Sayfa 122/182 İlkİlk ... 2272112120121122123124132172 ... SonSon
Arama sonucu : 1452 madde; 969 - 976 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet II

Bende sizinle benzer görüşteyim. Hatta 200 bin nominalinde Eurocleara bildirilmediğini düşünüyorum.
    Zaten bunun için müşteri bilgilerini paylaşmaları gerekir, bildiğim kadarıyla bu da yasal değil.

Bulut veritabanları çıktığında, Türkiye dışında saklandığı için bankaların kullanmasına bile izin vermemişlerdi.

Sorun olduğunda elimizde bir şey yok konusunda ise, diğer bankacılık ürünlerinde aynı durum geçerli. Yaptığınız tüm işlemler gibi, Eurobond alış,satış işlemleride banka sistemlerimde kayıt altında. O nedenle bir sıkıntı olacağını düşünmüyorum.

Yinede Alım/Satım işlemlerinde dekontu almak, ayda bir hesap ekstresi almak gibi bir yol izleyebilirsiniz.

Alıntı Originally Posted by samet1599 Yazıyı Oku
    Bu konuda tereddutlerim var. Birisi aydinlatirsa memnun olurum

Bana gore bankalarin sattigi parca eurobondlar bize ait olmayip, aslinda bankalara ait. Onlara gelen kupon odemesini bizim hesaplara aktariyorlar. Lakin 200K uzeri alirsaniz sizin adiniza eurbond kaydediliyor diye dusunuyorum.

Dolayisiyla herhangi bir sey oldugunda elimizde birsey olmayabilir. Aynisi IBKR icin de gecerli, bizim adimiza aliyor ve sakladigini iddia ediyor. Var mi yok mu bilemeyiz.
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir, itibar etmeyiniz.

2. Her Eurobond için ihraç alım sınırı 200.000 nominal olmayabiliyor.

https://www.luxse.com/issuer/Turkey/26760

Buradan bazı Eurobondlar için ihraçtaki asgari tutarları görebilirsiniz. İhraç tarihi 2011 öncesi olanlar arasında 100.000, 5.000, 2.000 ve 1.000 "minimum trading amount" değeri olanlar var. İlgili Eurobond'a girip "Market" kısmında detayları görebilirsiniz. Ancak Euroclear'da saklanma sınırına etkisi oluyor mudur o konuda bilgim yok.

Hatta ihraçtan itibaren piyasa alım-satım fiyatının grafik olarak değişimleri de yer alıyor. İlgilenen kişiler için alternatif bir kaynak olabilir.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,051
    Daha önce bahsedilmiştir muhtemelen. Dikkatimi çektiği için yazıyorum

Euro cinsi eurobondlarda TRT ile başlayanlarda "vergilidir" yazısı çıkar.
    "Vergi Mevzuatı: Euro ve ABD Doları cinsi Devlet Tahvilleri mevcut vergi mevzuatına tabi olup Gelir Vergisi Kanunu'nun Geçici 67 nci maddesi uyarınca vergilendirilecektir. Mevcut vergi mevzuatına göre, tahvillerin geri satışı, kupon faizi veya vade sonunda elde edilen gelir üzerinden %10 vergi kesintisi yapılacaktır..
    “Sermaye piyasası, sabırsız kişiden sabırlı kişiye para aktaran bir araçtır". Warren Buffett
    "Don't be dazzled by the stock market.. It's a giant distraction" John Bogle

4.  Alıntı Originally Posted by samet1599 Yazıyı Oku
    Oyle kolay degil. TR den zamaninda TL yollayip yatirimlarimi orada yapmistim. Fransada yasadigim icin ihtiyacim olunca gecen ay wise a USD gonderdim. Email geldi, Wisedan hic para yatirmadiniz, lakin para cekimi yaptiniz. Kurallara aykiridir, ikincide hesabiniz kapatilir diye. Simdi onunla ugrasiyorum. IBKR ye para yatirmak kolay, cekmek zor.
    Ilginc,

Ben bugune kadar problem yasamadim acikcasi,

5. Merhaba,

Yurtdışında yatırım bankasında çalışıyorum. Euroclear ile alakalı uzayıp giden sorunuza kısaca cevap vereyim.

Hayır, isminiz, Euroclear’da yer almaz... İster 1K alın, ister 200K, ister 500K... Miktar ile alakası yok... Sizin kaydınız ancak ve ancak aldığınız banka da mevcuttur... Aldığınız banka ise bunu başka bir aracı yatırım bankasından aldıysa, o bankada kendi adına hesap açar...Ama bu hesapta sadece bankanın kendi adı vardır... Ayrı ayrı her bir bireysel yatırımcı için başka bir hesap açılmaz... Yani “omnibus account” açılır...

Sözün özü : Eurobond’u aldığınız banka dışında muattapınız yoktur...

Teşekkürler

6.  Alıntı Originally Posted by Miroslav Yazıyı Oku

Sözün özü : Eurobond’u aldığınız banka dışında muattapınız yoktur...
    Cevabiniz icin tsk ederim. Buna istinaden 2 sorum var, umarim hakimsinizdir, cunku kafam cok karisti.
    Diyelimki benim banka birinden, onunkisi digerinden derken ben 5. siradayim. Sonucta ilk kurum beni tanimiyor bile, aradakiler de komisyonu alip cekiliyor,

1- Yurt disindaki yatirim bankamiz batti diyelim, biz kiminle muhattap olacagiz? Bizi taniyan biri cikar mi ki?
    2- Ya da, TC default oldu, adimiz bankanin verdigi bir kagit disinda baska hic bir yerde gecmiyor. Ikinci kotu niyetli banka default durumunda ortaya cikip, benden erken davranip(avukati, ekipleri vs var sonucta), elindeki belge ile hak basvurusunda bulunsa, biz avucumuzu mu yalariz Mahkemeye verilir felan ama ati alan kopruyu gecmis olur sanki

7. 1- Yurtdışındaki kurum takas kurumudur, bizdeki Takasbank gibi. Bat(a)maz.
    2- Default durumunda ödemelerin hangi öncelik sırası ile yapılacağı bondun prospektüsünde yazılıdır. Google aramasıyla belgeyi bulabilirsiniz. Öncelik her zaman ağaların, marabalar (bizler) en son

8. Yurtdışındaki diğer aracı kurumların batıp, batmaması sizi ilgilendirmez... Önemli olan yurt içinde aldığınız kurumun batmaması... Çünkü öyle bişey olduğunda kuponlar hangi hesaba ödenecek, ana para hangi hesaba vadesi geldiğinde ödenecek gibi sorunlar ortaya çıkabilir...

Yurt dışında hiçbir aracı sizi ismen tanımaz... Onların kayıtlarında sadece Vakıfbank, TEB gibi kurumlara toplam kaç lot Eurobond verildiği kayıtlıdır... Bunların bireysel müşterilere nasıl dağıtıldığını bilmezler, zaten bilmeleri de gerekmez..

Sayfa 122/182 İlkİlk ... 2272112120121122123124132172 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •