Sayfa 186/432 İlkİlk ... 86136176184185186187188196236286 ... SonSon
Arama sonucu : 3455 madde; 1,481 - 1,488 arası.

Konu: ARENA - Arena Bilgisayar

1.  Alıntı Originally Posted by Dandanakan Yazıyı Oku
    Aracı kurumların bir çoğu aldıkları hisseleri çok cüzi bir saklama komisyonu ile yatırım fonlarına virmanlayıp depoluyor.
    İstedikleri zaman da bu hisseleri tekrar kendi hesaplarına virmanlıyorlar.
    Bu işlemi de, ya fiyatı baskılama yönünde yada düşüş eğiliminde kullanıyorlar.
    Bu yüzden yatırım fonlarında çok hisse bulunması iyi bir şey değil.
    Ha yatırım fonları kendi adına da işlem yapıyordur o ayrı.
    Maalesef yıllardır süreç böyle işliyor yetkililerden ses çıkaranda yok bu duruma.

2. Bu kağıdın derdi ne anlamıyorum

3. Azdan az çoktan çok gider..

4. yazdıgım her alısa veriyor vatandaşlar verin verin nah alırsınız benden
    Burada yer alan paylaşımlar asla yatırım tavsiyesi değildir.Bu spk mevzuatına gore suç teşkil eder.Kişisel goruslerimdir.
    @borsavizyon

5. Bu kanı bozuk bugün de eksi kapatmaya niyetli

6. Emirhan hocam biliyorum yazmayı bıraktınız ama şöyle kısaca haftanın olan biteninden bi bahsetseniz neler oldu bitti tadında teşekkürler.

7. Yatırım fonlarından iş yatırıma geçen 1.800.000 lot bugün iş yatırımdan tekrar yatırım fonlarına geçmiş ne yapmak istiyor bunlar

8.  Alıntı Originally Posted by Hasan4325 Yazıyı Oku
    Emirhan hocam biliyorum yazmayı bıraktınız ama şöyle kısaca haftanın olan biteninden bi bahsetseniz neler oldu bitti tadında teşekkürler.

Hocam daha önce de dediğim gibi sadece şirket değerini direk etkileyecek haber ve bilançolar sonrası yazacağım bundan sonra. Günlük yada haftalık fiyat düşüşleri çıkışları konusunda yazmak çok anlamlı olmuyor.

Evet anlamakta güçlük çekilen işler olabiliyor tahtada kısa vadede. Hem takas kısmında hem de fiyat hareketlerinde.

Bayram öncesi tavan kapaattık. Bayram sonrası devamı gelmesi lazımdı. Kısmen de geldi. 14,80'ler görüldü ama talebin arkası gelmeyince yine satıcılar aktive oldu. Tahtada eli satış tuşunun üstünde olan tetikte bekleyen bir kitle var. Haksızlar da diyemiyorum çünkü bizim hisse de talep sürekliliğinde bir sorun var. Spot gelen talep kesildiği anda tahtanın alış kısmı bir anda boş kalıyor ve düşecek korkusu ile panik satışlar başlayınca hisse gerçekten düşüyor.

Sonrasında ise ya satanların alttan geri almasına kadar yada yeni bir spot alım gelene kadar düşüş durmuyor.

Bizim sorunumuz tahtada sürekli bir alıcı talebinin olmaması. Bu olmayınca 3-5 kişinin insafına kalıyor tahta. O yüzden ben günlük veya haftalık fiyat hareketlerine çok takılmıyorum. İyi hisse her zaman uzun vadede değerini bulur.

Son gelen bilanço hakkında görüşlerimi yazdım zaten. Beklentime yakın geldi. Belki ciro ve net kar %10 kadar daha fazla gelebilirdi ama bu çok da sorun değil. CEO da dedi pazarda bir sıkıntı var ama üstesinden geleceğiz dedi.

2-3 ve 4. çeyrekler daha iyi bir satış beklenebilir. Kurun çok yukarı gitmesinin ardından gelen ilk çeyrek olan 1. çeyrekte talepde bir bekle gör politikası olması normal.

Bundan sonraki çeyrekler daha dengede olacaktır. Geçen sene ilk çeyrek cirosu 1.28 milyar sene sonu cirosu ise 6 milyarın üstünde idi. Aynı projeksiyonu bugüne taşırsak , 2,85 milyar olan ilk çeyrek bilançosu sonrası sene sonunu 13,5 milyar civarında olacağını söyleyebiliriz. Zaten bizim de beklentimiz 13-14 milyar TL arası idi.

Hisse fiyatı kısa vade ve uzun vadede endeksle çok paralel hareket etmiyor. O yüzden bu bağlantıyı kurmaya çalışanlar sürekli olarak endeks gidiyor biz niye gitmiyoruz diye bir soru soruyor ama bizim hissenin endeksle çok ilintisi yok. Aşırı endeks düşüşleri veya çıkışları tabi ki etkiler fiyatı ama bire bir korelasyon aramayın.

Bu hafta biraz daha stabil ve istikrarlı bir hisse hareketi bekliyorum yukarı ağırlıklı bir hafta olacak diye düşünüyorum. Çarşamba günü genel kurul var , 2 yada 3 haziranda da temettü ödemesi var. Paynet ile ilgili olarak süreç devam ediyor. Aslında şirketin bu konuda ara bir açıklama yapıp yatırımcıya güncelleme yapması lazım. Çünkü ilk bildirim şubat ayının başında idi ve 3 ay geçti bu bildirimden sonra. Bu sürecin hangi durumda olduğu konusunda bilgi vermeleri gerekir bence. Belki genel kurulda bilgi verirler bu konuda.

Ama her halukarda endişelecek bir durum yok. İlk çeyrek bilançosunda tek korktuğum nokta net karda geçen seneki gibi bir hüsran olması idi ama 28 milyon ile beklentimin sadece %10 altında gerçekleşti o da amortisman ile ilgili maddi olmayan bir gider yüzünden. O olmasa 31-32 milyon olacaktı net kar ki bu da tam beklentim idi.

Artık daha sağlam bir bilanço var. İlk çeyrek böyle geldiyse bundan sonrakiler çok daha iyi gelecek demektir. Paynet satışı hala daha masada bekleyen bir beklenti ve bunun gerçekleşmesi tüm taşları yerinden oynatır. Bunu bekleyeceğiz.

Yenileme merkezi belgesi sonrasında , o konuda da yeni gelişmeler ve anlaşmalar olabilir. Sonuçta yeni bir gelir kapısı ve ciro arttırıcı bir iş bu. Ama ilk etkileri 6-9 ay içinde bilançolara yansıyacaktır.

Paynet işinin Haziran ayı içerisinde nihayetlenmesini bekliyorum eğer satılacaksa. Şu ana kadar bir haber olmamasının tek sebebi var bence. Şirkete birden çok ciddi teklif geldi ve onlarla olan görüşmeler devam ediyor. Ciddi teklif gelmeseydi , bence şimdiye kadar süreci durdururlardı. CEO'nun Capital dergisine verdiği röportajda geleceğe dönük beklentiler arasında Paynet'ten hemen hemen hiç bahsetmemesi de bence Paynet'in yakın zamanda satılacağının bir göstergesi.

Patnet 1 milyar TL gibi bir rakama satılırsa , bu hem şirketin likitidetisini çok iyi yerlere getirir ( cari oranı arttırır ) , hem de 2022 senesi net karını 1 defalık da olsa çok yüksek yerlere çıkarır. Benim 2022 senesi sonu 25-30 lira civarındaki hisse fiyatı beklentimde bir değişiklik yok. Paynet satılırsa buralara gideriz. Satılmazsa da şirketin büyümesi ve karlılığı artmaya devam edecek ama bunun fiyata yansıması belki daha yavaş olacak.

Herkese hayırlı bereketli haftalar dilerim.

Sayfa 186/432 İlkİlk ... 86136176184185186187188196236286 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •