Sayfa 252/262 İlkİlk ... 152202242250251252253254 ... SonSon
Arama sonucu : 2091 madde; 2,009 - 2,016 arası.

Konu: Dev'ayna Masalları

1.  Alıntı Originally Posted by deva-i dert Yazıyı Oku
    Hocam dönemi şu açıdan riskli buluyorum:

Piyasanın alıştığı bilanço şekilleri bir süreliğine pek görülmeyecek. Milletin hesap etmediği ya da edemediği Net parasal Pozisyon Kazançları/Kayıpları, çoğu kişi tarafından önceden hesap edilemeyen Ertelenmiş Vergi Gelir/Giderleri sebebiyle Net Kâr rakamları tahminleri bir türlü tutmayacak gibi görünüyor. Öz Kaynaklar yani Defter Değeri artıp PD/DD değerleri ucuzlarken, öte yandan Net Kârlar ve Kârlılık Rasyoları azalıp F/K'lar fırlayabiliyor. Piyasanın hangisini baz alıp fiyatlama yapacağını bilemiyorum. Elbette sadece bunlara bakarak şirketler alınıp satılmıyor, bilanço ve sermaye yapılarının gidişatı, büyüme faktörü ve hikâyeler de önemli. Ama en nihayetinde son notu verirken çoğunluk görece ucuz, görece pahalı ya da ederinde demeye geldiğinde, iş yine bir şekilde bu rasyolara ya da bunların forward versiyonlarına bakıp hedef fiyat tespiti yapıyor. Şimdi bu durumda ben kişisel tercihimi yaptım, şirket değerlemelerini nasıl yapacağıma dair. Burada aslında prensip setleri olarak ip uçları veriyorum.

2 farklı sette, bir birinin sağlamasını yapan değerleme kurguları oluşturdum. Ama bu bana göre oluşturulmuş kurgu. Piyasanın benimle hemfikir olacağına emin değilim, ne kısa vadede ne orta vadede. Önemli olan bana göre en güzel olanlar değil. Önemli olan piyasanın en güzel bulacaklarını öngörebilmek. O konuda tereddütlerim olmasa portföyümü paylaşırım yine. Ama bir yanlış yönlendirme olur, rüzgar tersine eser, sonrası burayı okuyup tercih yapanlar pişman olurlar diye paylaşım yapmamayı düşünüyorum. Ben yöntemlerimi yazıyorum. Yöntemlerimi beğenenler zaten ona göre filtreleme yapsa aşağı yukarı aynı şirket grupları ile karşılaşacak. Beğenmeyenler ise zaten kendi kurgularını kendileri yapmakla mükellef.

Hürmetler.
    Saygı duyarım ama en kötü tercih bile olsa en fazla zaman kaybederiz diye düşünüyorum yöntemleri kullanmak konusunda sıfır ım hissenin adını verseniz ancak anlarim tlman zamanın da sizinle yatırım yapmıştım sizden sonra sattım şimdiye kadar bekleseydim kâr daydim kâr edince teşekkürler üstat demedigim gibi zarar edince sitem etmek haddimize değil mesela DOAS aldığınız zaman bende aldım haberiniz varmı yok %43.58 kâr dayım teşekkür ettim mi yok ama şimdi edeyim TEŞEKKÜRLER üstat ama tersi olsa siyem etme gibi bir durum söz konusu olamaz tabiki inanıyorum ki benim gibi sessizce paylaşmanızı bekleyen çok arkadaş vardır sözcülüğünü yapmış oldum kararınıza SAYGI duyarım ama merakla beklemeye devam 😅

2.  Alıntı Originally Posted by Shytan_psycho Yazıyı Oku
    Saygı duyarım ama en kötü tercih bile olsa en fazla zaman kaybederiz diye düşünüyorum yöntemleri kullanmak konusunda sıfır ım hissenin adını verseniz ancak anlarim tlman zamanın da sizinle yatırım yapmıştım sizden sonra sattım şimdiye kadar bekleseydim kâr daydim kâr edince teşekkürler üstat demedigim gibi zarar edince sitem etmek haddimize değil mesela DOAS aldığınız zaman bende aldım haberiniz varmı yok %43.58 kâr dayım teşekkür ettim mi yok ama şimdi edeyim TEŞEKKÜRLER üstat ama tersi olsa siyem etme gibi bir durum söz konusu olamaz tabiki inanıyorum ki benim gibi sessizce paylaşmanızı bekleyen çok arkadaş vardır sözcülüğünü yapmış oldum kararınıza SAYGI duyarım ama merakla beklemeye devam ��
    Alım yaptığım hissenin tahtası ve tahta yapıcısı çok sert olabiliyor.. Nominal olarak zaten ucuz, ama benim kurguma göre çok çok ucuz.. Ama zamanı bol olan ve süründürmekte üstüne olmayan bir tahta yapıcısı var.. (gerçi onların da bekleme maliyetleri var, işin o tarafını da göz ardı edemem) O sebeple istesem de paylaşamam, o riski ben alırım ancak başkasının sırtına aynı riski yükleyemem.
    "İyi bir planın en büyük düşmanı, mükemmel bir planın hayalini kurmaktır."
    Clausewitz

3. Fintables'çılarla kavga edeceğim neredeyse.. Birkaç gerçekten kullanışlı rasyoyu eklemeye üşeniyorlar, gidip bir çok kişinin hiç işine bile yaramayacağı ve zaten Matriks'te ya da başka yerlerde mevcut olan takas, akd filan bilgilerini eklemekle uğraşıyorlar.. Kardeşim siz öncelikle finansal analiz platformusunuz.. Teknik ve takas analiz programı değil. Yeri geldi övdüm gelişmelerini. Ancak son zamanlarda kendilerine çizdikleri yön oldukça çelişkili.. Her şey olmaya çalışan her şeyden yarım olur..

Matriks de bir çok kişi için yeterli olabilecek kadar temel veriyi yayınlıyor zaten. Gün gelecek Matriks'i olanın başka finansal analiz programına belki ihtiyacı olmayacak. Siz nerede faklılaşacaksınız peki?
    Son düzenleme : deva-i dert; 19-03-2024 saat: 23:28.
    Clausewitz

4. Hocam bende Shytan_psycho arkadaşın söylediklerine katılıyorum. Sağolun bir sürü yöntem formül filtreleme paylaşıyorsunuz, hepsinide okuyup bilgi kapasitemiz çerçevesinde anlamaya çalışıyoruz fakat sizin donanımınızda olamadığımız için sizin ‘kendi kendinizle konuşmanız, aklınızdan geçenleri yazmanız’ karşılığında yetersizliğimizden dolayı bir çoğumuz başlığınızı zenginleştirmeye yarayacak birşey sunamıyoruz. Ayriyeten fintable ve matriks gibi mali analiz programları kullanabilme, önerdiğiniz filtreleri yapma beceriside çoğumuzda yok.
    Sözün özü; kendi adıma bugüne kadar yaptığınız sepet paylaşımlarınızı tamamen kopyalamadım ama hiç gündemimde, ekranımda bile olmayan hisselere sizin sayenizde farkedip focuslanabildim. Aralarında yatırım yaptıklarımda oldu, sizinle alıp sizinle zarar kes yaptığımda oldu. Kaybederken ve kazanırken bunun farkındaydım ve kaybettiklerim için bile teşekkür ederim çünkü paylaşımlarınız hepsinden fazlasını katıyor bize. O yüzden bende eski usülünüze dönmenizi naçizane ümitt ederim. Tabi sizin kararınız. Ama her halükarda satır satır okumaya devam edicez. Saygı ve sevgilerimle

5. "İyi bir planın en büyük düşmanı, mükemmel bir planın hayalini kurmaktır."
    Clausewitz

6. Portföye ekleyebilirim diye sabah karar aldığım hisse % 1 civarı yukarılardaydı. Dedim bir kaç analiz, bir kaç hesap daha yapayım. Sonrasında alma fikrimde bir değişiklik olmadı. Sonra hesabı açıp alım emri verecektim, hisse % 9 civarı yukarılara gitmiş. Bu değişim 15-20 dakika içerisinde oldu. Ve ben, geri çekilirse alırım diye almaktan vazgeçtim o an itibariyle. İyi mi yaptım çok da emin değilim. İzlemeye devam edeceğim 1-2 gün ve alım yeri belirleyeceğim. Umarım daha yüksekçe fiyattan almak durumunda kalmam. Bugün nasip değilmiş portföyün 2. parçasını yerine koymak.

Hayırlısı.
    Clausewitz

7. Bilmece bildirmece el üstünde kandırmaca 😅 önceden daha keyf alıyordum yazılarınızdan eee tabiki yazar değilsiniz sizin sayfanız da ne bilimm konu aynı 😅

8.  Alıntı Originally Posted by Shytan_psycho Yazıyı Oku
    Bilmece bildirmece el üstünde kandırmaca 😅 önceden daha keyf alıyordum yazılarınızdan eee tabiki yazar değilsiniz sizin sayfanız da ne bilimm konu aynı 😅
    Doğru söylüyorsunuz, hep aynı konular ve sıkmaya başladı.. Belki bir süre ara vermeli..
    Clausewitz

Sayfa 252/262 İlkİlk ... 152202242250251252253254 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •