Sayfa 557/737 İlkİlk ... 57457507547555556557558559567607657 ... SonSon
Arama sonucu : 5890 madde; 4,449 - 4,456 arası.

Konu: FROTO - Ford Otosan

1.  Alıntı Originally Posted by uzunvade87 Yazıyı Oku
    Yaslı amca bebek şirketin büyümesinden daha kolaydır büyük şirketin büyümesi cünkü büyük şirket cok yatırım yapar.
    Söylediklerin dogru olmakla beraber bebekle cocukla ugrasmak zordur.
    Zamanında biz de bebek şirket kesfettik ama şans da önemli.(hektas gibi)
    Sunu unutmamak lazım eskiden 10 50 milyon dolar yapan büyük şirket şimdi 2.5 milyar dolar yatırım yapıyor.
    Adreslenebilir pazarı kuvvetliyse şirketin o şirekt alınır.
    Yönetim
    Ar ge
    İhracat.
    Ytd
    Tamam boş adam sensin
    Az insan çok huzur

2.  Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Onemli bir yazi ozellikle gencler icin...

Onlar hizli buyume elde etmek isterler..

Ununu elemis elegini asmis bizler icin temettu verimi daha onemlidir.

%20 TUPRS + %80 FROTO dan olusan bir portfoyun son 10 yillik ortalama temettu verimi %5.41 gibi olmus.

Bu seneyi haric tuttum bu hesaplamada.

Hesaplama donemi olarak 2014-2023 yillarini aldim.

Beni sasirtan TUPRS ile FROTO arasinda onca eksik temettu olmasina ragmen (2020-2021-2022 tek krs temettu vermedi) TUPRS'in FROTO yu ortalamada yakalamasi!!!

Buyume dusuk olursa, biz de temettunun daha buyuk bir kismini yemeden, direk geri basariz ve ortakligimizi artirarak bilesik getirinin gucu ile sirket bebek sirket kadar buyuyemese de bizim portfoyu buyuturuz ric abim.
    Valla hocam ben yabancı eşit ortak hissedar yapısı ile oluşturulmuş yapıda ki şirketler hariç zaten hiç bir şirkete yatırım yapmıyorum. Bu kuralı bir kere Ereğli de çiğneyelim dedik onda da Oyak sağolsun haddimizi bildirdi. Oğluma da sık sık bu kuralı uygulamasını salık verdim o da Alarko da boyunun ölçüsünü aldı. Getiri olarak tatmin oldu ancak burnundan geldi. Yerli patron mu feriştahı dahi olsa aman aman benden uzak olsun. Misal dün Arçelik temettü vermeyeceğim dedi, eeee bu da Goç! Ama işte meşreb belli, yerli!

Şimdi anayasanın ilk maddesine bu olunca zaten bist gibi bir izbelikte yatırım yapılabilir şirket sayısını otomatikman 3-5 adete kadar filtrelemiş oluyorsun.

Yabancı eşit payda ortaklık demek ecnebinin istisnasız her yıl kardan pay istemesi demek, bu da bizim gibiler için bereket ve doğal bir moderasyon demek. Yerli patronlar ile ben başa çıkamam ama ecnebi bizim yerli yamuk yapmaya kalkarsa ümüğünü sıkar. Hal böyle olunca yine bizim gibi ülkede hukuken kaale alınmayan ky ler için otomatik bir konfor alanı oluşmuş oluyor.

Hasılı kelam hem büyüme hem kurumsallık hem hukuk hem ortaklık hakkının muteberliği hemde yüksek temettü verimi ve devamlılığını ben anayasama ilk madde olarak bunu koymakta buldum zamanında ve ziyadesiyle mükafatımı da aldım. Afferim ulan bana

Şaka bir yana gençler şayet kafaları rahat ve devamlı bir temettü verimi ve büyüme istiyorlar ise Bist kerhanesinde bu maddeyi anayasalarının ilk maddesi yaparlar ise rahat ederler.

Bir ihtiyardan altın niteliğinde tavsiyedir.
    Az insan çok huzur

3.  Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Bak bakalim begenecek misin bos adam...

https://www.yapikredi.com.tr/yatirim...ilgileri/YFAI1
    Getirisini incelemedim tefastan bakmak lazım vaktim yok;)
    Ama fonların yönetim parasını vermemek lazım.
    Karsıt yatırım yapmıyorlar fonlar cogu zaman kişi yapabilir
    Temettü ödemesi yok bu fonda sanırım temettü can simididir.

Tüpraş a gelince tüpraş ı erken sattın
    Hektas tan cıkmadın
    Tüpraş ı götürdün eregli ye yatırdın bunlar hataların.
    Bu hataları baskaları yapmasın.
    Üç kriter bir amatör yatırımcı için yeter:
    Patron
    Ar ge
    İhracat
    Ytd
    Haydi görüşürüz.

4.  Alıntı Originally Posted by ric Yazıyı Oku
    Tamam boş adam sensin
    Bizim otele gel de para kazanalım senden.
    Arabayı da değiştir puma al fabrika da kazansın.
    Ytd

5.  Alıntı Originally Posted by uzunvade87 Yazıyı Oku
    Bizim otele gel de para kazanalım senden.
    Arabayı da değiştir puma al fabrika da kazansın.
    Ytd
    Para dosttan kazanılır boş adam, ben senin dostun değilim benden para çıkmaz sana

Puma meselesine gelince o da imkansız, attan inip eşeğe binmem gibi olur söz meclisten içeri.
    Az insan çok huzur

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,130
     Alıntı Originally Posted by uzunvade87 Yazıyı Oku
    Getirisini incelemedim tefastan bakmak lazım vaktim yok;)
    Ama fonların yönetim parasını vermemek lazım.
    Karsıt yatırım yapmıyorlar fonlar cogu zaman kişi yapabilir
    Temettü ödemesi yok bu fonda sanırım temettü can simididir.

Tüpraş a gelince tüpraş ı erken sattın
    Hektas tan cıkmadın
    Tüpraş ı götürdün eregli ye yatırdın bunlar hataların.
    Bu hataları baskaları yapmasın.
    Üç kriter bir amatör yatırımcı için yeter:
    Patron
    Ar ge
    İhracat
    Ytd
    Haydi görüşürüz.
    Tamam bosadam sensin..
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

7.  Alıntı Originally Posted by ric Yazıyı Oku
    Yalnız burada ince bir nüans var gözden kaçırılmaması gereken.

98 yılında ben ilk aldığımda ortada ne Gölcük fabrikası vardı ne de İnönü fabrikası böyle büyüktü.

Yıllık üretim kapasitesi ve satışı bugünün %10 u bile değildi. Zaten ilk hikaye de 98 yılında başladı ve benim de Ford a bu zamana kadar süren ortaklık yolculuğumun başlamasının sebebi idi. Şirket bugüne göre çok çok küçüktü. Şimdi bakıyorum da bebek şirket idi ancak o günün şartlarında yine Tr nin en büyükleri içinde idi. Çoğu kişiyi yanıltan da bu günleri görememek oldu aslında. Ben sektörün içinde olduğum için bu günleri gördüm, benim en büyük avantajım buydu.

Şimdi günümüze geldiğimizde Ford halen büyüyor ve büyüyecek ancak ortada 98 yılında ortaya çıkan bir büyüme potansiyeli kalmadı. Yani bugünün güncel ölçeğini ele alırsak benim öngörüm maksimum 3 kat daha büyür ki bu da 25-30 yılda olur.

Bugün yatırıma başlayacak olanların bu ince noktayı gözden kaçırmaması gerekir lakin temettü verimi haliyle o günlere göre bugün daha yüksek. İşin en püf noktas fordda büyüme bu saatten sonra ölçek olarak ele alınmalı ve strateji oluşturulmalıdır. Bu da benden gençlere naçizane bir kıyak olsun.
    Şirketin iyi yönetilmesi mutlaka önemlidir. Ama ana etken 1996 yılındaki gümrük birliği anlaşması ve devamında Türkiye'nin avrupa birliğine dahil olma potansiyeliydi.
    Bugün ne yazık ki ülkeye böyle güzel yatırımlar gelmiyor.

8. Bilgiler için teşekkürler Dudu bey
    Craiovadaki eksik KKO yu kamyon üretimi için de kullananabilir Zortoto.İhracı daha az masraflı ve hızlı olur

Sayfa 557/737 İlkİlk ... 57457507547555556557558559567607657 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •