Sayfa 610/782 İlkİlk ... 110510560600608609610611612620660710 ... SonSon
Arama sonucu : 6254 madde; 4,873 - 4,880 arası.

Konu: TKFEN - Tekfen Holding

1.  Alıntı Originally Posted by Eneshg Yazıyı Oku
    Ozel emirle satması iyi olmuş dedenin
    kime satmış yazarsanız sevinirim kardeş.bilgisayarım haberi açmıyor da onun için rica ettim.

2. tekfen hariç gübreler uçmuş.yoksa hükümet toros gübreye yasak mı getirdi?işte buda bizim şanssızlığımız uğursuzluğumuz.....

3. Onun ozel emirini de gelmisini gecmisini de !!! Bu sirket kangrinleri damadiyla birlikte

4.  Alıntı Originally Posted by .bozoklu. Yazıyı Oku
    kime satmış yazarsanız sevinirim kardeş.bilgisayarım haberi açmıyor da onun için rica ettim.
    kimin aldığını yazmıyor. Özel emri de 33 lira fiyat demesinden çıkardım aralık vermemiş yani. Yoksa kapta özel emir demiyor.

5. ilk defa gübre ihracatına baktım. hazirandan bu yana çok ciddi artış var. ton ve dolar bazında. ağustos 125 milyon dolarlık ihracat var. temmuz + ağustos yaklaşık 207 milyon. 2. çeyreğin tamamında ise 172 milyon dolarlık ihracat söz konusu. eylülde 120 m dolarlık ihracat daha gelirse 327 m ediyor. dolar bazlı yüzde 90lık bir artış mümkün.

Şirketi yakından takip edenler bu rakamlar için ne der? Gübre ihracatındaki artış nasıl gündem olmamış anlamadım.

Yalnız il bazında sektör rakamlarında bunu tespit edemedim. Orada tespit kolay değil. Tespit eden varsa onu da görelim.

6.  Alıntı Originally Posted by Eneshg Yazıyı Oku
    ilk defa gübre ihracatına baktım. hazirandan bu yana çok ciddi artış var. ton ve dolar bazında. ağustos 125 milyon dolarlık ihracat var. temmuz + ağustos yaklaşık 207 milyon. 2. çeyreğin tamamında ise 172 milyon dolarlık ihracat söz konusu. eylülde 120 m dolarlık ihracat daha gelirse 327 m ediyor. dolar bazlı yüzde 90lık bir artış mümkün.

Şirketi yakından takip edenler bu rakamlar için ne der? Gübre ihracatındaki artış nasıl gündem olmamış anlamadım.

Yalnız il bazında sektör rakamlarında bunu tespit edemedim. Orada tespit kolay değil. Tespit eden varsa onu da görelim.
    Gübre üretimi,Rusya'nın Avrupa'ya uyguladığı enerji kısıtlaması ile AB'de sorun olmaya adaydır.Bu durum Tekfen'in TOROS Gübresi'ne mutlaka olumlu bir etkide bulunacaktır.TOROS,Türkiye Gübre-her türde üretime sahiptir-üretiminin tek başına %35'ine sahiptir.Bu üretimin muhtemelen yarısı ihraç edilecek ve Dolar/Avro bazında artan fiyatlarla iyi bir kazanç sağlanacaktır düşüncesindeyim..Öte yandan bu yıl Tekfen İnşaat'ın 500 Milyon Dolarlık iş teslim edeceği hakkında duyumlar var..Tüm bu işlerle 2022 sonu ve 2023 Tekfen için güzel bir Bilanço Dönemi olmaya aday gözüküyor..Bu durumlara ilaveten Şirketin 1.4 lerde buunan PD/DD rasyosu da Hissenin yükselebilmesi için başka bir neden olabilir..4 Dolar'dan halka arz edilmiş bulunan Hisse zaten çok ucuzdur..Hepsi birden gözönüne alındığında TEKFEN Hissesi için şahsen iyimserim..YTD

7.  Alıntı Originally Posted by Eneshg Yazıyı Oku
    ilk defa gübre ihracatına baktım. hazirandan bu yana çok ciddi artış var. ton ve dolar bazında. ağustos 125 milyon dolarlık ihracat var. temmuz + ağustos yaklaşık 207 milyon. 2. çeyreğin tamamında ise 172 milyon dolarlık ihracat söz konusu. eylülde 120 m dolarlık ihracat daha gelirse 327 m ediyor. dolar bazlı yüzde 90lık bir artış mümkün.

https://www.forbes.com/sites/kenrapo...h=630f08326ddc

enerji fiyatları kaynaklı yüksek maliyet konusu, enerjiye bağımlı üretim yapan sektörlerde büyük soruna yol açıyor. gübre de onlardan biri.

gübredeki ihracat kısıtlamaları daha da gevşetilirse, TRdeki gübreciler için ihracat pazarında büyük imkan ortaya çıkar..

belirttiğiniz ihracat büyümelerinin muhtemelen önemli kısmı fiyat kaynaklı.. miktar kaynaklı büyüme de artarsa, sektörde kapasite kullanım oranları da artar..

ihracat kısıtlamalarının gevşetilmesi konusunda devlet şöyle ikna edilebilir: gübrecilerin kapasite kullanım oranları düştü.. örnek; Torosta (yanılmıyorsam) %70e düştük.. boş kapasite var.. devletin korkusu, ihracat ksııtlaması kalkması durumunda iç piyasadaki gübre fiyatlarının daha da artmasıdır ki bu tüm ülke için kötü olur (gıda enflasyonu sınır tanımaz hale gelir, kıtlık da olur).. bu durumda; gübreciler birlikte şu şekidle lobicilik yapabilir: kapasitelerinin sınırlı bir kısmını (örn kullanılmayan %30-25 vb) ihracata kullanma imkanı verilebilir. bu tema temelinde lobicilik yapılabilir. hem yerli tarım için handikap olmaz hem de ülkeye döviz getirici aktivite olur.

TRde gaz fiyatları Avrupa kadar artmadı.. bu nedenle, bizdeki enerji bağımlı sektörler göreceli olarak (vs EU) daha iyi durumdalar.. bu imkanı kullanmak lazımdır.

gübre işini bilenler bilgi bakımından katkıda bulunursa faydalanamış oluruz..

tkfen yatırımcı ilişkilerine de konu hk bilgi sorulabilir. konu çok önemli.. inşaat segmentinde ciro bakımından artık önceliklendirilmeyen bir tekfenin gübreci olarak algısının (ki pazar lideridir) güçlenmesi fiyatlamaya haklı olarak pozitif yansır (bakınız. gübrecilerin piyasa çarpanları ve tkfenin piyasa çarpanı; inşaat ile sulandırma oranı azaldıkça çarpanımızın yukarı gitme şansı artabilir)

toros ceosunun dünki blooomberg demeciide verdiği fiayt artış rakamları fahiş düzeydedir. umarım, ihracattaki kısıtlama gerşer (yerli piyasaya handikap olmadan).. bakiye 30luk kapasiteden çok ciddi ek ciro gelmiş olur...

8. Agustosta ton bazinda 90 bin den 206 bin tona çıkmış. Ton bazi da gayet iyi. Ihracat rakamlarindaki kimya gübre kısmı bizim kastettiğimiz ihracati gosteriyorsa rakamlar bunlar. Boyle bir artişin gündem olmamasina ayrı şaşırdım.

Sayfa 610/782 İlkİlk ... 110510560600608609610611612620660710 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •