Sayfa 277/815 İlkİlk ... 177227267275276277278279287327377777 ... SonSon
Arama sonucu : 6513 madde; 2,209 - 2,216 arası.

Konu: SASA - Sasa Polyester

1. Bu işte bir iş var.hicbir patron benim şirketim pahalı demez

Redmi Note 8 Pro cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

2. Investing, sosyal medya vs bakınca bu kadar cahil insanı bir arada en son rtalbde görmüştüm.
    Bu forumu ayrık tutuyorum.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

3.  Alıntı Originally Posted by Dandikus Yazıyı Oku
    Bu sayfada çok geçersiz tanımlamalar görüyorum. Yok patron şöyle adam, yok böyle küçük yatırımcıyı korur, gibi. Böyle düşünenler finansal okur yazarlığı olmayıp duyduklarıyla ya da duygularıyla hareket edenlerdir.

Sermayenin vicdanı olmaz, olamaz. Yoksa kendisi küçülür. Sermayenin yönü kârını çoklamak ve daha daha fazlasını istemektir.

O nedenle patron iyi bir söz ya da davranış sergilemişse sizi düşündüğünden değil, tesadüfen sizin çıkarınızla denkleştiği için siz onu sizden yana, sizi düşünen sayıyorsunuz. Patronun aile ve çevre ilişkilerinde iyi bir insan olduğunu kişisel rastgelmelerimle biliyorum. Ama o kişisel ve daimi çevresel dünyasında iyidir. Size oradan pay düşmez.

Bugünkü açıklaması ya nereye varacağını bilmeme cehaletinden ya da planlıdır. Böyle açıklama yapamaz.

Örneğin bir suçlu diyelim ki hunarca bir fiil işlemiş olsun. Adalet bakanı kendi iç dünyasında o failin ne kadar gaddar ve apaçık şekilde suçlu olduğunu bilmesine rağmen cezai müeyideye yönelik açıklama yapamaz. Yaparsa ne olur? Hukuk jargonuna uygun dille ihsas-ı rey yapmış olur. Türkçesi "oyunu, tarafını" belli etmiş, demek olur. Yani hâkime direktif vermiş ya da en azından etkilemiş sayılır. Hukuk mensupları, oh be adalet bakanı da bizim insanî duygularımızın tarafında, şimdi hâkim iyi bir ceza verecektir, demeyip buna hukuk tekniği açısından karşı çıkarlar.

Peki, ben de kötü bir senaryo yazayım. Madem küçük yatırımcıyı koruyacaksın neden bu zamansız ve yersiz açıklamayı yaparsın? Koruyacağım, dediğin KY zaten maldayken sen bu dandik açıklamayı yaparak onları daha da düşürüyorsun. Akla şöyle bir dandik soru gelmez mi?

Güya tahtadaki hareketi stabil hâle getirmek için zamanında 80 liradan sattım, diyorsunuz. Baktın ki gerileme yok aksine180'lere gittiğini gördün. Demek ki 80'den aşağı basıp 60'da alma planın varken diğer uyanık spekülatörler seni avladılar. Ha öyle mi sabır sabır nereye kadar, bir de böyle bir açıklama yapayım mı dediniz?

En fazla şirketinizle ilgili olumlu-olumsuz ekonomik gelişmelerden söz edebilirsiniz basına. Hatta hassas günlerde söz etmeniz yine yakışık almaz. Ciddi bir açıklamanız varsa KAP'a lisanı üslupla açıklama gönderirsiniz.

Mademki sözde KY'ı koruyacaksınız, daha genel geçer diplomatik/ekonomik yani yuvarlak dil kullanırsınız. Kesin hükümle şirketimin hisse beheri 60 liradır, diyemezsiniz.

O zaman bu bir manipilasyon suçudur. SPK’nın ilgili 107/1 düzenlemesi uyarınca (...) iki yıldan beş yıla kadar hapis ve beş bin günden on bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılırlar."

Efendiler, boşu boşuna yok SPK, yok şikayet edeyim falan demeyiniz, burası Türkiye. Sonuç alınabilecek olsa ben durmaz ilgili merciilere başvururdum. Açıklamalarım durum tesbitinden ibarettir.

Borsa ideal anlamda saf değildir. Olmaması gerekirken manipilasyonlar olur. Hem de çok olur. Buna karşı tek savunmanız finansal okur yazarlığınızdır. Tabii o bilgi doğru şekilde varsa.

Spekülasyona çemkirenler de olur. Efendiler, borsa için spekülasyon şarttır. Yoksa borsa borsa olmaz. Sürekliliği olmaz. Bilende konuşuyor, bilmeyen de.

Tam spekülasyo kavramına girmişken ilerleyen zamanda şu SASA'nın değeri bilmem kimlerin toplamını geçti dandikliğine de değineceğim.

Naçizane eh işte iyi kötü ekonomi ve hukuk formasyonu beraberinde ihtisas alanlarından biris de davranış bilimi olan bir acuzeyim. İşte bu formasyonumdan hareketle hisse sahibi olmadan kıssa vermeye kalkışanların psikolojik tahlillerini de yapmaya çalışacağım. Onlar kendilerini ideal sayabilirler ama hiç kuşkusuz davranış biliminin kapsamına girerler. Fakat yine de yazsınlar isterim.

Bir de burada KY forsuyla vakit öldürenlerin psikolojisine değineceğim.

Ha burada benim ne işim var? Hem SASA'yla hisse bazında ilişkim var, hem de ihtisasım doğrultusunda yatırımcı davranışlarını gözlemlemek için diyelim ki günde bir kez bakıyorum.

İzleyiciyim. Yazmazdım. Şimdi çok icap etti ve yazdım. Maliyetim çok çok düşük asla zarar etmem. Aldım-sattım da demem. Yönlendirici de değilim, yatırım danışmanı da değilim. Sözlerimin kesin geçerliliği iddiası içerisinde asla değilim.
    Öğlenleyin buraya yazdığım genel bakış düşüncelerimden sonra SASA patronu ERDEMOĞLU'na bir mail gönderdim.
    Her iki paylaşımımı da okuyanlardan bir ricam olacak. Benim çözümlemelerim, hissenin geleceği ya da uçacak, kaçacak amam ha elinizde tutun-tutmayın safsataları değildir. İstesem hisse hareketi bakımından şahsi yaklaşımı mı da paylaşabilirim ama prensip gereği renk vermek istemem. Benim yaptığım patronaj katının davranışını incelemek ve piyasa mantığının oluşumunu irdelemektir. Çünkü çok kızdım. Ben davranışçıyım. Dürüstlükle gerekliliği birbirine karıştıranlar var. Diyelim ki savaşta cephe komutanının düşmana cephaneliğin yerini söylemesi dürüstlük mü, gereksizlik mi? Düz mantıkla yalan söylememiş oldu değil mi? Hissenin değeri daha da aşağı olabilir ama aslında şu kadar diye rakam belirtmek kasıt değilse bile zevzekliktir. Dürüstlük kavramını ters yüz etmektir. İşte mektubum:

*

SASA sahibi Erdemoğlu’nun bugünkü açıklaması ya nereye varacağını bilmeme cehaletinden ya da planlıdır. Böyle açıklama yapamazsınız. Para sahibi olmak ayrı bir konu finansal okuryazarlık ayrı bir konudur. Tıpkı para sahibi olunmayla kültürlü olmanın doğrusal olmadığı gibi. Küçük yatırımcıyı koruma saikıyla hareket ettim, diyorsanız piyasa oluşum koşullarını bilmiyorsunuz demektir. Küçük yatırımcı zaten hissedeyken bu açıklama, piyasanın algısına (ki olumsuz olacaktır) ve iyi niyet kurallarına uyar mı?

Şöyle oldu böyle oldu fiyat hayret edilecek noktaya geldi, diyorsanız şirketin fiziksel/üretimsel yani yerindeki değeriyle spekülasyona doğal olarak açık olan piyasa/hisse değeri oluşumunun aynı şey olduğunu düşünüyorsunuzdur. Olayları ve durumları birbirine karıştırıyorsunuz. Hayret etmeyiniz çünkü hayretlik bir şey yok. Bakın bu mantık, insanı nasıl bir kör yola sokar? Açıklayayım:

Diyelim ki bir şirketin yerinde yani üretim dâhil tüm değeri 10 lira olsun. Ve size göre mantıki sonuç şu olmalı: Pay piyasasında değer 10 liraya çıktıysa bundan öte gitmemeli. Yani 11 lira olmamalı. Peki, 10 liraya alan enayi mi? 11 liraya gitmeyecek bir pay senedini neden alsınlar? Kaldı ki hep 9’dan kalır. Satılamayacak olana 10 lira değerini kim niye bahşetsin ki? İşte o zaman piyasa katili olursunuz. Çünkü borsa ölür. İşlemler durur. Demek ki neymiş? İnsanlar geleceği ve olası gelişmeleri satın alırmış. Gelişmeler illaki olumlu olmak durumunda değildir. Düşüşleri de satar piyasacılar.

Bir terane tutturulmuş ki şirketin piyasa/hisse değeri toplamı yerindeki gerçek değerini aşmıştır, bu olamaz. Bal gibi olur! İnsanlar, şirketin tüm faaliyetini, geleceğini hatta izleksel anlamda patronun davranışlarını satın alırlar. Siz ha bire şu kadar milyar dolarlık yatırımlar yapıyoruz demiyor musunuz? İşte insanlar buna oynar. Borsa dediğiniz arenada önde gelen iki davranış etkindir. Manipülasyon ve spekülasyon. Manipülasyon suçtur. İlgili merciler değerlendirir. Ama spekülasyon hem suç değil hem piyasanın mantığı ve dinamiği için gerekli olandır. Size kitabi tanımlamasını da vereyim.

“İhraç edilen sermaye piyasası araçlarının geri alınması, spekülasyon, fiyat istikrar işlemleri, açığa satış, repo ve ters repo eylemleri yasal olarak kabul görmektedir ve yaptırım altına alınmamıştır. Spekülasyon: Fiyatında yükselme beklenen değeri satın alarak ya da fiyatında düşme beklenen değeri satarak kâr elde etme işlemidir. Risk işlemi gerçekleştirenin üzerinde kalır ve bir suç olarak değerlendirilmesi mümkün değildir.”

Borsa ideal anlamda saf değildir. Olmaması gerekirken manipülasyonlar olur. Hem de çok olur. Buna karşı tek savunmanız finansal okuryazarlığınızdır. Tabii o bilgi doğru şekilde varsa.

Spekülasyona çemkirenler de olur ama cahillikten olur. Borsa için spekülasyon şarttır. Yoksa borsa borsa olmaz. Sürekliliği olmaz. Bilen de konuşuyor, bilmeyen de.

Peki, ben de kötü bir senaryo yazayım. Ya da algım böyledir. Algıma karışamazsınız. Madem küçük yatırımcıyı koruyacaksın neden bu zamansız ve yersiz açıklamayı yaparsın? Koruyacağım, dediğin KY zaten maldayken siz bu yersiz açıklamayı yaparak onları daha da düşürdünüz. Akla şöyle bir soru gelmez mi?

Güya tahtadaki hareketi stabil hâle getirmek için zamanında 80 liradan sattım, diyorsunuz. Baktınız ki gerileme yok, aksine180'lere gittiğini gördünüz. Demek ki 80'den aşağı basıp 60'da alma planınız varken diğer uyanık spekülatörler sizi avladılar. O uyanıklar manipülasyon da yaparlar mı yaparlar sizden üstün gelmek için. Siz de ha öyle mi, sabır sabır derken geri gelmez oldu, bu nereye kadar, düşürmek için bir de böyle bir açıklama yapayım mı dediniz?

En fazla şirketinizle ilgili olumlu-olumsuz ekonomik gelişmelerden söz edebilirsiniz basına. Pay piyasası konusunda neden rakam kötülemesi yapıyorsunuz? Kaldı ki böyle hassas günlerde söz etmeniz zaten yakışık almaz. Ciddi bir açıklamanız varsa KAP'a lisanı üslupla açıklama gönderirsiniz.

Mademki sözde KY'ı koruyacaksınız, daha genel geçer diplomatik/ekonomik yani yuvarlak dil kullanırsınız. Kesin hükümle şirketimin hisse beheri 60 liradır, diyemezsiniz.

O zaman bu bir manipülasyon suçudur. Siz üzerinize alınmayın ama manipülatörler SPK’nın ilgili 107/1 düzenlemesi uyarınca (...) iki yıldan beş yıla kadar hapis ve beş bin günden on bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılırlar."

Davranışınız birebir şudur:

Örneğin bir suçlu diyelim ki hunharca bir fiil işlemiş olsun. Adalet bakanı kendi iç dünyasında o failin ne kadar gaddar ve apaçık şekilde suçlu olduğunu bilmesine rağmen cezai müeyyideye yönelik açıklama yapamaz. Yaparsa ne olur? Hukuk jargonuna uygun dille “ihsas-ı rey” yapmış olur. Türkçesi "oyunu, tarafını" belli etmiş, demek olur. Yani hâkime direktif vermiş ya da en azından etkilemiş sayılır. Hukuk mensupları, oh be adalet bakanı da bizim insanî duygularımızın tarafında, şimdi hâkim iyi bir ceza verecektir, demeyip buna hukuk tekniği açısından karşı çıkarlar.

Sayın Patron,

Size bir soru iki öneri:

1) Bu açıklamayı size kim yaptırttı? Ve zamanı hangi zamandı? Siz 60’dan 180’lere gitti dediğinize göre bu röportajı 16 Kasım’da, hadi 17-18’i günü yapmış olmalısınız. Çünkü açıklamanızın yayınlandığı gün yani bugün 130’lar civarında olduğuna göre dün o gazeteciye beyanat vermiş olsaydınız 60’lardan 130’lara gelemez, demiş olmalıydınız. Yoksa gelmiş geçmiş, ölmüş bir 180’lik fiyatı niye telaffuz ediyorsunuz?

Şimdi, o gazeteci bir hinlik (!) peşindeydi de en az 10 gün önce yapılan bu röportajı bugün mü yayınladı ve niye? Gazetecilik tekniği açısından içinde hareketlilik (fiyat) olan bir haberi 10-15 gün sonra yayınlamak en masum tanımıyla yayıncılığı bilmemek demektir. Çünkü o haber ölür. İşte ispatı. 180 lirayken yaptığın röportaj 130’a indi. Haberi niye saklıyorsun ki?

Ne yazık ki o internet gazetesinin kurucu ortaklarından birisi de benim has dostumdur. Öğrencilikte ev arkadaşımdır.

2) Bir numaralı sorumun girişinde “Bu açıklamayı size kim yaptırttı?” diye sordum. Bilmiyorum ki patronaj emrine iktisat danışmanı istihdam ediyor musunuz? Eğer onlar sizi yönlendirdiyse hemen atınız. Bu işi bilmiyorlar. Sizi yanlışa sürükleyip töhmet altında bıraktılar. Günah aldınız, vebale girdiniz.

Şimdi, o danışmanlarınızı eğitmek üzere bedava ders vermek istiyorum. Gurur yapılıp yanaşılmazsa bu yazımı onlara ev ödevi olarak verin ve harfiyen ezberlesinler.

Öneri: Elinde üç beş, kırk elli lot olan küçük yatırımcıların hatırı için mi desem ya da vebalinden kurtulmak için yeni bir beyanatla durumu düzeltiniz. Gazeteci saptırmıştır, beklemediğim şekilde zamansız bir yayın yapmıştır vs. gibi.

Saygıdeğer İbrahim Erdemoğlu, sizi yer yurt anlamında ailece tanıyorum. Böylesi bir yazışma çerçevesinde söylemeyeceğim ama siz de benim ailemi çok çok saygı duyarak tanıyorsunuz. Söylesem saygı şapkası çıkartacağınızdan kuşkum yok. Desem ki şirketlerinizden birinin bir departmanın eli kolu olan şahıs yakın akrabamdır. Yani şahsınıza karşı bir menfi yaklaşımım yok, demek istiyorum temelde.

Vicdana seslene son tek kelimem: Yapmayın!

Esenlikler diliyorum.

4. Waren buffet
    Kendi sirketi icin
    Ara ara diyor

Ama bizdeki
    Niteliksiz yatirimciyi gorse
    Ne der bilemedim
     Alıntı Originally Posted by denizci2 Yazıyı Oku
    Bu işte bir iş var.hicbir patron benim şirketim pahalı demez

Redmi Note 8 Pro cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    SM-N935F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

ilerleyen zamanda şu SASA'nın değeri bilmem kimlerin toplamını geçti dandikliğine de değineceğim.

--değerli fikirleriniz için bizi fazla bekletmeyiniz...

--yazıyı niçin yazdığını, patrona yazdığı e-maili buraya neden getirdiğini anlayan var mı?...

7. işim vardı gün boyu dışardaydım kapanışa yakın ekranın başına geçip açtım sasayı artıya geçmişken tesadüfen görüp 140 lardan 1000 adet sasa hissesi aldım.Tavan açarsa tutarım yoksa uygun bir yerden veririm diye düşünüyordum.Sabah kalkınca tabanda görünce şok oldum.Tabi yapacak bişey yok mahkemeye vermiyorum gücüm yetmeyebilir ama hakkımı helal etmiyorum tabandan verdim kayıtlıdır eğer burayı okuyorsa zararımı karşılasın hakkım helal değildir...
    TAŞIDIĞIN ŞEYİN AĞIRLIĞINI BİLECEKSİN!..

Manipülasyon tebliğini biri atabilir mi?
    Fiyat hareketlerini etkileyen söz,konuşmaya ne kadar hapis cezası veriliyor?😀

Sayfa 277/815 İlkİlk ... 177227267275276277278279287327377777 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •