Sayfa 352/567 İlkİlk ... 252302342350351352353354362402452 ... SonSon
Arama sonucu : 4530 madde; 2,809 - 2,816 arası.

Konu: ISDMR - İskenderun Demir Çelik

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,416
     Alıntı Originally Posted by KIZILDAG Yazıyı Oku
    Sanırım 3 aydır 123 kez yazdım, 50-100 dersem inandırıcı olmaz, 123 yazayım dedim.

Yaz aylarında yaşanan hızlı fiyat çıkışı ve hızlı gerileme 2008 yılında 18 ayda çıkış 3 ayda düşüş olarak vuku bulmuştu. Bu kısa sürede ikincil üreticiler, yani ana fabrikadan mal alanlar net zarar gördü. Ana fabrikalar zarar görmedi ama karları azaldı. Üçüncü ceyrekte iptaller düşük fiyat ile verilen destekelr ve açılan vadeler tabiki etkili olacak ama rakamlar 4 milyarın çokta altında olmaması gerektiğini söylüyor.

Bu artık bitti, asıl olan bu ilk satırda yazan ikincil üreticiler, işde bunlarda yüksek fiyat temizliği devam ediyor. Ocak ayına kadar %5 lere kadar düşer, %95 temizliği yapmış güncel fiyat ile işlem yapıyor hale gelecektir.

Tam bu sırada, yani bugünlerde ana fabrikalar için 700 üstü siparişler ve bu rakamdan elde edilen karlar önem kazanacak.
    Fabrikamız çalışıyor...

Redmi Note 8 Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Burdaki tüm yorumlarım yatırım tavsiyesi değildir.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,416
    Uzaktan belli olmuyor ama 4 bacanın faal olduğunu gördüm...

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,416
    Şaka bir yana kapasite kullanım oranlarını ogrenebilsek kar tahmini bir nebze daha kolay olabilirdi.

4. 2020 yılında Ereğli ile dalga geçiyordum, 7-8-9 TL idi...Bu da gitmiyor her şey gitti diye...
    Kardemir'in yüzüne bakmıyordum güvenmem diye...
    Geçen sene Bim'e dönüp bakmadım, 1 yıldır yerinde 70'i geçsin bakarız diye...
    Şişe'yi 8'den 9 a çıktı, tekrar 8'e indi diye az mı eleştirdik...
    Tekfen'e hantal diye 15'den burun kıvırdım.Zarar yazdı fiyatladı şimdi yine fena değil
    Enkayı 7 den almaya korktum
    tav zarar yazıyordu alınır mı dedim
    thy den bahsetmeyeyim...
    Tupraş'ı 90'dan çok al dediler, 1 yıldır yerinde dedim dalga geçtim.

işler iyi olur, kötü olur, sağlam hissede yeteri kadar sabredersem beni mutlu edeceğini düşünüyorum. Şahsi görüşüm yanılırım yanılmam yine zaman gösterecek... İlk değerlendirmemi 2.5 yıl sonra, ikinci değerlendirmemi de 5. yılda yapacağım.

Amacım emekli olduğum zaman, emekli maaşıma ek akmasa da damlayacak, bazen az bazen çok katkı sağlayacak heyecansız, risksiz sürekli nakit akışı sağlamaktı. Yanlış yolda olduğumu düşünmüyorum. Amacım borsada voleyi vurmak değil, amacım sürekli ve kesintisiz bir gelir...

5.  Alıntı Originally Posted by KIZILDAG Yazıyı Oku
    Sanırım 3 aydır 123 kez yazdım, 50-100 dersem inandırıcı olmaz, 123 yazayım dedim.

Yaz aylarında yaşanan hızlı fiyat çıkışı ve hızlı gerileme 2008 yılında 18 ayda çıkış 3 ayda düşüş olarak vuku bulmuştu. Bu kısa sürede ikincil üreticiler, yani ana fabrikadan mal alanlar net zarar gördü. Ana fabrikalar zarar görmedi ama karları azaldı. Üçüncü ceyrekte iptaller düşük fiyat ile verilen destekelr ve açılan vadeler tabiki etkili olacak ama rakamlar 4 milyarın çokta altında olmaması gerektiğini söylüyor.

Bu artık bitti, asıl olan bu ilk satırda yazan ikincil üreticiler, işde bunlarda yüksek fiyat temizliği devam ediyor. Ocak ayına kadar %5 lere kadar düşer, %95 temizliği yapmış güncel fiyat ile işlem yapıyor hale gelecektir.

Tam bu sırada, yani bugünlerde ana fabrikalar için 700 üstü siparişler ve bu rakamdan elde edilen karlar önem kazanacak.
    Sezgin hocam, benim anlamadığım bu resesyon, bu sektörün durgun oluşu sadece demir çelikler için mi geçerli. Kaldı ki demir çelik bir çok sektörün ana girdi hammaddesi. Küresel emtia fiyatlarının düşmesini HRC fiyatlarının düşmesini anlayabiliyorum ama kapasite düşmesini anlayamıyorum. Ereğli de İsdemir de kapasite düşüyorsa diğer sektörlerinde yavaşlaması lazım. Tabi burada rus malı etkisi piyasayı ne kadar etkiliyor onu bilemiyoruz. Yani Ereğlide İsdemirde azalan kapasiteyi piyasada rus malı mı dolduruyor acaba?
    Paylaşımlarım asla yatırım tavsiyesi değildir.

6.  Alıntı Originally Posted by fedoramca Yazıyı Oku
    Amacım emekli olduğum zaman, emekli maaşıma ek akmasa da damlayacak, bazen az bazen çok katkı sağlayacak heyecansız, risksiz sürekli nakit akışı sağlamaktı. Yanlış yolda olduğumu düşünmüyorum. Amacım borsada voleyi vurmak değil, amacım sürekli ve kesintisiz bir gelir...
    Sn. Fedoramca, bu muradın için benim düşünceme göre doğru yerdesin. Senin tek dezavantajın maliyetin yüksek maalesef. Uzun vadede (5-10 sene gibi ) dolar bazında para kaybının olacağını sanmıyorum. Ama zaman kaybı söz konusu maalesef. Onu da baştan kabul ediyorsan yolun açık olsun.
    Paylaşımlarım asla yatırım tavsiyesi değildir.

7. 2016 değil miydi , isdemir in ilk halka arz edildiği yıl , yada belki 2015 sonları idi , abi 4,7 yada 5,5 liraladan , 1,50 lara kadar düşmemişmiydi.. tam da onu diyorum o zaman 200.000 lira parası olan adam 100 bin lot aldı ve satmadı ise finansal özgür , tabi yine eksik olmasın 1,50 isdemir satılırken ereğli 2,4 ları görmüştü diye hatırlıyorum. Kızıldağ üstad bilir o vakitleri , o günkü düşüşün sebebi yine HRC düşüşleri ve marjladaki gerileme idi sanırım.

8.  Alıntı Originally Posted by human01 Yazıyı Oku
    Şaka bir yana kapasite kullanım oranlarını ogrenebilsek kar tahmini bir nebze daha kolay olabilirdi.

Sayfa 352/567 İlkİlk ... 252302342350351352353354362402452 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •