Sayfa 780/829 İlkİlk ... 280680730770778779780781782790 ... SonSon
Arama sonucu : 6631 madde; 6,233 - 6,240 arası.

Konu: GESAN - Girişim Elektrik Sanayi Taahhüt ve Ticaret A.Ş.

1. Kurumsal sattılarsa güzel hissede baskı azalır ...
    Kendi kusurunuzun hamalıyken
    Başkalarının kusurunu kınamayın...

2.  Alıntı Originally Posted by rcan Yazıyı Oku
    Şimdi baktım takas saklamada İş Bankası AŞ de bugün 13.000.000 artış gözüküyor. Ortakların satışı İş Bankası üzerinden olmuş gibi sanki. Ama nereye bilemiyorum.
    Gesanın senet ayrıntısı bölümünde,piyasadaki senet sayısı, 130.999.176 milyon, fiili dolaşım hisse 117.950.399 milyon, dediğiniz gibi
    13 milyon İş bankası aş.de gözüküyor,fiili dolaşım sayısına kote olmamışmı acaba,bu 117,950.399 milyon ffili dolaşım rakamını iyi biliyorum,değişmemiş ama bundan sonra değişirmi değişmezmi,tam bilemiyorum.

3. Merhaba.Bu hisseyi 10-15 gün gibi kısa süre tutup yüzde 15 kâr ile sattım.

Öncelikle tamamen iyi niyetle yazıyorum, kötü bir niyetim yok.Amacım uyarmak.Çünkü burada ve Twitter'da çok güzel kâr yapmış mesajlarını bolca okuyorum.

İşin doğrusu Gesan ikinci çeyrekte,çeyreklik bazda EFK (esas faaliyet kârı)olarak zarar etmiş. 680 milyon tl lik 6 aylık kârın 474 milyon tl si yaptığı işlerden değil,elindeki fonların kur gelirleri.Bunu düşersek 680-474=206 milyon tl 6 aylık EFK sı.
    İlk çeyrek net kârı 340 milyon tl iken,6 aylık kârı maalesef 206 milyon tl ye düşmüş.Yani 340-206=134 milyon tl ikinci çeyrekte çeyreklik bazda EFK zararı yapmış.474 milyon tl lik Fon kur artışı geliri yaptığı bu zararı maskelemiş.
    Sonuç 474-134=340 milyon tl ikinci çeyrekte çeyreklik bazda net kâr oluşmuş.

Ama maalesef aslında yaptığı üretim ve satışlardan,ihalelerden,özetle esas faaliyetlerinden zarar yazmış 4-6 aylar arasında.

Kaynak:
    https://twitter.com/borsaliyizcom/st...9xP2HR-Dg&s=19

Yazmak zorunda hissettim vicdanen.
    Ama hisse fiyatı buna rağmen artar mı, artabilir de kimse bilemez.Sadece bunu bilin istedim.Karar sizin.Kimseye al,sat,tut diyemem, demiyorum.

Yatırım Tavsiyesi Değildir

Bol kazançlar

4. Bu durumdan benim çıkardığım sonuç şu:

Bu tür patronların amacı çalışıp,üretip kazanmak değil.Şirketi halka arz edip, sürekli ihale KAP ı göndererek ky nin hisseye yüksek talebini sağlamak,dolayısıyla asıl amaç hisse fiyatının gereğinden çok fazla yükselmesini sağlamak.En sonunda kendi ellerindeki hisseleri gerçekte olması gereken değerin kat ve kat üstünden satıp çalışmadan, üretmeden, kısa yoldan zengin olmak.
    Ben geçen ay girdim ilk kez bu hisseye,aynı zamanda ilk kez bir enerji hissesine.Ben dahil herkesin hisseye adeta saldırmasının sebebi neydi.Geçen seneki cirosunun bilmem kaç kat fazlasını sadece 6 ayda ihale olarak almış.İşin püf noktası,tabiri caizse biz balıklara atılan yem tam olarak bu.Ama şimdi görüyoruz ki asıl amaç çalışarak kâr etmek değilmiş.Sırf bol bol KAP atıp bizi yeme çekmek için zararına ihaleler almışlar.İkinci çeyrekte EFK nın zarar olarak gerçekleşmesi bunun ispatı.
    Bir başka kullandıkları yöntem de Twitter'da şirket ve patronun hesabından sürekli gaz içeren tweetler atmak.
    Patronun 13 milyon lot satma KAP ı gelmeden önceki 24 saat içinde Gesan ve Behiç Harmanlı hesabından öyle bir tweet bombardımanı olmuştu ki (1 gün önce satmıştım)ben bu hisseyi keşke satmasaydım dedim.Ama ne oldu 13 milyon lot satma KAP ı geldi.

Allah hepimizi dürüst insanlarla,borsada da dürüst patronlarla karşılaştırsın

Yatırım Tavsiyesi Değildir

5. İyi niyetli uyarılarınız için teşekkürler sn. canmert. Ancak şirketi de yerin dibine batırmışsınız. Gesanı yıllar önce vur kaç yapan bir masa dört sandalyeden ibaret dolandırıcı patron şirketleri ile bir tutmuşsunuz gibi geldi. Günümüzün en gözde sektöründe faliyet gösteren ve sektörün birçok alanında ekipman üreten mühendislik hizmeti veren en güçlülerinden olan bir şirketten bahsediyoruz.
    Zararına ihaleler alıp milleti hisseye çekip sonra hoop satış yapan üç kağıtçı patron hissesi tabiri biraz fazla kötümser bir yakıştırma olmuş
    Hisse satışından elde edilecek geliri yapılacak olan bir yatırımın finansmanında kullanılacaktır.
    Ayrıca ihale usulü çalışan bir firma olduğu olduğu için tahsilatlar büyük oranda son çeyreğe yansıyacaktır. Bunu da göz ardı etmemek gerekir.
    Nekli bir müddet bekleteccek fakat orta uzun vadede su akacak yolunu bulacaktır.

6.  Alıntı Originally Posted by Canmert Yazıyı Oku
    Merhaba.Bu hisseyi 10-15 gün gibi kısa süre tutup yüzde 15 kâr ile sattım.

İşin doğrusu Gesan ikinci çeyrekte,çeyreklik bazda EFK (esas faaliyet kârı)olarak zarar etmiş. 680 milyon tl lik 6 aylık kârın 474 milyon tl si yaptığı işlerden değil,elindeki fonların kur gelirleri.Bunu düşersek 680-474=206 milyon tl 6 aylık EFK sı.
    İlk çeyrek net kârı 340 milyon tl iken,6 aylık kârı maalesef 206 milyon tl ye düşmüş.Yani 340-206=134 milyon tl ikinci çeyrekte çeyreklik bazda EFK zararı yapmış.474 milyon tl lik Fon kur artışı geliri yaptığı bu zararı maskelemiş.
    Sonuç 474-134=340 milyon tl ikinci çeyrekte çeyreklik bazda net kâr oluşmuş.

...........
    Sn Canmert ilk 3 aylık karın içinde de finansman geliri vardır mutlaka, siz 340 mil. tamamen faliyet karı saymışsınız ve 6 aylıkla kıyaslamışsınız. .. ama elindeki 1.6 milyarlık dövizden kur farkı yazmış.. (Seçimden sonra doların 19 dan 27 e geldiğini unutmadan)
    Ayrıca bilançodaki tek veriden hareket etmeden diğer kalemlere de baksaydınız. " özkaynak büyümesi , stoklar, devam eden yatırımlar , iştirakler vs.." Ayrıca finansman geliri yazdığı 1.6 milyar değerinde döviz de faliyetlerden kazanılmış para, fena para değil.

Alınan ihaleler de"şisecam ges vs özel sektör ihaleleri de dahil) piyasada rekabet te ne kadar güçlü olduğunu gösteriyor.
    Kısaca önümüzdeki trend Gesan ve güçlü enerji şirketleri için parlak bir gelecek sunuyor.

Wallstreet deyimi ile "trend my friend",
    Ytd dyt tyd

7. Ah gesan ne hallere düştün yakında hakkında zararına çalışıyor bile diye bilirler...

8. Patron tarafının bilgilendirme tarafı çok zayıf genel kurulda söylendiği halde gene tık yok şu son olayla ilgili açıklama hala yapılmadı..

Sayfa 780/829 İlkİlk ... 280680730770778779780781782790 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •