Sayfa 90/564 İlkİlk ... 40808889909192100140190 ... SonSon
Arama sonucu : 4510 madde; 713 - 720 arası.

Konu: Yatırım Fonları XI

1.  Alıntı Originally Posted by ersunan Yazıyı Oku
    pasif derken mevduat, altın, dolar oluyor herhalde aslında son birkaç aydır en güzeli öyleymiş, fazla risk alıp zarar etmektense ama bu kadarını tahmin etmiyordum.

doğru tabi hisse ve hisse fon işini uzun vadeli düşünmek gerekiyor, fonlar konusunda fazla endişem yok, hatta miktarları düşük kaldı bist düşüşlerinde ekleme de yaparım ama hisse konusunda yanlış seçimler yapmışım, zamanında kol kesmeyince beklemekten başka çare yok, çeşit konusunda ben de memnun değilim azaltmakta fayda var.

Tam olarak öyle değil.Pasif yatırımcı piyasa zamanlaması yapmayan, kendi risk profiline göre bir varlık dağılımı yapap çok fazla kıpraşmayan belirli dönemlerde portföyünde dengeleme işlemleri yapan yatırımcı davranışı demek.Mesela Amerika da genel kabul görmüş dağılım %40 hisse+%60 bono biçiminde.Bu konuda çok çeşitli araştırmalar var.Burada genelde insanlar akıllı olduğu için genelde aktif yatırımcılık yani piyasa zamanlaması üzerine kafa yormakta.Çok özel yeteneği olmayanların uzun vadede kimsenin kendi risk profilindeki pasif yatırımcıyı geçme şansı yok araştırmalara göre.Bu konuda Serkan Ünal ın çok araştırması var, okuyun biraz isterseniz.Önemli olan enflasyon üzerinde %4-5 istikrarlı kazanç sürdürülebilir bir kazanç elde edebilmekte.Burada konuşulanlar yatırım kavramı değil,spekülasyon/trading kavramları.Trade işi zor iş,yıpratıcı iş.Mesela bir IJA/AED/KCV/TGA/HSA gibi fonların getirisi bir insanı nasıl memnun etmez mesela.Bunların hepsi ortalama risk seviyesinde fonlar.Yok ben riski severim diyorsan IPB/NRC/ZDZ var.Ben risk sevmem diyorsan SUA/SUC/OPB gibi gib fonlar var.

Önemli olan riskinizi belirleyip uygun fonları alıp rahatça uyumak.

2.  Alıntı Originally Posted by byroltr Yazıyı Oku
    Tam olarak öyle değil.Pasif yatırımcı piyasa zamanlaması yapmayan, kendi risk profiline göre bir varlık dağılımı yapap çok fazla kıpraşmayan belirli dönemlerde portföyünde dengeleme işlemleri yapan yatırımcı davranışı demek.Mesela Amerika da genel kabul görmüş dağılım %40 hisse+%60 bono biçiminde.Bu konuda çok çeşitli araştırmalar var.Burada genelde insanlar akıllı olduğu için genelde aktif yatırımcılık yani piyasa zamanlaması üzerine kafa yormakta.Çok özel yeteneği olmayanların uzun vadede kimsenin kendi risk profilindeki pasif yatırımcıyı geçme şansı yok araştırmalara göre.Bu konuda Serkan Ünal ın çok araştırması var, okuyun biraz isterseniz.Önemli olan enflasyon üzerinde %4-5 istikrarlı kazanç sürdürülebilir bir kazanç elde edebilmekte.Burada konuşulanlar yatırım kavramı değil,spekülasyon/trading kavramları.Trade işi zor iş,yıpratıcı iş.Mesela bir IJA/AED/KCV/TGA/HSA gibi fonların getirisi bir insanı nasıl memnun etmez mesela.Bunların hepsi ortalama risk seviyesinde fonlar.Yok ben riski severim diyorsan IPB/NRC/ZDZ var.Ben risk sevmem diyorsan SUA/SUC/OPB gibi gib fonlar var.

Akıllı olmak, AKTİF olmak 1 saat sonrasını kestiremediğiniz kumarhaneye dönmüş Türkiye piyasalarında mümkün mü dür. Mümkün olsa bile o şahıs yani Akıllı şahıs aklını kısa bir zamanda o piyasalara emanet etmek zorunda kalır. Yani EZ CÜMLE BU PİYASALARDA AKILLI OLMAK MÜMKÜN BELKİ AMA AKLI MUHAFAZA ETMEK GÜÇTÜR. CUMHURİYETİMİZİN 100. YILI KUTLU OLSUN BU ARADA. BÖYLE BİR GÜNDE DETAYLARA GİRİP DE KONU DAĞILMASIN . BUGÜN ÇOK GÜZEL BİR GÜN BENDE BİRAZDAN GALATAPORT A GİDİP BOĞAZDAKİ 100.YIL KUTLAMALARINI İZLEYECEĞİM. GERİSİ BOŞ..

3. kimsenin fikrine cevap olarak yazmıyorum, nacizane kendi fikirlerimi de bir iki cümle ile yazmak istedim. bazı arkadaşların dediği gibi, bana göre de altın asla ve asla yatırım aracı falan değil. 2010'lu yıllardaki ons seviyesinde gezinip duruyor. aradan 13 yıl geçti. altının değerlenmesi hepimizin malumu dolar yüzünden gram altının değerleniyor olması... ki enflasyona karşı o da korumuyor artık. eskiden gram altın bir ara koruyabiliyordu. ben şahsen 2018 nisan ayında full borsaya girdim hiç korkmadan... hem de yüklü girdim... o günkü tarihlerdeki gram altın fiyatını not etmiştim.. şu anda altını baya bi geçtiğim gibi, dolar bazlı da yatırdığım parayı 2'ye katladım. o yüzden kendi fikrime göre tek ve gerçek yatırım aracı uzun vade ve iyi hisse senetleridir... uzun vadede iyi seçilmiş hisse senetlerini hiç bir şey geçemez...

4.  Alıntı Originally Posted by byroltr Yazıyı Oku

Benim yapmak istediğim de buna benzer bir portföy aslında ama şartlar sürekli değişince pozisyonlar da değişiyor, mesela borsaya yüksekten girince ve düşüş başlayınca değişken ve düşük riskli fonları satıp hisse tarafına alım yapıyorum, bu durumda portföyün risk seviyesi çok yükseliyor, çıkış başlayınca zararı kurtardım diye satıyorum, sonuç zaman kaybı ve paranın erimesi oluyor.
    Zamanlama ve disiplin olmayınca ne yaparsak yapalım olmuyor, bundan sonra direk hisse almayı bırakacağım zaten, sadece fon olarak alırım. Bu fonların bazılarını almışlığım var, diğerlerini de inceleyeceğim. Serkan Ünal'ın kitaplarını da merak ettim okuyacağım, eminim faydalı olacaktır. Teşekkürler.

5.  Alıntı Originally Posted by istanbullu1963 Yazıyı Oku
    kimsenin fikrine cevap olarak yazmıyorum, nacizane kendi fikirlerimi de bir iki cümle ile yazmak istedim. bazı arkadaşların dediği gibi, bana göre de altın asla ve asla yatırım aracı falan değil. 2010'lu yıllardaki ons seviyesinde gezinip duruyor. aradan 13 yıl geçti. altının değerlenmesi hepimizin malumu dolar yüzünden gram altının değerleniyor olması... ki enflasyona karşı o da korumuyor artık. eskiden gram altın bir ara koruyabiliyordu. ben şahsen 2018 nisan ayında full borsaya girdim hiç korkmadan... hem de yüklü girdim... o günkü tarihlerdeki gram altın fiyatını not etmiştim.. şu anda altını baya bi geçtiğim gibi, dolar bazlı da yatırdığım parayı 2'ye katladım. o yüzden kendi fikrime göre tek ve gerçek yatırım aracı uzun vade ve iyi hisse senetleridir... uzun vadede iyi seçilmiş hisse senetlerini hiç bir şey geçemez...
    Ben de şunu ekliyim, herkes hisse senedi al satı beceremez(örnek:ben, vakit yok uğraşamam, takip edemem) , o nedenle uzun vadede bence en iyi yatırım iyi yönetilen hsyf ve değişkenlerdir.

6. RIK ve KRF değişken olarak başarılı fonlardan. RIK den KRF ye geçmeyi bile düşünüyorum. Yatırım tavsiyesi değildir. Geçen hafta iyi getiri sağladı KRF ama volatil bir fon. Arjantin tahvili almış KRF oradan bir eksi puan.RIK daha istikrarlı. Kafam karışık

7. Başta Büyük Önder Atatürk'ü ve de silah arkadaşlarını, canından aziz bildiği vatanı için kanlarını bu toprağa dökmüş şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. Cumhuriyetimizin 100. Yılı kutlu olsun, nice 100 yıllara...

8. Hayal kırıklığı yaşatan #HVU oldu. Bu dönemde pozitif getiremese de %-4,65'i risk değeri 4 olan bu fondan beklemezdim.
    ��#IRF'yi kabul edebilirim.
    ��#RIK ve #CVK takdire edilesi.
    ��#RPD, #IPB ve #NRC beklentime uygun.
    ��#TCD kayıpta #BIST100'den iyi olması şaşırttı

Dikkatimi çekenler
    ��#TPC
    ��#GO1
    ��#KRF
    ��#FFP
    ��#GO2

Sayfa 90/564 İlkİlk ... 40808889909192100140190 ... SonSon

Yer İmleri