Sayfa 15/265 İlkİlk ... 513141516172565115 ... SonSon
Arama sonucu : 2114 madde; 113 - 120 arası.

Konu: Dev'ayna Masalları

1. DOAS'ta detaylı incelemede gözümden kaçan çok önemli bir durumu yakaladığım için bugün portföyden çıkardım. Belki yükselmeye devam edecek, rasyoları oldukça ucuz, ama toplam araç satışlarında 1 yıl içerisinde ciddi bir gerileme gördüm Yatırımcı Sunumunda.

Toplam satılan araç sayısında %42 azalma sözkonusu 1 yılda. Araç fiyatları çok yükseldiği için 1 yıllık Satışlar (Yıllıklandırılmış Satışlar)'da % 10 büyüme gerçekleşmiş. Geçen Yılın ilk 6 Aylığı ile Bu Yılın ilk 6 Aylığı karşılaştırıldığında da sadece % 39 civarı bir büyüme var, o da enflasyon bazında reel küçülmeye işaret ediyor. Değerleme rasyolarındaki ucuzlama Satışların artmasından değil Kâr Marjlarının geçen yılki oranlara göre oldukça yüksek gerçekleşmiş olmasından kaynaklı. Yanılma ihtimalim olsa da bu durumun süreklilik arz edebileceğini düşünmüyorum ve asıl hikaye olan toplam araç satışlarında (parasal olarak değil araç sayısı olarak) % 42'lik düşüşü daha çok önemsiyorum ve portföyümden ve takip listemden çıkarıyorum.

Fiyatları rasyoları ucuz olduğu için yükselme potansiyeli olsa da benim büyüme kriterlerime uymuyor. O sebeple liste ve portföy dışı bıraktım. 104.10 civarı satmak nasip olduğu ve 2 Günde elde ettiğim % 6 üzeri kârı da artık günlük şansımın yaver gitmesine verip olayı kapattım.
    Son düzenleme : deva-i dert; 24-08-2022 saat: 15:24.
    "İyi bir planın en büyük düşmanı, mükemmel bir planın hayalini kurmaktır."
    Clausewitz

2. GYO Sektörü için Büyüme, Kârlılık, Değer ve Finansal Sağlık bazında yaptığım puanlamada zirvede kalan 2 şirket var:

OZKGY ve KLGYO.

Finansal Sağlıkta az bir farkla OZKGY, Değer'de az bir farkla KLGYO öne çıkıyor.

Büyümede geçen yılki aynı döneme ait Gelir Tablosuna göre KLGYO epeyce fark atmış durumda.

Kârlılıkta ise OZKGY yukarıda.

Karar vermek oldukça zordu ve OZKGY'yi seçtim.

Ancak fiyat hareketlerini inceleyince KLGYO yukarılardan gelen büyükçe bir düşüş ve düzeltme hareketini sonlandırıp dipten yukarı doğru ivmelenmişken OZKGY sürekli yukarı giden bir trendde ve düzeltme olur mu soru işareti kafamı haylice meşgul ediyor.

Belki de GYO için ayırdığım porföy parçasını 2'ye bölüp eşit dağıtmalıyım ikisi arasında. Bir süre daha düşüneceğim.

(GYO için portföyümde % 10'luk bir pay ayırmıştım)
    Son düzenleme : deva-i dert; 24-08-2022 saat: 18:39.
    Clausewitz

3. KLGYO-OZKGY Karşılaştırma

Clausewitz

4.  Alıntı Originally Posted by deva-i dert Yazıyı Oku
    Daha önce Ereğli sayfasında da Öz Kaynak Kârlılığının yanıltıcı olabileceğini bir örnekle izah etmiştim. Onu burada yine paylaşayım:

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Özsermaye Kârlılığının insanı nasıl yanıltabileceğini bir örnekle açıklayayım:

Toplam Kaynakları eşit olan (100 birim) ve Yıllıklandırılmış Net Kârı da eşit olan (40 birim) A ve B şirketlerini karşılaştıralım:

A Şirketi

Kısa ve Uzun Vadeli Borçlar 80
    Özkaynaklar 20
    -----------------------------------------------------------
    Toplam Kaynaklar 100

Yıllıklandırılmış Net Kâr 40
    Öz Sermaye Kârlılığı (40/20)X100 = %200

B Şirketi

Kısa ve Uzun Vadeli Borçlar 40
    Özkaynaklar 60
    -----------------------------------------------------------
    Toplam Kaynaklar 100

Yıllıklandırılmış Net Kâr 40
    Öz Sermaye Kârlılığı (40/60)X100 = % 66.66

A şirketi Özkaynakları çok düşük olduğu için aynı toplam kaynak ve aynı net kâr ile % 200 Özsermaye Karlılığına sahip görünüyor ve sadece Özsermaye Kârlılığına bakıp şirketi değerlendirirsen yanıltıcı bir yüksek verimlilik görüntüsü veriyor. Halbuki borç durumu alarm veriyor pozisyonda A şirketi B'ye göre.

Demem o ki, yüksek kaldıraçlı şirketlerde görünen (varsa) yüksek özsermaye kârlılığı seni aldatmasın. O sebeple ben Özsermaye Kârlılığına bakarken yüksek kaldıraçlı şirketlerde buna itibar etmiyorum çokça.

Son yıllarda bu Özsermaye Kârlılığı konusunu obsesyona çevirdikleri ve neyi neye göre değerlendirdiklerini bilmediği için çoğu insan, bu konuya dikkat çekmek istedim.
    Emeklerinize sağlık, sessiz takipteyim.

5. Adeta eğitim veriyorsunuz, teşekkürlerimi sunarım

6.  Alıntı Originally Posted by celalcaner Yazıyı Oku
    Adeta eğitim veriyorsunuz, teşekkürlerimi sunarım
    Bir şeylere faydam oluyorsa ne mutlu bana. Saygılar.
    Clausewitz

7. Çarşamba günü DOAS'tan çıktığım paylarımı bugün kapanışa yakın ve kapanış seansında takip listemde olan EGSER ile doldurdum. EGSER'de biraz daha düzeltme beklemeyi düşünüyordum, ama borsanın gidişatı insana bazen bile isteye FOMO duyugusu veriyor. Geri çekilme olursa da hisse senedi haricinde tuttuğumuz yedekleri kullanırız artık. Yine 10 parçalı bir portföyümüz olmuş oldu. Mevcut portföydeki 10 hisseden alım tarihlerimdeki fiyatlarına göre 4 tanesi ekside. Ama artıda olanların performansı onları gölgede bırakmayı başardı. Seçim kriterlerimde takip listeme aldığım ve yüzde yüz rahat etmediğim 2 hisse var. Ama bu işin kuralı bu, rahatsız olmak.

'You should be comfortable with being uncomfortable' diye bu piyasada çokça kullanılan bir söz var. Onu düstur edindiğimiz için durum olağan geliyor bana.
    Clausewitz

8. Bu başlığı açmamdaki maksat burada liste yayınlayıp bunları insanlara tavsiye etmek değildir. 'Hangi yatırım mantığına göre hangi hisse niçin ve nasıl seçilmeli?', 'kıyaslama nasıl yapılmalı?', 'önemli kriterler ne olmalı?' sorularını insanların hafızasına yerleştirmek ve bir sistematik oluşturmaya yardımcı olmaktır. Herkes kendince bir modelleme oluşturabilir ve kendi hisselerini oluşturduğu modele göre kendisi seçebilir. Kimisi için temettü hisseleri dışında hiç bir hisse almaya bile değmezdir. Kimisi için ucuz hisse dışında hiç bir hisse almaya değmezdir. Kimisine göre büyüme hissesi dıışında hiç bir hisse uğraşımaya değmezdir. Kimisi için teknik formasyonları 'al' durumda olmayan hiç bir hisse almaya değmezdir.. Bu 'almaya değmez' listeleri uzar da gider. O sebeple insan önce 'hangi yoğurdu' yiyeceğini, daha sonra da 'o yoğurdu nasıl yiyeceğini', sonra da 'o yoğurdu ne zaman yiyeceğini' belirlemeli.

Başkalarından alınan 'kopya sistemler' bugün size kazandırıp, yarın kaybettirebilir. Çorba yapmayı bilen her daim çorba içer. Yoksa 'açık çorbacı' ya da 'iyi çorbacı' aramaya koyulursunuz her daim. Çorba yapmak zor zanaat değildir. Kendisini veren herkes iyi bir çorba yapabilir. Siz siz olun, başkalarının çorbalarına muhtaç kalmayınız.
    Clausewitz

Sayfa 15/265 İlkİlk ... 513141516172565115 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •