Sayfa 875/1002 İlkİlk ... 375775825865873874875876877885925975 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 6,993 - 7,000 arası.

Konu: Yatırım Fonları X

1. Fonların değerleme esasları değişmiş hepsine aynı standart getirilmiş. Bu maddeyi nasıl anlamalıyız. Bu maddeye göre değerleme saatinde oldu ya fonun yatırım yaptığı yatırım araçları hisseleri %-5 düştü kapanışta ise %0 veya pozitif kapattı. Bende o günün sabahı satım emri vermiş olayım.

Değerleme günü Türkiye saatiyle (TSI) 18.00 itibariyle ilgili kıymetin alım satıma
    konu olduğu Borsada gün sonu işlemlerin tamamlanmaması halinde, ilgili kıymetin veri
    dağıtım kuruluşları tarafından TSI 17.30-18.00 arasındaki herhangi bir anda alınan ağırlıklı
    ortalama fiyatı TCMB tarafından 15:30’da gösterge niteliğinde açıklanan döviz alış kurundan
    Türk lirasına çevrilmesiyle değerleme fiyatı belirlenir. Değerleme günü ilgili piyasada işlem
    geçmemesi halinde son işlem tarihindeki değerleme fiyatı kullanılacaktır
    Uyuşmadı bir türlü dem'e "ben"de ki meşrep

2. Fonlar izahnamesinde yazan risk ölçüm ve değerleme vs bazı esaslarını, izahnameden çıkartıp artık kap sayfasında da bir sekmede açıklıyorlar, onunla ilgili bir düzenleme vardı.

Onun dışında dediğiniz değerleme esasları zaten uygulanıyor, yeni bir değişiklik ben duymadım.

3.  Alıntı Originally Posted by tradestop Yazıyı Oku
    Fonlar izahnamesinde yazan risk ölçüm ve değerleme vs bazı esaslarını, izahnameden çıkartıp artık kap sayfasında da bir sekmede açıklıyorlar, onunla ilgili bir düzenleme vardı.

Onun dışında dediğiniz değerleme esasları zaten uygulanıyor, yeni bir değişiklik ben duymadım.

Tam metin burada var hocam
    https://tspb.org.tr/wp-content/uploa...i-15062023.pdf

Benim hatırladığım iş bankası fonları hariç ak, yapı kredi kapanış fiyatlardan değerleme yapıyordu.

AFT için daha önce 2021.01.04 tarihli izahnamede

Yabancı Ortaklık Payları, Amerikan ve Global Depo Sertifikaları (ADR/GDR) ve Yabancı Borsa Yatırım Fonu

Yurtdışı borsalardan alınan kıymetler için değerlemede, Bloomberg ekranlarından alınan kapanış fiyatları kullanılacaktır. Değerleme günü borsada işlem geçmemesi halinde son işlem tarihindeki borsa kapanış fiyatı kullanılacaktır.
    Yazıyor. Yay için dosyalarımda eski tarihli izahname buladım ama hatırladığım o da böyleydi.
    Uyuşmadı bir türlü dem'e "ben"de ki meşrep

4.  Alıntı Originally Posted by Lemon Yazıyı Oku
    Tam metin burada var hocam
    https://tspb.org.tr/wp-content/uploa...i-15062023.pdf

Benim hatırladığım iş bankası fonları hariç ak, yapı kredi kapanış fiyatlardan değerleme yapıyordu.

AFT için daha önce 2021.01.04 tarihli izahnamede

Yazıyor. Yay için dosyalarımda eski tarihli izahname buladım ama hatırladığım o da böyleydi.
    Evet sn. Lemon, şimdi okudum. Yönergenin 10. Maddesine göre 3.7.2023 tarihinde uygulanmaya başlamış. Yani bu hafta dediğiniz gibi fonların bu şekilde değerleme yapılmış olması lazım.

Bu haftaki döviz ve yabancı fonlardaki borsa endeksi getirileri ile saatlik kıyaslama yapılırsa, değişiklik hakkında belki bir fikir verebilir.
    Son düzenleme : tradestop; 08-07-2023 saat: 21:54. Sebep: Düzeltme

5. İyi pazarlar dostlar

Kendi aklımın erdiğince 7 fon seçtim nacizane

Her ne kadar kesin ve tutarlılığı olmasa da

Günümüz şartlarında Yıllık ortalama
    % 40 - 50 getiri şimdilik benim için yeterli diyorum
    çok aşırı risk almadan öğrenmeye çalışacağım

Bu 7 fon için şu şartlarda yorumunuz nedir ?

AZİMUT / PPZ - GMA - GBC
    QINVEST / EIB
    NUROL / NJF
    RE PIE / RPD
    ÜNLÜ / SUA

Teşekkürler
    Son düzenleme : Mombasa kampala; 09-07-2023 saat: 14:17.

6. ZP6 usd serbest fon nasıl sizce? Ben OJB alarak hata etmis olabilirmiyim,

7.  Alıntı Originally Posted by Mombasa kampala Yazıyı Oku
    İyi pazarlar dostlar

Kendi aklımın erdiğince 7 fon seçtim nacizane

Her ne kadar kesin ve tutarlılığı olmasa da

Günümüz şartlarında Yıllık ortalama
    % 40 - 50 getiri şimdilik benim için yeterli diyorum
    çok aşırı risk almadan öğrenmeye çalışacağım

Bu 7 fon için şu şartlarda yorumunuz nedir ?

AZİMUT / PPZ - GMA - GBC
    QINVEST / EIB
    NUROL / NJF
    RE PIE / RPD
    ÜNLÜ / SUA

Teşekkürler
    yıllık mevduat faiz getirisi %44 zaten niye risk alasınız o zaman?: ) çantamda para banka banka dolaşmakla uğraşamam fon olsun diyorsanız yapın PPZ gitsin. o her zaman en iyi mevduatı takip eden bir fon.

8. Ziraat Yatırım'a şube aracılığıyla nitelikli yatırımcı beyanı verdim, MKK çıktısını uygun görmeyip bilahare yatırım hesabı ekstelerinin onaylı suretlerini istediler. Elimde farklı aracı kurumlar ve banka ÖSBA'ları mevcut olduğundan herbirini teker teker dolaşıp imzalatma şansım yok. Esasen bir beyan olan bu işlem için, diğer yatırımcı arkadaşlarımdan herhangi bir varlık dökümünün talep edilmediğini, olası bir usulsüz beyan halinde kanunda cezai mueyyide tarif edildiğini ve sorumluluğun bana ait olduğunu bildirdim. Mevzuatta aracı kurumların müracaat sahibince gerekli şartların karşılanıp karşılanmadığının tespiti yönünde bir görev ya da yetkisi bulunmamakta. Şu an ekranda serbest fonlardan ZP6 alınabilir görünmekte ama o zannediyorum herkese açık. Acaba hangi serbest fonun satın alınabilirliğini kontrol etmek üzere deneme yapabilirim? Teşekkürler.

Sayfa 875/1002 İlkİlk ... 375775825865873874875876877885925975 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •