Sayfa 88/302 İlkİlk ... 3878868788899098138188 ... SonSon
Arama sonucu : 2414 madde; 697 - 704 arası.

Konu: KAREL - Karel Elektronik

1. İyi aksamlar, yatirimcisi olmaya çalıştığım sirketin forum sayfasına bakmayı akıl etmediğimi görünce biraz utandım doğrusu. Mesajları geriye doğru biraz okuduktan sonra bende bir iki cümle yazmalıyım dedim kendi kendime. İlk önce bilancomuz hayirli uğurlu olsun diyerek başlayayım. Gelen bilancoda net kar görünmüyor olsa bile ben bilançonun kotu olmadığını düşünen tarafıyım. Nasil yani diye sorduğunuzu duyar gibiyim kisaca soyle özetlemek istiyorum;
    Fed faiz artışlarına başlamasıyla en fazla dayağı teknoloji sorketleri yedi, fed'in faiz artislarinda sona gelinmiş olma ihtimalinin kuvvetlenmis olması nedeniyle teknoloji şirketlerinin yedikleri dayağın acısını çıkaracağını düşünüyorum. Ayrica secim dönemi kısa bir süre sonra son bulacak ve iyi kötü bir sonuç olacak elimizde. Bu süreç bittikten sonra sonuç ne olursa olsun ülkeyi uzaktan izleyen yabancının turkiye piyasasina öyle yada böyle geleceğini düşünen taraftayim. Yok canım yabanci sonuca bakar ona göre gelir diyorsanız size Mobius'u googlelamanizi tavsiye ederim. Bu yaşlı kurt tam bir teknoloji sevdalısı ve gözü piyasanin üzerinde, bu ve bunun gibi yatırımcılar piyasaya girecektir. Fed faiz artış dongusunun son bulması, seçimlerin sonuca ulaşması vesilesiyle bir teknoloji şirketi olan karel'in de pozitif fiyatlamasina olanak sağlayacaktır. Son olarak içerideki oyuncu kim olursa olsun, ister hard oynasin ister soft, piyasa değeri kadar ihale almis bir sirketi bu fiyatlarda tutmayı başaramaz.
    Yolumuz uzun, sabrımız var çok şükür

Hoş geldiniz sn Cemil bey,

Genel hatları ile katılıyorum. Ama maalesef piyasamız mevsimsellik dolayısı ile kötü gelen bilançolara bile hard takılıyor.

Bize de bir hard denemesi yaparlar muhtemelen

3. Teşekkür ederim. Haklı olabilirsiniz ama olmayadabilirsiniz. Söyleki yanlış hatırlamıyorsam önceki mesajlarınızdan birinde tahtada sert hareketler yapan bir arkadaştan bahsetmissiniz; bence bilanco çok önemli değil burada eli güçlü olanın istediği olur yani güçlü abiler ne yönde pozisyon almışsa fiyatlama o yönde olur tahminimce. Ve bu tarz abiler genelde bilancolari da beklentileri de kap a düşmeden bilecek güce sahiptirler. Kötü bilanco önceden satılmış ise benim tahminim ( yarin için) ilk yarı 1 ikinci yarı 2, yada başka bir tabirle acilisi acemiler kapanisi ustalar yapabilir. Borsa bir alici satici dengesidir, kötü bilanco geldi diye mal satan kişiye değil, kötü bilancoya rağmen bu mali karşılayan kişinin aklına daha çok güvenirim
    .
    Umarim hersey guzel olur

4. Fnansal Performans Fnansal Durum
    2023 yılı lk çeyrek cromuz 2022 yılı lk çeyrek cromuzdan
    TL bazında %163,5 fazla gerçekleşrken, USD bazında se
    %94,6 daha fazla gerçekleşmştr. 2022 yılı lk çeyrek brüt
    karımız %29,4 ve 162,1 Mlyon TL ken 2023 yılı lk
    çeyreğnde %17,1 ve 248,8 Mlyon TL şeklnde gerçekleşmştr.
    Dğer br fade le brüt karımız geçen sene sonuna göre %
    100,3 artmıştır.
    2022 yılı lk çeyrek ArGe harcamamız 27,8 Mlyon TL ken
    2023 yılı lk çeyreğ sonunda %115,8 artarak 59,9 Mlyon
    TL olarak gerçekleşmştr. ArGe harcamamızın %15-20
    arasındak kısmı 3. şahıslara yaptığımız ArGe projernden
    oluşurken %55-60 arasındak kısmı IP hakkı bze at olan
    projelerden oluşmaktadır. ArGe faalyetnn doğal sonucu
    olarak harcamanın %20-25 arasındak br kısmı se br
    değere dönüşemeden doğrudan ArGe gder olarak kayıtlara
    alınmaktadır. 2022 yılı lk çeyreğnde 10,4 Mlyon TL olarak
    gerçekleşen ArGe gdermz 2023 yılının aynı dönemnde
    %100,2 artarak 20,7 Mlyon TL olarak gerçekleşmştr. Bu
    dönemdek artışın asıl neden br aktfe dönüşemeden
    drekt gder yazılan ArGe çalışmalarıdır. Bazen başlanılan
    br proje çeştl teknk ve tcar nedenlerle durdurulup
    doğrudan gdere atılablmektedr. Yne ArGe ekbnn IP
    hakkı yaratmayan çalışmalarının, araştırmalarının da
    doğrudan gder yazılması gerekmektedr. Ayrıca ArGe
    ekbnn çeştl yetenekler kazanmak çn yaptığı çalışma ve
    araştırmaların malyetler de doğrudan gder olarak
    kaydedlmektedr.
    2023 yılı lk çeyrek Pazarlama gdermz, geçen senenn aynı
    dönemne kıyasla %277,3 artarken, Genel Yönetm gderlermz
    se geçen senenn aynı dönemne kıyasla %146,9 artmıştır.
    Genel Yönetm gderndek artışın yüksek enflasyon dışındak
    asıl neden Kıdem tazmnatı karşılık hesabı ve İzn karşılık
    hesabındak artıştır. Toplam faalyet gdermz 2023 yılı lk
    çeyreğnde 2022 yılının aynı dönemne göre %186,5 artmıştır.
    Cromuzdak %163,53’lk artışın etksyle toplam faalyet
    gdermzn croya oranı 2022 yılı lk çeyreğ sonundak
    %6,6’dan 2023 yılı lk çeyreğ sonunda %7,2’ye yükselmştr.
    2022 yılı esas faalyet karımız %8,6 azalarak 151,1 Mlyon
    TL’den 138,1 Mlyon TL’ye düşmüş olup, esas faalyet
    karımızın croya oranı %27,4’ten %9,5’e gerlemştr.
    2022 yılı lk çeyrek net fnansman gder 98,4 Mlyon TL
    olmuş ve croya oranı %60,7 şeklnde gerçekleşmşken
    2023 yılı lk çeyrek net fnansman gder 142,4 Mlyon TL
    olmuş ve croya oranı %57,3 şeklnde gerçekleşmştr. Verg
    sonrası karımızın satışa oranı 2022 yılı lk çeyreğ sonunda
    %14,5 ken bu dönem %-1,2 olarak gerçekleşmştr.

5. Malum sebeplerden dolayı net kar bekleyen var mıydı bilemem ben beklemiyordum.
    Borsanın genelinde bilançoların çoğu bu çeyrek sıkıntılı, hasılat 1.5 milyara yakın, böyle devam ederse sene sonu 6-7 milyar hasılat yapıp kar yazmalı artık, maliyetler yüksek, finansman giderleri yine bütün karı yemiş bitirmiş, Doğan buna çözüm bulunmalı.
    Yatırım Tavsiyesi Değildir.!!!

6. dağ fare doğurdu diyeceğim ama karelde bu belliydi trkcell anlaşmasından sonra yönünü net bir şekilde belli etti ayrıca şahsi fikrim doğanın ortaklığı kareli bir yere taşiımak içi,n olduğunu düşünmüyorum ki çarpmak içinde çarptılarda

7. Endeks kırmızıyken yeşil yakıp gel gel yapıyorlar yine. Doğan yerine başka bir ortak bulsalardı keşke.

8.  Alıntı Originally Posted by Cemilsavar Yazıyı Oku
    Teşekkür ederim. Haklı olabilirsiniz ama olmayadabilirsiniz. Söyleki yanlış hatırlamıyorsam önceki mesajlarınızdan birinde tahtada sert hareketler yapan bir arkadaştan bahsetmissiniz; bence bilanco çok önemli değil burada eli güçlü olanın istediği olur yani güçlü abiler ne yönde pozisyon almışsa fiyatlama o yönde olur tahminimce. Ve bu tarz abiler genelde bilancolari da beklentileri de kap a düşmeden bilecek güce sahiptirler. Kötü bilanco önceden satılmış ise benim tahminim ( yarin için) ilk yarı 1 ikinci yarı 2, yada başka bir tabirle acilisi acemiler kapanisi ustalar yapabilir. Borsa bir alici satici dengesidir, kötü bilanco geldi diye mal satan kişiye değil, kötü bilancoya rağmen bu mali karşılayan kişinin aklına daha çok güvenirim
    .
    Umarim hersey guzel olur
    Simdilik saat gibi işliyor bi masallah diyelim ve ağalara biraz moral motivasyon verelim
    Kapanisi ustalar yapsın hafta sonuna güzel girelim

Sayfa 88/302 İlkİlk ... 3878868788899098138188 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •