Sayfa 542/631 İlkİlk ... 42442492532540541542543544552592 ... SonSon
Arama sonucu : 5043 madde; 4,329 - 4,336 arası.

Konu: ASELS - Aselsan Elektronik Sanayi Ve Ticaret A.Ş.

1. Şirketin cirosu yıl sonu 2,5 Milyar $ civarı gelse 15 yılda ciroyu yaklaşık 4 e katlamış olur. Hisse $ bazlı yaklaşık 29 kat getirmiş.
    Önümüzdeki dönemde de şirketin cirosunda $ bazlı ciddi bir artış olacağını düşünüyorum, olursa fiyata er geç yansır.

2.  Alıntı Originally Posted by kalender Yazıyı Oku
    Şirketin cirosu yıl sonu 2,5 Milyar $ civarı gelse 15 yılda ciroyu yaklaşık 4 e katlamış olur. Hisse $ bazlı yaklaşık 29 kat getirmiş.
    Önümüzdeki dönemde de şirketin cirosunda $ bazlı ciddi bir artış olacağını düşünüyorum, olursa fiyata er geç yansır.
    USD 15 yıllık enflasyonu ( sadece bu sene %9) + Türkiye de ki 15 senelik enflasyon bir hesabını yapın bakalım ne çıkıyor.. Sonuçta riskli uzun vade yatırım yapıyoruz. Bu ARGE hissesi dedik zaten temettü beklemedik. Ne kazanmalıyız mesela size göre reel olarak.

Enflasyondan arındırdıktan sonra oran ne olmalı mesela 15 senede ??

Yani 100 TL 300 TL gibi..

3. Hocam uzun vade yatırım için bence ilk bakılacak 2 kriter, Patron/yönetim ve sektör.
    Aselsan zaten patronu, sahibi olan bir şirket olsa şu ortamda en az 3-4 katı fiyatla fiyatlanıyor olurdu, bu zaten belli.

Şimdi de düşük fiyatlanıyor, ileride de düşük fiyatlanabilir. Ama ciro ve kâr artınca düşük çarpanla da olsa fiyat artar.

Şu an 40 fk dan işlem görüyor olsaydı ciro ikiye katladığında hisse %100 getirecekse, 10 fk dan fiyatlandığında ciro ikiye katladığında yine hisse %100 getirir.

Kritik dönemlerde Şirketin ve vakfın geri alım yapamayacağını ve kayda değer bir temettü vermediğini bilinen bir şirkette de tek beklenti bilançonun iyi gelmesiydi, o da 2. Çeyrekte beklentilerin altında geldi.Kısacası ülkenin göz bebeği olan aselsanımız böyle bir rüzgarı da arkasına alamıyorsa, normale döndüğümüzde nasıl bir yön tayin eder düşünmek bile istemiyorum.

5.  Alıntı Originally Posted by kalender Yazıyı Oku
    Hocam uzun vade yatırım için bence ilk bakılacak 2 kriter, Patron/yönetim ve sektör.
    Aselsan zaten patronu, sahibi olan bir şirket olsa şu ortamda en az 3-4 katı fiyatla fiyatlanıyor olurdu, bu zaten belli.

Şimdi de düşük fiyatlanıyor, ileride de düşük fiyatlanabilir. Ama ciro ve kâr artınca düşük çarpanla da olsa fiyat artar.

Şu an 40 fk dan işlem görüyor olsaydı ciro ikiye katladığında hisse %100 getirecekse, 10 fk dan fiyatlandığında ciro ikiye katladığında yine hisse %100 getirir.
    Kalender dostum ona şüphe illaki mantık bu.. O F/K ya kim getiriyor soru da bu ???

Yani mesela sizin dediğiniz kriterlere uygun THY örneğin.. O nasıl oluyor da böyle fiyatlanıyor ??

Burada durum farklı sevgili kardeşim. Bu kağıdın başına musallat olanlar farklı..

Ak Yatırım:
    Ak Yatırım Aselsan’ın üçüncü çeyrekte 3.530.000.000 TL net kâr edeceğini ve 9 aylık toplam kârın 8.943.483.000 TL’ye ulaşacağını tahmin etti.
    Garanti Yatırım :
    Aselsan’ın üçüncü çeyrekte 2.350.000.000 TL net kâr edeceğini ve 9 aylık toplam kârın 7.763.483.000 TL’ye ulaşacağını tahmin etti.
    Ünlü & Co :
    Aselsan’ın üçüncü çeyrekte 2.476.000.000 TL net kâr edeceğini ve 9 aylık toplam kârın 7.889.483.000 TL’ye ulaşacağını tahmin etti.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    ADANA+İSTANBUL
    Gönderi
    2,356
    ASELSAN yabancı oranı 16 Ekim 2023 % 25,61. 13 Ekim 2023 % 25,36.
    Fark % 0,25. (Kaynak İş Yatırım).

Sabır acı kökleri, fakat çok tatlı meyveleri olan bir ağaçtır.
    Yasal Uyarı.Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

8.  Alıntı Originally Posted by suheyl Yazıyı Oku
    Çok güzel bir çalışma yapmışsınız. Ne kadar kötü bir performans gösterdiğini net bir şekilde ortaya koymuşsunuz. Sizce de bu mu yani ciro büyümesine göre bulunması gereken seviyeler ???..

Koç şirketlerine bakın, Sabancı şirketleri bile buna göre aşmış gitmiş.. Kiminle karşılaştırayım başka mesela ?? Yani yan kağıtları bahsetmiyorum bile. Migros gibi odun bir kağıt bile yıldız oldu çıktı. Ülker i kim taşıyor mesela ??
    Enerjiler zaten malum..

Rezil ettiler vallahi rezil..

Hocam, MSFT ta 99 yılındaki yükselişin ardından, 2000-2014 arasında 14 yıl boyunca getiri sıfır. Ama sabreden 2014 sonrası iyi kazanmış.

Sayfa 542/631 İlkİlk ... 42442492532540541542543544552592 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •