Sayfa 452/520 İlkİlk ... 352402442450451452453454462502 ... SonSon
Arama sonucu : 4155 madde; 3,609 - 3,616 arası.

Konu: DEVA - Deva Holding

1.  Alıntı Originally Posted by ugurkaptan Yazıyı Oku
    Dün ruhsatı Saba tarafından alınan selexipag etken maddesinin dünyadaki 26 aktif madde üreticininden biri Deva. Yurt içinde Saba yurtdışında Deva/Devatis görünüyor.Ama şimdi aklıma deli sorular geliyor. Biz yurt içinde taşeronumuz Saba derken Deva yurtdışında Sabanın taşeronumu oluyor. Bu yurt içi ve yurt dışındaki bu iş ilişkisini çözmek için SPK ya sorarak hakkımı arayacağım.

https://www.pharmacompass.com/listed...ents/selexipag
    Değerli ortak,

jenerik ilaçta "mülkiyet"e dair 3 ayrı başlık var.

1-İlacın üretilişini tarif eden, güvenlik, etkinlik vb çalışması hakkında bilgi veren çalışmayı gösteren, açıklayan binlerce sayfalık döküman...buna dosya, deniyor (dossier)... https://www.kolabtree.com/blog/what-...es-it-contain/

yani; ar-ge sonucunun dökümante edilmiş ıspatı, diyelim.

firmalar bu konuda 2 şekilde çalışabilir.

a-kendisi için dosya geliştirir (kendisi için ar-ge yapar),
    b-başka firmalar için jenerik/biyobenzer dosya geliştirir. bunu yapan firmalar var. örnek: https://www.pharmaceutical-networkin...-mena-markets/

Deva'nın 1-a sınıkfındadır. Ar-ge departmanı yokken, Çin ya da Hindistandan 1b kategorisinde firmalardan ruhsat dosyaları alarak pazarda varolmuştur. ya da temısilcilik vb alır.

Deva, aynı zamanda bazı örneklerde gördük ki, Saba için 1.b rolünde çalışıyor.

2-sağlık bakanlığından alınmış bir ilaç ruhsatı ile tespit edilen "ruhsat mülkiyeti" (ürünü pazarda satma hakkı)

3-marka ofisine tescillenmiş bir marka (marka mülkiyeti)

bunların üçü de ayrı ayrı mülkiyetlerdir.

şimdi bu güncel konuda; eğer ki; ürünün ar-gesini tamamen kendisi için yapmış ama 2 nodaki ruhsatı, Türkiye'de Sabaya vermişse, zaten sabanın hakları sadece Türkiye içindir ve deva ile olan anlaşmasındaki süre ile geçerlidir. Deva, ürünü başka ülkelerde başka firmalara ruhsatlandırabilir veya ruhsatı kendisi alır.

eğer ki bu vakada; deva saba için 1bdeki gibi hareket etmişse; yani, ar-geyi de saba adına tescillenmek üzere yapmışsa (taşeron ar-gecilik diyelim), bu durumda; ürünün global hakları da sabanındır ve devaya ancak distribütörlük verir.

bilgime göre, konuyu belirleyen çerçeve bu şekildedir. benim genel bilgim böyledir.

2023 te TL tutan kaybetti
    Borçlu olanlar kazandı

Arçelik parasal net kaz-kay 9,888 milyar kazanç
    zarar yazacak tablo bir anda 7.6 milyar tl kara geçiyor
    cemtaş ta ise tam tersi oluyor

2024 için projeksiyon yapıldığında
    işleyişin aynı olmaması kuvvetle muhtemel

kredi faizleri beklenen enflasyonun üstünde
    Dolar da HSBC % 10 lardan bahsediyor
    elinde dolar olan % 10 kazanır bilemedin % 25-35
    % 45 den borçlansan bile zarar yazarsın

sanki TL 2024 için avantajlı gözüküyor

elindeki yabancı para zarar yazabilir
    bunu deva daki tilkiler mutlaka görüyor olmalı
    F/K lar reel kazanç üzerinden düşünmeliyiz
    ABD de 40 60 F/K çok iyi şirketlerde
    15-20 F/K ülkemizdeki şirketler
    için olumlu görülebilir
    tabi sürdürülebilir karlar üzerinden
    gyo evler %100 arttı enf % 60
    40 cepte
    2024 menkulde artış aynı yönde olmayacak
    o halde geçmişteki karlar sürdürülebilr değilmiş
    yenilgi yılları, iyi bir okuldur

Alıntı Originally Posted by Maslak1 Yazıyı Oku
    Değerli ortak,

jenerik ilaçta "mülkiyet"e dair 3 ayrı başlık var.

1-İlacın üretilişini tarif eden, güvenlik, etkinlik vb çalışması hakkında bilgi veren çalışmayı gösteren, açıklayan binlerce sayfalık döküman...buna dosya, deniyor (dossier)... https://www.kolabtree.com/blog/what-...es-it-contain/

yani; ar-ge sonucunun dökümante edilmiş ıspatı, diyelim.

firmalar bu konuda 2 şekilde çalışabilir.

a-kendisi için dosya geliştirir (kendisi için ar-ge yapar),
    b-başka firmalar için jenerik/biyobenzer dosya geliştirir. bunu yapan firmalar var. örnek: https://www.pharmaceutical-networkin...-mena-markets/

Deva'nın 1-a sınıkfındadır. Ar-ge departmanı yokken, Çin ya da Hindistandan 1b kategorisinde firmalardan ruhsat dosyaları alarak pazarda varolmuştur. ya da temısilcilik vb alır.

Deva, aynı zamanda bazı örneklerde gördük ki, Saba için 1.b rolünde çalışıyor.

2-sağlık bakanlığından alınmış bir ilaç ruhsatı ile tespit edilen "ruhsat mülkiyeti" (ürünü pazarda satma hakkı)

3-marka ofisine tescillenmiş bir marka (marka mülkiyeti)

bunların üçü de ayrı ayrı mülkiyetlerdir.

şimdi bu güncel konuda; eğer ki; ürünün ar-gesini tamamen kendisi için yapmış ama 2 nodaki ruhsatı, Türkiye'de Sabaya vermişse, zaten sabanın hakları sadece Türkiye içindir ve deva ile olan anlaşmasındaki süre ile geçerlidir. Deva, ürünü başka ülkelerde başka firmalara ruhsatlandırabilir veya ruhsatı kendisi alır.

eğer ki bu vakada; deva saba için 1bdeki gibi hareket etmişse; yani, ar-geyi de saba adına tescillenmek üzere yapmışsa (taşeron ar-gecilik diyelim), bu durumda; ürünün global hakları da sabanındır ve devaya ancak distribütörlük verir.

bilgime göre, konuyu belirleyen çerçeve bu şekildedir. benim genel bilgim böyledir.
    Teşekürler bilgilendirme için Sayın Maslak1
    Benim korkum da Saba iiçin 1.b kategorisinde olması. Bu durumda yurt dışında da sabanın taşeronu oluyoruz. Böyle ise çok kötü çok şeytani

4. Saba İlaç DEVA Holding’den fason hizmeti satın almaktadır. Bu bağlamda Saba ürünleri DEVA Holding tarafından fason olarak üretilmekte ve depolanmaktadır. Deva Holding kendi bünyesinde bulunan Ar-Ge Merkezinde Saba’ya Ar-Ge hizmeti vermekte; bu çerçevede Saba ürünlerine ilişkin çalışmalar yapmakta ve pilot üretim gerçekleştirmektedir. Bunun yanında Saba şirketi DEVA Holding’den mali, idari ve pazarlama/tanıtım hizmetleri satın almaktadır. Saba ilaçlarının yurt dışı satışı da kısmen DEVA Holding tarafından yapılmaktadır.

5.  Alıntı Originally Posted by rodrigo44 Yazıyı Oku
    2023 yılı itibari ile deva ve saba ilaca alınan tüm ilaç ruhsatlarını araştırıp sizlerle paylaşmak istedim..

Pirofen Deva 30 TL
    Tearon Saba 1727 tl
    Sugrino Deva Satış fiyatı belli değil
    Bacmirpi Saba 70 tl
    Magcar Forte Deva 67 tl
    Beclops Deva 193 tl
    Biriglo Saba 272 tl
    Revopag Deva 4136 tl
    Daplig Saba 382 tl
    Karfilib Saba 20 gün önce ruhsat alınmış fiyat bilgisi bulamadım
    Ritmoll Deva 466 tl
    Elnaglib Saba 500 TL

Toplamda 2023 yılı içinde Türkiyede Eastpharma grubu 12 ilaç ruhsatı almış 6sı devaya 6sı sabaya bir sana bir bana diye paylaştırmışlar herhalde

Liste tarihsel sıralamaya göre gitmektedir kendim bir saba bir deva yapmadım.Bu istatistiğe göre bir sonraki ruhsatın deva üzerinden çıkmasını bekliyorum bakalım tesadufmu böyle olmuş yoksa şirket bilerek mi öyle ayarlıyor göreceğiz.
    Revopag ruhsatını deva üstünden çıkarmasalar Sabayı kayırdıklarını düşünürdüm çünkü Karfilib in pahalı bir ilaç oldugunu forumda geçen günlerde konuşmuştuk ilacın aslı 16 bin tl muadili olarak buda ona yakın bir fiyat olur sanırım.
    10. Ayda bu gönderiyi paylaşmıştım Bundan sonra neler olmuş devamı niteliğinde alınan ilaç ruhsatlarını araştırmak istedim.

DEVİDOL SABA
    DEMOXİDEX DEVA
    FASLANT DEVA (ONKOLOJİ İLACI TR KUTU FİYATI 5 BİN TL)
    DEVİT-3 DEVA
    DAFANİB DEVA (ONKOLOJİ İLACI TR KUTU FİYATI 25 30 BİNLERDE)
    ZOMRANİP DEVA
    TOFANZİ SABA
    DEVİDOL (BU SEFER ORAL ÇÖZELTİ) SABA
    ve SELPENZA ( İLK JENERİK ORJİNAL İLAÇ FİYATI 65BİN TL İLE 130 BİN TL ARASI MG GÖRE DEĞİŞİYOR)

Yani şöyle yine bakınca SABAya ekstra bir odaklanma kayırma vs göremiyorum ben. Dengeli bir şekilde 2sinide büyütmeye çalışıyor gibi. Tabi ki hepsi deva üzerine çıksa saba hiç olmamış olsa tercihimiz.

Şu çıkan ruhsatlara bakıyorum 1 senede sürekli ürün gamını genişleten bir şirket var. Bist nasıl bukadar uzak kalabiliyor bu şirkete hayret veriyor bana. Bizmi çok anlam yüklüyoruz şirkete desem Adamlar ruhsat fabrikası maşallah..

Ben olaya mevcudu zaten satıyorlar üstüne birde sürekli yeni ilaçlar ekleniyor diye bakıyorum. Türktraktör gibi 50 tl temettü ödeyeceği günler niye gelmesin diye düşünüyorum. Endeksten böyle olumsuz ayrıştıgını görüncede diyorum yanlış atamı oynadık acaba

6. 2014 yılından PH röportajı

Borsagundem.comun, Hisse fiyatınız son üç yılın en alt seviyesinde nasıl yorumluyorsunuz? Halka arz oranını arttırmayı düşünüyor musunuz? sorusuna Yedi yıldır kar dağıtmıyoruz. Çünkü yatırım yapıyoruz ve hala çok büyük yatırım projelerimiz var. Yatırımcılarımızın da bu büyük yatırımları yaptığımız için buraya yatırım yaptıklarını düşünmelerini istiyoruz ve halka arz oranını artırmayı düşünmüyoruz dedi.

Röportaj üstüne 10 yıl daha geçmiş kar dağıtmayalı. Artık yatırımların meyvesinide yeme vakti gelmedi mi? yatır yatır nereye kadar

7. Buda 2008 yılından bir röportajından. (napalım adam 2020den beri röportaj vermeyince eskileri kurcalıyoruz )

Eastpharma'nın bugüne kadar Deva ve Saba'ya 700 milyon dolarlık yatırım yapmış olduğunu ifade eden Haas, Eastpharma'nın Londra Borsası'na halka arzında 170 milyon dolar topladığını söyledi. Haas, "Bunun bir kısmı Türkiye'deki fabrika inşaatının finansmanı, diğer bir kısmı Roche satın almaları için kullanılıyor. Bir kısmı da Deva'nın piyasada serbest olan hisselerini satın alınması için kullanıldı" bilgisini verdi.

2008de 700 milyon dolar yatırım yap 2024te piyasa değeri 500 milyon dolar olsun nereden tutsan bedavaya fiyatlanıyoruz.

https://www.dunya.com/ekonomi/50-yil...a-haberi-36271

burada ihracatıda %50 oranına çıkarmayı hedeflemişler en başta lakin işler istedikleri gibi gitmemiş anlaşılan.

Son bir yılda yaptığı yatırım tutarı 100 milyon doları bulan Deva'nın Çerkezköy'deki fabrika inşaatı hakkında da bilgi veren Haas, 14 bin metrakere alana kurulan bu üretim merkezinin 9 bin metrekareden oluşan bir ana bina ayrıca dört farklı ünite olarak inşa edildiği belirtti. Haas, toplam bazda 200'e yakın ürünlerinin olduğunu satışlardaki yüzde 5 olan ihracat paylarını yüzde 50'ye çıkartmayı hedeflediklerini bildirdi. Yatırımlarla 100 milyon kutu olan üretim kapasitesini 500 milyon kutuya çıkacağını dile getiren Haas şöyle devam etti: "2012 yılına kadar Türk ilaç sektörüne 150-250 milyon kutu, dış pazarlara da yine 150-250 milyon kutu üretim yapabiliyor olmayı hedefliyoruz. Bu yatırımların bize Avrupa ve Amerika'nın kapılarını açacağını düşünüyoruz. ABD ve Avrupa standartlarda bir tesis yapıyoruz.

hedeflediğini çok gerisinde kalmış 12 yıllık süreçte

8. 2023/12 bilançosu mayısta açıklanırda 2024/3 - 6 ne zaman açıklanacak bu yıl tüm bilançolar mı gecikmeli açıklanacak. bilanço konusu da kafa karıştırıcı. Bu konuda bilgisi olanlar bizleri aydınlatabilir mi?

Sayfa 452/520 İlkİlk ... 352402442450451452453454462502 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •