Sayfa 22/208 İlkİlk ... 1220212223243272122 ... SonSon
Arama sonucu : 1664 madde; 169 - 176 arası.

Konu: Arbitraj Fırsatları

1.  Alıntı Originally Posted by r.lucas Yazıyı Oku
    Arkadaşlar Yani bu arbitraj da öyle bir şey söyleyin ki teminat tamamlama lazım olunca yapılsın her duruma karşı hazırlıklı ol tüm önlemleri al vsbs.....ama vade sonunda yok kardesim zarardasin denecek bir durum var mı
    Hayır yok, korkmayın

Alıntı Originally Posted by pilavli Yazıyı Oku
    Hayır yok, korkmayın
    ISGYO lar devam mı hocam?
    Ben bir miktarını kapattım, eklenen nakitlerle getiri diğer arbitraj fırsatlarının(BIMAS, GARAN vs.) altına düşecek yoksa
    Hisseleri teminat olarak gösterebilseydim güzel olacaktı aslında

3.  Alıntı Originally Posted by yuji Yazıyı Oku
    ISGYO lar devam mı hocam?
    Ben bir miktarını kapattım, eklenen nakitlerle getiri diğer arbitraj fırsatlarının(BIMAS, GARAN vs.) altına düşecek yoksa
    Hisseleri teminat olarak gösterebilseydim güzel olacaktı aslında
    Devam, pilavdan dönenin kaşığı kırılsın.

4.  Alıntı Originally Posted by pilavli Yazıyı Oku
    Bu yazdığım işlemi biraz değiştirerek arbitraj konusuna sokayım farklı bir örnek vereyim zihin egzersizi olsun:
    Diyelim viopta baktınız altın/TL kontratlarında nisan-haziran kontratları fiyat farkı 50 kuruş, haziran-ağustos kontratları farkı 80 kuruş, böyle oluyor bazen. Halbuki altın/dolar kontratında (bizim viop veya uluslararası piyasalarda) böyle bir fark yok, dolar/tl kontratlarında da aradaki farklar eşit. Bu durumda altın kontratlarında nisan düşecek, haziran artacak, ağustos düşecek ki iki fiyat farkı eşit düzeye gelsin, o zaman aynı sayıda nisan satış, haziran alış, ağustos satış kontratı alıyorsunuz. Farklar eşitlenince ya da azalınca pozisyonları kapatıyorsunuz. Ben bu işlemi de fırsat çıktıkça yapıyorum, hisselerde sadece üç aylık kontrat olduğu için ve üçüncü ay işlem yapılamayacak kadar sığ olduğu için pek yapılamıyor ama dolar ve altın kontratları hacimli ve bu işe müsait.
    Yukarıda verdiğim örnekte biraz risk var, o fark kontrat vadeleri gelene kadar kapanmayabilir ya da daha da açılabilir (başıma geldi), bu durumda işi daha da kesinleştirip hiç risksiz işlem yapmak için durumunuzu hedge edecek şekilde dolar/tl ve altın/dolar kontratlarında ek pozisyon alabilirsiniz (burası iyice karmaşık oluyor, anlatmayacağım, kendiniz ne yapmanız gerektiğini çözemiyorsanız bulaşmamalısınız).
    Sayın pilavlı bu işlemi bir örnekle açıklar mısınız?
    mesela şu an ekranımda NiSAN SATIŞ:936.28 TL HAZİRAN ALIŞ:984.30 TL FARK:48.02 kuruş
    aynı şekilde HAZİRAN SATIŞ:936.07 TL AĞUSTOS ALIŞ: 1047.30TL FARK:111.23 kuruş
    burada hep kısa vade sat uzun vade al şeklinde düşündüm. ama siz NİSAN SAT-- HAZİRAN AL--- AĞUSTOS SAT DENKLEMİ İLE İLERLEDİNİZ. bu işlem nasıl oluyor?
    HEDGE mekanizmasını nasıl işletiyorsunuz?

5.  Alıntı Originally Posted by sternee Yazıyı Oku
    Sayın pilavlı bu işlemi bir örnekle açıklar mısınız?
    mesela şu an ekranımda NiSAN SATIŞ:936.28 TL HAZİRAN ALIŞ:984.30 TL FARK:48.02 kuruş
    aynı şekilde HAZİRAN SATIŞ:936.07 TL AĞUSTOS ALIŞ: 1047.30TL FARK:111.23 kuruş
    burada hep kısa vade sat uzun vade al şeklinde düşündüm. ama siz NİSAN SAT-- HAZİRAN AL--- AĞUSTOS SAT DENKLEMİ İLE İLERLEDİNİZ. bu işlem nasıl oluyor?
    HEDGE mekanizmasını nasıl işletiyorsunuz?
    Altın TL vioptan bahsediyorsunuz: Nisan-Haziran farkı 48, haziran-ağustos farkı 62 kuruş. Bunların aynı olması beklenir, farkın azalması beklentisine göre pozisyon alabilirsiniz ama çok da büyük bir fark değil 20 kuruş veya üstü olursa denenebilir. Burada kesin garantili kazanç yok, risk var, ama düşük bir risk var, altın/TL fiyatının artıp azalması sizi etkilemez, aradaki bu farkın azalmasında kar, artmasında zarar edersiniz.
    Nisan-haziran farkı açılacak pozisyonu için nisan vade al, haziran vade sat yapacaksınız.
    Haziran-ağustos farkı azalacak pozisyonu için haziran vade sat, ağustos vade al yapacaksınız.
    Fark eşitlenince ya da azalınca da hepsini aynı anda kapatacaksınız.
    Kardan %10 stopaj kesiliyor.
    Bence boşverin bunu karmaşık iş ya da çok küçük tutarla (birer kontratla) deneyin kendiniz öğrenin.
    Dolar/TL'de ileri vadelerde de yapabilirsiniz.

6. ISGYO tavan serisini bozdu, bu sabah hem hisse hem de vadeliler taban açtı.
    Koskoca 30 kağıdı diye giriyorsunuz ama ufak kağıtlar gibi tavan ya da taban oluyor ve alıcı/satıcı yok. Mesela pozisyonu kapatmak istesem kapatamıyorum şu anda, işlem yok. Bu da başka bir risk mesela. Neyse çok önemi yok ama yaşadığım iyi oldu.

Duhul
    Oct 2021
    İkamet
    St.Tropez . Miami . Panama . Los Angeles . Sütlüce daimi terk 84
    Gönderi
    3,668
    kağıt üstünde küllüm zararda pozisyonum. şaftı kaydı.
    kainatın BİR varlığından bütünleşip! kendi birliğinde meçhul bir menzile yol almakta olan, insan dediğimiz yüce varlığa salat ve selam olsun ! hamza sütbıyık -aka- klaus maximilian kerpenter münche

8. Viop olayını öğrenmek için dün hesap açtım bugunde arbitraj olayıyla başlayayım dedim. Şimdi 100 lot sahol spottan aldım. 1 kontrat saholde viopta nisan vadeliden satış verdim. Alışlarımı şuan aynı anda yaptım. Şimdi ay sonuna kadar bekleyip aynı anda spottaki saholleri satıp vioptaki saholüde kapatacağım değil mi.

Sayfa 22/208 İlkİlk ... 1220212223243272122 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •