Sayfa 227/566 İlkİlk ... 127177217225226227228229237277327 ... SonSon
Arama sonucu : 4524 madde; 1,809 - 1,816 arası.

Konu: ISDMR - İskenderun Demir Çelik

1. British Steel i alan Çinli şirket kurtarma talep etmiş devletten
    Oyak ın verilmiş sadakası varmış

British Steels Chinese owner seeks multimillion-pound government rescue package

https://www.ft.com/content/d1c7b7df-...b-4952ee1af842
    Az insan çok huzur

2.  Alıntı Originally Posted by KIZILDAG Yazıyı Oku
    Daha öncede izledim, görmeyen olabilir diyerek paylaştım. Son cümle, çok düşündürücü.

https://twitter.com/ugurguven25/stat...HX_Pmb-Tw-w63w
    Çok üzücü..
    Bir o kadar da gerçek ve acıtıcı..

Alıntı Originally Posted by KIZILDAG Yazıyı Oku
    Az sabırlı olun, az uyanık olun, bu fırsat kaçmaz, enflasyon hatta hiper enflasyon sizin için bir nimet ve fırsattır. Ucuzdan toplayım, temettüye ihtiyacınız olduğunda elinizdeki lot sayısı size tek fayda sağlayacak şeydir. Siz kira gelirine bakın, evin değeri düşer çıkar, buna bakmayın. Ucuz mu geliyor, o zaman toplayın. 1991-2022=31 yıldır Demir işindeyim. Demir’den şaşmayın.
    Çok iyi yorumlar. Tamamına katılıyorum. Belli bir EREGL birikimim oldu. Şimdi esas beni düşündüren soru şu:

Bundan sonra EREGL mi ISDMR mi toplamak daha mantıklı? Bazı zamanlar ISDMR, EREGL'den daha fazla temettü verimine sahip olmuş ama defter değerine bakınca EREGL daha mantıklı gibi duruyor.

Ne dersiniz? Siz EREGL-ISDMR takasını araları çok açıldığı için yaptınız sanırım. Şimdi olsa, yeni alım yapacak olsanız hangisini alırsınız?
    Paylaşımlarım asla yatırım tavsiyesi değildir. Kendi aklınıza ve tecrübelerinize göre yatırımlarınıza yön veriniz.

4. Meşhur suistimal bank ın helvası pişirilmeye başlanmış
    Dünya 2008 krizi sonrası aşamadığı buhranının 2. Kurbanını vermek üzere
    mevzular finansal krize doğru evrilmek üzere
    900 milyar dolar kaldıraçlı pozisyon ne demek
    Gece yarısı cfo ları durumun çok kritik olduğunu açıkladı
    Tahvil piyasaları bu şekilde devam ettikçe bu işin sadece bu banka ile kalması mümkün değil
    Herkesin kasasında kaldıraçlı tahvil pozisyonları var
    Mesele kimde ne kadar var
    Bu şartlar altında demir çelik vs düşünmeyi artık bir kenara bırakacağız gibi
    Yeni 2008 başlamak üzere
    Kemerleri bağlama sıkı tutunma zamanları
    Ülke olarak şu iklime berbat bir halde yakalandık

https://twitter.com/firstsquawk/stat...B1FavHQv0gaeUQ
    https://twitter.com/charliemunger00/...B1FavHQv0gaeUQ
    https://twitter.com/fxhedgers/status...B1FavHQv0gaeUQ
    Az insan çok huzur

5.  Alıntı Originally Posted by esramarka Yazıyı Oku
    Çok iyi yorumlar. Tamamına katılıyorum. Belli bir EREGL birikimim oldu. Şimdi esas beni düşündüren soru şu:

Bundan sonra EREGL mi ISDMR mi toplamak daha mantıklı? Bazı zamanlar ISDMR, EREGL'den daha fazla temettü verimine sahip olmuş ama defter değerine bakınca EREGL daha mantıklı gibi duruyor.

Ne dersiniz? Siz EREGL-ISDMR takasını araları çok açıldığı için yaptınız sanırım. Şimdi olsa, yeni alım yapacak olsanız hangisini alırsınız?
    3-4 yıl önce Ereğli’de sanırım 2018 doların 3 liradan yukarı gitmeye başlamasında yönetim karar aldı ve Ereğli ilçesine tüm desteği yardımları çekti. Artık nasıl bir yardımsa Ereğli belediyesi açık açık Ereğli’ye düşman oldu. 40-50 yıl destek veren Ereğli bu ilçeyi neredeyse Paris yapan Ereğli istenmeyen adam oldu. Yine 2018 yılında Ereğli içeride rulo saç dilme işine başladı. Halbuki bu faaliyet küçük haddeciler için yapıldı. Mesela tat metal Ereğli’de dilerek galvaniz saç veriyor. Tahminen 30 üstünde Çelik servis merkezi bu olaydan etkilendi, çoğuda battı. En son belediye 20-30-40 yıl önceki tahsislerin haksız olduğunu ileri sürerek imar cezası olayına gitti. Ereğli’de büyüme sınırlı. Yani 4 milyon ton üretim 5 milyon olması çok zor. Her şeyden önce alan sıfır.

İsdemir de belediye olaya karışmasın diye özel endüstri bölgesi ilanı ile tüm değişimler bakanlığa bağlandı. İsdemir de belediye tehdit edemiyor. Bu yüzden hem alan olarak hemde konum olarak üretim anlamında büyütülen yer isdemir. 2021 başlarında yıllık 700 milyon ton bir artış açıklandı. Yeni yüksek fırın devreye girdiğinde kapasite olarak oda açıklanacak. 2026 yılında çok rahat isdemir 7-8 milyon ton kapasite var denilecek.

Bu büyüme hikayesi ibreyi isdemire çeviriyor.

Diğer bir detay ise %95 sahip Ereğli olduğu İçin en iyi oranda temettüyü isdemir mutlak suretle vermek zorunda. 5 yılda 6 temettü potansiyeli, konuya sadece temettü gözü ile bakan İçin bulunmaz bir fırsat.

O bölgede Tosyalı gibi yeni yatırım yapan rakipler var. Ama isdemir organik büyüyen bir firma, yani parası kadar yatırım yapar. Diğerleri inorganik büyüyen bir firma. Yani başkasının parası ile.

6.  Alıntı Originally Posted by KIZILDAG Yazıyı Oku
    3-4 yıl önce Ereğli’de sanırım 2018 doların 3 liradan yukarı gitmeye başlamasında yönetim karar aldı ve Ereğli ilçesine tüm desteği yardımları çekti. Artık nasıl bir yardımsa Ereğli belediyesi açık açık Ereğli’ye düşman oldu. 40-50 yıl destek veren Ereğli bu ilçeyi neredeyse Paris yapan Ereğli istenmeyen adam oldu. Yine 2018 yılında Ereğli içeride rulo saç dilme işine başladı. Halbuki bu faaliyet küçük haddeciler için yapıldı. Mesela tat metal Ereğli’de dilerek galvaniz saç veriyor. Tahminen 30 üstünde Çelik servis merkezi bu olaydan etkilendi, çoğuda battı. En son belediye 20-30-40 yıl önceki tahsislerin haksız olduğunu ileri sürerek imar cezası olayına gitti. Ereğli’de büyüme sınırlı. Yani 4 milyon ton üretim 5 milyon olması çok zor. Her şeyden önce alan sıfır.

İsdemir de belediye olaya karışmasın diye özel endüstri bölgesi ilanı ile tüm değişimler bakanlığa bağlandı. İsdemir de belediye tehdit edemiyor. Bu yüzden hem alan olarak hemde konum olarak üretim anlamında büyütülen yer isdemir. 2021 başlarında yıllık 700 milyon ton bir artış açıklandı. Yeni yüksek fırın devreye girdiğinde kapasite olarak oda açıklanacak. 2026 yılında çok rahat isdemir 7-8 milyon ton kapasite var denilecek.

Bu büyüme hikayesi ibreyi isdemire çeviriyor.

Diğer bir detay ise %95 sahip Ereğli olduğu İçin en iyi oranda temettüyü isdemir mutlak suretle vermek zorunda. 5 yılda 6 temettü potansiyeli, konuya sadece temettü gözü ile bakan İçin bulunmaz bir fırsat.

O bölgede Tosyalı gibi yeni yatırım yapan rakipler var. Ama isdemir organik büyüyen bir firma, yani parası kadar yatırım yapar. Diğerleri inorganik büyüyen bir firma. Yani başkasının parası ile.
    Bir diğer sebebi de ben ekleyeyim, herhangi bir nedenle ereğlinin elindeki isdemirlerin bir bölümünü halka arz etme ihtimali...

Alıntı Originally Posted by mterkan Yazıyı Oku
    Bir diğer sebebi de ben ekleyeyim, herhangi bir nedenle ereğlinin elindeki isdemirlerin bir bölümünü halka arz etme ihtimali...
    Bu olumlu bir şey mi ki Sanki değil gibi... Halka açık kısmın az olması her zaman daha iyi değil midir?
    Paylaşımlarım asla yatırım tavsiyesi değildir. Kendi aklınıza ve tecrübelerinize göre yatırımlarınıza yön veriniz.

Alıntı Originally Posted by KIZILDAG Yazıyı Oku
    Oyuna ortadan girenlerin negatif yazıların dan artık bunaldım. Temettü işin geldiysen katlanacaksın. Bugün ektim bugün alayım yok. Sana göre enflasyon hak ettiğini vermiyor. Birde dur ben hesap yapayım. Hemde yazılı çizili. 😆😆😆

Ereğli’den isdemire göç tarihi Eylül- ekim göç fiyatı Ereğli satış 17 küsür, isdemir alış 11,54.

Zaman dilimi 11,5-12 ay.

11,54- 4 lira net temettü aldık. = 7,54

25/ 7,54= %301

İsdemir en iyi 29 gördü ama satmadık

29/7,54 = %384

Enflasyon 12 ayda ne oldu %100 veya 150

Bu hesabı gecen sene burada bu zamanda olanlar kabul ediyor mu. Evet ediyor.
    Sizin EREGL/ISDMR geçiş rasyonuz 1,47. Mükemmel bir oran.

Şu anda rasyo 1,16.

Elimdekilerin birazını ISDMR yapayım dedim ama mantıklı gelmedi. Siz ne dersiniz? ISDMR > EREGL görür müyüz bunları grafikte karşılaştırdım grafikleri neredeyse tamamen aynı sadece arada ISDMR biraz fazla düşmüş. O da sizin yakaladığınız gibi tamamen yatırım için büyük şans.

Sayfa 227/566 İlkİlk ... 127177217225226227228229237277327 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •