Sayfa 218/535 İlkİlk ... 118168208216217218219220228268318 ... SonSon
Arama sonucu : 4280 madde; 1,737 - 1,744 arası.

Konu: DEVA - Deva Holding

1.  Alıntı Originally Posted by kutupbaşı Yazıyı Oku
    Hala umudu olan varmı? yine yaptılar yapacaklarını bunlar şeytanın taharet bezi işi gücü olmayan beklesin dursun bir başka baharı, göreceksiniz bilançoyu büyük hayal kırıklığı olacak demedi demeyin.ytd
    sayın kutupbaşı bu firma için umudu olmayan birinin mantıken bu hissede de olmaması lazım son çeyrek bilançoya ilişkin kişisel bir tahminim var ve bu tahmin ile birlikte son dönem sektörde ve şirkette yaşanan gelişmelerinde etkisi ile elimdeki hisseleri tutuyorum. Burada şirket hakkında kişisel görüşümü paylaşmamaya özen gösteriyorum insanların benim kişisel görüşümden etkilenip zarar etmesini bir başkasının mutsuzluğuna sebep olmayı istemem. Burada bu şirketle ilgili paylaştığım bilgiler tuik verileri ilaç işverenleri sendikası verileri bakanlık açıklamaları yada yatırımcı ilişkilerinden edindiğim bilgileri uluslararası basında çıkan haberleri paylaşıyorum aslında şirketin yatırmcı ilişkileri bölümü gerekli bildirimleri yapmış olsa bende buradaki değerli bilgiler paylaşan bir kaç arkadaş da bu bilgileri paylaşmamıza gerek kalmazdı muhtemelen yapılması gerektiği halde yapılmayan kap bildirimlerinden dolayı buradaki bir avuç insan paylaşmaya değer gördükleri somut bilgileri paylaşıyor bu sayfada. başka herhangi bir hissenin topiğini açıp 2 sayfa okuyup sonra burayı okuduğunuzda zaten paylaşımların bu minvalde yapıldığını fark edersiniz.

2.  Alıntı Originally Posted by KAFASINAGÖREYAZAN Yazıyı Oku
    sayın kutupbaşı bu firma için umudu olmayan birinin mantıken bu hissede de olmaması lazım son çeyrek bilançoya ilişkin kişisel bir tahminim var ve bu tahmin ile birlikte son dönem sektörde ve şirkette yaşanan gelişmelerinde etkisi ile elimdeki hisseleri tutuyorum. Burada şirket hakkında kişisel görüşümü paylaşmamaya özen gösteriyorum insanların benim kişisel görüşümden etkilenip zarar etmesini bir başkasının mutsuzluğuna sebep olmayı istemem. Burada bu şirketle ilgili paylaştığım bilgiler tuik verileri ilaç işverenleri sendikası verileri bakanlık açıklamaları yada yatırımcı ilişkilerinden edindiğim bilgileri uluslararası basında çıkan haberleri paylaşıyorum aslında şirketin yatırmcı ilişkileri bölümü gerekli bildirimleri yapmış olsa bende buradaki değerli bilgiler paylaşan bir kaç arkadaş da bu bilgileri paylaşmamıza gerek kalmazdı muhtemelen yapılması gerektiği halde yapılmayan kap bildirimlerinden dolayı buradaki bir avuç insan paylaşmaya değer gördükleri somut bilgileri paylaşıyor bu sayfada. başka herhangi bir hissenin topiğini açıp 2 sayfa okuyup sonra burayı okuduğunuzda zaten paylaşımların bu minvalde yapıldığını fark edersiniz.
    Size ve diğer değerli arkadaşlara en ufak bir sözüm yoktur olamazda,yüklü miktarda bu hisseyi 3 yıl tutmuş birisi olarak düşüncelerimi yazdım kardeş cauti-Maslak1-nilkiz ve daha bir çok değerli arkadaşların siz dahil topikte bilgisi ve etkisi çoktur ancak sizlerce 70 lirayı gören hissenin 50 liralara çekilerek süründürülmesi doğrumudur? mesela savunma san.hisse bunun yarısından azdı şimdi geldiği nokta bunun üstünde yani patronaj etkisi hisseyi mahvediyor onu anlatmak istedim rahatsızlık vermiş isem yada yanlış bir şey yazmışsam özür dilerim.ytd saygılarımla

3.  Alıntı Originally Posted by kutupbaşı Yazıyı Oku
    Size ve diğer değerli arkadaşlara en ufak bir sözüm yoktur olamazda,yüklü miktarda bu hisseyi 3 yıl tutmuş birisi olarak düşüncelerimi yazdım kardeş cauti-Maslak1-nilkiz ve daha bir çok değerli arkadaşların siz dahil topikte bilgisi ve etkisi çoktur ancak sizlerce 70 lirayı gören hissenin 50 liralara çekilerek süründürülmesi doğrumudur? mesela savunma san.hisse bunun yarısından azdı şimdi geldiği nokta bunun üstünde yani patronaj etkisi hisseyi mahvediyor onu anlatmak istedim rahatsızlık vermiş isem yada yanlış bir şey yazmışsam özür dilerim.ytd saygılarımla
    estafurullah özür dileyecek bir şey yok tabi ki ayrıca burada neyin doğru neyin yanlış olduğu hakkında ahkam kesmek kimsenin haddine de değildir tabi ki herkesin paylaşımları değerlidir ben sadece kendi paylaşımlarımı hangi pencereden yaptığımı açıklamak ve burada değerli bilgiler paylaşan arkadaşlara dem vurmak için yazdım sadece saygılar.

bist 100 -%5

Deva -%0,19

tutunma emareleri var , ha bizi bist 100 dışına atmışlardı değil mi

Sevgilerimle

5. https://www.ekonomim.com/kose-yazisi...i-koydu/679475

haberden alıntı:

"..............Türkiye’de ilaç hammaddesi üretimi gerçekleştirilecek bir ihtisas OSB’si kurulması gerektiğini düşünüyorum. Söz konusu OSB, 15-20 ilacın hammaddesinin üretilebildiği bir merkez olmalı.

Hammaddesi Türkiye’de üretilen ilaç sayısının zamanla 50-60’a çıkmasını hayal ettiğini bildirdi:

- Bu konuda Çin’i yanımıza alarak ülkemizi ilaç hammaddesi üretim merkezine dönüştürebiliriz.

İlaç hammaddesi konusunda kolları sıvadığını kaydetti:

- Ben 4 farklı ilacın hammaddesini üretmek üzere hazırlıklara başladım. 25-40 milyon dolarlık yatırım öngörüyorum. Tesis 70-80 milyon dolar ciroyu yakalar diye tahmin ediyorum. Yüzde 60-70’ini de ihraç edebiliriz gibi bir hesap yapıyorum........"

not:
    şimdiye kadar keşfedilmiş 5 bin civarı aktif madde (ilaç hammaddesi) var. bunların kimilerinin artık tedavide yeri yok.. 2-3 bin civarı halen günceldir.. yukarıdaki haber ve bu bilgiden de anlaşılacağı üzere ilaç hammaddesi üretimi konusunda Türkiye oldukça bakir ve geridedir. Haberde sözü edilen, "Çinle işbirliği" konusunun da ar-ge, know how, hammadeyi sentezlemiş olmak gibi konularla olduğunu tahmin ediyorum..

Deva ile ilgisi: Ar-ge departmanımız hammadde sentezleme, bunu ticari boyutta üretebilme, ürüne dönüştürme vb üzerine çalışıyor.. "sentezledim ve ürün oldu" dedikleri herşey işte bu ilaç hammaddesidir (ilaç etken maddesi, aktif madde, API)..

haberde ismi geçen firma, fırsat alanını görmüştür.. TRye ilişkin zorluk şudur: bu kadar uğraşma ve finansal yatırıma TR pazarı feasible mıdır? cevap: değildir .. ihracat olmadan ölçek yakalanamıyor.. Devanın işinşin özeti de budur.. yoksa; 400 kişilik ar-ge dpt TR için oldukça lükstür..

6. Bugün 28 milyon liralık işlem hacmi var bunun büyük bölümü hisseyi kontrol edenlerin karşılıklı işlemleri sanırım bu kadar sığ bir hissede bile adamlar robot çalıştırıyor. Daha önce de belirttiğim gibi halka açıklığı düşük dolaşımdaki hisselerin büyük kısmı birilerinin elinde diye düşünüyorum. İmtiyazlı hisseler düşük halka açıklık oranı yüzünden derinliği olmayan bir hisse durumunda adeta suyu çekilmiş portakal gibi bütün bunların sunucu hisse fiyatının belirlemede etkin bir piyasa oluşmuyor. Hissedeki hakim güç bu durumu istediği gibi kullanıyor borsanın kötü olduğu zamanlarda 5-6 milyon liralık işlemlerle hisseyi %4-5 eksi yapabiliyor 3-5 milyon liralık işlem ile şirketin piyasa değerini 400-500 milyon lira düşürebiliyor. Arada hisseye birileri giriyor o sıra işlem hacminde bir yükseliş oluyor ancak parlayıp sönen ateş gibi o da kalıcı olamıyor.

Sn Maslak1'in de zaman zaman sektöre ilişkin önemli paylaşımları oluyor. Son dönemde sektöre ilişkin özellikle Deva'yı doğrudan etkileyecek bir sürü olumlu haber varken hisse bu duruma kayıtsız kalabiliyor. (Bu durumun en önemli sebebini yukarıda bahsettiğim nedenlere bağlıyorum) Kısaca tekrar etmek gerekirse Aralık ayında gelen ilaç zamları, yeni alınan ruhsatlar ve piyasaya sürülen ilaçlar, hem ülkemizde hem de Avrupa'da ilaç yokluğu, hammadde arz sıkıntısına yüksek stok ile girmesi, mevsimsel salgın sebebiyle akut hastalıkların artması 4.çeyreklerin şirketin satışlarının hem yurtiçi hem de ihracatındaki en yüksek dönem olması jenerik ilaç, aynı zamanda hammadde üreticisi bir firma için bulunmaz bir fırsat var. Ayrıca finansal açıdan şirketin ciddi döviz pozisyon fazlası bulunuyor. Bütün bu haberlerin, verilerin ışığında şirket bu durumu artık fırsata çevirebilmeli yoksa bu kadar arge, ihracat, pazarlama vs boşuna yapılıyor anlamı çıkar bu açıdan önümüzdeki birkaç çeyrek finansalları çok önemli olacak öncelikle hasılat, ihracat ve karlılık konularında kayda değer bir sıçrama (patlama) yapması gerekir. Sonuç olarak hissedeki hakim gücün hisse üzerindeki bu olumsuz etkisini kırmak ancak gelecek yüksek büyümeyi yansıtacak finansallar ile olacaktır.
    Son düzenleme : erdgass; 12-01-2023 saat: 21:50.

7.  Alıntı Originally Posted by erdgass Yazıyı Oku
    Bugün 28 milyon liralık işlem hacmi var bunun büyük bölümü hisseyi kontrol edenlerin karşılıklı işlemleri sanırım bu kadar sığ bir hissede bile adamlar robot çalıştırıyor. Daha önce de belirttiğim gibi halka açıklığı düşük dolaşımdaki hisselerin büyük kısmı birilerinin elinde diye düşünüyorum. İmtiyazlı hisseler düşük halka açıklık oranı yüzünden derinliği olmayan bir hisse durumunda adeta suyu çekilmiş portakal gibi bütün bunların sunucu hisse fiyatının belirlemede etkin bir piyasa oluşmuyor. Hissedeki hakim güç bu durumu istediği gibi kullanıyor borsanın kötü olduğu zamanlarda 5-6 milyon liralık işlemlerle hisseyi %4-5 eksi yapabiliyor 3-5 milyon liralık işlem ile şirketin piyasa değerini 400-500 milyon lira düşürebiliyor. Arada hisseye birileri giriyor o sıra işlem hacminde bir yükseliş oluyor ancak parlayıp sönen ateş gibi o da kalıcı olamıyor.

Sn Maslak1'in de zaman zaman sektöre ilişkin önemli paylaşımları oluyor. Son dönemde sektöre ilişkin özellikle Deva'yı doğrudan etkileyecek bir sürü olumlu haber varken hisse bu duruma kayıtsız kalabiliyor. (Bu durumun en önemli sebebini yukarıda bahsettiğim nedenlere bağlıyorum) Kısaca tekrar etmek gerekirse Aralık ayında gelen ilaç zamları, yeni alınan ruhsatlar ve piyasaya sürülen ilaçlar, hem ülkemizde hem de Avrupa'da ilaç yokluğu, hammadde arz sıkıntısına yüksek stok ile girmesi, mevsimsel salgın sebebiyle akut hastalıkların artması 4.çeyreklerin şirketin satışlarının hem yurtiçi hem de ihracatındaki en yüksek dönem olması jenerik ilaç, aynı zamanda hammadde üreticisi bir firma için bulunmaz bir fırsat var. Ayrıca finansal açıdan şirketin ciddi döviz pozisyon fazlası bulunuyor. Bütün bu haberlerin, verilerin ışığında şirket bu durumu artık fırsata çevirebilmeli yoksa bu kadar arge, ihracat, pazarlama vs boşuna yapılıyor anlamı çıkar bu açıdan önümüzdeki birkaç çeyrek finansalları çok önemli olacak öncelikle hasılat, ihracat ve karlılık konularında kayda değer bir sıçrama (patlama) yapması gerekir. Sonuç olarak hissedeki hakim gücün hisse üzerindeki bu olumsuz etkisini kırmak ancak gelecek yüksek büyümeyi yansıtacak finansallar ile olacaktır.
    sayın erdgass hisse takası ile durum son üç aya kadar dediğiniz gibi oluyordu bir kurumdan phılıp kapital yada qnb den günlük 200-300 bin lotlarla alış satışlar olur endeksten bağımsız bu hareketlerle % 3-4 hareketler yapardı son üç aya kadar gedik phıı kapital qnb bunların takası toplam 5 milyona yakındı şimdi 2 milyona düştüler. fakat son üç ayda yatırım fonlarının takası 2 milyondan 5 milyona çıktı yabancı takası 2 milyondan 5 milyona çıktı yatırımfonu ve yabancı takası 10 milyon lota ulaştı buda dolaşımdaki payın kabaca 1/3 yapar son bir aydaki aşağı yukarı hareketlerin neredeyse tamamımı yatırım fonları yaptırır oldu nitekim en son teradan 300 bin lot satan yatırım fonu düşüşü başlatan o fon oldu endeksten daha negatif ayrıştıranda o hareketti. Bilanço kısmına gelince bir önceki sayfada görüşmemi yazmıştım şu an talebi karşılamak için 4 vardiya çalıştıklarını ifade ettiler zaten neredeyse bir senelik stokla çalışan firma bugünleri böyle değerlendirmesi lazım fiyat artışının öne çekilmesi bu yılki ihracattaki kıpırdanma iharcatın zaten son çeyrekte yapılıyor olması ve yurt dışındaki ilaç kırizinden muhakkak pozitif etkilenmişizdir gerçekten benimde en çok merak ettiğim bilonço olacak bu çeyrek ve 2023-1 çeyreğide çok merak ediyorum birde tabi 2 yıldır uğraşılan abd onayı gledi daha önce sadece kartepe için onay vardı gözdamlaları için pazar açıktı şimdi tüm ilaçlar için abd pazarı açılmış oldu bekleyip göreceğiz.

8. https://www.winally.com/avrupada-ila...um-arayislari/

Haberdeki durum Amerika (ABD) için de geçerlidir.

Avrupa ve Amerikadaki (ve ana akım global medyaya konu olmayan daha bir çok ülkedeki) yokluklar, yaygın ve hacimli yokluklardır. Aktif madde (API, etken madde, etkin madde) üretebilen Türk firmalarına burdan fırsat çıkmaması çok zordur. Ancak, firma beceriksiz olursa burdan bir fırsat çıkmaz.. Deva her 2 coğraftayada da kendi şirketlerini kurmuştur. Hem ABD hem de EU GMP onayları vardır. ABD ruhsat sayısı henüz 7-8dir (son GMP denetimi sonrasında önemli artış bekliyorum).. Avrupada ise yüzlerce ruhsat var.. Ruhsat olarak; yenilerini almak için, hem firma hem de Avrupa sağlık otoriteleri tarafında uygun zemin var. Yani; Deva, Avrupa standardında aktif madde ve ilaç üretebiliyorken, Avrupanında (ABD de) Çin dışı kaynaklardna ilaca ihtiyacı var.

Uzun süredir bir Deva yatırımcısı olarak, Devanın işleri bakımından en çok takip ettiğim konu ar-ge ve geliştirilen "moleküller"dir ("etken madde", API, aktif madde, etkin madde). Onun da sebebi işte budur. PH'ın daha 10 yıl önce anons ettiği ve medyaya konuştuğunda değindiği "dikey entegrasyon" stratejisi şirketi 5-6 yıldır pozitif ayrıştıyor durumdadır. Bu ivme artmaktadır. İlaç yokluğu, bu bakımdan yeni bir alan açıyor.

Bu yeni ortamdan global ölçekte Türkiyede faydalancak Deva dışında 5-6 firma daha olur (sadece aktif madde sentezleyen, aktif madde geliştiren, aktif madde üretenler)...

Sayfa 218/535 İlkİlk ... 118168208216217218219220228268318 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •