Sayfa 230/257 İlkİlk ... 130180220228229230231232240 ... SonSon
Arama sonucu : 2056 madde; 1,833 - 1,840 arası.

Konu: SISE - Şişe Cam

1.  Alıntı Originally Posted by D R A G O N Yazıyı Oku
    Soda Külü, bu emtia için referans piyasayı izleyen bir fark sözleşmesine (CFD) göre, 2023'ün başından bu yana 32 Yuan/MT veya %1,21 arttı. Tarihsel olarak Soda Külü, Kasım 2021'de tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 3.687,50'ye ulaşmıştı.
    https://tradingeconomics.com/commodity/soda-ash

Bunlar dolar bazlı değil! Çek para birimininde dolar karşındaki durumu da önemli.
    Taşıma maliyetlerini dün arttığını paylaşmıştım.
    Avrupada doğalgaz fiyatları kışı yüksek stok seviyeli kapatılacağı düşüncesiyle düşüş meyilli. Ayrıca düşük talep olmasıda etkenmis..

Külde Dolar bazlı bilgi lazım!
    Amerika, asya ve Avrupa talep ve arz şuan biraz karışık sanırım. Ytd

2.  Alıntı Originally Posted by D R A G O N Yazıyı Oku
    Ayrıca cümlesinde Ekim sonu diyor! Ekim ayı ne olmuş son çeyrek kıyaslaması adına? Ayrıca bir önceki çeyrekte ne olmuş. Ytd

3. Kasım sonu ve yilsonuna dair verileri paylaşırlarsa Amerika asya ve Avrupa olarak ayrı ayrı aktarırim. Eylül ayından sonra aylık rutin paylaşımları vardi. Lakin bu son dönemde pek birşey paylaşılmadi. Ytd

4. Ayrıca emtialarin fiyat artışlarının ( soda külü vs)! enerji fiyatlari , lojistik taşıma maliyetleri artışı veya stok fazlasi sebepli olmaması daha bir önemli.
    Asıl önemli olan piyasada talebin istikrarlı artışı olmalı. Talep artışı varsa emtialardaki artış o zaman daha verimli ve anlamlı olur şirketler adına.. ytd

5. Bu talep durumu içinde!
    Otomotiv üretimi artışı, inşaat artışları, beyaz eşya veya cama ve soda külüne dokunan şeylerinde ivmelenmesi gerek!

Emtiadaki diğer azalış ve artışlar arz kisintilari ve yukarıda söylediğim maliyet artışları sebepli olmamalı.
    Piyasa soda kulunde aylik kontratlarla çalışıyor ama talep durumuna göre aylık kontratlarda değişkenlik gösterebilir mesala üç aylık olabilir. Arz kesintisi veya arz fazlası olması sebepli görece ..Ytd

6. Bunu Kasım ayı başında paylaşmıştim...ytd

Asya-Pasifik (APAC) bölgesindeki Sodyum Bikarbonat piyasası, Kasım ayının başında, özellikle Çin pazarındaki deflasyon ve aşırı yatırım nedeniyle artan üretim nedeniyle önemli bir fiyat düşüşüne tanık oluyor. Bu faktörler ve hammadde fiyatlarındaki düşüş piyasada dengesizlik yaratarak arz fazlası durumuna yol açtı.

Çin pazarındaki deflasyon, APAC bölgesindeki Sodyum Bikarbonat fiyatlarının düşmesine katkıda bulunan önemli bir faktör. Çin'in uluslararası petrol fiyatlarındaki değişikliklere tepki olarak benzin ve dizel perakende fiyatlarını düşürme kararı, enerji fiyatları üzerinde dalgalanma etkisi yarattı. Enerji, Sodyum Bikarbonat üretim sürecinde kritik bir bileşen olduğundan, bu durum üretim maliyetlerinin düşmesine neden oldu. Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu'na göre benzin ve dizel fiyatları ton başına 70 yuan düşürülürken, Çin'in büyük petrol şirketlerine istikrarlı üretimi sürdürmeleri ve tutarlı bir tedarik sağlamak için nakliyeyi kolaylaştırmaları talimatı verildi.

Ek olarak, APAC bölgesindeki Sodyum Bikarbonat pazarında üretim artışı yaşandı ve bu da arz fazlası sorununa yol açtı. Sektöre aşırı yatırım, Sodyum Bikarbonat ürünlerinin fazlalığına yol açmıştır. Ancak hem yurt içi hem de uluslararası alt pazarlardan gelen talep, artan üretim seviyelerini karşılayamadı. Bu arz fazlası piyasada dengesizlik yarattı ve fiyatlar üzerinde aşağı yönlü baskı yarattı.

Düşük hammadde fiyatları, özellikle de soda külü maliyeti, Sodyum Bikarbonat için piyasa koşullarının zayıflamasına daha da katkıda bulundu. Soda külü fiyatlarındaki düşüş, üreticiler üzerindeki maliyet baskısını hafifleterek Sodyum Bikarbonat ürünlerinin fiyatlarını düşürmelerine olanak sağladı. Bu fiyat ayarlaması, son aylarda artan hammadde maliyetleri nedeniyle yüksek fiyatlar yaşayan tüketiciler tarafından memnuniyetle karşılandı.

Bu faktörlerin ışığında, APAC bölgesindeki Sodyum Bikarbonat pazarında, tedarikçilerin üretimlerini taleple eşleştirmek için çabalaması nedeniyle stok birikimi yaşandı. Bu stok fazlası durumu piyasadaki dengesizliği artırdı ve tedarikçileri fazla stokları temizlemek için fiyatlandırma stratejilerini yeniden değerlendirmeye yöneltti.

Ayrıca Avrupa ve Kuzey Amerika bölgelerindeki Sodyum Bikarbonat pazarında da fiyat düşüşleri yaşanıyor. Bu pazarlardaki düşüş çeşitli faktörlere bağlanıyor. İlk olarak ihracatçı ülkelerin Sodyum Bikarbonat fiyatlarını düşürmesi küresel pazarda aşağı yönlü baskı oluşturdu. Ek olarak, enflasyon oranları arttıkça bu bölgelerdeki piyasa oyuncuları, yurt içi tüketimin enflasyonu kontrol altına almakla sınırlı kalması nedeniyle toplu sipariş vermekten çekiniyor.

Tedarikçiler fiyatlandırma stratejilerini değişen pazar dinamiklerine uyum sağlayacak şekilde yeniden ayarlarken, Sodyum Bikarbonat fiyatlarının dünya genelinde alt uçta sabit kalması bekleniyor. Sektörün arz fazlası ve zayıflayan taleple boğuşması nedeniyle bu düşüş eğiliminin kısa vadede devam etmesi bekleniyor.

Sonuç olarak, APAC bölgesindeki Sodyum Bikarbonat piyasası, büyük ölçüde Çin pazarındaki deflasyon, aşırı yatırım nedeniyle artan üretim, düşük hammadde maliyetleri ve arz fazlası durumu nedeniyle Kasım ayı başında düşen fiyatlarla karşı karşıya. Bu pazar güçleri, tedarikçileri fiyatları daha normal bir yörüngeye döndürmeye sevk ederek, daha önce yüksek fiyat yükü altında olan tüketicilere fayda sağladı. Düşen fiyat eğilimi Avrupa ve Kuzey Amerika bölgelerinde de gözlemleniyor; piyasa oyuncuları değişen ekonomik manzaraya göre stratejilerini ayarlıyor. Bu fiyat ayarlamalarının ne kadar süreceğini ve Sodyum Bikarbonat pazarının gelişen pazar koşullarına nasıl uyum sağlayacağını zaman gösterecek.

7. Yine de Sadi kaymaz bey in emeğine sağlık, beyin jimnastiği tazelemesi yaptırdı. Teşekkürler..ytd

8. Soda külü gelirleri, SISE'nin gelirlerinin yaklaşık % kaçını olıuşturuyor spenc hocam?

Sayfa 230/257 İlkİlk ... 130180220228229230231232240 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •