Sayfa 554/1002 İlkİlk ... 54454504544552553554555556564604654 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 4,425 - 4,432 arası.

Konu: Dolarda Yükseliş Kaçınılmaz XIII

1. o değilde bir vatandaş kapalıçarşıda elinde dolar destesini sallayarak 9 olsun satacam diyordu. Şimdi o vatandaş ne hissediyor acaba

2.  Alıntı Originally Posted by BOSPOROS Yazıyı Oku
    Özel sektörün dış borç ödeme takvimini hatırlayalım. Kasım ayına dikkat.
    Eki.21: 3,5 milyar$
    Kas.21: 6,1 milyar$
    Ara.21: 4,8 milyar$
    Oca.22: 2,4 milyar$
    Şub.22: 2,5 milyar$
    Mar.22: 1,7 milyar$
    Nis.22: 3,1 milyar$
    May.22: 2,3 milyar$
    Haz.22: 5,9 milyar$
    Tem.22: 2,3 milyar$

Atı alan Üsküdarı çoktan geçti.!!!
    Bu çok önemli değil. Şirketlerde de dolar var zaten. Artık hedge olmayı öğrendi büyük şirketler.

3.  Alıntı Originally Posted by varsayım Yazıyı Oku
    Artık hedge olmayı öğrendi büyük şirketler.
    Küçükler ?
    KGF ve yüzen krediler ne oldu ?
    takibe düşenlerin ötelenmesı bitti/bitiyor.

4.  Alıntı Originally Posted by colkutupayısı Yazıyı Oku
    Borsanın yükselişi çok tehlikeli. Dolar stabil hale gelmeden ve artan döviz kuruun üretim maaliyetlerindeki etkilerini görmeden borsa şirketlerine yatırım yapmak bana göre değil. Borsada şirket patronlarının nasıl acımasız olduğunu tatmayan yoktur sanırım. kurun yükselişi borsayı dolar bazlı grafiğe göre ucuzladı algısı bir yere kadar. Doların 1 ay sonra ne kadar olacağı bilinmez. Doların şu an enflasyona etkisi bir zaman sonra tüm ekonomiye olan etkilerini görmeden şuna yatrım buna yatırım yapılır diyemeyiz. Borsadaki hareketi şüphe ile izliyorum. Nasıl ki avlakta ördekleri bekleyen avcının birinci ördekten sonra diğer öördeklerinde avlaka inmesini bklemesi. Heleki bu avcı birden fazla hatta organize olmuş onlarca avcıdan oluşuyorsa ördek sesiile baya bir ördeğin avlaka inmesini bekleyip ilk ateşle tüm ördekleri acımasızca katletmelerine benzetiyorum. işte o ilk ateş ne zaman onu kestirmek zor. Ama organize olmuş onlarca avcının ateşinden kurtulabilmek te bir o kadar zordur.
    Bence bugun icin bu degerlendirme cok dogru.

Ancak, eskiler, ya da goreceli olarak, daha cok calisanlar, onlemini cok onceden aldi.

Ornek olarak ben cokca KCHOL aldim, 14.52 den.

Bundan sonra, eger aldiginiz hisse ile, rekabet gucu, doviz - enerji bagimliligini durduramiyorsaniz, o hisseyi almamak bence en dogru hareket olur.

Diye dusunuyorum.

Duhul
    Oct 2021
    İkamet
    St.Tropez . Miami . Panama . Los Angeles . Sütlüce daimi terk 84
    Gönderi
    3,668
    şu karşı yayla göç katar katar
    bir yiğidin derdi serinde tüter
    bu ayrılık bana ölümden beter
    geçti dost kervanı eyleme beni
    hu !

kainatın BİR varlığından bütünleşip! kendi birliğinde meçhul bir menzile yol almakta olan, insan dediğimiz yüce varlığa salat ve selam olsun ! hamza sütbıyık -aka- klaus maximilian kerpenter münche

6. dxy dolar endeksi 1 yıl aradan sonra ilk kez 95 üzerine attı. tam4 sefer 94.56 direncinden geri dönüyordu. ama şu an 95 üzerinde gördüm. euro/dolar paritesi 1.1458 lerde, yani 1.23 lerden buralara kadr düşmüş ve ortalama fiyatı olan 1.11 seviyelerine doğru geriliyor. dxy böyle giderse euro/dolar paritesi 1.10 altına sarkacak ve uzun vade desteği olan 1.06 lara gidebilir. Allah korusun 1 altına düşer ise ihracatta da zarar yazmalar başlayabilir. İthal hammadde üretimi dolar ile ihracatımızın %70 ide AB ülkelerine olduğu için ihracatımızda euro ile olması vesilesiyle 1.06 desteği kırılıp 1 altına sarkar ise ihracatta da alarm çalar. Bu krizden çıkış için öngörülen yüksek ihracatta önümüzdeki dönemlerde gerçekleşmesi muhtemel bir risk öngörüsü. euro/dolar paritesi desteği ne zaman kırılır bilemem ama dxy böyle gider ve 97 direncini kırarsa mümkün. abd yüksek enflasyon nedeniyle faiz artışına giderse bu süreç çok hızlı bir şekilde gerçekleşebilir. Uuzn lafın kısası zaman aleyhimize işliyor. Bir zaman sonra piyasalar bunu kaldıramaz hale gelebilir.

7. Post

Doların dolduğu görünüyor ama boşaldığını pardon düştüğünü hiç gören var mı?
    Burada yazılan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti SPK tarafından yayımlanan Seri:V, No:52 Sayılı Tebliğ çerçevesinde aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çevresinde sunulmaktadır.

8.  Alıntı Originally Posted by 3520 Yazıyı Oku
    Doların dolduğu görünüyor ama boşaldığını pardon düştüğünü hiç gören var mı?
    Dolarda düşüş kaçınılmaz topiğine sorun isterseniz.
    Düştüğünü gören duyan mutlaka vardır.

Sayfa 554/1002 İlkİlk ... 54454504544552553554555556564604654 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •