Sayfa 91/200 İlkİlk ... 41818990919293101141191 ... SonSon
Arama sonucu : 1600 madde; 721 - 728 arası.

Konu: SAHOL - Sabancı Holding

Yeterli sayıda hisse toplayabildiklerini sanmıyorum. Hep aynı hesaplar tarafından satılıp, alınan hisseler var gibi. Hisse bulamayınca 40 TL lerden, 44 TL seviyesine zar zor istemeyerek çektiler.
    Bir gün alıcı olan aracı kurum ertesi gün satıcı, bu size ne ifade ediyor. Hem de günde milyonlarca işlem ile. Aslında gerçek işlem sayısı çok az olabilir. Fiktif işlemlerle dolu bir tahta ve bu yıllardır devam ediyor. Nihayet bu fiyatları gördük. 13 yıl sonra da 3 misli TL fiyatına zor getirttiler. 13 yılda enflasyon bileşik hesapla en az 10 misli. Zaten her şeyin fiyatına en az bir sıfır eklendi. Zaten Sahol de 5.5 Dolardan 2 dolar seviyelerinde işlem görüyor. Üstelik şirket bu zaman zarfında ikiye katladı
    Uzun yıllardır sermaye arttırımı da yapılmıyor, hiç faydalanamadık denebilir. Bu arada borsada 40-50 adet bedelsiz veren hisselere tanık olduk. Gerçek bir değerleme yapılsa içinden 100 tane den fazla bedelsiz çıkar.

Yıllardır yeniden değerlemeleri yapılmamış özvarlıklarına göre defter değeri 0.89 olup, gerçeğin çok altındaki verilere göre yapılmış defter değerinin çok altında bir fiyat, görünen defter değeri bile 49 TL. Sermaye 2 milyar. kar 44 milyar, kayıtlı semayesinin 22 katı kar. Bu fiyata borsa tarihinde bile bu kadar ucuz bir hisseye rastlamak güç.
    Borsanın yatırımcısı SAHOl ü, kelepir fiyata halka arz gibi değerlendirip kökünden kazıması gerekirken, ne olduğunu bile bilmediği hisseleri halka arz edildiğinde değerini bile bilmeden bilançolarına bile bakmadan alabiliyor. Artık borsadaki broker lara pazarlamacı gözü ile bakmak gerektiğinin anlaşılması gerekiyor. Bir çokları için danışmanlık vasfı da bitmiştir.
    Hisse basına bir yıl içinde bir hisse başına 22 TL kar karı sermayesine katan bir şirketten bahsediyorum. FAVÖK olarak çook çook daha fazlası şirkette değerlendiriliyor. Önümüzdeki yıllarda kara çok daha fazla olarak yansıyacaktır. Aksini iddia edenlerin bu işi iyi değerlendiremediklerini söyleyebilirim.

3.  Alıntı Originally Posted by agg Yazıyı Oku
    Yıllardır yeniden değerlemeleri yapılmamış özvarlıklarına göre defter değeri 0.89 olup, gerçeğin çok altındaki verilere göre yapılmış defter değerinin çok altında bir fiyat, görünen defter değeri bile 49 TL. Sermaye 2 milyar. kar 44 milyar, kayıtlı semayesinin 22 katı kar. Bu fiyata borsa tarihinde bile bu kadar ucuz bir hisseye rastlamak güç.
    Borsanın yatırımcısı SAHOl ü, kelepir fiyata halka arz gibi değerlendirip kökünden kazıması gerekirken, ne olduğunu bile bilmediği hisseleri halka arz edildiğinde değerini bile bilmeden bilançolarına bile bakmadan alabiliyor. Artık borsadaki broker lara pazarlamacı gözü ile bakmak gerektiğinin anlaşılması gerekiyor. Bir çokları için danışmanlık vasfı da bitmiştir.
    Hisse basına bir yıl içinde bir hisse başına 22 TL kar karı sermayesine katan bir şirketten bahsediyorum. FAVÖK olarak çook çook daha fazlası şirkette değerlendiriliyor. Önümüzdeki yıllarda kara çok daha fazla olarak yansıyacaktır. Aksini iddia edenlerin bu işi iyi değerlendiremediklerini söyleyebilirim.
    Harfiyen katılıyorum. Harika bir özet.

4. Çöpsa ....
    AĞAÇ İSTEYEN TOHUM EKER....

5.  Alıntı Originally Posted by arpaci55 Yazıyı Oku
    Çöpsa ....
    ........

SAHOL gibi bir hisseyi çöp yerine koyan borsaya nasıl güveneceğiz. Sahiplerinden vaz geçtik ilgilenmeyebilirler, yada bazen baskı ile kerhen ilgilenebilirler. Ev hanımı olup bu işlerle de ilgilenmiyor olabilirler.
    MB lığının iki kuruş para için bütün şirketlerin verilerini lehte ve aleyhte bozarak YDF uygulamasını isteğe ve vergiye tabi tutması borsa yatırımcısı tarafından affedilemez bir hatadır.. Varlık artışları bir kar değildir, şirketin değerini ifade eder. MB lığı bu saçma uygulamasını bir an önce geri almalıdır.
    Özellikle holding hisseleri yıllardır gerilerde kalmıştır. SAHOL bir şirketi kadar fiyatla işlem görüyor. Acaba bu tür uygulamalar ile kimlere peşkeş çekiliyor.
    Özelleştirilen şirketlerin bilançolarına bile rastlayamadım. Komisyonların incelemesi bir şey ifade etmez. Önemli hisse fiyatları ile VİOP kanalı ile menfaatlere uygun olarak oynanmadığını kimse inkar edemez. Eskiden özelleştirilen şirket bilançoları gazetelerde çarşaf çarşaf ilan edilirdi.
    Açıkçası şeffaflık kasıtlı olarak yok edilmiştir.
    Son düzenleme : agg; 15-03-2023 saat: 08:36.

7. Ucuz diye her hisseye atlamamak gerektiğini bir türlü öğrenemedim gitti. Özellikle de Sabancı gibi cimri bir aile kimseye para kazandıracağına inanmıyorum. Kendileri yer kendileri içer hep böyleydi ve tüm hisselerine bakın hepsi aynı terane. Tam bir rezillik Sabancı hisselerinin isimlerini çöp diye değiştirsinler Çöphol, Çöpsa, Enjçöp

8. tam bir bataklık düştükçe alıyorum aldıkça düşüyor.
    Ne destek ne direnç tam bir bataklık. çöpSA

Sayfa 91/200 İlkİlk ... 41818990919293101141191 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •