Sayfa 123/430 İlkİlk ... 2373113121122123124125133173223 ... SonSon
Arama sonucu : 3435 madde; 977 - 984 arası.

Konu: ARENA - Arena Bilgisayar

1.  Alıntı Originally Posted by ismettarhan Yazıyı Oku
    Belki de ben yanlis yorumluyorum ama Paynet cirosu hic sevimli degil bu ceyrekte... :(
    Kurumsal kanal satislarindaki inanilmaz guzel sonuc disinda acikcasi pek moral verici bir resim goremedim. 4. ceyrek Kurumsal satislar genelde kuvvetli olur ama bu seferki rakamlar inanilmaz guclu. Acaba brightstar'i oraya mi konsolide ettiler Mobil segment yerine bilemedim..
    Dipnotlari detayli incelemek gerekecek.

Evet son çeyrek bazında bakarsak Paynet cirosu düşük görünüyor. Bence bunun sebebi , son çeyrek yaşanan kur dalgalanmasından dolayı Paynet müşterilerinin satış yapmaktan çekinmeleri , ve artan fiyatlar nedeniyle müşterilerin de talebi ertelemesi olabilir.

Fakat yıl bazında bakıldığında Paynette %60 büyüme var , ve son çeyrek bu daralma olmasa yıllık büyüme çok rahat %100'ün de üstüne çıkabilirmiş.

Döviz kurunun çok dalgalı olduğu dönemlerde , aniden çok yükseldiği dönemlerde , satıcılar fiyat vermekte zorlanır , kendilerini korumak için de yüksek fiyatlar verirler. Alıcılar da aniden yükselen fiyatlara tepki olarak piyasanın durulmasını ve fiyatların yerine oturmasını beklerler.

Bu yüzden Paynetin son çeyrek düşük bir ciro yaptığını düşünüyorum.

2022 ilk çeyrekle beraber , yerine oturan bir kur ve fiyatla , büyümenin devam edeceği çok açık. Artan fiyatlar ciroyu otomatik yukarı çekecektir. Yani %50-60 enflasyon olduğu için , Paynet için bu sene %50 ciro artışı az bile olur. Gerçek büyüme ile en az %80-90 ciro artışı bekliyorum bu sene Paynetten. Tabii elimizde kalırsa. Satılırsa da alana hayırlı olsun.

2.  Alıntı Originally Posted by Küçükandonyadis Yazıyı Oku

Kritik göstergeler olumsuz tarafa girmek üzere dikkat! yalnız dönecekse sert yukarı yapmalı.

Yine de benim 13.06-12.74 alım aralığım.

Yine mi sattın çıktın sen hocam :)

Bak çok kıpırdama bir anda bir yere Paynet satışı ile ilgili bir haber düşer , fırlar gider. Tamamen çıkmamakta fayda var bu aralar.

Piyasa Paynet satışını henüz anlayamadı. Kaça olacağı ve bunun arena konsolide bilançosuna etkisini anlamadı.

Anlamadığı içinde fiyatlıyamıyor.

Paynet 800 milyona satılırsa , en az 750 milyon iştirak satış karı olur. Normal faaliyetten edeceği kar ile bu sene 900-950 milyon arası bir net kar olabilir.

Tabi ki bunun büyük kısmı tek seferlik Paynet satış karı.2023 senesinde bu olmayacak. Ama ordan gelen para ile kredi kapatılırsa , bundan sonra en az 300-350 milyon lira normal faaliyetten net kar galecek.

Hisse başı 3-3,5 lira diyelim 2023 için.

Öz sermaye de 750 milyon artışla , 1,6 milyara çıkacak. Hisse başı 16 lira defter değeri.

Bunu hala daha piyasa göremiyor. Paynet satılıp bu rakamlar bilançolara yansıyınca anlayacaklar. Bu da belki 2 çeyrek bilançosuna yansır.

Bakalım ne zaman uyanacak bizim küçük yada büyük yatırımcılarımız yada ne yaptığını bilmeyen fon yöneticilerimiz.

3. 1-2 kelam da felaket tellalları için edip kapatalım konuyu dostlar.

Şimdi olaya sadece rakam karşılaştırması gibi bakan birileri çıkıp , geçen sene net kar 64 milyonmuş , bu sene 67 milyon birşey artmamış diyebilirler.

Satışlar %20 artmış ama net kar hiç artmamış demek ki karlılık düşmüş , bu kötü diyebilirler.

Bu denilen lafların görünürde hiçbiri yanlış da değildir. Hakikaten de öyledir.

Ama ilk 2 çeyrek berbat gelen net kara rağmen , geçen senenin üstüne çıktıysak , bu son 2 çeyrekteki muhteşem performansdan kaynaklanır. Borsada beklenti alınır , son 2 çeyrek güzel geldi , şimdi Brightstar cirosu tüm çeyreğe yansıyacak , o yüzden 2022 1. çeyrek net karı da muhteşem gelecek İnşaallah ve hep aynı şekilde devam edecek. O yüzden beklenti alınır , beklenti de çok güzel.

Üstelik geçen sene 64 milyon kar açıklandığından bu hisse 20 liraydı. Şimdi %33 iskontolu. Üstelik daha fazla kar etti.

O yüzden ülkede %50 enflasyon var zaten , net karın en az enflasyon kadar artması lazımdı yerinde saymış iyi değil diyenlere kulak asmayın.

Bu sene paynet satışı ile beraber 800-900 milyon kar gelirse ne diyecekler , net kar %1500 artmış mı diyecekler. O da yalan olur. Çünkü iştirak satış karından dolayı 1 sene kar yüksek gelir ama bu tek defalık kardır.

Ama faaliyetten dolayı net karımız %200 artabilir bu sene. İşte gerçek performans artışı da bu olacak.

Ben zaten bu hisseyi 2021 bilançosu için değil , 2022 bilançoları için aldım. Kaldı ki 2021 bilançosu da beklentimin üstünde geldi. Yani bir sorun yok.

Net karı beğenmedim diyenlere çok kulak asmayın. Biz zaten bu seneki net karlar için aldık hisseyi.

Selamlar Emirhan Hocam,

Ben paynet satışı sonrası 3hbk rakamlarını gercekci hedefler olarak paralel düşünüyorum fakat sadece degerleme konusunda şirketin vizyon çizmesi ve yapacaklarını iyi anlatması mühim zira sadece indes gibi dagıtımcı bir şirket haline geliyoruz bu paynet satısından sonra. Aklıma şu geliyor eger 3hbk gelirse 20fk lar normal çarpanlar olmayabilir mi? yani kabaca bu değerlemeyi 8-10fk üzerinden almak daha mı akılcı olur, tabi burda şirketin net kar büyümesini sıçratacak bi unsur veya sektör var mı bilmeden konuşuyoruz paynet hariç, Saygılar Hocam

Alıntı Originally Posted by Emirhan06 Yazıyı Oku
    1-2 kelam da felaket tellalları için edip kapatalım konuyu dostlar.

Şimdi olaya sadece rakam karşılaştırması gibi bakan birileri çıkıp , geçen sene net kar 64 milyonmuş , bu sene 67 milyon birşey artmamış diyebilirler.

Satışlar %20 artmış ama net kar hiç artmamış demek ki karlılık düşmüş , bu kötü diyebilirler.

Bu denilen lafların görünürde hiçbiri yanlış da değildir. Hakikaten de öyledir.

Ama ilk 2 çeyrek berbat gelen net kara rağmen , geçen senenin üstüne çıktıysak , bu son 2 çeyrekteki muhteşem performansdan kaynaklanır. Borsada beklenti alınır , son 2 çeyrek güzel geldi , şimdi Brightstar cirosu tüm çeyreğe yansıyacak , o yüzden 2022 1. çeyrek net karı da muhteşem gelecek İnşaallah ve hep aynı şekilde devam edecek. O yüzden beklenti alınır , beklenti de çok güzel.

Üstelik geçen sene 64 milyon kar açıklandığından bu hisse 20 liraydı. Şimdi %33 iskontolu. Üstelik daha fazla kar etti.

O yüzden ülkede %50 enflasyon var zaten , net karın en az enflasyon kadar artması lazımdı yerinde saymış iyi değil diyenlere kulak asmayın.

Bu sene paynet satışı ile beraber 800-900 milyon kar gelirse ne diyecekler , net kar %1500 artmış mı diyecekler. O da yalan olur. Çünkü iştirak satış karından dolayı 1 sene kar yüksek gelir ama bu tek defalık kardır.

Ama faaliyetten dolayı net karımız %200 artabilir bu sene. İşte gerçek performans artışı da bu olacak.

Ben zaten bu hisseyi 2021 bilançosu için değil , 2022 bilançoları için aldım. Kaldı ki 2021 bilançosu da beklentimin üstünde geldi. Yani bir sorun yok.

Net karı beğenmedim diyenlere çok kulak asmayın. Biz zaten bu seneki net karlar için aldık hisseyi.

5. Emirhan Bey,

Bakiyorum bu dipnotlarda sirket ortalama dolar kuru vermemis, o yuzden bilanco 4. ceyrek bilanco donemi icin USD satis rakamini ben elle hesapladim. Buna gore 190mn dolar civari bir satis goruyorum. 3. Ceyrekte 159mn dolar civari idi toplam satis. Brut marj ise sabit kalmis. Yani iki ceyrek arasinda kayda deger bir artis var. En son 2020 4. ceyrekte 200mn dolar civari bir ciro gormus sirket. O zaman hisse fiyati $1.30-$1.40lar ve uzerinde imis. Simdi $1 altina geldik.

Ilk mesajimda dedigim gibi detaylara bakinca kusur bulmak cok zor degil (ben ozellikle Paynet konusunda hayal kirikligi yasadim ama musterileri arasinda bircok Pimapenci olduguna gore de dolarin uctugu ve kis aylarina denk gelen bu ceyrekte satis yapamamalarini "normal" karsilayabiliriz). Ama genel resimde bu fiyatlarin sirketin hakkini verdigini soylemek zor.

Yukarida kabaca hesapladigim rakamlari siz de kontrol edebilir misiniz cunku inanin kendi hesabimdan suphe eder olmaya basladim.

6.  Alıntı Originally Posted by atansu Yazıyı Oku
    Selamlar Emirhan Hocam,

Ben paynet satışı sonrası 3hbk rakamlarını gercekci hedefler olarak paralel düşünüyorum fakat sadece degerleme konusunda şirketin vizyon çizmesi ve yapacaklarını iyi anlatması mühim zira sadece indes gibi dagıtımcı bir şirket haline geliyoruz bu paynet satısından sonra. Aklıma şu geliyor eger 3hbk gelirse 20fk lar normal çarpanlar olmayabilir mi? yani kabaca bu değerlemeyi 8-10fk üzerinden almak daha mı akılcı olur, tabi burda şirketin net kar büyümesini sıçratacak bi unsur veya sektör var mı bilmeden konuşuyoruz paynet hariç, Saygılar Hocam

Hocam sonuçta Paynetten gelecek olan para da havaya uçmayacak. Bu parayla ya kredi kapanacak , finansal giderler azaltılacak ve karlılık artışı sağlanacak , ya da bu parayla başka yatırımlar yapılacak.

Yani diyelim kredi kapatıldı başka yatırım yapılmadı , bizim Güneş enerjisi işimiz var , IoT var ki 5G ile bu seneden itibaren hız kazanacak , Brightstar işinin daha katkısı başlamadı , orada 1000in üzerinde mağaza geldi portföye bunlar için değişik iş modelleri geliştirilebilir.

Kaldı ki daha Paynetin ne olacağı belli değil. Satılacak mı , kalacak mı , satılacak ise yüzde kaçı satılacak. Belki bir kısmı bizde kalmaya devam eder.

Bu sene Arena cirosu min. 800 maximum 1 milyar USD civarı olur diye düşünüyorum. Yani mevcut kur ile 11 ila 14 milyar TL arası bir ciro.

Finansal giderin çok aza indirildiği bir ortamda net kar marjı çok rahat %2,5 seviyesine çıkabilir. 2021 senesinde 67 milyon lira net kara karşılık 97 milyon finansal gider ödendi ki kredi borcu sene içinde ortalama 400 milyon lira civarında idi.

Bu sene ise 1 milyar lira seviyesine çıkan bir kredi borcu var ve şu an kredi faizleri geçen senenin üstünde. Yani bu sene 200-250 milyon lira arası finansal gider oluşur seneyi bu şekilde geçirirsek.

O yüzden bu borcun kapanması zaten hisse başı 1,5-2 lira HBK getiri tek başına . Faaliyetten edilecek kar hariç. Yani 3-3,5 lira bu sene için geçerli.

Seneye belki 4-4,5 lira , sonrasında daha da yukarı. Yani F/K oranını 10 bile alsanız , 2023 sonu 45-50 liralık rakamlar yakalanır. Benim de hedefim 2023 sonu 45-50 lira diye burada çok yazdım zaten.

Belki de Paynet tahminimizin de üstünde bir paraya satılır. Benim tahminim 50-70 milyon USD arası. Daha yukarı olursa , yukarıda verdiğim rakamlar da yukarı gider.

Yani bence olayın keyfini çıkarın , her seneryoda bu hisse bu sene en ve gelecek sene en az %100 prim yapar ve 2 senenin sonunda 50 liralara ulaşır. Yeter ki ülkede ve dünyada majör bir durum olmasın.

Bana senelik %100 prim yeter. Bana yetmez diyen şansını başka bir yerde arayabilir. 1 senede 3-5 kat artış beklemeyin , en fazla %150 olur. Daha üstü sürpriz ve spekülatif olur.

Pereanın da uzun vade bekleme sebebi , şirletin önümüzdeki 2 sene içinde 300 milyon USD değere ulaşacağını görmesi.

7. Sadece Net kâr diyenler için 3 yıllık olmadı diyelim 2 yıllık ortalamaya bakabilirsiniz.

2019 yıl sonu net kâr büyümesi % 4,266.46

2020 yıl sonu net kâr büyümesi % 109.97

2021 yıl sonu net kâr büyümesi % 3.88

Ekim Kasım Aralık usd hareketliliğini iyi atlatmışız.

8.  Alıntı Originally Posted by ismettarhan Yazıyı Oku
    Emirhan Bey,

Bakiyorum bu dipnotlarda sirket ortalama dolar kuru vermemis, o yuzden bilanco 4. ceyrek bilanco donemi icin USD satis rakamini ben elle hesapladim. Buna gore 190mn dolar civari bir satis goruyorum. 3. Ceyrekte 159mn dolar civari idi toplam satis. Brut marj ise sabit kalmis. Yani iki ceyrek arasinda kayda deger bir artis var. En son 2020 4. ceyrekte 200mn dolar civari bir ciro gormus sirket. O zaman hisse fiyati $1.30-$1.40lar ve uzerinde imis. Simdi $1 altina geldik.

Ilk mesajimda dedigim gibi detaylara bakinca kusur bulmak cok zor degil (ben ozellikle Paynet konusunda hayal kirikligi yasadim ama musterileri arasinda bircok Pimapenci olduguna gore de dolarin uctugu ve kis aylarina denk gelen bu ceyrekte satis yapamamalarini "normal" karsilayabiliriz). Ama genel resimde bu fiyatlarin sirketin hakkini verdigini soylemek zor.

Yukarida kabaca hesapladigim rakamlari siz de kontrol edebilir misiniz cunku inanin kendi hesabimdan suphe eder olmaya basladim.

Hocam 4. çeyrekte , 3. çeyreğe göre fazla konsolide satış yapılmasının 2 ana sebebi var ;

1- Zaten bu tip şirketlerde 4. çeyrekler klasik olarak en çok satış yapılan çeyreklerdir. Diğerlerinden fazla satış yapılması normal..

2- Bu sene 4. çeyrek satışına , 1 aylık da olsa Brightstar katkısı var. Brightstar resmi olarak 1 aralıkta konsolide satışın içine girdi. Yani 3. çeyrekte Brightstar hiç yokken , 4. çeyreğin 1 ayında Brightstar da var. O yüzden 4. çeyrek 3. çeyrekten fazla satış olması normal.

Brightstarın asıl katkısını , 2022 1. çeyrek sonuçlarında göreceğiz. Geçen sene sanırım 1. çeyrek satışı 1,25 milyar TL idi. Bu sene en az 2,5 milyar TL bekliyorum. Daha da üstü olma ihtimali çok yüksek.

Paynet olayına çok takılmayalım bence. 4. çeyrek cirosu neden düşük olayına çok takılmayalım. Belli ki özel bir sebebi var. Bence büyük ihtimal de son çeyrek yaşanan kur dalgalanması.

Sonuçta o kadar dalgalanmada herkes mal almaya ve satmaya korktu. Fiyat verilemedi. Verilen fiyatlar da çok abartılı olunca , herkes piyasanın oturmasını beklemek istemiş olabilir.

O yüzden o süreç geçici bir süreç idi. Şu an piyasa yerine oturdu. Ben Paynet için Vodafone shoplarda da büyük potansiyel olduğunu düşünüyorum. Bunun etkileri bu sene görülür.

Şimdi ne desek boş. 2022 bilançoları geldikçe herkes daha net anlayacak neden 2022 senesinin çok iyi geçeceğini ısrarla söylediğimizi.

Hem ciro , hem karlılık olağan üstü yerlere gelecek. Bir de üstüne Paynetin satışından gelecek olan yüksek nakit girişi bu sene deli bir sene yapacak arena bilançolarını.

Sayfa 123/430 İlkİlk ... 2373113121122123124125133173223 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •