Sayfa 245/316 İlkİlk ... 145195235243244245246247255295 ... SonSon
Arama sonucu : 2525 madde; 1,953 - 1,960 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 3

1. [QUOTE=boymatlı;6677636]
     Alıntı Originally Posted by enkahramanrıdvan Yazıyı Oku

Rıdvan hocam ben de geçmişe göre restoranlara daha az gidiyorum. Gittiğimde dikkat ediyorum, gelenlerin hemen hepsi esnaf, tüccar kesim. zaten bu tipleri tavır ve hareketlerinden hemen anlarım. Ücretli kesim artık dışarıda pek yemek yiyemiyor, memleket tavuk dönerciden geçilmiyor, anca oraya gidebiliyorlar.
    Biz de baba olacak bir arkadaşı kutlamak için gitmiştik. Bir daha baba olacak birini bulana kadar gitmem artık

2. Memlekette ücretli kesim kadar vergi veren ticari işletme ya da esnaf sayısını bilen var mı?
    Burada yazılan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti SPK tarafından yayımlanan Seri:V, No:52 Sayılı Tebliğ çerçevesinde aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çevresinde sunulmaktadır.

3. Ben nikahlara, düğünlere de gitmiyorum artık...
    Ayrıca çocuk ta doğurmayın diyorum...
    Altın takmam diyorum ))
     Alıntı Originally Posted by boymatlı Yazıyı Oku

Biz de baba olacak bir arkadaşı kutlamak için gitmiştik. Bir daha baba olacak birini bulana kadar gitmem artık
    CPH1941 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

4. O yüzden bu kesim (esnaf, ticari işletme sahipleri) ve sosyal yardım alanlar, vergileri silinen müteahhit takımı AKP düzeninin devamını istiyorlar...
    Bir de son yıllarda kaçaklar, sığınmacılar ve paralı Araplar da eklendi bunlara...

İnsan kendine benzeyeni severmiş ahlâkî olarak...
     Alıntı Originally Posted by 3520 Yazıyı Oku
    Memlekette ücretli kesim kadar vergi veren ticari işletme ya da esnaf sayısını bilen var mı?
    CPH1941 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Alıntı Originally Posted by Delta Heavy Yazıyı Oku
    kendisi maliye memurudur. piyasalar hakkında yorumlarını zerre ciddiye almıyorum. covid dönemindeki şu muazzam öngörüye bakar mısınız.

girçiklir icidir. bah bah bah

Konuyu anlayamadım.Mahfi hoca son 150 yılda kapitalizmin üç büyük buhranı var demiş.O krizler hakkındaki yorumnlarını yazmış.Ben de kapitalizm tarihinde tek buhran yok diyerek onun yazısını alıntıladım.Buna itiraz mahfi hoca yanılıyor üç buhran olmadı o tarihler yanlış şeklinde olabilirdi.Bir tarihçi çağların tarihlerini vererek ilkçağ ortaçağ yakınçağ vs diyerek bir laf etse sonra da o çağlar hakkındaki yorumlarını yazsa yo sen yanılıyorsun tarihte öyle çağ dönümleri falan yoktur denir mi.Buna itiraz edilir mi,ancak o çağ dönümleri hakkındaki yorumlarına itiraz edilebilir.Mahfi hocanın bu yaşanmış dediği buhranlar yaşandı mı yaşanmadı mı.Kapitalizm tarihinde birden fazla buhran var mı yok mu.Bunu tartışalım isterseniz,mahfi hoca öyledir böyledir o başka bir konu.

6.  Alıntı Originally Posted by hkm Yazıyı Oku
    Konuyu anlayamadım.Mahfi hoca son 150 yılda kapitalizmin üç büyük buhranı var demiş.O krizler hakkındaki yorumnlarını yazmış.Ben de kapitalizm tarihinde tek buhran yok diyerek onun yazısını alıntıladım.Buna itiraz mahfi hoca yanılıyor üç buhran olmadı o tarihler yanlış şeklinde olabilirdi.Bir tarihçi çağların tarihlerini vererek ilkçağ ortaçağ yakınçağ vs diyerek bir laf etse sonra da o çağlar hakkındaki yorumlarını yazsa yo sen yanılıyorsun tarihte öyle çağ dönümleri falan yoktur denir mi.Buna itiraz edilir mi,ancak o çağ dönümleri hakkındaki yorumlarına itiraz edilebilir.Mahfi hocanın bu yaşanmış dediği buhranlar yaşandı mı yaşanmadı mı.Kapitalizm tarihinde birden fazla buhran var mı yok mu.Bunu tartışalım isterseniz,mahfi hoca öyledir böyledir o başka bir konu.
    sn hkm, mesajını alıntıladığım enkahramanridvan'a katıldığımı belirtmek için mahfi bey'i neden ciddiye almadığımı örneklendirmiştim aslında. ama haklısınız benim mesajım bağlamsız...

alıntıladığım arkadaş gibi ben de, mahfi bey'in amerikan perspektifinden, ezbere bir ekonomik tarih anlatısını tekrarladığını düşünüyorum.

büyük buhran dönemi (29-39) içinde, 1933-39 nazi yönetimindeki almanya'nın kalkınma hamlesi nasıldı, almanya'da işsizlik nereden nereye geldi, büyüme oranları nasıldı?

yine büyük buhran esnasında birinci beş yıllık planı (1928-32) uygulayan sovyetler'de ekonomik ivme nasıldı? tarım/sanayi ve iş gücü organizasyonu nereden nereye gitti?

bu rejimler bugün anladığımız şekliyle kapitalist değiller evet, ama 1929 krizi de kapitalist mekanikler ile değil, devletçi pratik ile çözüldü.

konuyu çöp etmeyeyim, özetle demek istediğim şu; 1929'u ve sonrasını ele alacak isek, o dönem mahfi bey'inkinden çok daha başka, bambaşka perspektiflerden de okunabilir.

7.  Alıntı Originally Posted by hkm Yazıyı Oku
    Mahfi hocanın tanımladığı son 150 yılda kapitalizmin yaşadığı üç krizin ilki 1873 ve 1896 yılları arasında yaşanıyor.Fed 1913 de kuruluyor.O zamanlar altına dayalı sistem var.Bir merkezi sistem olmadığı halde kapitalizm ilk krizini 1873 de yaşıyor.Burada buhrana neden olan şey para sihirbazlıkları değil,üretim ve tüketim alışkanlıkları ya da dünyada fiziki sosyal doğal büyük değişimler olması.Bu nedenle fed in şu anda yaşadığımız olaya zerrece etkisi olamaz.Sistem batık,pek çok kurum şirket devlet batık sistem bunlar yüzdürülerek devam ettiriliyor.Ama sonuç değişmez.Bunun sonunda bir buhran oalacak ve yeni sistem kurulacak
    1873 ve 1896 krizlerini bilmiyorum. Yorum yapmam doğru olmaz. Şu anda woke kültürünün beslediği bir demografik değişim mevcut. Düzensiz göçün düzenli hale gelmesi gerekiyor.
    Ekonomik anlamda bir sorun olduğunu düşünmüyorum. Üretilen katma değer artıyor. Katma değerin arttığı yerde sorun olacağını düşünmüyorum en basitinden whatsapp programı bile hayatınıza değer katıyor.

Sayfa 245/316 İlkİlk ... 145195235243244245246247255295 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •