Sayfa 825/1001 İlkİlk ... 325725775815823824825826827835875925 ... SonSon
Arama sonucu : 8006 madde; 6,593 - 6,600 arası.

Konu: Viop XLIV

1. Bunlar yanlışın yanlışında bile ısrar ediyor halktan kopuk bir hayat anlayışı ile bu enkaza dönecek. Avrupa'da durgunluk olduğunda asıl resmi görecekler. Seçimden önce yada sonra bunu göreceğiz.

2. Bakın bir örnek vereyim. Covid öncesi 3500 TL cirosu olan bir küçük market sigara 10 TL iken. Bugün ki cirosu 1500 TL. Sebep müşterileri. Bir iş merkezinde muhasebe bürolarının tasarrufa gitmeleri. Üç beş çalışanı olan bürolar enflasyon orannda gelir edemiyor. Geliri azalıp gideri artınca tasarrufa gidiyor. Daha önce tost, çay, sigara atıştırmalık ara öğünler tüketimi varken. Bugün sigarayı kaçak yada sarma sigaraya kadar düşmüş. Ara öğün atıştırmalık yok. Öğle yemeği de büroda kendilerinin buzdolabına koydukları ekmek arası yada evden gelen yemeğe dönmüş. %90 oranında nerdeyse küçülme var. Fiyatlar artarken ciro %70 azalmış. Bu market bu yıl hiç kavun karpuz satmadı sebze taneyle bugün baktım. Meşrubat dolabı çalışmıyor nerdeyse bomboş. Küçük esnafın hâli bu.

3. Seçimden sonra ekonomi uzmanlık ile yönetilirse bile yetmez profesörlük ile yönetilmesi gerekir. Eyt çıkarsa bu kadar kişi sigortasız çalışmak zorunda. Bu kadar prim den mahrum kalır devlet. Ekstra %50 TÜİK enflasyon kaybını nasıl telafi edecekler. Yeni evleneceklerin kirada oturan insanların ev kirası artış sorununu çözmek kısa sürede imkansız. Seçimden sonra dengeler gözetilmeden tereyağından kıl çeker gibi yönetim olmazsa çok büyük bir kargaşa bence olası.

4. Eğer Ukrayna savaşı devam ederse seçimden sonra. İlk yapacağımız dünyadan çin gibi üretecek yatırım çekmemiz gerekir. Dünyaya ve Avrupaya güven verebilir dünyanın yeni alternatif üretim ve yatırım üssü olabiliriz. Bizim tek şansımız bu.

5. Benim şahsi fikrim seçimlerde en büyük sıçramayı zafer partisi yapacak. Gençler de ki Suriye ve PKK Kürt algısı onlarda böyle bir algısı oluşturdu sanırım. Seçime maaşlara %50 zam yaparak girmek sadece ununu eleğini aşmış kirada oturmayan hatta kiraya verdiği evi olan emekliyi birde çalışan emekliyi memnun eder. Bunlarda gençler ile mukayese edildiğinde azınlık.

6. Seçim sonrası meclisteki parti sayısı en az 6 olur 8 Parti olursa da benim için sürpriz sayılmaz. AKP'den bir iki yavru parti daha dünyaya gelebilir. Hatta kredi ve kredi kartı borcu olup ödemeyen ödeyemeyenler borcun silinmesi umuduyla CHP'ye akp den kayma da sürpriz olmaz. Kirada oturan yada oturacak evlenecek olanların, okuyan gençlerin, tek maaşlı çocuk okutan kesimin içinde fırtınalar kopuyor.

Akbank :

“ Umutsuz durumlar yoktur, umutsuz insanlar vardır. Ben hiçbir zaman umudumu yitirmedim.” Mustafa Kemal Atatürk.

>>> FORUM KURALLARIMIZ <<<

8. akbank sapıttı...

herşeyi çift görüyor...

Yatırım tavsiyesi değildir.

Sayfa 825/1001 İlkİlk ... 325725775815823824825826827835875925 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz