Sayfa 278/1003 İlkİlk ... 178228268276277278279280288328378778 ... SonSon
Arama sonucu : 8022 madde; 2,217 - 2,224 arası.

Konu: Dolarda Yükseliş Kaçınılmaz XX

1.  Alıntı Originally Posted by Ayasofya 2005 Yazıyı Oku
    Çevre ve şehircilik bakanı Özhaseki depremde ölen sayısını 130-140 bin demiş. Hani 58 bin kişi ölmüştü. Makyajlı rakamlar ortaya çıkıyor
    Birde yıkılan binaların SADECE %1’i yeni açıklaması yapılmıştı.

Gerçek rakam kaç acaba. Bunu belki hiç öğrenemeyeceğiz.

2. Hayatımızda hiçbir şeyin değişmeyeceğini yarın açıklanacak TÜİK enflasyonundan anlayacağız. Doğalgaz faturası alınmadığı ayağına eksi 0,31 aylık enflasyon bile açıklanabilir.
    Önümüzdeki dönemde de TÜİK’in hayali enflasyon rakamı açıklamaya devam edeceğini öngörüyorum. TÜİK enflasyonuna göre emekli, memur, asgari ücret zammına devam, fakirleşmeye devamke.
    Rasyonel politikalara dönülecekmiş.
    Sorum şu olurdu Jony Mehmet beye;
    Faiz sebep, enflasyon netice söylemi rasyonel mi değil mi?
    A) Evet rasyonel
    B) Hayır rasyonel değil
    Bu sorunun cevabını doğru verirse ondan sonra da MB rezervlerine, cari açık, bütçe açığı gibi temel göstergelere bakarız.
    Harcamalar kısılmayacağına göre gelir artırıcı önlemler yani vergi artışları gönderme gelecek.
    Yaşayarak öğrenmeye devam.

Murphy kanunu der ki;
    “Gülümse, yarın daha kötü olacak”

Duhul
    Nov 2018
    İkamet
    Gönüllerde yaşıyorum.
    Gönderi
    7,299
    Dövizin ve faizlerin düşük seyretmesi; hala serbest piyasaya dönülmediği ,makyaj ekonomisinin devam ettiği ,Mehmet Şimşek'in konu mankeni olduğu anlamı taşır.

Cari açıkla mücadele edilecekse hem faizi hem de dövizi yükseltmek zorundalar. Bankaları da bir şekilde fonlayacaklar artık.

Hem TL nin değer kaybı hem mevduat cazibesi hem de sıkılaşan piyasa nedeniyle borsanın en iyi ihtimalle TL bazlı yatay seyredeceğini düşünüyorum, bence ,bana göre, zannımca....

Bunlar yapılırsa 2023 sonuna kadar göstergelerin düzelme eğilimine girmesi ve seçim süreciyle borsanın 2024 yılında efsane olması muhtemel, bence ,bana göre, zannımca.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Şişli-İstanbul
    Gönderi
    1,659
    Şimşek bir an önce şu swapları gevşetsin, normale dönsün her şey. Ilk iş gidip forex'ten usd/try longlamak lazım. Muhtemelen dış güçler de 4 gözle bunu bekliyor. Kurda overshoot yaptırılacağı icin bunu kaçırmak istemezler.

5.  Alıntı Originally Posted by EGEDUK Yazıyı Oku
    Hayatımızda hiçbir şeyin değişmeyeceğini yarın açıklanacak TÜİK enflasyonundan anlayacağız. Doğalgaz faturası alınmadığı ayağına eksi 0,31 aylık enflasyon bile açıklanabilir.
    Önümüzdeki dönemde de TÜİK’in hayali enflasyon rakamı açıklamaya devam edeceğini öngörüyorum. TÜİK enflasyonuna göre emekli, memur, asgari ücret zammına devam, fakirleşmeye devam.
    Bunlara oy verenler dusunecek artik.

Beter olsunlar.

Arkadaşlar burası muhalif görüştekilerin çoğunluk olduğu bir topik o yüzden yazacaklarım yanlış anlaşılmasın diye endişeleniyorum.Ama şunu kabul etmek lazım reis aslında en piyasa ve halk dostu politikaları izliyordu sağda solda borç harç para toplayıp içeri ucuzdan vererek doları baskılıyordu,bu da ne demek dolar bazında hala hak ettiğimizin çok üstünde gelirlerimizin olması demekti.Faizler artmasın diyordu bu da halk dostu faiz artınca o faizle nasıl ev araba bilgisayar buzdolabı alacaksınız o da piyasa dostu bir uygulama.Borsayı da varlık fonu eli ile veya emeklilik fonlarına zorla kağıt aldırarak yukarda tutuyordu.Bu da piyasa dostu.Aslında reis yaşanması gerekn finansal kıyameti habire öteleyip durdu,yoksa o bilmiyor mu olan biteni.Bankaları düşük faizle fonlaması bankalar batmasın diye,banka likidite sıkıntısına girerse nasıl kredi dağıtacak falan.Herneyse artık bu masal bitti seçmenimiz şimdi gerçeği yaşayacak oLması gereken de bu.Aman şimşek için piyasa dostu rasyonel ve akılcı politikalar uygulayacak demeyin,piyasa dostu demek piyasayı canlandıran adam demektir ,şimdi piyasanın canına okuyacak adam gelecek.Ha uzun vadeli şişmansın tansiyonun var zayıflaman gerekiyor açlıktan ölüyorsun sana bir porsiyon baklava veren mi dostundur,önüne iki parça salata koyan mı,işte paradoks burda şimdi salatalık yeme zamanı,baklava börek bitti.Salata da tatsız tuzsuz bir şeydir neticede bildiğin hıyar işte.

Yahu üç otuz prim yatıran iki üç bin emekli maaşı alması gereken adamın emekli maaşını 7500 yaptı,43 yaşında adamları emekli etti,şimdi en düşük memur maaşını 22 bin yapacak.Daha halk dostu politika nasıl olsun.Ha doları da az bişi azrebeycan katar rusya falan üç beş swap dı depo hesaptı borç alıp bu seviyelerde yirmi yıl falan baskılayaydı muhteşem olacaktı.Da sanırım olamayacak,Hayır satacak bir şey de kalmadı,olsa babalar gibi satarız da o cenahta sıkıntılı ,dur bakalım ne olacak.

8. Gelinen "mevcut durumun gerekliliklerini" çoğunlukla popülizm ve seçim kaygısı nedeniyle yerine getirmedi diyelim...
    Deee buraya nasıl geldik? Babam mı getirdi?
    https://twitter.com/teknikcioblomov
    Al,sat,tut,yakala,sık,bırak vb. tavsiye için aracı kurumunuzla görüşün.

Sayfa 278/1003 İlkİlk ... 178228268276277278279280288328378778 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •