Sayfa 192/247 ÝlkÝlk ... 92142182190191192193194202242 ... SonSon
Arama sonucu : 1972 madde; 1,529 - 1,536 arasý.

Konu: ODAS - Odaþ Elektrik

1.  Alýntý Originally Posted by ft-2 Yazýyý Oku
    --kesin olduðuna nasýl karar verdiniz... ceza haberi ocakta geldi..., bilançoda geriye yönelik ceza ödemesi olamaz...

--bence þirket yönetimine sorunuz...
    Bence ceza ile geri ödeme olayý ayrý. Auf üzerindeki fiyatla satýlan elektrik için geri ödeme yapýldý, bunun dýþýnda bir de ceza için soruþturma devam ediyor. Bu ikisini ayrý tutunca tüm parçalar oturuyor. Soruþturmadan bir þey çýkmayabilir ama hissede baský için kullanýlmasý muhtemel.

Alýntý Originally Posted by meteor78 Yazýyý Oku
    Bence ceza ile geri ödeme olayý ayrý. Auf üzerindeki fiyatla satýlan elektrik için geri ödeme yapýldý, bunun dýþýnda bir de ceza için soruþturma devam ediyor. Bu ikisini ayrý tutunca tüm parçalar oturuyor. Soruþturmadan bir þey çýkmayabilir ama hissede baský için kullanýlmasý muhtemel.
    --geri ödeme ne zaman yapýldý??...ödeme ödendiði dönemde kayda girer..

https://www.ekonomim.com/kose-yazisi...yati-ii/680843
    1 Ekim 2022 tarihinde uygulamaya bir madde eklendi. Ýkili anlaþmalarýn, AUF’tan muaf tutulabilmesi için, bu kapsamda satýlacak elektriðin fiyatýnýn nihai tüketiciye kadar ayný kalmasý þartý getirilmiþti. Böylece EPDK elektriðin ikili anlaþmayla sadece doðrudan tüketicilere satýlabilmesini þart koþmuþtu.

son çeyrekteki teiaþ-epiaþa olan diðer ödemelerin çok yüksek gelmesinin sebebinin bundan olduðunu düþünüyorum... son çeyrekte yönetmelik deðiþmiþ; ikili anlaþmalar da ilave edilmiþ...

5.  Alýntý Originally Posted by ft-2 Yazýyý Oku
    --geri ödeme ne zaman yapýldý??...ödeme ödendiði dönemde kayda girer..
    Nakit akýþýndan bahsetmiyorum. “Geri ödeme yapýldý” ifadesini “Geri ödeme yapýlacaðý için satýþlarýn maliyetinin alt bir gider kalemi ile kar düþük gösterilmiþ olabilir” olarak deðiþtiriyorum.

Alýntý Originally Posted by ft-2 Yazýyý Oku
    https://www.ekonomim.com/kose-yazisi...yati-ii/680843
    1 Ekim 2022 tarihinde uygulamaya bir madde eklendi. Ýkili anlaþmalarýn, AUF’tan muaf tutulabilmesi için, bu kapsamda satýlacak elektriðin fiyatýnýn nihai tüketiciye kadar ayný kalmasý þartý getirilmiþti. Böylece EPDK elektriðin ikili anlaþmayla sadece doðrudan tüketicilere satýlabilmesini þart koþmuþtu.

son çeyrekteki teiaþ-epiaþa olan diðer ödemelerin çok yüksek gelmesinin sebebinin bundan olduðunu düþünüyorum... son çeyrekte yönetmelik deðiþmiþ; ikili anlaþmalar da ilave edilmiþ...
    EPÝAS ýn bu son düzenlemeyi yapmýþ olmasý bile, ODAS ýn haklý olduðunun göstergesi.
    ODAS nihai tüketiciye kadar yapýlan satýþlar ifadesine göre hesaplamalarýný yapmýþ.
    EPÝAS hata yaptýðný anlamýþ olmalý ki sonradan bu düzenlemeyi yapmýþ.
    Dolayýsý ile 1 Ekim 2022 Tarihinden önceki mevzuata göre ODAS ýn yaptýðý bir aykýrýlýk yoktur.
    Mahkemeden döneceðine inanýyorum.
    Bende ODAS yok ama bundan sonra ilk fýrsatta alabilirim

Duhul
    Feb 2017
    Ýkamet
    Ýstanbul
    Gönderi
    4,831
    hatýrladýðým kadarýyla; ceza deðil, fazla alýnan parayý iade edin dendi....

bu paranýn düþmüþ hali, yýllýk 2 milyar kar (cezanýn, son çeyrekten ödenmiþ olduðu düþünülürse)....
    bu ceza (yada fazla alýnan para olmasa); yýllýk 2 milyar kar çok beðenilirdi....

eeee þimdi (cezanýn, son çeyrekten ödenmiþ olduðu düþünülürse) kalan kar 2 milyar lira....

3-5 yýl öncesi; yýllýk zarar ederken, belli yaparken bunun fiyatý kaçtý ki....

Duhul
    Feb 2017
    Ýkamet
    Ýstanbul
    Gönderi
    4,831
    nihayet iþlemlere durdurulma geldi....

Sayfa 192/247 ÝlkÝlk ... 92142182190191192193194202242 ... SonSon

Yer Ýmleri

Yer Ýmleri

Gönderi Kurallarý

• Yeni konu açamazsýnýz