Sayfa 100/200 İlkİlk ... 50909899100101102110150 ... SonSon
Arama sonucu : 1600 madde; 793 - 800 arası.

Konu: SAHOL - Sabancı Holding

Bırileri ortalıgı bu gün boş buldu galiba. Önümüzdeki hafta temettü geliyor. az para degil. İyi işe yaratacak gibi duruyor.
    Sayın arpacı 55, 15 dolar hayal değil. az bile..

2. Düşürsünler bakalım. Altta mermiler hazır her zamanki gibi. Pazartesi de 39,56-1,75 (brüt temettü) =37,81 açılış fiyatı olacak sanırım.

3.  Alıntı Originally Posted by agg Yazıyı Oku
    Bırileri ortalıgı bu gün boş buldu galiba. Önümüzdeki hafta temettü geliyor. az para degil. İyi işe yaratacak gibi duruyor.
    Sayın arpacı 55, 15 dolar hayal değil. az bile..
    Evet ben ihaleyi dipten açtım. 15 dolar hayal değil de ortam iyi değil.
    Dünyadaki kriz tamtamları, krizin diğer sektörlere yayılma ihtimali, ülkemizdeki seçimler dolardaki artış beklentisi gibi olumsuzluklara denk geldik.
    Sabırlı olan ve parası olan köşe üstüne köşe olacak.
    AĞAÇ İSTEYEN TOHUM EKER....

Sahol eski bir şirket, özellikle son 15 yıldır yaşadığımız enflasyon altında hisse fiyatını al sat baskısı ve yatırımcıyı hisseden soğutarak idare ettiler.
    Şu an için SAHOL varlıklarını hesap bile edemeyiz, Maliye Bakanlığı tebliği ile, Yeniden Değerlemeler borsamızda bir tek GMYO yıl sonu bilançolarında uygulanıyor. Holdingler ve bazı şirketler bundan nasibini almıyor. SAHOL iştiraklari içinde GMYO lığı yok. Bilanço ları karşılaştırmak ta zorlaştı, değerler güncel değil.
    Dünya ve Türkiye deki şu anki görünüş Arpacı55 arkadaşımın dediği gibi. Şunu dikkate almak gerekiyor, Türkiye'deki enflasyon katlamalı gidiyor. Örnek verecek olursak, 10 yıl önce alınan yerli sıfır km otomobil fiyatına, bu gün cep telefonu alınıyor. 15 Yıl önceki orta sınıf bir daire fiyatına da bu gün cep telefonu alabiliyoruz. Bunu anlatmaya çalışıyorum. 15 Yıl önce SAHOL alanın parası bir miktar artmış görünse de reel olarak eridi. SAHOL çok ucuz kaldı.
    Hisse senetleri ileriye yatırım. Beklenti ile hareket ediyor, yatırımcı kitle hareketleri fiyatları belirliyor. Bu gün 1 TL olan yarın 10 Tl olabilir, çünkü temel analiz zorda kalınca işliyor. Birileri de Teknik Analizi kullanarak fayda temin ediyor. Yatırımcı kitlesini yönetmeye çalışıyor. Olay bundan ibaret.
    SAHOL alın demiyorum, sizler alıp sattıkça hisse gitmiyor ve ucuzluyor. Yatırım tavsiyesi değildir. SAHOL değerli hisse elinde tutabilecek almalı. Anlayana yazıyorum.
    Son düzenleme : agg; 01-04-2023 saat: 03:42.

5.  Alıntı Originally Posted by agg Yazıyı Oku
    Hisse senetleri ileriye yatırım. Beklenti ile hareket ediyor, yatırımcı kitle hareketleri fiyatları belirliyor. Bu gün 1 TL olan yarın 10 Tl olabilir, çünkü temel analiz zorda kalınca işliyor. Birileri de Teknik Analizi kullanarak fayda temin ediyor. Yatırımcı kitlesini yönetmeye çalışıyor. Olay bundan ibaret.
    SAHOL alın demiyorum, sizler alıp sattıkça hisse gitmiyor ve ucuzluyor. Yatırım tavsiyesi değildir. SAHOL değerli hisse elinde tutabilecek almalı. Anlayana yazıyorum.
    Evet bunlar dogrular.

Ama dogrularla hareket edip, hisse al-sat yapanlari suclarsaniz, etkisi dagilir.

Herkes sorunun Sabanci ailesi ya da sirket yonetimi oldugunu biliyor.

Eger yatirimciyi suclar, onlarin yanlis yaptigini dusunurseniz, bu durum asla duzelmez.

Cunku onlar SPK dahil, pek cok cikar grubunun etkisi altindalar ve rasyonal hareket edemiyorlar.

Daha 2 dolar bile etmeyen bir hisse icin 15 dolar gibi bir fiyat beklentimiz var derseniz, dusuncelerinizin sayginligini da yitirirsiniz.

Adam okudugu dogrular yaninda bu 15 dolar beklentinizi de okursa, ucmus bunlar diyecektir.

15 dolar nerdeyse 300 TL. yapiyor, dunku kapanis 39.58 TL.ydi.

6. Ilk hisse aldigim yil 1984'tu.

Neredeyse 40 yil olmus.

Bunca yil ister istemez insan bir tecrube ediniyor.

IMKB'yi ve BIST'i tanidim ogrendim.

Sunu ogrendim ki, asla Sabanci kagidi almamak lazim.

Dusuncemiz bu.

Borsa sağılacak inek gibi görüldükçe bir hayır gelmez. Nedir bu son yıllardaki hesapsızca özelleştirmeler.? Her seferinde borsadaki paranın bir bölümü bağlanarak pastadan hesapsızca pay veriliyor. Adamlar bir menfaatleri olmasa şirketlerini bedava satarlarmı.? Satmıyorlarda. Birileri bu işlerden para kazanmaya alışmış. Düzenini de kurmuş.
    Seçim için yapılanlar hangi ekomomilerde döğru olarak kabul edilir.? Mali konularda hiç bir önlem yok, enflayon sadece körükleniyor. Seçimleri de belirsizlik olarak görmüyorum. Kim gelirse gelsin seçimlerden sonra ekonomiye düzen vermek zorunda.
    SAHOL gibi varlıkları yüksek şirketlerin bu tip ortamlarda enflasyonun çok üzerinde pirim yapması gerekir ve yapacaktır. Ama genede tırışkadan şirketleri götürmekten geri kalamak istemeyeceklerdir. Çünkü o şirketlerin hisselerini bir an önce elden çıkartılması gereklidir.
    Holdinglerede yıllarca çalışmış emekli olmuş, hatta bilançolarını hazırlamış, imzalamış, denetlemiş bir kişi olarak, bu günkü kayıtlı sermayesine göre SAHOL için 15 Doların büyük bir rakkam olmadığını rahatça söyleyebilirim. Bu şirketin içini bilmeyenler ancak bunun aksini düşünebilir. Bankacıların bile bu şirketlerin içini yetince tanıdığını iddia edebilirmisiniz.?
    Büyük bir varlığa sahip olamayan bir şirketin bunca yatırıma, ayrılan amortismanlara, ödenen faizlere rağmen bu karları çıkartması sizce mümkünmü.? Bunlara da bahane bulanlar çıkacaktır. Biliyorum.
    İki gün sonra temettü verecek hissede uzun süredir beklemiş insanların temettülerini de iç ettiler. Satıcı olmayanları etkilemez. Bu milleti vergi ödemeye alıştırmak lazım. Vergiden kurtulmak için gelişi güzel satış yapılmaz. Ne olacak.? Temettü dağıtılacak birkaç gün sonra hayda yukarı.
    Son düzenleme : agg; 03-04-2023 saat: 11:52.

Alıntı Originally Posted by agg Yazıyı Oku
    ... Vergiden kurtulmak için gelişi güzel satış yapılmaz. Ne olacak.? Temettü dağıtılacak birkaç gün sonra hayda yukarı.
    O satışlar için son gün Cuma'ydı. Satıldı ve bitti. Bugünkü satışlar sahipsiz, robotların insafına terk edilmiş ÇÖPSA satışları sn. agg.
    İşte Hendek! İşte Devekuşu!

Sayfa 100/200 İlkİlk ... 50909899100101102110150 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •