Sayfa 50/78 İlkİlk ... 40484950515260 ... SonSon
Arama sonucu : 621 madde; 393 - 400 arası.

Konu: Neden temettü ödeyen sanayi şirketlerine ortak olmalıyız

1. UNYEC Özkaynaklar (Milyon TL)

2018/3 = 251,80
    2009/3 = 209,27

Değişim %20

BOLUC Özkaynaklar (Milyon TL)

2018/3 = 371,55
    2009/3 = 176,07

Değişim %111

2009 da Unyec BOLUCtan daha büyük bir şirket imiş. Şimdi ise BOluc daha büyükken Unyec daha küçük bir şirket üstelik boluc hızı katlanarak artamaya devam edıyor.

aynı sure zarfında unyec sadece %20 büyürken boluc kendını ıkıye katlamış.

İşin garip yanların bir tanesinide örnekleyeyım.

Ben unyeç sayfasında veya bu sayfada Şirket patronunuza mail atın Genel kurulda söyleyin şirketiniz temettü dağıtmayıp yatırım yapıp büyüsün diye bir öneride bulunurum.

Benden kötüsü olmaz temettü düşmanı ilan edilirim.

Kimseninde bu rakamlardan haberi yoktur üstelik benim tek derdim onların iyiliğini düşünmekti. Bugun unyeçteki o yatırımcılar şirketlerinin boluç tarafında nasıl ezildiğini göremeyen bilancoya bakmayan çünkü herkes temettü hissesi al kazan öğütlerini ve övgülerini dinleyen bu yatırımcılar BOluc gibi büyüyen bir şirketi göremezler.

Temettüye öyle inanmışilardır ki. Gözlerine perde çekilmiş gibi hem savunurlar hemde yatırım yaparlar.

BU söylediklerim bilancoya bakan temettücüler için geçerli değildir. Onların hakkını yemeyelim. Fakat borsaya yeni başlayan az deneyımlı kişilerin genel eğilimi formdan duydukları temettü hissesi övgüleri yüzünden gözlerine ilk takılan yüksek temettü şirketini almaktır.

Yükyek temettü veren şirketlerin hepsi kötümüdür hayır. ANcak arasında unyeç gibi dandırık hisselerde vardır.

BU yüzden en iyisi bence yatırımcıları önce bılancoya yönlendırın daha sonra temettüye yönlendıreceksenız yine yönlendırın ama su bilanconun besini geçirin be arkadaşlar tüm başarılı hisseleri Temettü adıyle zikretmeyin.

TÜm bunları geçelim şimdi temettü konusunuda kapatalım.

Gelin yukarıdakı yazdıklarıma inanıyorsanız bana yardım edin hep beraber bist 100 ün öz sermayesini en çok arttıran şirketlerini bulalım.
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

2.  Alıntı Originally Posted by tyson Yazıyı Oku
    Bu konuda eski forumda sn. aLLoFFs tarafindan acilmis cok faydali bilgiler iceren bir baslik vardi. Sirket secme, alim fiyati hesaplanmasi vs. konulariyla ilgilenenlerin bir bakmalarini tavsiye ederim.
    Link var mı

SM-G935F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

3.  Alıntı Originally Posted by ADANA0001 Yazıyı Oku
    Bende yıllardır asuzu var.hep kazandım.yine epey zamandır akmgyo var.bu tür hisselere yatırım yapıyorum.yıllarca bekliyorum.beni takip edenlerede hep bunu söylüyorum.Temettü vermeyen hisselerde niçin yıllarca bekleyeyim.Çok faydalı olmuş bu link.Sağlam temettü veren şirketler uzun vadede hiç kaybettirmez.Y.T.D.
    Bir hissenin temettü verip vermediğini almadan önce nasıl anlıyoruz

SM-G935F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

4.  Alıntı Originally Posted by ForesterEngineer Yazıyı Oku
    Bir hissenin temettü verip vermediğini almadan önce nasıl anlıyoruz
    https://www.isyatirim.com.tr/tr-tr/a...r/default.aspx adresinden istediğiniz senedin üzerine tıklayıp açılan sayfada "sermaye artırımları temettüler" sekmesine basarak görebilirsiniz. Çoğunlukla 1997'den itibaren verdikleri temettülerin kaydı var.

5. ünye ve mardin gibi şirketlerin modasının geçtiğini düşünüyorum. belli bir bölgeden talep gelecek diye oturmuş bekliyorlar. yatırım yok, arge yok, pazar arayışı yok, ürün çeşitliliği yok, dışa açılma yok. geçti o devirler. dönemsel hareketlenmeler olur belki ama işletme stilleri eskidi artık. tavsiye değildir, amatör düşüncelerimdir

6. Herkese merhaba,

Temettü yatırımcısıyım, temettü verimi yüksek ya da yükselebilecek şirket hisseleri özel ilgi alanımdadır.

Trabzon Liman TLMAN bu yıl halka arz oldu, daha çok yeni.
    Şirketin iş modeli çok basit, liman işletiyor, stabil bir iş modeli var.
    Gelirleri dövize tarifeli, döviz yükseldikçe, gelirleri de TL bazında artıyor haliyle.

Şirket en az 5 yıl yüksek temettü ödemeyi taahhüt etmiş durumda, ilk temettüsü bu ay sonunda 1,3 TL brüt temettü verecek.
    Hisse fiyatı 12,04 vereceği temettü 1,3 TL

Temettü kesildikten sonra fiyat 11 li seviyelerin altına 10,70 lere geliyor şu anki cari fiyata göre konuşursak.
    Önümüzdeki yıl beklediğim hisse başı temettü ise 1,6 / 1,7 TL civarlarında..

Enteresan olacağını düşünüyorum..
    Yazılarımın tamamı (SPK) Sermaye Piyasası Kanunu ; md 101, md 103, md 104, md 106, md 107, md 110 ve tüm ilgili maddeleri kapsamında yatırım danışmanlığı olarak değerlendirilemez. Yatırım tavsiyesi içermez ve asla yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR.

7. hisse senedi mi yatırım fonu mu?

Arkadaşlar yıllar süren TL mevduat yatırımcılığından hisse yatırımına geçmek istiyorum.İlk olarak bu işi yatırım fonlarıyla mı yapmalı yoksa hisse seçerek mi olmalı.Ben bu yatırımı birikmiş aramın tümü ve her ay 4-5 bin üzerine ekleme şeklinde düşünüyorum.Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim,,saygılar.
    Yatırımı en az 5 yıl sürdüreceğim üzerinden hiç çekmeden.
    Yani istediğim belli bir taban oluşturmak ve her ay yeni alımlarla miktarı artırmak.

8.  Alıntı Originally Posted by hayırlı sabahlar Yazıyı Oku
    Arkadaşlar yıllar süren TL mevduat yatırımcılığından hisse yatırımına geçmek istiyorum.İlk olarak bu işi yatırım fonlarıyla mı yapmalı yoksa hisse seçerek mi olmalı.Ben bu yatırımı birikmiş aramın tümü ve her ay 4-5 bin üzerine ekleme şeklinde düşünüyorum.Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim,,saygılar.
    Yatırımı en az 5 yıl sürdüreceğim üzerinden hiç çekmeden.
    Yani istediğim belli bir taban oluşturmak ve her ay yeni alımlarla miktarı artırmak.
    5 yılın sonunda yatırımınızdan düzenli getiri istiyorsanız, bu başlığın işaret ettiği hisselerden piyasa değeri ve temettü verimine göre eleme yapmanız daha faydalı olur.

Eğer 5 yılın sonunda biriken miktarı başka bir alana yönlendirecekseniz yada sadece birikim istiyorsanız yatırım fonu daha faydalı olur.

Aktif olarak yönetecekseniz sn. DRİZM'in "temel analiz 3.0" başlığını incelemenizi tavsiye edebilirim.

Ek olarak, ilk önerim için; 5 yıl boyunca toplam yatırımınızdan gelir elde etmeyi planlamadığınıza göre birikmiş kısmı 60 parçaya bölüp her ay üzerine ekleyeceğiniz miktar ile birlikte alım yapmanız daha mantıklı.

Hepimiz için bol kazançlar dilerim.

Sayfa 50/78 İlkİlk ... 40484950515260 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •