Sayfa 408/527 İlkİlk ... 308358398406407408409410418458508 ... SonSon
Arama sonucu : 4216 madde; 3,257 - 3,264 arası.

Konu: DEVA - Deva Holding

1.  Alıntı Originally Posted by defineci Yazıyı Oku
    bu konuda benim takip ettiğim kağıt MGROS , sermaye 181M, kar 4 milyar tahminen 5 milyar olsa, deva 3 milyar olsa hesaplayın işte. migos 441 tl. devam 85 tl . yarın zam gelse ilaca , kur 45 tl olsa vs vs... kar seneye 5 i geçer. ama iyi bir zam lazım böle yüzde 25 filan bizi kurtarmaz 6 ayda bir.
    Örnekler saymakla bitmaz NUHCM 325 tl fiyatı var. 150 milyon sermaye 2 milyar tl net kar. fiili dolaşımdaki lotları 26 milyon lot. 50 milyar tl piyasa değeri var. F/ksı 24 .

Malımız ucuz elbet bizimde sıramız gelecek ancak kaçımızın sabrı yetecek tek mesele bu bence.. yoksa karsa kar var fiili dolaşım azlığıysa azlık var. Şirket gelişimini saymıyorum bile Haftada 2 3 tane paylaşım yapılıyor burda. Bir gün OTC ye yeni ürün Birgün veterinerlik ilaçlarında yeni ruhsat. Sadece bizim arayıp bulabildiğimiz (uğurkaptanın bizlere ulaştırdığı demek daha doğru tekrar saygılarımı teşekkürlerimi sunuyorum.) belli ülkeler misal Ganaya geçen sene ilk ilaç satışı yapılmış ugur bey Sanmıyorum ki Ganayıda araştırsın.. Bunun gibi bilmediğimiz bir çok ülkede yeni ruhsatlar almışızdır tahminimce 2023 yılı içinde. Türkiyede zaten her cuma hepimizin gözü tickkda yeni bir ruhsat varmı diye.

Tek negatif konu imtiyazlı kar payı oda %10 olduğu için ben pek önemsemiyorum ama piyasa sadece bu yüzden mi soğuk herkes kendi kararını kendi vermeli 2-3milyar TL kar edip %10unu almayı bu yönetimde azımsıyordur.

2. Bu arada NUHCM Demişken enflasyon muhasebesiyle yıl sonu bilançosunu paylaştı. 9 aylıkta maddi duran varlıkları 1,826 milyar tl iken 12 aylık yani yeniden değerlemeyle 5.862 milyar tl duran varlığa çıkmış Devanında 9 aylıkta maddi duran varlığı 1.857 milyar tl Bizdede 5 milyar tl üstüne çıkabilir diye düşünüyorum. Tabi ki her şirketin fabrika yeri arsası değeri ayrı ancak 9 aylıkta hemen hemen aynı oldukları için belki bize örnek olabilir diye paylaştım.

3. Sırf sermaye üzerinde değerlendirilmez pd çok saçma kıyaslama olmuş deva kendi sektörüyle kıyaslanır en baba ederi 150 TL bu sene içinde görecektir muhtemelen buda 30 miyar piyasa değeri 10 fk 3 milyar kar yazsa dd di ise şu özsermaye ile 6 eder borç kol gibi faiz gideri patlar bu bilançoda ve sonrakilerde yüzde 40 borçlanma ile zarar bile yazabilir bu çeyrek zam olmasaidi ytd

4. 2 milyar tllik döviz varlığından geliri zaten borcun faiz giderinin bir kısmını karşılıyor. Yönetimin para yönetme konusunda başarısı herkesin ortak görüşü. Benimde orta vade görüşüm 150 tldir uzun vade de 300 400 tller olmayacak şeyler değil

Kendi sektörüyle kıyaslayınca genil 590 milyon tl kar ile 18 milyar tl piyasa değeri var deva 2 milyar tl kar ile 17 milyar tl. ucuzuz ucuz bu talepsizliğin sebebi nedir onu bilsek daha iyi..

5.  Alıntı Originally Posted by rodrigo44 Yazıyı Oku
    Bu arada NUHCM Demişken enflasyon muhasebesiyle yıl sonu bilançosunu paylaştı. 9 aylıkta maddi duran varlıkları 1,826 milyar tl iken 12 aylık yani yeniden değerlemeyle 5.862 milyar tl duran varlığa çıkmış Devanında 9 aylıkta maddi duran varlığı 1.857 milyar tl Bizdede 5 milyar tl üstüne çıkabilir diye düşünüyorum. Tabi ki her şirketin fabrika yeri arsası değeri ayrı ancak 9 aylıkta hemen hemen aynı oldukları için belki bize örnek olabilir diye paylaştım.
    değerli ortak,

%10 olarak belirttiğiniz imtiyaz, %10 da değildir. zira, imtiyazın bir kısmı (%26) Deva'nın bizzat kendisine aittir. Yani; şirket kendi hissesine sahip olmuştur.

bkz 9. ay mali tablo 24. sayfa:

"...
    Geri Alınan Paylar,

Grup’un, özkaynağına dayalı finansal araçlarını yeniden edinmesi durumunda, bu araçlar ("işletmenin geri satın alınan kendi hisseleri") özkaynaktan düşülür. İşletmenin özkaynağına dayalı finansal araçlarının alışından, satışından, ihracından ya da iptalinden dolayı kar veya zarara herhangi bir kazanç ya da kayıp yansıtılmaz. Bunun gibi, işletmenin geri satın alınan kendi hisseleri, işletme tarafından ya da konsolide edilmiş şirketler grubunun diğer üyeleri tarafından geri alınabilir ya da elde tutulabilir. Alınan ya da ödenen tutarlar doğrudan özkaynakta muhasebeleştirilir. 30 Aralık 2016 tarihi itibarıyla gerçekleşen Deva – Vetaş birleşmesi sonrasında Vetaş A.Ş.nin sahibi bulunduğu, Deva’nın 0,013 TL nominal değerli A grubu ve 0,01 TL nominal değerli B grubu imtiyazlı hissesi ile 28.847 TL nominal değerli C grubu hissesi Deva’ya devrolmuştur..."

daha önce bu konuyu bu sayfalarda paylaşılmıştı.. piyasa maalesef bu şekilde takip etmedi.

zaten, kar dağıtımında imtiyaz olarak dağıttım, diye beyan edilen paranın izini mali tablolarda süreseniz görürsünüz ki özkaynak hareket tablosunda temettü olarak eksilen rakam, kar dağıtım tablosunda bu tutar kadar düşüktür.

özetle; imtiyazın %26sı şirketin kasasına göri dönüyor.. yani , fiilen bu kısmı boşa çıkıyor..

hesabı da şöyledir; 5 adet imtiyazlı hisse, beheri 1 kuruştan 5 kuruş yapıyor. yukarıdaki 1.3 kuruşluk porsiyon vetaştan devaya geçmiştir ki o da toplamın %26sıdır.

5 kuruş konusu da burdadır:

https://www.deva.com.tr/tr/imtiyazli-paylar

bir başka konu: bistteki diğer ilaç firmaları doğru fiyatlanıyorsa, deva aşırı iskontoludur.. bunu da imtiyazla açıklamak işin aritmetiği açısından yeterli değildir. 25 fk ile fiyatlansa, çoğumuz şaşırmazdık ...

fakat, algı deva fiyatlaması aleyhine çalışıyor. bunun da 2 sebebi var: 1-ne olduğu genellikle tma anlaşılmayan yukarıdaki imtiyaz konusuna, korkudan dolayı; ederinden daha fazla değer atfetmek, 2-şirket yönetiminin firmayı yatırımcıya adam/insan/kadınkişi gibi anlatan bir mülakatı, toplantısı vb olmaması..

5 kuruşta kopan firtınadır yani..

6.  Alıntı Originally Posted by Maslak1 Yazıyı Oku

fakat, algı deva fiyatlaması aleyhine çalışıyor. bunun da 2 sebebi var: 1-ne olduğu genellikle tma anlaşılmayan yukarıdaki imtiyaz konusuna, korkudan dolayı; ederinden daha fazla değer atfetmek, 2-şirket yönetiminin firmayı yatırımcıya adam/insan/kadınkişi gibi anlatan bir mülakatı, toplantısı vb olmaması..
    Tam bu nedenden dolayı dün akşam yatırımcı ilişkilerine mail atmıştım Sayın PhilipHaas ın en son verdiği röportaj 2020 yılına ait bunca zamandır neden bir basın açıklaması bilgilendirmesi yok diye geçmiş yıllarda dönem dönem basına konuşmuş ancak 2020den sonra sadece yıl sonu faaliyet raporunda söylemlerine ulaşabiliyoruz. Bu kadar kapalı kutu olmanın kime ne faydası var anlamsız geliyor bana.

İmtiyaz konusuda tamamen piyasa algısı olmuş bu açıklamalarınızla bir kez daha anladım. Ancak sosyal medyada şahit olduğum bir örneği veriyim. X kişisi bilmeden yazıyor ki karın %90ını kendine alıyor hissedarına %10 veriyor bu nasıl bir algı yapmaktır araştırmadan bakmadan insanları yanlış yönlendiriyorlar. Twitterda Deva yazıp aratınca kim deva ile ilgili bir şey paylaşmış olsa 3 4 mesajdan birinde direk imtiyazlı yaftası vurulup geçilmiş.

Şirket gelişimini tamamlayıp tam temettü dağıtır hale geldiği zaman ancak bu algı düzelecek bence. Bu seneden biraz umudum vardı temettüyü genele dağıtır diye ancak yüksek faiz ortamından dolayı bu senede nakitini korumak isteyeceğini düşünüyorum.

7.  Alıntı Originally Posted by mstfbztk80 Yazıyı Oku
    Sırf sermaye üzerinde değerlendirilmez pd çok saçma kıyaslama olmuş deva kendi sektörüyle kıyaslanır en baba ederi 150 TL bu sene içinde görecektir muhtemelen buda 30 miyar piyasa değeri 10 fk 3 milyar kar yazsa dd di ise şu özsermaye ile 6 eder borç kol gibi faiz gideri patlar bu bilançoda ve sonrakilerde yüzde 40 borçlanma ile zarar bile yazabilir bu çeyrek zam olmasaidi ytd
    birincisi sermaye sermaye ile neden kıyaslanıyor hisseyi satın alırken piyasa değerinden satın alırsınız karşılaştıracaksanız onu karşılaştırmak lazım. Kıyaslamaya gelince bakınız bistte işi ilaç üretip satmak olan tek bir firma var onunla kıyaslama yapmak lazım onunda sadece mali tablolarını karşılaştırabilirsiniz çünkü bu firma hep fason ilaç üretiyor kendine ait ruhsatı olan bir ilacı olmadığı için maddi olmayan duran varlığını bile karşılaştırmazsınız çünkü ortada kendine ait bir ruhsat yok ruhsat olmadığı için maddi olmayan duran varlıkta yok. Sattığı ilaçların bir kısmını direk ithal ediyor bir kısmını da fabrikasında üretiyor ruhsat sahiplerinden hangi ilacı hangi ülkelerde satış yapacağına dair izin alarak o ülkelerde satış yapabiliyor aslında bir ilaç firmasının değeri mevcuttaki fikri mülkiyet hakları bu ilaçların pazar payları bürüt karlılığı ve argesindeki mevcut çalışmalar ile ölçülür fakat genilde bunların hiç biri olmadığı için genilin buradaki değeri 0 rakamla 0 yazıyla sıfır devanın mevcut ruhsatlarını pazar paylarını biliyoruz henüz ruhsatı alınmamış olan çalışmalarını bilmiyoruz malesef zaten sıkıntıda burada hiç bir şey açıklamıyorlar işin bu tarafında geinilde bir yanda 0 var bir yanda deva da ise % 57 bürüt kar marjı yaratabilen bir arge oluşum var. gelelim şimdi karşılaştırma yapabileceğimiz tek konu olan finansal sonuçlarına genil şu an borsada 23 FK dan işlem görüyor deva 6 FK dan işlem görüyor yani fk olarak deva genile göre % 75 iskontolu işlem görüyor diyebilirsin ki ya bu genil yanlış fiyatlanıyor olabilir hay hay onunda sağlamasını yapmak için gidip uluslararası piyasalarda ilaç şirketlerinin ortalama FK sına bakarsın baktığında ortalam FK nın 25 olduğunu göreceksin diyebilirsin ki bizim borsamız biraz iskontolu işlem görüyor % 20 iskonto yapsan yine 20 FK olur ya bunda % 12 imtiyaz var onu da iskontolayalım dersen 18 FK ya düşersin özetle neyle kıyaslarsan kıyasla ucuz oğlu ucuzdur. borç kısmına gelince şirketin 2,5 milyar döviz varlığı var 5,5 milyar finansal borcu var düştüğün zaman 3 milyar borcu var şirket 1 yıllık karı ile finansal borçlarını ödeyebilir durumdadır bu sene büyük bir yatırımı yok ise bu borcun çok büyük kısmı kapanır diyelimki devayı yönetenler akıl sağılığını kaybetti kazandığı parayla borcunu ödemeyip parayı gidip hayır kurumuna bağışladı nette 3 milyar borçla devam etti % 50 faizle 1,5 milyar fiaz gideri oldu 6 milyar kar etse 4,5 milyar karla kapatır 2024 yılını.
    Son düzenleme : KAFASINAGÖREYAZAN; 13-02-2024 saat: 12:18.

8.  Alıntı Originally Posted by KAFASINAGÖREYAZAN Yazıyı Oku
    birincisi sermaye sermaye ile neden kıyaslanıyor hisseyi satın alırken piyasa değerinden satın alırsınız karşılaştıracaksanız onu karşılaştırmak lazım. Kıyaslamaya gelince bakınız bistte işi ilaç üretip satmak olan tek bir firma var onunla kıyaslama yapmak lazım onunda sadece mali tablolarını karşılaştırabilirsiniz çünkü bu firma hep fason ilaç üretiyor kendine ait ruhsatı olan bir ilacı olmadığı için maddi olmayan duran varlığını bile karşılaştırmazsınız çünkü ortada kendine ait bir ruhsat yok ruhsat olmadığı için maddi olmayan duran varlıkta yok. Sattığı ilaçların bir kısmını direk ithal ediyor bir kısmını da fabrikasında üretiyor ruhsat sahiplerinden hangi ilacı hangi ülkelerde satış yapacağına dair izin alarak o ülkelerde satış yapabiliyor aslında bir ilaç firmasının değeri mevcuttaki fikri mülkiyet hakları bu ilaçların pazar payları bürüt karlılığı ve argesindeki mevcut çalışmalar ile ölçülür fakat genilde bunların hiç biri olmadığı için genilin buradaki değeri 0 rakamla 0 yazıyla sıfır devanın mevcut ruhsatlarını pazar paylarını biliyoruz henüz ruhsatı alınmamış olan çalışmalarını bilmiyoruz malesef zaten sıkıntıda burada hiç bir şey açıklamıyorlar işin bu tarafında geinilde bir yanda 0 var bir yanda deva da ise % 57 bürüt kar marjı yaratabilen bir arge oluşum var. gelelim şimdi karşılaştırma yapabileceğimiz tek konu olan finansal sonuçlarına genil şu an borsada 23 FK dan işlem görüyor deva 6 FK dan işlem görüyor yani fk olarak deva genile göre % 75 iskontolu işlem görüyor diyebilirsin ki ya bu genil yanlış fiyatlanıyor olabilir hay hay onunda sağlamasını yapmak için gidip uluslararası piyasalarda ilaç şirketlerinin ortalama FK sına bakarsın baktığında ortalam FK nın 25 olduğunu göreceksin diyebilirsin ki bizim borsamız biraz iskontolu işlem görüyor % 20 iskonto yapsan yine 20 FK olur ya bunda % 12 imtiyaz var onu yapacağı dersen 18 FK ya düşersin özetle neyle kıyaslarsan kıyasla ucuz oğlu ucuzdur. borç kısmına gelince şirketin 2,5 milyar döviz varlığı var 5,5 milyar finansal borcu var düştüğün zaman 3 milyar borcu var şirket 1 yıllık karı ile finansal borçlarını ödeyebilir durumdadır bu sene büyük bir yatırımı yok ise bu borcun çok büyük kısmı kapanır diyelimki devayı yönetenler akıl sağılığını kaybetti kazandığı parayla borcunu ödemeyip parayı gidip hayır kurumuna bağışladı nette 3 milyar borçla devam etti % 50 faizle 1,5 milyar fiaz gideri oldu 6 milyar kar etse 4,5 milyar karla kapatır 2024 yılını.
    Birşeylerin ters gittiği ortada fiyatlama olarak lakin 6 milyar kar beklentisi yüksek bir beklenti karı yuzde 200 arttıracak ne yaptı yada yapacak bu sene ki kar 6 milyar olsun 2024 te ARGE işi zor iş araştırması geliştirmesi deneyleri uzun sürer hele ilaçsa bu ARGE faaliyeti uzun yıllar alabilşyor ki deva muadil ARGE yapıyor yani diyelim grip ilacı var piyasada bunun eş değerinde ilaç ruhsatı almaya üretmeye çalışıyor doktorlar yerli diye deva nın ruhsatlı ilaçlarını yazar mı hastaya orası muamma

Sayfa 408/527 İlkİlk ... 308358398406407408409410418458508 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •