Sayfa 439/740 İlkİlk ... 339389429437438439440441449489539 ... SonSon
Arama sonucu : 5920 madde; 3,505 - 3,512 arası.

Konu: FROTO - Ford Otosan

1.  Alıntı Originally Posted by Oralet_Osman Yazıyı Oku
    Geçen gün bir video gördüm, Çin'de üretilen elektrikli araçlardan biri, 5-6 yaşındaymış ve hurdaya gitmiş. Aracı forkliftle kaldırdılar, altının tamamını batarya kaplamış. 150-200 kiloluk bataryayı forkliftle yerinden çıkarıp aldılar, ayrı bir yerde depolayacaklarmış çünkü bu batarya türünün ilk örneklerinden ve geri dönüştürülmesi çok pahalı olduğu için depolayıp saklayacaklar.

Türkiye; İngiltere, Almanya gibi ülkelerden çöp ithal ediyor. Aha buraya yazıyorum, bu bataryalar da bize patlayacak, parayla onları ithal edip depolayacak bizdeki şirketler. Tıpkı yurtdışından kanserojen asbestli hurda gemilerin İzmir'e yollanıp ordaki tersanelerde sökülmesi gibi.

Bu bataryalardaki lityum mityum öyle geri dönüştürülmesi ha deyince olacak şeyler değilmiş. Bari zararsız ve dönüştürülebilir bir batarya bulsalar da sorun çözülse.

150 kilo batarya demek aracında fazladan sürekli 2 insan taşıman demek.
    Sadece dönüşümü değil ki? O maddeleri elde etmek için tonlarca toprak işleniyor. Yani kağıt üzerinde çevreci diyoruz ama gerçek gerçekten öyle mi tartışmak gerek.

CPH2205 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

2. Araç içindeki bataryaların genelde 2. El değeri oluyor. Hücre hücre ayırıp işe yarar olanları daha az güç isteyen cihazlarda kullanırlar. Bu işi profesyonel olarak yapan bir sürü insan var yurtdışında. Hurda laptop, matkap vs bataryalarını çok ucuz fiyattan alıp içini açıp, içindeki 18650/21700 bataryaları topluyorlar. Bunlar en kötü ihtimalle telefon/laptop şarj etmek için powerbank yapımında veya daha iyi durumda olanları ayrı bir gruba ayrılıp, evlerde güneş enerjisini depolamak için daha büyük batarya yapımında kullanılabilir.

Ben de bu şekil eski laptoplardan çıkma bataryalarla hobi niyetine powerbank yapmıştım eskiden. Çok eski olup da kapasitesinin çoğunu yitirmemiş bataryalar çıkabiliyor aralarından.

Eskimiş bataryalar çoğunlukla boşa gitmez bence ama çevreci olduğu hikaye o kesin. Petrol gibi lityum da topraktan çıkan bir emtia. Sürdürülebilir olduğu da şüpheli sisteme bindireceği yük yüzünden
    Son düzenleme : Patrick Bateman; 28-12-2023 saat: 14:00.

3.  Alıntı Originally Posted by Patrick Bateman Yazıyı Oku
    Doğa dostu, yeşil enerji falan filan insanları bu büyük çaplı değişime ikna etmek için uydurdukları safsatalar. Esas mesele Rusya/İran/SuudiArabistan gibi ülkelerden enerji alımını azaltmak.

Durduk yere insanlar böyle bir değişime ikna olmazlar. Bir sebep sunmak gerek.
    sodyum iyon batarya artık production olmuş, 8000 dolara şehiriçi otombil satışta : https://twitter.com/DoluBatarya/stat...wqpZBkAtA&s=08

dün biraz baktım bu konuda amerika-avrupa-çin birçok startup şirket de var, ozellikle şehiriçi otomobil düşük menzil için sodyum iyon bir başlangıç olur gibi gozukyor,

sodyum iyon ile ilgili haber, olay yenide degilmiş aslıında, çok eskiden de varmş ama lityum öne çıkınca arge durmuş son 5-10 yılda burada da ciddi şirketler ve çalılşmalar varmış, aslında,

https://www.youtube.com/watch?v=RQE56ksVBB4

hürmetle

4.  Alıntı Originally Posted by Hunlu Yazıyı Oku
    Elektrikli araçlar benim kafamda da bir muamma. Bazı ülkelerde bazı hedefler var yanılmıyorsam ancak;

Elektrik hatlarında gerçekten bu hedefi karşılayacak kadar enerji var mı soru işareti.
    Bu enerjinin elde edildiği kaynakların ekolojik olup olmadığı soru işareti.
    Doğa dostu diye elektrikli araca geçip termik santral vb. enerji üretimi ile bunların deposunun dolrudulmasının iklim değişikliği hedefleriyle örtüşmeyeceği de ayrı soru işareti.

Bu olmaz, yapılamaz demiyorum ancak ince ve detaylı fizibilite çalışmalarının yapılması gerektiği kanısındayım.
    Selamlar,
    Enerji depolama konusu çok hızlı gelişiyor, çok kaba anlatımla, mevcut akaryakıt istasyonları hızlı şekilde depolamalı elektrik satış istasyonlarına dönebilir, tüketimin iyice azaldığı akşam 21 - sabah 6 saatleri arası sistemi doldurup, gündüz satılacak şekilde görüşler yaklaşımlar var.

5.  Alıntı Originally Posted by skardes Yazıyı Oku
    sodyum iyon batarya artık production olmuş, 8000 dolara şehiriçi otombil satışta : https://twitter.com/DoluBatarya/stat...wqpZBkAtA&s=08

dün biraz baktım bu konuda amerika-avrupa-çin birçok startup şirket de var, ozellikle şehiriçi otomobil düşük menzil için sodyum iyon bir başlangıç olur gibi gozukyor,

sodyum iyon ile ilgili haber, olay yenide degilmiş aslıında, çok eskiden de varmş ama lityum öne çıkınca arge durmuş son 5-10 yılda burada da ciddi şirketler ve çalılşmalar varmış, aslında,

https://www.youtube.com/watch?v=RQE56ksVBB4

hürmetle
    Batarya olarak çok az kişinin bildiği bir kombinasyon daha var:

NiFe (nikel demir). Bunu da Edison buldu deniyor ama bazı kaynaklara göre de Edison'un yine oradan buradan araklayıp kendi adı altında piyasaya sürdüğü bir teknoloji.

Bunu da hiçbir şirket geliştirmeye yanaşmıyor. Bu pilin özelliği 40-50 sene boyunca kullanılabilmesi. İçindeki kimyasal sıvının yenilenerek pilin kapasitesinin hiç kullanılmamış gibi yenilenebilmesi.

Dezavantajı ise bataryaların aşırı ağır olması. Ufakları 200-300 kilo çekiyor Bataryalar yerinden oynatılmayacaksa yazlık gibi yerlerin bodrumunda enerji depolamak için kullanılabilir. Çin menşeili 2 firma yanılmıyorsam bunları üretiyor şu an.

Bir de bu bataryanın içindeki kimyasalların temas alanını genişletmek için nano kumaşla geliştirmeye çalışmış akademisyenin birisi ama onun da önüne bir sürü engel çıkartmışlar, patent ihlali vs ayağına diye okumuştum. Hala bazı çalışmalar var ama cılız hep. Bunu başarıya ulaştırabilseler o 200-300 kilo batarya belki de 50 kiloya 10 kiloya inecek ağırlık olarak.

Patentler yüzünden kimseye göz açtırılmıyor sanırım. Li-ion gibi kapasitesi 80% altına düşünce çöp olan bataryalar satılsın diye.

Millet petrol şirketlerine bilenip lityum şirketlerini melek gibi görüyor ama bilmiyorlar ki bu tarafta pisliğin ağa babası dönüyor. Benim tahminim bu teknolojinin ilerlemesini istemeyen ve ilgili patentleri elinde bulunduran şirketler bu teknolojiyi çoktan hazırladılar ama henüz zamanı olmadığı için piyasaya çıkarmıyorlar.

Önce inek gibi li-ion pillerler ile sağılmamız lazım. Ondan sonra. Nanoçip üretebilen şirketler için temas alanını genişletememek gibi bir engel kesinlikle söz konusu olamaz.

https://en.wikipedia.org/wiki/Nickel...93iron_battery

6. Bu sadece enerjide böyle değil ilaçta da aynı mevzu var. Sorunu kökten çözen ilacı piyasaya sürüp sektörü niye bitirsin adam? Öyle yook. Sen şu zortstatin i dene bakalım. zortstatin iyi gelmediyse zırtstatin i dene bakalım.

7. Şu Hintlilerin yapamadığı şey yok, biz boşuna akü değiştirioruz burda. tıkla

8. Kap açıklaması geldi kredi notunu AAA yapmış galiba

Sayfa 439/740 İlkİlk ... 339389429437438439440441449489539 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •