Sayfa 59/629 İlkİlk ... 949575859606169109159559 ... SonSon
Arama sonucu : 5031 madde; 465 - 472 arası.

Konu: ISCTR - İş Bankası C

1. 2022 yılının başında özel bankaların her birinin en az 40 milyar tl yıllık net kar açıklayacağı beklentisi içindeydim. Bu rakam 60 milyar tl civarında oluştu.

İşbankasının konsolide defter değeri 2022 sonunda 210 milyar tl olarak gerçekleşti. Bankanın 2022 yılında özkaynak karlılığı %120 idi (96 milyardan 210 milyara çıktı). 2023 yılında bunun yarısını baz alıp %60 desek 2023 sonunda konsolide defter değeri 210x1.6=336 milyar tl yi bulacak demektir. An itibariyle piyasa değeri ise 95 milyar TL. Eğer olur da ben bu hisseyi 70 milyar tl lik bir PD üzerinden (2023 sonu itibariyle DD'ye oranla %80 iskontolu demektir) alabilirsem tabii ki Allah razı olsun derim.
    Elimdeki nakidi PP fonunda tutuyorum ve sadece ayağıma fırsat geldiğinde kısa vadeli gir-çık yapıyorum. Tüm TL portföyüm 30.4.2025 vadeli Forward dolar alım sözleşmesi ile hedge'lenmiştir.

2. Evet borsa artacak coşacak nakit bol bir dünyada yaşıyoruz , Bunun için para fazlasıyla Bist oyuncularınca elde edilmiş , para basma matbaaları da çok çalışıyormuş ab ve ABD de diye duydum çok Türk de bu paraları kasalarına koyuyormuş sorun o açıdan yok sorun şu bencillik aç kurtlar ky ile oynayanlar birilerini boğazlamak üzere işlem açanlar …

Üzücü gelişmeler yaşanırsa bu akbankı 13.30 lardan da alırlar , bence 12.90 da bekleyen vardır özetle dip nokta xbank 3300 lerde ise 3 güne oraya bi panik dalga vurabilir . Bu hak yemek ve vicdansızlıktır ve adaletsizliktir .

devlet buna engel olmalıdır fikrindeyim. Fk . 1.20 leri batık panikle test edecekse bu varlık fonu mu dur ne tür hisse geri alım kararı mıdır , ultra temettü müdür biri buraya el atmalı beceriksizlik abidesi bi ortam oluştu bende nakit var ama inanın ordan almak anlamsız fiyattan almaktır . 14.00 tl altı Akbank için 9.40 da iş bankası için anlamsız fiyatlardır

Alıntı Originally Posted by discretus Yazıyı Oku
    yani işin içinde başka işler yoksa ve amaç Türk sermaye piyasasının bu olağanüstü durumu atlatmasıysa, pozitif kararlar ve otoritenin desteği (ve yönlendirdiği sermaye ve şirketler) ile kara bulutları dağıtmak ve borsayı diğer yatırım enstrümanları ile beraber sağlıklı bir işleyişin parçası haline getirmek çok zor olmaz. neticede borsanın stabilitesi için gereken para çok fazla değil.
    Ortada pek olaganustu bir durum yok. Dogal afetlerin sermaye piyasalarina etkisi net zero. Hatta bazilari tesviklerden, yeniden yapilandirmadan vs pozitif bile olabilecegini yaziyor.

Alıntı Originally Posted by 666 Yazıyı Oku
    Dunyadaki depremlerin borsalara etkisi net zero. Camci kazaniyorsa sigortaci kaybediyor. 35 depremin sermaye piyasalarina etkisi incelenmis burda:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4510879/

Etki sifir.

Onumuzdeki gunlerde sektorel olarak hareketler olacaktir. Betoncular, camcilar, demirciler primlenir. Bankalara, sigortacilara girer. Bu isin tabiati bu.

Alıntı Originally Posted by SDT Yazıyı Oku
    Hocam bist kapatılmaydı elbette. Ancak bunun gerekçesi hisse fiyatlarının düşmesine engel olmak değil. Deprem bölgesindekilerin de müzayedeye katılımını yani eşitliği sağlayabilmek. Hem kapatıp kapatmama bir tercih değil, mevzuatın bir gereği.

Yoksa elbette fiyat, 20 gün de kapalı kalsa, gideceği yere yine gidecektir ama müzayedeye katılımda eşitlik sağlanacaktır.
    Mevzuati koyar misin? Boyle bir mevzuat varsa en basindan kapatilmasi gerekmez mi?
    ABD'de 3 milyon kisiyi evsiz birakan Katrina'da bile kapatilmadi.
    Ne zaman kapatildi? 9/11'de finansal merkezlerine ucak girip sistem bozulunca.

Alıntı Originally Posted by TRENDHOUND Yazıyı Oku
    Burada problemi doğru teşhis etmek şarttır, sonra da bu problemi çözüme ulaştıracak adımları atmak gerekiyor, gerisi faso fiso. 1 numaralı problem nedir? Mevcut şartlar altında tahtalarda alıcı olmaması. Alıcı olmayınca tahtaları manipüle etmek son derece kolay oluyor ve suni, gerçeklerden tamamıyla kopuk fiyatlamalar ortaya çıkıyor. Çözülmesi gereken problem işte budur. Nasıl çözeceksin? Elinde emsal var, 1997 Uzakdoğu krizinde Hong Kong SPK'sının izlediği rotayı izleyeceksin. İlk önce hisse geri alımlarına uygulanan tüm kısıtlamaları kaldıracaksın. Temettü vermek yerine hisse geri alımı yapmayı özendireceksin. 1 yıllık bir sürede yapılacak hisse geri alımlarının sermayenin %10 unu aşmaması şartı gibi saçma sapan şartları kaldıracaksın. Geri alınan hisselerin belirli bir süre sonra geriye satılması gerektiği gibi düzenlemeleri iptal edeceksin. En son olarak da tüm kamu yatırım fonlarını alım yönünde mobilize edeceksin. Bunları yaptığında alıcı sorunu tamamıyla çözülmüş olacak, suni ve gerçeklerden kopuk fiyatlamalar gündeme gelmeyecek, tahtalar manipüle edilemeyecek; aynen 1997'de Hong Kong borsasında olduğu gibi.
    Bence problem bu degil TREND. Problem yasama-yurutme-yarginin tek elde olmasi ve o elin sutunun bozuk olmasi. ABD'de SEC herhangi bir kuralsizligi en gec 1 ay icerisinde mahkemeye sevkediyor... mahkeme de en fazla 3 haftada karara bagliyor (komplike davalar haric).. Yatirimciyi zarara ugratmissan karinin erkek arkadasinin metresinin kizindan bile bulup getirtiyorlar, hapse de atiyorlar. Burda ise otorite komisyonunu aliyor batmis sirketin 100 milyon tahsislisine, oncekide patron yasalara aykiri olarak bosaltmasina ragmen, yine izin veriyor. Bakiniz Goldas. Hukumet degisirse belki birseyler degisir. Belki de ayni tas ayni hamam, boyle d.te boyle tarak diye gider.

6. BORSA İSTANBUL A.Ş. BORSACILIK FAALİYETLERİNE İLİŞKİN ESASLAR YÖNETMELİĞİ
    Resmi Gazete Tarihi: 19.10.2014 Resmi Gazete Sayısı: 29150
    BORSA İSTANBUL A.Ş. BORSACILIK FAALİYETLERİNE İLİŞKİN ESASLAR YÖNETMELİĞİ
    BİRİNCİ BÖLÜM
    Genel Hükümler

Amaç
    MADDE 1 – (1) Bu Yönetmeliğin amacı, sermaye piyasası araçlarının ve Sermaye Piyasası Kurulu
    tarafından uygun görülen diğer sözleşmelerin, belgelerin ve kıymetlerin Borsa İstanbul Anonim Şirketi
    bünyesinde güvenilir, şeffaf, etkin, istikrarlı, adil ve rekabetçi bir ortamda işlem görmesine ilişkin usul
    ve esasları düzenlemektir.

MADDE 2 – (1) Bu Yönetmelik;
    Piyasaların, pazarların, platformların ve sistemlerin geçici olarak kapatılması
    MADDE 39 – (1) Olağan dışı gelişmelerin meydana gelmesi hâlinde, Borsa bünyesinde
    faaliyette bulunan piyasaların, pazarların, platformların veya sistemlerin beş işlem gününe kadar
    geçici olarak kapatılmasına Yönetim Kurulu karar verebilir. Yönetim Kurulu bu yetkisini Genel Müdüre
    devredebilir. Beş işlem gününü aşan durumlarda Yönetim Kurulu karar alır ve onaylanmak üzere
    Kurula iletir.
    (2) Borsanın piyasa, Pazar, platform veya sistem bazında kapatılma nedenlerine, kapatılma
    sürelerine ve yeniden açılış tarihlerinin kamuoyuna duyurulmasına ilişkin usul ve esaslar Yönetim Kurulunca belirlenir.

Yönetmeliğin amacı "adil ve rekabetçi" bir ortamdamda işlem görmeyi sağlamak.

10 ili kapsayan deprem "olağan dışı gelişme" sayılmayacak da ne sayılacak. Keza yaklaşık 3.5 milyon kişiyi etkileyen ve bu kişilerin büyük bir kısmının müzayedeye katılmasına engel olan bir durumun varlığı söz konusuyken "adil ve rekabetçi" bir ortamdan söz etmek mümkün mü ?

Bence mümkün değil.
    Ve benim gerekçem bu. Fiyatın düşmesi , çıkması vs. değil.
     Alıntı Originally Posted by 666 Yazıyı Oku
    Mevzuati koyar misin? Boyle bir mevzuat varsa en basindan kapatilmasi gerekmez mi?
    ABD'de 3 milyon kisiyi evsiz birakan Katrina'da bile kapatilmadi.
    Ne zaman kapatildi? 9/11'de finansal merkezlerine ucak girip sistem bozulunca.
    SM-N975F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

7. İstinyeye 10 cm kar yağdı diye yapılmayan seanslar biliyoruz.

Depremin ilk saatlerinde etkilenen yüz ölçümü ve nüfus hakkında bilgileri yoktu diyelim. Fakat en geç öğle saatlerinde karar almaya yeter bilgi elde edilmişti. Müzayede durdurulup işlemler iptal edilmeliydi. Gn. Müdür bana göre kesinlikle kusurlu . Ha belki de birilerinin emriyle kasıtlı olarak durdurmadı.
    Resmi Gazete Tarihi: 19.10.2014 Resmi Gazete Sayısı: 29150
    BİRİNCİ BÖLÜM
    Genel Hükümler

Amaç
    MADDE 1 – (1) Bu Yönetmeliğin amacı, sermaye piyasası araçlarının ve Sermaye Piyasası Kurulu
    tarafından uygun görülen diğer sözleşmelerin, belgelerin ve kıymetlerin Borsa İstanbul Anonim Şirketi
    bünyesinde güvenilir, şeffaf, etkin, istikrarlı, adil ve rekabetçi bir ortamda işlem görmesine ilişkin usul
    ve esasları düzenlemektir.

MADDE 2 – (1) Bu Yönetmelik;
    Piyasaların, pazarların, platformların ve sistemlerin geçici olarak kapatılması
    MADDE 39 – (1) Olağan dışı gelişmelerin meydana gelmesi hâlinde, Borsa bünyesinde
    faaliyette bulunan piyasaların, pazarların, platformların veya sistemlerin beş işlem gününe kadar
    geçici olarak kapatılmasına Yönetim Kurulu karar verebilir. Yönetim Kurulu bu yetkisini Genel Müdüre
    devredebilir. Beş işlem gününü aşan durumlarda Yönetim Kurulu karar alır ve onaylanmak üzere
    Kurula iletir.
    (2) Borsanın piyasa, Pazar, platform veya sistem bazında kapatılma nedenlerine, kapatılma
    sürelerine ve yeniden açılış tarihlerinin kamuoyuna duyurulmasına ilişkin usul ve esaslar Yönetim Kurulunca belirlenir.

Yönetmeliğin amacı "adil ve rekabetçi" bir ortamdamda işlem görmeyi sağlamak.

10 ili kapsayan deprem "olağan dışı gelişme" sayılmayacak da ne sayılacak. Keza yaklaşık 3.5 milyon kişiyi etkileyen ve bu kişilerin büyük bir kısmının müzayedeye katılmasına engel olan bir durumun varlığı söz konusuyken "adil ve rekabetçi" bir ortamdan söz etmek mümkün mü ?

Bence mümkün değil.
    Ve benim gerekçem bu. Fiyatın düşmesi , çıkması vs. değil.

İstinyeye 10 cm kar yağdı diye yapılmayan seanslar biliyoruz.

Depremin ilk saatlerinde etkilenen yüz ölçümü ve nüfus hakkında bilgileri yoktu diyelim. Fakat en geç öğle saatlerinde karar almaya yeter bilgi elde edilmişti. Müzayede durdurulup işlemler iptal edilmeliydi. Gn. Müdür bana göre kesinlikle kusurlu . Ha belki de birilerinin emriyle kasıtlı olarak durdurmadı.

Tesekkurler Sn. SDT. Bence mantikli yazdiginiz, ama bunun yuzdesel kriterleri olmali. 3. gun iptal edilmesi ise artik bunla alaklai degil, fiyat hareketleri ile alakali. O yuzden borsa kapali olsa kimsenin itirazi olmazdi dedim.

Istinye'ye kar yagmasi... Onceki depremde de borsa kapali imis. Cunku brokerler borsaya gidemiyorlardi.

Sayfa 59/629 İlkİlk ... 949575859606169109159559 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •