Sayfa 671/1002 İlkİlk ... 171571621661669670671672673681721771 ... SonSon
Arama sonucu : 8011 madde; 5,361 - 5,368 arası.

Konu: Viop XLVIII

1.  Alıntı Originally Posted by ayhan53 Yazıyı Oku
    arkadaşın evi antakya merkezde katta dubleks güncel ederi 3 milyon
    dask değeri 215.000 tl (devletin belirlediği rakam bu üstünü belirleyiyemiyorsun)
    4 yıl önce konut kredisi çekmiş kalanı 280.000 tl
    konut kredisi var
    deprem halinde 50.000 eve veriyorlar(burada arkadaştada hata var 4 yıldır takip etmemiş kaç para olduğunu otomatik olarak hesaptan kesiyorlarmış poliçe miktarını)
    eve uçak çarpsa veya 2 ve 3 üncü kata kara taşıtı çaraprsa 200.000 tl
    eşya için 10.000 tl vermişler
    dask ve konut sigortası anca krediyi karşılıyor
    daskda en yüksek poliçe bile bir çok evin gerçek değerinin 5 te 1 ini ancak buluyor
    verdikleri en yüksek rakam inşaat maliyeti dedikleri değeri geçemiyor.
    Dask, çok komik miktarda para verir. Bu nedenle özel sigorta şart.
    Burada yer alan yorumlar, kişisel görüşlere dayanmaktadır. Bu nedenle, yatırım veya al/sat tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir.

2. Dask daki bedeller devede kulak hikaye hepsi su basmanli konteyner alırlarsa opsunler başlarına koysunlar.

En az metrekare ve raiyc bedel üzerindendir %80 yani 3+1 evin mutfafini zor karşılar o para.
    Bugün sıcağı sıcağına farkedilmiyor ama zamanı geldiğinde depremin verdiği ekonomik külfeti iliklerimize kadar hisseddirecekler.

Duhul
    Oct 2021
    İkamet
    St.Tropez . Miami . Panama . Los Angeles . Sütlüce daimi terk 84
    Gönderi
    3,668
     Alıntı Originally Posted by BaşKara Yazıyı Oku
    Hamza amerikan piyasaları ne durumda? Oradan haber ver biraz

Artık oraya bakıyoruz. Hisse, etf..
    eğer velev ki şayet değer yatırımı mantığı ile usa borsalarını kurcalıyorsan , bakmakta biraz geç kalmadın mı ? fk lar olmuş 30 - 40 ? ucuzunu kelepirini bulacan da geleceğe dönük işlerini kurcalayacan falan ... boşveringen
    das ist börsa istanbül' da fırsatlar pitmez, yeter ki sermayeyi (kertik) tüketme...
    kainatın BİR varlığından bütünleşip! kendi birliğinde meçhul bir menzile yol almakta olan, insan dediğimiz yüce varlığa salat ve selam olsun ! hamza sütbıyık -aka- klaus maximilian kerpenter münche

Duhul
    Apr 2022
    İkamet
    adana
    Gönderi
    6,139
    depremin gorunmeyen birçok maliyeti var,
    bizim araba gunde 7+7 km yol yapardı .son 19 gunde 30+30 yapiyor hergun.

evim 110000 usd civarıydı ,90000 usd verseler bu aralar satarım muhtemelen(su an kim ev alır bilemiyorum.168 daireden 10 daire bile dolu değil korku cok)

bugun tcell bayiine gittim.tarladan internete 3 pc ile baglanabilmek icin...

bugun cumartesi ama eve gittik camasir yikayabilmek icin(30+30)(eve giriyoruz camasiri atmamizla cikmamiz bir oluyor.4 kere yıkadık kurutmadan tarlaya goturduk).bugunku nigde bor depreminden 20 dk sonra girdik haberimiz yokdu ilkinde rahattik 10 dk durduk .digerleri 5 dk gibi.
    19 gunde sadece 1 kere yıkanabildim.(tarlaya gelen su borusunda muhtemelen deprem nedeniyle bakım var).
    neyse bizim en azından başımızı sokacak 21 m² lik super villamız var.herkes artık villa gozuyle bakıyor.değere bindi.
    not:doktorlar karavan almaya basladı.karavanlarda extra maliyet.

Biz rahatız gene.Rabbim darda koymasın.cok zor durumda olan var.parklar çadır dolu,kamelyalarda yatıyorlar.
    kamelyanın birini şeffaf naylonla sarmış içinede soba kurmuş biri.kartonlada yalıtiım yapmış
    Yatırım uzmanı değilim .Aracı kurumlarda bolca uzman ve uzman görüşleri var.

Duhul
    Oct 2021
    İkamet
    Gönderi
    3,668
    gerek dask olsun , gerek dask'ın üstüne margarinlenen konut paket sigortasında evin metrakerresini brüt olarak doğru yazdırmak önemli. tapüda evin brüt metrekaresi yazmaz zaten. Ya bina yapılırkenenki mütaahhitin projesindeki çizime bakarsınız ya da gidip belediyeden o bilgileri öğrenirsiniz. Düşük metrekare yazdırmak mağduriyet oluşturur.
    kainatın BİR varlığından bütünleşip! kendi birliğinde meçhul bir menzile yol almakta olan, insan dediğimiz yüce varlığa salat ve selam olsun ! hamza sütbıyık -aka- klaus maximilian kerpenter münche

Duhul
    Apr 2022
    İkamet
    adana
    Gönderi
    6,139
     Alıntı Originally Posted by Lucky Player Yazıyı Oku
    gerek dask olsun , gerek dask'ın üstüne margarinlenen konut paket sigortasında evin metrakerresini brüt olarak doğru yazdırmak önemli. tapüda evin brüt metrekaresi yazmaz zaten. Ya bina yapılırkenenki mütaahhitin projesindeki çizime bakarsınız ya da gidip belediyeden o bilgileri öğrenirsiniz. Düşük metrekare yazdırmak mağduriyet oluşturur.
    Hayat.

şimdi işin uzmanının yaptığı 14 katlı binadan korkup,babam ,dayısı ve kuzeninin yaptığı tek göz tarladaki evde yaşıyor olmam...mantıklı mı değil mi??

siz olsanız hangisini tercih edersiniz??

Duhul
    Oct 2021
    İkamet
    Gönderi
    3,668
    teknik ismini hatırlayalaşamadım da , Van ili'ndeki depremde bir müteahhitin binası sapasağlamdı, yıkılmamıştı... japonların bi tekniği tallavalla mı ne öyle bi değişik teknik ismi vardı, o teknikle inşaa etmişler. Usulüne uygun yapılmış 7-8 katlı binaların 4 -5 katlılara göre depremde daha güvenli olduğu falan bi şeyler de okumuştum zamanında. Geçmişten STFA falan başta olmak üzere dünya çapında müteahhitlik firmalarına sahip olunan bir ülkede yapılan inşaatlerdeki betonun beton gibi, demirin' de demir gibi olması beklenir ... yani üstten alta bilgi akışı istişare bizde yok... istek yok kayırmacılık çok çekememezlik bolca.

Duhul
    Apr 2022
    İkamet
    adana
    Gönderi
    6,139
     Alıntı Originally Posted by Lucky Player Yazıyı Oku
    teknik ismini hatırlayalaşamadım da , Van ili'ndeki depremde bir müteahhitin binası sapasağlamdı, yıkılmamıştı... japonların bi tekniği tallavalla mı ne öyle bi değişik teknik ismi vardı, o teknikle inşaa etmişler. Usulüne uygun yapılmış 7-8 katlı binaların 4 -5 katlılara göre depremde daha güvenli olduğu falan bi şeyler de okumuştum zamanında. Geçmişten STFA falan başta olmak üzere dünya çapında müteahhitlik firmalarına sahip olunan bir ülkede yapılan inşaatlerdeki betonun beton gibi, demirin' de demir gibi olması beklenir ... yani üstten alta bilgi akışı istişare bizde yok... istek yok kayırmacılık çok çekememezlik bolca.
    Doğru olabilir.Birde işin psikolojisi var.depremi yatak odazında yaşadım ,yatak odası daha çok huzursuz ediyor.
    Belki başka 14 katlıya taşınsam rahat ederiz.
    Çelik konstruksiyon 190 m² 700000 imiş.bir 700 000 de masraf yapsan 1.400.000.
    ama kısavadede olmaz.para degilde.sıra kavgası olur.birde tarlaya imar olur mu bilmiyorum.işimiz kolay değil.
    borsada kendimi savunmaya aldım.tek sorun sağlam bir barınma ,çocukların okul ,hanımın işine olan uzaklık vs...(tek sorun mu dedim?3 dene saydım .saymayı unutmuşum!)

not:dayımla mesajlaşıyorum.gemideydi.burası guzel gel yerles dedi şakadan.at foto dedim .geminin pruvasında 1 metre kara saplanmıs,balik cok dedi...
    dil balıgına benzer kara renkli bir balık...

önce kediye yedirin dedim.ne balığıysa....

not: stratejik bir karar aldım.iş bulamama riskini alıp işlem hacmimi azaltacağım.zaten iş garantiside yokdu.yeni evi simdikini satmadan finanse etmenin bir yolu.

Sayfa 671/1002 İlkİlk ... 171571621661669670671672673681721771 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •