Sayfa 52/516 İlkİlk ... 242505152535462102152 ... SonSon
Arama sonucu : 4125 madde; 409 - 416 arası.

Konu: DEVA - Deva Holding

1.  Alıntı Originally Posted by Maslak1 Yazıyı Oku
    ben de kur dışı geliri hesaplamaya çalıştım. şu konu var: UFRSnin ve VUKun kur farklarının möuhasebeleştirilme ilkeleri farklılaşıyor. ezbere hatırlamıyorumama aynı olsa dahi (muhasebe uygulamasının aynı olması varsayımı ile), son çeyrek kur rakamını ben de 400e yakın hesapladım.. kurda arındırılmış kar ise çeyrek milyar TL oluyor.
    Dostum eğer %5 vergi-bilanço farkını eklersek, 250 den biraz daha fazla olur, yukarıdaki hesabımda 280 milyon bulmuşum zaten.

En çok ihracata sevindim, tek korkum bu konuydu, şükür burada da gayet güzel bir rakam geldi. Ben net kar yerine favök ya da efk ya bakmayı daha doğru buluyorum...kur etkisi arındırılınca ilk üç çeyrek ortalama 150 milyon olan kar son çeyrek 250(benim hesaba göre 280 e) çıkmış olur. Bu da mükemmel benim için.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

2. diğer farklar: son çeyrek henüz vadesi gelemiş forward contract varsa; bunlarda durum şudur:
    VUK: vadesi gelmemiş forward kontratlardan oluşan tahmini kar-zarar dikkate alınmaz.
    UFRS: dikkate alır..

Bu vergi dairesine sunulan karın içinde döviz kur karı var mı?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    " Bir Cüzdanı Doldurmak, Boş Olanına Katlanmaktan Daha Kolaydır "

4. Bu güzel tablo devam ederse , zam farkı ve yeni ilaçların etkisi ile, kur sabit kalsa dahi ilk çeyrek 400 gibi net kar beklenebilir mi
     Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Dostum eğer %5 vergi-bilanço farkını eklersek, 250 den biraz daha fazla olur, yukarıdaki hesabımda 280 milyon bulmuşum zaten.

En çok ihracata sevindim, tek korkum bu konuydu, şükür burada da gayet güzel bir rakam geldi. Ben net kar yerine favök ya da efk ya bakmayı daha doğru buluyorum...kur etkisi arındırılınca ilk üç çeyrek ortalama 150 milyon olan kar son çeyrek 250(benim hesaba göre 280 e) çıkmış olur. Bu da mükemmel benim için.
    TA-1012 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

5. bu artan karlılık ve artan ihracatın ithalatı karşılama oranı nakit için (iharacatın ithalatı karşılama oranı firmada kur konusudna doğal hedge durumu oluşturacak. bu oluşunca da yüklü döviz taşıma ihtiyacı kalmayacak.. beyanları buydu) verdiği adresler (şirketin yüklü miktarlarda faaliyet kaynaklı nakit üretme sürecine girdiği nettir. bir süredir böyle.. ):
    1-ciro, her yıl enflasyonun %30-40 üzerinde büyür ve nakit işletme sermayesi ihtiyacıo artar (ama bu ayrıca zaten nakit hasıl etme kapasitesini daha da artırır.. mevcuttaki gibi karlı büyüdüğü varsayımıyla)
    2-şirket satınalması yapar
    3-yüksek oranlı temettü dağıtma sürecine geçer..

1 numara hepimizi memnun eder.. muhtemelen 2 numara da hepimizi memnun eder. 3 numaraya da hayır demeyiz..

1 numara zordur: her yıl enflasyonun üzerine %30-40 ciro büyümesi zordur..

2 numara yönetsel bir karardır.. biz dışardakilerin tahmini imkansızdır.

3 numara: eğer 1 ve 2 numara olmayacaksa, o kadar nakti dışarı çıkarmak isteyecektir.. eğer yakın zamanda şirket satışı gündeme gelmiyorsa, foncuların nakit talebinin baskısı dolayısıyla yüksek oranlı temettü sürecine geçmesi tahmin edilebilir.

unutmayalım; biz sadece %18iz. eşik üzeri dağıtılan her liranın %82si büyük hissedara gider.. bize bakıp da temettüyü bizden kıskandığını düşünmeyelim. temettü konusunu hisse fiyatını baskılamak için kullanıyorlarsa, bunun sonuna yaklamışlardır (en fazla 1 ya da 2 yıl daha zorlarlar).. çünkü, hem şirkette fazla nakit birikmesi oluyor hem de foncuların nakit talebi konusunda sabırları azalmıştır.. çok beklediler.

6.  Alıntı Originally Posted by Maslak1 Yazıyı Oku
    diğer farklar: son çeyrek henüz vadesi gelemiş forward contract varsa; bunlarda durum şudur:
    VUK: vadesi gelmemiş forward kontratlardan oluşan tahmini kar-zarar dikkate alınmaz.
    UFRS: dikkate alır..
    tamam şimdi...bizim vadesi gelmemiş forward kontrat kesin vardır. hatta üçüncü çeyrekte böyle bir kalem vardı bilançoda...son çeyrekte bu nedenle 500 gelmesi gereken kar 400 gözüküyor büyük ihtimal.

ama bence kur farkı geliri çok kritik değil...esas ihracat rakamı, ki o iyi geldi, bir de net satış büyümesi...bizim marj sorunumuz zaten yok.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

7.  Alıntı Originally Posted by karakaya Yazıyı Oku
    Bu güzel tablo devam ederse , zam farkı ve yeni ilaçların etkisi ile, kur sabit kalsa dahi ilk çeyrek 400 gibi net kar beklenebilir mi

TA-1012 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    zam etkisi 20 şubat sonrasını etkiler....ayrıca artık kar rakamına döviz etkisi hariç bakmak şart oldu..zira 2021 de karın neredeyse yarısı dövizden geldi. bu yıl böyle bir etki gelmez, inşallah da gelmesin, yoksa ülke batar.

8.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    tamam şimdi...bizim vadesi gelmemiş forward kontrat kesin vardır. hatta üçüncü çeyrekte böyle bir kalem vardı bilançoda...son çeyrekte bu nedenle 500 gelmesi gereken kar 400 gözüküyor büyük ihtimal.

ama bence kur farkı geliri çok kritik değil...esas ihracat rakamı, ki o iyi geldi, bir de net satış büyümesi...bizim marj sorunumuz zaten yok.
    çok doğru, uzun vadeli bir yatırımcı olarak zaten kur farkı vb gelirleri ile hiç ilgilenmedim.. finansal kaliteye odaklandım. yani;
    1-karlı büyüme ve devamının gelmesi,
    2-brüt kar marjının gelişmesi

1 numarada devayı besleyen çok hikaye var.. 2 numara da çok çok iyi gidiyor..

yakın vade için:
    1-covidden çıkış ilaç tüketimini artıyor.. kaybedilen akut segment, fazlası ile yerine konmaya başlandı. kronik segmentte de teşhis sayısı artıyor ve hasta havuzuna yeni hastalar ekleniyor. rekor adet büyümeleri var (covidden çıkış)
    2-çok güçlü ihracat büyümemiz var
    3-deva için (sektörün geneli için değil, maalesef) fena olmayan bir zam aldık..

not: zam konusu da henüz kapanmadı.. sektör ek beklenti içinde.. 1-2 haftaya kadar "ilaç yok" haberleri kesilmezse, yeni bir zam ya da SGK iskonto indirimi gündemde kalmaya devam eder. ama buna şimdiden güvenmeyelim. kur böyle devam ederse, belki Q3.. ayrıca, daha sık aralıkla zam konusu gündemde. yani yılda 1 kez yerine, yılda 2,3 veya 4 kez zam.. şimdilik buna güvenmeyelim.

Sayfa 52/516 İlkİlk ... 242505152535462102152 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •