Sayfa 45/430 İlkİlk ... 3543444546475595145 ... SonSon
Arama sonucu : 3433 madde; 353 - 360 arası.

Konu: SGK Emeklilik İşlemleri

1.  Alıntı Originally Posted by finans_mt Yazıyı Oku
    Kotumser olmayalim ama su an hesaplamada benim emekli maasi 10bin lira cikiyor. Ben bunu yirmi sene sonra odeyebileceklerini sanmiyorum.

O zamana kadar sistem donemez, muhtemelen enfasyona oyle bi ezdireceklerki simdiki rakamlarla en dusuk 2 bin tl en yuksek 4bin tlye yakinsayacak emekli maaslari.

Eski abo oranlari ile olsa belki su an tavandan odeyenin emekli maasi 20bin tl bile olacakti, ama mecburen kisa kisa kusa dondurduler abo miktarini.

Kim ole kim kala ama beyaz yakanin karamsarligi cok sebepsiz degil.
    yazı içinde çelişki var..hem eski abo olsa iki katı maaş olurdu diyorsun, hem de 10 yıl sonra bu maaşları ödeyebilecekler mi diyorsun.

yukarıda da yazdım, sgk eskiye göre çok daha az bir yük altında şu an..ve bu yük gittikçe azalıyor (hem emeklilik maaşı kademeli 65 e çıkıyor, hem de prim miktarına göre maaş oranı düşüyor).

şimdiye kadar o kadar kriz ve kötü dönem geçirilmiş...sgk maaşları ödemiş...bundan sonra daha ne kadar kötüleşecek de ödeyemeyecek.

3-4 yıldır emekli maaşı alan akadaşlarım var..7-8-10 bin alanlar var, alıyorlar ve çatır çatır yiyorlar...20 sene sene sonrasını bilmem, ama yakın gelecekte bir sıkıntı görmüyorum ben (emekli maaşı ödeme konusunda).

öte yandan eskiden tavandan maaş alan beyaz yakalı toplam çalışanın %1 ise, şimdi 1000 de biridir...bildiğim kadarıyla tavan ücretler çok yükseldi..öyle düz çalışanın tavandan ücret alması zor..belki direktör vs üzeri alır artık o maaşları.

öyle konuşuyoruz ki sanki çoğunluk tavandan yatırıyor sigortayı.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

2.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    yazı içinde çelişki var..hem eski abo olsa iki katı maaş olurdu diyorsun, hem de 10 yıl sonra bu maaşları ödeyebilecekler mi diyorsun.

yukarıda da yazdım, sgk eskiye göre çok daha az bir yük altında şu an..ve bu yük gittikçe azalıyor (hem emeklilik maaşı kademeli 65 e çıkıyor, hem de prim miktarına göre maaş oranı düşüyor).

.
    Son cumleye katilmiyorum cunku yasam suresi cok cok uzadi

Kanitlayamam ama sanki insanlar cok daha uzun sure emekli maasi aliyor artik.

Alıntı Originally Posted by finans_mt Yazıyı Oku
    Kotumser olmayalim ama su an hesaplamada benim emekli maasi 10bin lira cikiyor. Ben bunu yirmi sene sonra odeyebileceklerini sanmiyorum.

O zamana kadar sistem donemez, muhtemelen enfasyona oyle bi ezdireceklerki simdiki rakamlarla en dusuk 2 bin tl en yuksek 4bin tlye yakinsayacak emekli maaslari.

Eski abo oranlari ile olsa belki su an tavandan odeyenin emekli maasi 20bin tl bile olacakti, ama mecburen kisa kisa kusa dondurduler abo miktarini.

Kim ole kim kala ama beyaz yakanin karamsarligi cok sebepsiz degil.
    iyi de madem maaşı ödemeyecekler neden prim tavanını arttırıp duruyorlar? Eskiden abo daha yüksekti ama prim tavanı çok aşağıdaydı. Ben kıdemli uzman poziyonumda bile ssk tavanını aşan maaş alıyordum 2006-2010 yıllarında. Yani o zamanlar maaşın çok çok yüksek olsa da prim tavanı aşağıdaydı ve abo yüksekliği bile bağlanan aylığı yükseltemiyordu.
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

4.  Alıntı Originally Posted by pit Yazıyı Oku
    iyi de madem maaşı ödemeyecekler neden prim tavanını arttırıp duruyorlar? Eskiden abo daha yüksekti ama prim tavanı çok aşağıdaydı. Ben kıdemli uzman poziyonumda bile ssk tavanını aşan maaş alıyordum 2006-2010 yıllarında. Yani o zamanlar maaşın çok çok yüksek olsa da prim tavanı aşağıdaydı ve abo yüksekliği bile bağlanan aylığı yükseltemiyordu.
    SGK tavanı yükseltilip Abo düşünce sanki şöyle bir senaryo oluşuyor.

Devlet daha fazla prim topluyor, fakat daha düşük maaş verecek.

5.  Alıntı Originally Posted by pit Yazıyı Oku
    iyi de madem maaşı ödemeyecekler neden prim tavanını arttırıp duruyorlar?
    yüksek brüt maaş alanlardan daha fazla sgk kesintisi yapabilmek için.

6. 99 öncesi en düşük ve en yüksek sgk primi arasındaki oran 2 katı bile değilken yıllar içinde 7.5 katına çıkmıştır. Aşağıdaki siteden de inceleyebilirsiniz.

https://www-alomaliye-com.cdn.amppro...-matrahlari%2F

7. Emekli olan arkadaşlar size bir tavsiyede bulunayım. Bankada promosyon gününüz dolduğunda en az maaşınız kadar promosyon isteyin. Tabiki özel bankaları kastediyorum. Anamın maaş 4250 tl. İçimden şaka yapmak geldi. Banka personeline promosyon 5000 tl. olursa sizdeyiz dedim. Olmaz dedi. Olur olur biz buradan başka bankaya gitmek istemiyoruz dedim. Ben bir müdüre sorayım dedi. Sordu geldi. Müdür bey sizi odasına davet ediyor dedi. Girdik çaylar kahveler neyse uzatmayalım. Yanımızda yukarısıyla görüşeyim dedi. Görüştü ve bize döndü maaşınız kadar promosyon verebiliriz fazlası olmuyor dedi. Doğal olarak şak diye kabul ettim. 2500 tl. promosyon 15 dakikada oldu 4250 tl. Uyanık olun 3 sene bizim maaşları kullanıyorlar. Faizler zaten yüksek onlar bizim paralarla para kazanıyorlar. Saygılar

8. Banka ismi bende saklı isim istemeyin. Ama özel tabikide.

Sayfa 45/430 İlkİlk ... 3543444546475595145 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •