Sayfa 15/78 İlkİlk ... 513141516172565 ... SonSon
Arama sonucu : 621 madde; 113 - 120 arası.

Konu: Neden temettü ödeyen sanayi şirketlerine ortak olmalıyız

1. Esas Faaliyet Karı ile Net Kar arasında düşünürsek Esas Faaliyet Karı daha önemlidir diyebilir miyiz?

2.  Alıntı Originally Posted by steve_harris Yazıyı Oku
    Forumdaşlar, Arkadaşlar, Romalılar!

Benimde edecek bir çift lafım var Öncelikle beni dövmeyin bende temettü yatırımcısıyım. Bu işe 6-7 sene önce başladım. Portföyümüm temelini oluşturan çoğu temettü kağıdında (Froto, Ttrak, Tupras, Toaso vs.) maliyetim fena değil...

Ben geçen yillar içinde şöyle birşey farkettim ki belli bir boyuta ulaşan portföy hantallaşıyor ve temettü verimi o an için elde olan portfoy buyuklugunun 5% civarında sabitleniyor. 6 sene sonunda elime geçen yillik temettülerle ve sattığım bazı çimentolarla sermayesi göreceli olarak düşük, öz sermaye karlılığı yüksek, yatırım ve büyüme planları olan daha dinamik kağıtları, ki bunların hiçbiri geleneksel temettü hissesi değil, eklemeye başladım ve beklediğim oldu. O sabite bağlamış portfoy resmen canlandı.

Benim yaşım 35, 28 yaşından beri biriktiriyorum. Benim şahsi fikrime göre şuan hayalimdeki emeklilik portfoyune giden yolda izlemem gereken yol 30% temettü ağırlıklı 70% büyüme odaklı hisseler. 40 olduğumda 40% a 60% olarak revize edebilirim

Malesef eğer sıfırdan portfoyu cok cok buyuk miktarda temettü kagitlarindan olusturacak maddi gücünüz yoksa portfoyu buyume odakli kagitlar ile büyütüp belli asamadan sonra kademeli olarak temettü veren firmalara kaydirmak daha doğru olabilir.

YTD
    Evet sayın Steve_Harris,ister özelden, isterseniz arkadaşlar uygun görürse buradan fikirlerimiz paylaşalım. Çünkü sizinle neredeyse birebir aynı durumdayım. Ya bir kriz çıkacak ve temettü verimimizi arttırma imkanımız doğacak, ya da yeni şirketler keşfetmemiz gerekecek. Mümkünse büyüme adayları şirketlerinizi paylaşabilir misiniz?

3. Hocam benim radarimda cok sirket yok. Malesef turk borsasi secenek konusunda sinirli. Benim temettu portfoyume eklediklerim dusuk maliyetten Aselsan / Thyao ve bunun yaninda buyume beklentisiyle Lokman, Sasa ve Kront var. Henuz eklemedigim ama yakindan takip ettiklerim ise Gerel, Uluse...

Son ekledigim 3 hisse sasa haric ozellikle cok kucuk piyass degerli ve buyume adayi diye aldim. Lokman emin adimlarla ilerliyor ama kront ecnebilerin diyisiyle biraz wild card yani ne olacagi bilinmez ama o riski aliyorum

SM-N910C cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

4.  Alıntı Originally Posted by steve_harris Yazıyı Oku
    Hocam benim radarimda cok sirket yok. Malesef turk borsasi secenek konusunda sinirli.

SM-N910C cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Yabanci borsalarda olabilir, ozellikle ingiliz.

5.  Alıntı Originally Posted by nakama Yazıyı Oku
    100 adet Aygaz hisse senedini 25 sene öncesi bedelli bedelsiz ve temettü hisseye ekleyerek hesap edin yada ASELSAN 10 sene önce aynı hesap ile hesaplayınız sonuçlar şaşırtıcı derecede kazançlı olduğuna hak vereceksiniz .

ytd
    10 yıldır aynı seyı anlatıyoruz hala daha bu konuya hakım olmayan uye arkadaşlarımız mevcut.

Temettü ve bedelsizler fiyata dahil şekilde fiyatlar güncellenirrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr rrr.

hiçbir hissede temettü ve bedelsizleri ekleyıp hesap edelım dıye bırsey yoktur.

bir temettü verildiğinde fiyatlar geçmişe dönük olarak temettü oranı kadar düşürülür böylece temettü ile hisseyi geri almışsınız gibi getirilerini görürsünüz grafiğe baktıgınızda.

Beldesizdede aynı sekılde tüm geçmişe dönük halka arzından itibaren bütün fiyatlar bedelsız oranı kadar küçültülür. böylece Oturup tek tek suradan su kadar lot gelmiş bunuda ekleyeyım ohh şu kadar lotum oldu su yılda su kadar vermişl onuda ekleyeyım mılyarlarca lotum oldu sımdıkı fıyatta 30 TL ohooo yılbası ıkramıyesını geçti servetiniz.

YOK böyle bir hesaplamaaa.

Siz bunlarla ugrasmayın diye.

Borsa sistemi tüm DUNYADA bedelsiz ve temettüleri fiyatların içine ekler. Böylece.

2000 yılındakı fıyata bakıp bugunku fıyata baktıgınızda temettü + bedelsizler dahil bunlarla gerisin geri hiç vergi ödemeden lot almışsınız gibi getiriyi görürseniz.

eğer 2000 yılından ıtıbaren her yıl temettü dagıtan bır hısse var ise.

vee siz 2000 yılında bu hısseyı alsaydım temettülerinide yeseydım ne kazandırdım kısmını merak edıyorasnız.

alınan tum temettüleri toplam sermayenızden dusmenız gerek.

yoksa temettü ile geri hisse alsaydım ve vergi ödememiş olsaydım ne kazanırdımı merak edıyorsanız.

açın grafiği mynetten kaç lıra gorunuyor 5 TL diyelim. bugun kaç lira 20 lıra ne kazanmışsın 3 kat kazanmışsın bitti gitti.

hem grafikteki düzeltilmiş fiyatları baz al hem ustune temettü ve bedelsızlerı ekleee ohh ne alaa :DDDDD tirilyionluk cıkarsın.

böyle bir dunya borsası yok malesef
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

Ya nihayet sağlıklı bir yorum.Sayın erhan açıkgöz ben anlatamıyorum derdimi.Siz derleyip toplamışsınız konuyu.Tüm bedelsiz ve temettülerin dahil edildiği grafiklere bakıldığında pek çok hisse yıllarca süründürmüş.Son 3 yıl kar var ama onlar da yakında törpülenir amerikada hava bozuldu.

7. temettü yatırımcılığı çok özel bir şey, ona diyecek hiç bir lafın yok.
    sistemini düzenini kurup alana, bekleyene büyütene zamanı geldiğinde o temettüleri çatır çatır yiyene de helal olsun demek düşer.

ancak Türk borsasında biz ky, temettü yatırımcılığı ile aslında yine kısa yoldan zengin olmayı hedefliyoruz.
    vay arkadaş ford alsaydım keşke. 60 lira şimdi.
    bizim bi abi tofaş tutuyormuş 2007 senesinden beri.
    havada uçuşuyor...
    tutan mı oldu, 10 yıldır yükselen bir piyasadayız. hiç mi denk gelmedi alım fırsatı. geldi ve alındı ama çoktan satıldı bile. çorba parası çıktı yeter. daha iyi temettü hisseleri buluruz biz kafası hep. o aldıklarımız tukaka oldu nazarımızda 3-4 ay 20 kademeye sıkışınca.

bitmeyen bir sevda zaten o grafikte geriye gidip...
    30 kuruşmuş abi, 100.000 lot bile alabilirdik. şimdiki temettüyü hesapla... demeler

sanıyoruz ki, o değerli insanların bu piyasada var olmayı başarmak için 10-15 yıl doldurdukları çileyi doldurmadan, gösterdikleri sabrı göstermeden de işi kıvıracağız.
    ne var ya, aldık işte. bekleriz..
    olmuyor öyle gerçekten.
    cem yılmaz'ın dediği gibi... kişi başı 100 lira alsa bin kişi olsa ohooo paranın mk pzvnk. usülü mutant bir temettücülük istiyoruz.

en azından ben yapamıyorum diyeyim, kimseyi töhmet altında bırakmayayım.
    o yüzden temettü yatırımcılığına şu gözle bakıyorum.
    ne zamanki temettücüler türüyor fiyata zamana bakmadan yüklü alıp 10 yıl tutucam abi bu sefer bunu denicem diyor.
    diyorum ki hah, trenin son yolcuları geldi.
    yavaştan inmek lazım.

çünkü o arkadaşlar eminim çok daha mantıklı ve iyi temettü hisseleri bulurlar
    satarlar illa az bir zararla veya karla

ramazanda pide kuyruğunda bekleyemeyen adam diyor ki temettücü olucam.
    olmaz senden biraber psikolojiyi ve beklentiyi değiştirmeden.
    kabul et artık.

cümleten hayırlı akşamlar.

8. https://yatirim.akbank.com/tr-tr/his...r/default.aspx

akbankın sitesi doğru hesaplıyor sanıyorum. geçmişe dönük verdiği bedelsizleri hesapladım.
    2000 yılında alınan 100 lot aygaz hissesi için

2000( 2 kere %100)
    2001 (%100)
    2002 (%50)
    2003 (%230)
    2006 (%10)
    2007 (%5)
    2008 (%19,67)

bedelsiz vermiş. Bu zamana kadarda (2000 den bu yana) bedelsiz verdiği zamanlar haricinde hep temettü vermiş.
    2000de alınan 100 lot bedelsizler dışında 5473 lot olmuş.

03/01/2000 tarihinde alınan 100 lot ile

durum bu şekilde gözüküyor. Hisse adedini hesaplamış temettüyü ayrı biriktirmiş sanıyorum.

bu da aselsan

Sayfa 15/78 İlkİlk ... 513141516172565 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •