Sayfa 274/328 İlkİlk ... 174224264272273274275276284324 ... SonSon
Arama sonucu : 2624 madde; 2,185 - 2,192 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 3

1.  Alıntı Originally Posted by Tasarrufcu Yazıyı Oku
    Konut fiyatları için 7-8 ay önce ön görümü söylemiştim.
    Dolar cinsinden değer kaybeder diye.
    Takip ettiğim yerlerde son 1 yılda %10 civarı dolar cinsinden düşüş var gözüküyor.
    Benim gördüğüm kadarıyla, dolar cinsinden bu yılda değer kaybı devam eder.
    Tabiki yatırım tavsiyesi değildir.
    Ev kiralarının arttığı ve serbest kalacağı bir ortamda dolar bazlı düşüş nasıl olacak bir de onu açıklarsanız daha net anlarız herhalde.. %25 sınırı kalkan ev için kira artışı içinde oturanı memnun etmez. Çıkar ev aramaya başlar. Daha yüksek fiyatlar görür ve iş çıkmaza girer. Bunun üzerine çok cazip rakama gelen mevcut evler tekrar alıcı bulmaya başlar diye tahmin ederim ben. Dolarda sene sonu ancak 40'ları bulur veya sonbaharda orada da Türkiye'ye giriş yapmaya başlarlar. Yabancıların satış konusunda ellerini rahatlatan sistemin açılmasından hiç bahsetmiyorum bile.

2. Siz sadece kira çarpanına göre düşünüyorsunuz.
    Kira çarpanı 350-400e geldiği zamanda konut satışları zirvedeydi. 200-250 arasında dipte olduğu zaman oldu.
    Tek parametre kira değil.
    Şunu düşünün;
    cebinde parası olan biri 3 ay sonra niye ev alsın?
    Cebinde parası olmayan biri kredilerin durumundan dolayı zaten alamaz, onu söylememe gerek yok zaten.

Alıntı Originally Posted by ayhanol1 Yazıyı Oku
    Ev kiralarının arttığı ve serbest kalacağı bir ortamda dolar bazlı düşüş nasıl olacak bir de onu açıklarsanız daha net anlarız herhalde.. %25 sınırı kalkan ev için kira artışı içinde oturanı memnun etmez. Çıkar ev aramaya başlar. Daha yüksek fiyatlar görür ve iş çıkmaza girer. Bunun üzerine çok cazip rakama gelen mevcut evler tekrar alıcı bulmaya başlar diye tahmin ederim ben. Dolarda sene sonu ancak 40'ları bulur veya sonbaharda orada da Türkiye'ye giriş yapmaya başlarlar. Yabancıların satış konusunda ellerini rahatlatan sistemin açılmasından hiç bahsetmiyorum bile.

3.  Alıntı Originally Posted by ayhanol1 Yazıyı Oku
    İnsanların kafası öyle bir dolandı ki bazı yorumlarda onlara aslında yorumda denmez de işte laf-ı güzaf mı desek. Her ne hal ise.. Her şeyin fiyatının roket olduğu bir ortamda konut fiyatlarının düşeceğini yazıyorlar. Bu artık ev sahibi olunamayacak olmasının ümitsizliği midir bilmem ama çok mantıksız sözler. Tekrar söylüyorum parası olup ev ihtiyacı olan hemen alsın. Artmaması mümkün değil. Bir kere sektör durma noktasına geldi. Üretim yok. Eee maliyetler aldı başını gitti.. Eee Temmuz'da asıl piyasayı kilitleyen %25 kira sınırlaması da kalkınca seyreyleyin piyasayı. Eskisi kadar satın alamayan olabilir. Tok satıcı satmayabilir. Ama değer her zaman kendini korur. Çoğu ev sahibi şimdiden satmasa bile döviz ve altın cinsinden sabitlemeye başladı bile.. ALLAH HERKESİN YARDIMCISI OLSUN...
    maliyetler hizla artiyor o dogru

ama bu demek degildirki sen maledilmis fiyattan satabilirsin

Ekonominin gidisatina gore maliyetin altina ev satan cok oldu gecmiste

4.  Alıntı Originally Posted by Tasarrufcu Yazıyı Oku
    Konut fiyatları için 7-8 ay önce ön görümü söylemiştim.
    Dolar cinsinden değer kaybeder diye.
    Takip ettiğim yerlerde son 1 yılda %10 civarı dolar cinsinden düşüş var gözüküyor.
    Benim gördüğüm kadarıyla, dolar cinsinden bu yılda değer kaybı devam eder.
    Tabiki yatırım tavsiyesi değildir.
    faizler yuksek kaldikca (kimse konut kredisi alamaz) ve dolar gercek degerine yaklastikca emlak fiyatlari dolar cinsinden degeri duser

5.  Alıntı Originally Posted by ayhanol1 Yazıyı Oku
    Ev kiraları dengeye oturuyor. %25 sınırı kalkmasıyla ev sahiplerinin gazı alınmış olacak. Kiracılar kendinelerine en uygun evi bakmaya başlayacak

Sent from my SM-S908E using Tapatalk

6.  Alıntı Originally Posted by ayhan53 Yazıyı Oku
    La hükümetin aklına gelmeyenide akıllarına düşürecen diye vatandaş tepki göstermiş
    Orta sınıf mecbur vergiyi öder. Ama zenginler rotayı yurtdışı gayrimenkule çevirirse o zaman ekonomi yönetiminin işi zorlaşır. Bu nedenle akaryakıttaki ötv gibi tatlı tatlı vergi alabileceğin alanlara bakmak gerekiyor.

7.  Alıntı Originally Posted by bisikletci Yazıyı Oku
    maliyetler hizla artiyor o dogru

ama bu demek degildirki sen maledilmis fiyattan satabilirsin

Ekonominin gidisatina gore maliyetin altina ev satan cok oldu gecmiste
    Tabi ekstrem örnekler ama 93'lü yıllarda Ankara cebeci yurdunda kalıyorum, zaman zaman bize göre çok daha kaliteli giyen öğrenciler sıkıntıya düştüklerinde dolaplarını açar ne var ne yok kıyafetlerini haraç mezat satarlardı. Maliyetine bile bakmazlardı. Bir tanesine çok ucuza satmışsın demiştim, bu günleri atlatayım daha iyisini alırım gibisinden bir şeyler söylemişti.

Aklıma geldi. 2017 yılında beylikdüzünde bir ev sahibinin alıcının teklifine hiç ikiletmeden hadi tapuya gidelim dediğini bi dostumdan duymuştum. Olabiliyor böyle şeyler.

3-5 bin gibi rayice göre çok düşük kiralar mutlaka güncel değerlere gelir ama çok yüksek fiyatlı kiraların tahsil kabiliyeti olmaz. Artık ücret ve maaşlara yüksek zam gelmeyeceğine göre kiraları enflasyon oranında artırsan bile tahsil edemeyebilirsin. İcra hukuku artık eskisi gibi direkt alacaklıyı korumuyor. Zorla alırım dersen yağmadan içeri tıkarlar. Bence ev sahibi ihtiyacı yoksa yüksek enflasyonda ya evi kiraya vermeyecek ya da az olsun benim olsun diyecek.

8. 2017 de beylikdüzünde şöyle evim var. Bu kadar ediyor satmıyorum diyen vardı. O ev şuan ne kadar oldu ?

Sent from my SM-S908E using Tapatalk

Sayfa 274/328 İlkİlk ... 174224264272273274275276284324 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •