriledi. Düşük üretim ile birlikte 3Ç20'de 2000 dolar/ons'un üzerinde zirve yapan altın fiyatlarında yıllık bazda meydana gelen düşüş ve 2021'in ilk 9 ayında nakit üretim maliyetlerinin 1Y2021'de 775 ABD Doları / ons'tan 795 ABD Doları / ons'a yükselmesi dolar bazında FAVÖK'te yıllık bazda gözlenen düşüşün arkasındaki nedenler.

İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
    www.isyatirim.com.tr

Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.
    Evet, bağış ve yardımlar genel yönetim giderlerinden çıkarılıp diğer giderlere alınmış ve üstelik bu değişiklik de açıklanmamış. Ayrıca ne finansal tabloda ne de faaliyet raporunda bağış ve yardım kelimesi geçmiyor, maksat ne acaba. Altı aylıkta her iki raporda da bağış ve yardım ibaresi yer alıyordu. Gelinen noktada artık şunu demek gerekiyor, bile bile şirketimizi küçük yatırımcının çıkarlarının aleyhine yöneten veya yönetilmesini sağlayanlar var ise , en azından kendi adımı söylüyorum hakkım yeniliyorsa bilerek buna sebep olanların hepsini ben Allah'a havale ediyorum. Beni bu şüpheye sürükleyen anlayamadığım hususlar nelerdir sayayım:

1- Şirket 2019 da 11 ton altın üretirken 2020'de çalışan sayısını %50 artırmasına rağmen üretimi nasıl 8 ton civarına düşürmüştür. Üretimin bu kadar düşeceği bir ortamda işçi fazlalığı ortaya çıkması gerekirken bu ilave işçi alımının anlamı nedir?

2- Rekabetçi kur politikasının yürütüldüğü, faizlerin düşürüldüğü bir ortamda likit varlıklar nasıl TL de tutulmaktadır, hangi ekonomik mantığa, işletme yönetimi kaidelerine dayanılarak bu yapılmaktadır. Aynı yöntem borsada işlem gören kamu ortaklıklarında da mevcut mudur?

3- Genel kurul yapamıyoruz diye açıklama yapıp temettü dağıtılamamasında da bu gerekçe gösterilirken Sermaye Piyasası Kanununda açıkça genel kurul tarafından limit belirlenmesi ve bu suretle yapılması imkan dahilinde olan bağış ve yardımlar nasıl yapılmaktadır.

4-Altın üretiminde bu son çeyrekte yaşanan düşüşün nedeni nedir?

5- Bir kamu kurumu gibi yönetilen ve küçük yatırımcılarına da bu şekilde bir imaj yaratılan şirketin söğüt altın madeni davasında neden bir kamu kurumu gibi değerlendirilmeyip gübre fabrikalarıyla arasının bulunmadığı. Zira doların arttığı dönemde elindeki doları satıyorsan, şirketin üretimi azalacağı dönemde işçi sayısını artırıyorsan kamu kurumu gibi yönetiliyorsun demektir. Şimdi külfete kamu kurumu oluyorda gübre fabrikasıyla olan davada niye farklı davranılıyor ve şirketin bu yönü dikkate alınıp uzlaşı sağlanmıyor.

6- Her üç ayda bir altın araması için en az 50 mln tl harcayıp hala maden bulunamaması. (Aman dikkat edin mağmaya ulaşmayasınız)

Aklıma gelenler bunlar.

6. Takaslarda citibank bayağı elini zayıflattı, 17 milyon lotlardaki takas miktarı 8 milyon lotlara düştü. Tarihi en düşük miktar 6 milyon lot. Bu endeks ve bu kurla dibi bulması zor, bugün bir alım denedi , hisse kendini hemen yukarı attı. Sonra aldıklarını verdi ,bu fiyatlardan citibanka mal yedirmeyecekleri belli oldu. CİTİ ya zararın neresinden dönersem kardır diyecek, mala fiyat bakmaksızın dalacak, yada tahtadan ebedi kovulacak. Deutche nasıl ki kovuldu tahtadan, bir daha esamesi okunmuyor, citi de gidici gibi.. Belki de yıllardır beklenen güzel günler böylelikle gelir, kim bilebilir...

7.  Alıntı Originally Posted by furki Yazıyı Oku
    Takaslarda citibank bayağı elini zayıflattı, 17 milyon lotlardaki takas miktarı 8 milyon lotlara düştü. Tarihi en düşük miktar 6 milyon lot. Bu endeks ve bu kurla dibi bulması zor, bugün bir alım denedi , hisse kendini hemen yukarı attı. Sonra aldıklarını verdi ,bu fiyatlardan citibanka mal yedirmeyecekleri belli oldu. CİTİ ya zararın neresinden dönersem kardır diyecek, mala fiyat bakmaksızın dalacak, yada tahtadan ebedi kovulacak. Deutche nasıl ki kovuldu tahtadan, bir daha esamesi okunmuyor, citi de gidici gibi.. Belki de yıllardır beklenen güzel günler böylelikle gelir, kim bilebilir...
    DEdim ve bank of tahtaya daldı...Anlık 149 bin lot alım yaptı...

8. Yapı kredi yatırım yatırımcısına portföyünüzde bulundurun tavsiyesinde bulundu umarım hepimiz için hayırlı olur

hisse.net kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Sayfa 246/369 İlkİlk ... 146196236244245246247248256296346 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •