Sayfa 443/629 İlkİlk ... 343393433441442443444445453493543 ... SonSon
Arama sonucu : 5031 madde; 3,537 - 3,544 arası.

Konu: ISCTR - İş Bankası C

1. BİST'te işlem gören hisselerin bir yatırım aracı olduğununa inananlar ya tecrübesizdir, ya da bilgisi yetersiz, veya da çok naiftir. Diğer alternatif yatırım enstrümanları ile karşılaştırıldığında hiç bir anlam ifade etmeyen çok düşük bir temettü getirisi sunan BİST bana göre tamamen suni, spekülatif, manipülasyona açık ve yüksek riskli bir yatırım ortamıdır. Bu gerçeği göremiyorsanız, hata veya eksiklik sizdedir ve er veya geç bunun bedelini ödersiniz.
    Elimdeki nakidi PP fonunda tutuyorum ve sadece ayağıma fırsat geldiğinde kısa vadeli gir-çık yapıyorum. Tüm TL portföyüm 30.4.2025 vadeli Forward dolar alım sözleşmesi ile hedge'lenmiştir.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Soooome-where o-ver the raaaain-boooow
    Gönderi
    4,384
     Alıntı Originally Posted by TRENDHOUND Yazıyı Oku
    BİST'te işlem gören hisselerin bir yatırım aracı olduğununa inananlar ya tecrübesizdir, ya da bilgisi yetersiz, veya da çok naiftir. Diğer alternatif yatırım enstrümanları ile karşılaştırıldığında hiç bir anlam ifade etmeyen çok düşük bir temettü getirisi sunan BİST bana göre tamamen suni, spekülatif, manipülasyona açık ve yüksek riskli bir yatırım ortamıdır. Bu gerçeği göremiyorsanız, hata veya eksiklik sizdedir ve er veya geç bunun bedelini ödersiniz.
    Hocam yavas gel biraz.

3.  Alıntı Originally Posted by TRENDHOUND Yazıyı Oku
    Hem ekonomide hem de borsada genel kural şudur: Yükselen faiz ortamında almak isteyeceğiniz en son hisse banka hissesidir çünkü böyle bir ortamda bankaların aktifindeki tahviller ciddi değer kaybedip SYR' ler düşer ve böylece bankaların sermayesi erir, batık kredi oranları roketler dolayısıyla zarar yazarlar, ayrıca reel bazda karlılık ciddi darbe yer. Tabii burası Türkiye, olaylar farklı boyutta gelilşiyor, konvansiyonel ve ortodoks şekilde vuku bulması gereken olaylar 180 derece ters yönde gelişebiliyor.

Bunu diyebilmek için tahvil türlerini ve oranlarını bilmek lazım. Bankaların elindeki tahvillerin çoğu enflasyona endeksli. Zorla aldırılan düşük faizli tahvillerin oranını bilmek lazım. Bence banka sermayelerini eritecek kadar değillerdir diye düşünüyorum. Diğer durumlarda faiz yükselmesinin bankaları olumsuz etkilediğini söyleyen hiç bir bankacı tanımadım. Bankacılık normale dönüyor. Durgunluğun ne kadar etkisi olur,batık kredi oranı artar mı, iflas sayıları artar mı? Bu konularda öngörünüz varsa söyleyin. Biz de yararlanalım. Bankaların ucuz olduğunu ve yönetimin öyle yada böyle para bulması gerektiğini ve gelirse kurumsal yatırımcı nerelere geleceği konusunu da akıldan uzak tutmayalım. Elbetteki bu hafta sonu başlatılan operasyon bu yorumların dışındadır. Şu memlekette kutsal değerlerin,hümanizmin oy devşirmek için kullanılmasından bıktım-usandım.Varsa yapabilecek bir seçeneğin bu insan kırımını durdurmak için yaparsın. Her şeyden de oy devşirilmez ki.
    Burada yat sohbeti yapmanızı da ayıplıyorum. Bizim toplumsal kültürümüz; çocuğunu muz verip sokağa salmazdı. Alamayan olur canı çeker diye. Özelden yapın. Hiç kendi dışınız da bir toplumsal kesimde yaşamadınız mı? Yaşayın bence. Ancak o zaman deneyimli olursunuz. İnsana, topluma, ülkenize dönük sorunların nedenlerini sahada gözlemler, gerçek çözümler üreterek çevrenize, toplumunuza, belki de Dünya'ya katkınız olabilir. Neden uğraşayım derseniz. Yaşamın anlamlı,doyumlu olmasını sağlar. Benim subjektif fikirlerim elbette.
    Ben hala cahil veya naif bir yatırımcıyım bu arada. Serde var. Yapacak bir şey yok.
    Sevgiler ,saygılar.

4. BİST'in ve en yakın rakiplerinin yıllık getirisi ve F/K oranları:

BİST100 Ortalama temettü getirisi yıllık %5, ortalama F/K= 7 (yüksek riskli)

Vadeli mevduat %40, F/K= 2.5 (risksiz yatırım denilebilir)

Devlet tahvili %33, F/K= 3 (risksiz yatırım)

BİST rekabetçi mi değil mi, yukarıdaki rakamlardan belli. Bu durumda alacağınız hissenin F/K sı risksiz enstrümanınkinden az olmalı ki aldığınız riske değsin yani alacağınız hissenin forward F/K sı (önümüzdeki 12 aya ait F/K) 2 yi aşmamalı.
    Elimdeki nakidi PP fonunda tutuyorum ve sadece ayağıma fırsat geldiğinde kısa vadeli gir-çık yapıyorum. Tüm TL portföyüm 30.4.2025 vadeli Forward dolar alım sözleşmesi ile hedge'lenmiştir.

5. Sevgili TH yine yanlış analizler yapıyorsun. Son bir kaç sene bu topiclerde tonla yanlış analizlerin var. Bak bir keresinde ISCTR 4,8 lerde işlem görürken ; Belki 4-5 sene batık kredilerine çalışacak demeye getirdin. O zaman yıllık kar 8 mlr civarında idi sen 40 mlr civarında batık kredi vardır öngörüsü yaptın Bırak batığı batık kredi olabilir dediğin kadar yıllık kar geldi.

Nedeni de OCİ diye bir vatandaş vardı ISGYO topiğinde o gün bugündür yüzü yok ortada yok.Afedersin Kıçı kırık 2 mln tl etmeyen gecekondular olmuş 20 mln. Bu ne demek?

Kredi ya tesise verilmiştir ya şirkete bu batık dediğin kredilerden dolayı elde kalan varlıklar olmayacak işler oldu 20 sene de bir olur belki çarpı 10 oldu.O krediler nasıl batsın bunları hiç düşünmedin. İşin garibi o aralar arazilerimden şu kadar kazandım diye buralarda hava atıyordun......

Kusurabakma böyle muazzam bir boğa piyasasını ıskalamışsın bir de ben DAY TRADer ım ayağı yapıyorsun olmuyor böyle. Yine seçimlerden önce olumsuzdun sonra neler oldu gördün.

Sen bence yeni teknenle gezmene bak. Daha öncede yazdım TR piyasalarındaki dinamiklerden çok uzaksın.

666 da ayakta uyumaya sana takılmaya kendisini kandırmaya hayal dünyasında sanalda yarattığı gerçeklerde yaşamaya devam etsin.

Yatırım_Uzmanı sende bu yazıları iyi oku.
    "Hayalleriniz için sessiz bir şekilde savaşın. Çünkü onları gerçekleştirirken yaratmış olduğu etki insanların tahammül edemediği bir şeydir."

Alıntı Originally Posted by Salih Karakaya Yazıyı Oku
    Burada yat sohbeti yapmanızı da ayıplıyorum.
    Salih kardes onlarin eskiden hikayesi var. TREND uzundur yoktu ozlemisiz. Bulunca da yazmak gerekti tatile cikmisti. Kusuruma bakma.

7.  Alıntı Originally Posted by TRENDHOUND Yazıyı Oku
    BİST rekabetçi mi değil mi, yukarıdaki rakamlardan belli. Bu durumda alacağınız hissenin F/K sı risksiz enstrümanınkinden az olmalı ki aldığınız riske değsin yani alacağınız hissenin forward F/K sı (önümüzdeki 12 aya ait F/K) 2 yi aşmamalı.
    Tabii bunu yaparken enflasyon düzeltmesine tabi tutulmuş bilançoları (veya da gerçekçi beklentileri) baz alacaksınız. Düzeltmeye tabi tutulmamış bilançoların hiç bir kıymeti harbiyesi yoktur.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Somewhere in the moon
    Gönderi
    6,970
    Sn TH bir THY analizi vardi ki ))

insanlar bilmedikleri icin buralari okuyor iste bahtina kim cikarsa ...
    Yazdıklarım Yatırım Tavsiyesi Değildir.
    Dürüstlük çok pahalı bir hediyedir ucuz insanlardan beklemeyin W.Buffet

Sayfa 443/629 İlkİlk ... 343393433441442443444445453493543 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •