Sayfa 200/265 İlkİlk ... 100150190198199200201202210250 ... SonSon
Arama sonucu : 2119 madde; 1,593 - 1,600 arası.

Konu: Dev'ayna Masalları

1. Ben bir yığın değişiklik yaptım %106 civarı kârdayım aynı sürede. Hiç değişiklik yapmasak da olurmuş yani Bereketli olsun hocam.

2. Bugün itibariyle FONET paylarımdan çıkmış oldum. 4 iş gününde sağladığı güzel kâra fit olduk bakalım. Yarın da yukarı gitme potansiyeli var. “Bizden alan da kazansın.” züğürt tesellisi ile seyrederiz artık.
    YTD.

3. FONET‘ten oluşan nakdi geçici bir süreliğine DOAS’a ekledim. YTD.

4. Amin hepimize hocam. Doğru yerde bekleyince oluyor. Şubata kadar devam.

Alıntı Originally Posted by deva-i dert Yazıyı Oku
    Ben bir yığın değişiklik yaptım %106 civarı kârdayım aynı sürede. Hiç değişiklik yapmasak da olurmuş yani Bereketli olsun hocam.

5. Bugün devre kesince 21.70’ten portföydeki ağırlıkları değiştirerek tekrar ARDYZ’ye giriş yaptım. Hisse sayısı tekrar 10 oldu. Hayırlısı bakalım.

6.  Alıntı Originally Posted by deva-i dert Yazıyı Oku
    2 aylık performansımız + %78,57 olmuş..
    Kıstas aldığımız fonun performansı aynı sürede + % 53,28 olarak gerçekleşmiş.
    Aynı sürede endeks % 37,34 kazandırmış..

Nimetlerini bağışlayana hamd olsun..
    Son 3 aylık performansımız + %107,59 olarak gerçekleşti.
    Kıstas aldığımız fonun performansı aynı sürede + % 55,68 olarak gerçekleşti.
    Aynı sürede endeks + % 41,39 kazandırdı...

"İyi bir planın en büyük düşmanı, mükemmel bir planın hayalini kurmaktır."
    Clausewitz

7.  Alıntı Originally Posted by deva-i dert Yazıyı Oku
    Son 3 aylık performansımız + %107,59 olarak gerçekleşti.
    Kıstas aldığımız fonun performansı aynı sürede + % 55,68 olarak gerçekleşti.
    Aynı sürede endeks + % 41,39 kazandırdı...

Aminn helal olsun üstat bu doas da ön görünüz nedir acaba iş Bankası bile %40 potansiyel var diyor ama

8.  Alıntı Originally Posted by Shytan_psycho Yazıyı Oku
    Aminn helal olsun üstat bu doas da ön görünüz nedir acaba iş Bankası bile %40 potansiyel var diyor ama
    https://pbs.twimg.com/media/F7fpjGiW...g&name=900x900

Kuşluda Yasin Özdemir isimli bir arkadaş DOAS'ın aylık, çeyreklik ve yıllık bazda toplam araç satışlarını adet olarak takip ediyor. Onun linkini koydum yukarıya. Bu verilere göre;

DOAS 2023 2. çeyreğe göre adet bazında % 1,72 fazla araç satmış, geçen senenin aynı çeyreğine göre ise adet bazında % 84,23 daha fazla araç satmış.. Öncelikle adet bazlı reel büyüme var.. Bir de araç başı fiyatlardaki artışları dikkate alırsak 3. çeyrekte yine iyi bir bilanço geliyor*demektir.

İlk 6 aylık dönemde satışlar geçen senenin aynı dönemine göre % 147 artmıştı. 9 aylıkta geçen senenin aynı dönemine göre satışlarda TL bazında en az % 160 artış*bekliyorum. Hatta biraz daha detaya gireyim, geçen senenin 9 aylıklarına göre bu seneki 9 aylıklarda % 165-166 civarında artış bekliyorum TL bazlı*satışlarda.

Satışlarda böyle bir artış gerçekleşirse ve 6 aylıklarda gerçekleşen net kâr marjına yakın bir marj söz konusu olursa hisse satımından gelen kazanç hariç 15,5-16 milyar TL arası 9 aylık net kâr bekliyorum.. Şirketin KAP'ta kendi beyanına göre 3,9 milyar TL civarında da daha önce geri aldıkları hisselerin satımından elde edilen bir kazanç var.. Bu ikisini toplarsak 19,2-19,9 milyar TL civarı bir net kâr sözkonusu olur.. Benim 9 aylık için beklentim bu yönde. Bilanço açıklandığı tarih itibariyle de yıllıklandırılmış net kâr da 21,5 milyar TL ya da biraz üstü olur gibi görünüyor, eğer benim hesaplar tutarsa.

Şu anki fiyat hiç değişmese, o gelecek olan yıllıklandırılmış net kâr ile 2,82 forward f/k ile işlem görüyor demektir. Şu anda 4,30 f/k'larda işlem görüyor. Gelecek bilanço ile bu mevcut 4,30 f/k'lar gibi işlem görecek olsa % 52 civarı prim yapması demek bu.

Biraz daha defansif davranıp net karın daha az gelebileceğini bile hesap etsek bana göre bilançoya kadar yine en kötü % 40 civarı prim potansiyeli sözkonusu. O sebeple portföyümde biraz DOAS lehine ağırlıkları asimetrik hale getirdim. 2 hisse harici portföyümdeki hisselerin ağırlıkları bir birine yakın oldu son düzeltmelerimle. Ancak DOAS ve OYLUM ağırlıklarım diğer hisselerden fazla şu anda. Diğer hisseler 1 birim ağırlıkta ise DOAS 2,5 birim ağırlıkta, OYLUM ise 1,90 birim ağırlıkta. Burada diğer hisselerime göre bunlarda daha net pozitif bir bekleyişimin olması ağırlık artırmama sebep oldu.

DOAS'ta tek çekincem para politikasındaki sıkılaşmanın ve krediye erişimin zorlaştırılmasının otomotiv piyasasındaki talepleri daraltma riski. Piyasa eğer böyle bir beklentiyi şimdiden satın alacaksa elbette hisse üzerinde bir baskı oluşturacaktır bu durum. Ama ben en azından bilançolara kadar ve sonrasındaki bir kaç haftaya kadar DOAS konusunda pozitif düşünüyorum.

Bunlar tamamen kendi kişisel hesaplamalarım ve beklentilerim. Yanlış hesap ya da öngörüde bulunuyor olabilirim. O sebeple bunu bir yatırım tavsiyesi gibi algılamayın.

YTD:
    "İyi bir planın en büyük düşmanı, mükemmel bir planın hayalini kurmaktır."
    Clausewitz

Sayfa 200/265 İlkİlk ... 100150190198199200201202210250 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •