Sayfa 448/557 İlkİlk ... 348398438446447448449450458498548 ... SonSon
Arama sonucu : 4450 madde; 3,577 - 3,584 arası.

Konu: Yatırım Fonları XI

1.  Alıntı Originally Posted by friendly_1980 Yazıyı Oku
    bitcoin iyi gidiyor ıvy'ciler yarın bi %10 patlatırız gene helalinden: )
    ZFB de biraz nemalanıyor sanki bitcoin yükselişinden. IVY'den sonra en yüksek ikinci getiri sağlayan fon.

2.  Alıntı Originally Posted by ActuallyMelik Yazıyı Oku
    ZFB de biraz nemalanıyor sanki bitcoin yükselişinden. IVY'den sonra en yüksek ikinci getiri sağlayan fon.
    ZFB biraz daha dengeli portföy yapmış. geçen sene blok zincir endeksleri aşağı giderken bunun yıllık getirisi IVY'nin tam iki katıydı. Benim zaten fon portföyüm var ben sadece blok zincirden kazanmak istiyorum diyen için en iyi adres IVY.

3.  Alıntı Originally Posted by dell14 Yazıyı Oku
    Evet daha yolu var gibi gözüküyor , ABD borsaları yataya sardı , coin lere para giriyor

Bitcoin 80 bine kadar sıkıntı olmayacağı açık. o seviyelerde stop önlemi almakta fayda var. düştümü köy deviriyor meret.

4. Şöyle bir yazıya denk geldim. Biraz uzun ama ilginç noktaları var:

"100 kez uyardım; 101. kez yine uyarıyorum!

Burada borsa, finans ve yatırım konularında 100 bin takipçisi olduğu için hemen inandığınız ve Telegram üyeliğine geçtiğiniz kişiler, gerçek bir isim, web sitesi, biyografisi, eğitimi vs. YOK! Yaptıkları da SUÇ!

Bunların peşine takıldığınızda yolun sonu nereye çıkacağını bana söyletmeyin...

Bunun ispatını yüzlerce kez yaptım. Bir kez daha söyleyeceğim. Bu kişilerin teknik analiz diye ortaya koyduğu, hisse fiyatlarının belli bir tarih aralığında artış veya azalışları arasında çizilen çizgiler belli açılara göre grafiğin sağında bazı fiyatlara denk geliyor. Buna göre de hisse fiyatının artacağı veya azalacağını söylüyorlar. Bunun altında yatan varsayım da herhangi bir finansal yatırım aracının piyasada belli fiyat hareketlerini yeniden tekrar edeceğidir. Ancak, Nobel Ekonomi ödülü alan araştırmaların bu varsayımlara itirazları var. Bunlardan sadece birisi Etkin Piyasa Teorisidir. Bu noktada özellikle de şu örnek ileri sürülebilir:

Hisse senedi fiyatlarının analiziyle 2013 Nobel ödülü alan Shiller, aşırı oynaklık nedeniyle tahminlerin güvenilmez olma eğilimini ortaya koyar.

Ayrıca, yukarıda açıkladığım "belli bir tarih aralığı" farklı alınırsa trend de farklı oluşabilir. Bir diğer değişken ise aynı verilerle çizgiler farklı noktalardan çizilirse grafiğin sağındaki fiyatlar da farklı hedefleri artış veya azalış yönünde gösterebilir. Bu özet üzerine teknik analizin tek başına yeterli olmadığı ve bilimsel bir yöntem olarak da geçerli olmadığı FED Baş Ekonomisti paylaşımında da belirttiği gibi birçok bilimsel araştırmada da ortaya koyulmuştur.

Bununla birlikte şunu da eklemek zorundayım ki burada teknik analiz hakkında ahkam kesenlerin %99'unun finans öğrenimi olmadığı gibi bu konuda metodoloji açıklayacak ve sözde eğitim dedikleri şeyi sunma yeterliliği dahi yoktur. Bu kişiler "Sermaye Piyasaları Kurumu" gibi trajikomik ifadeler kullanmaktadır. Bu basit bir dil sürçmesi değil, akıl sahibi olanlar için önemli bir göstergedir. Bunun daha nice kavrama ilişkin sözlü ve yazılı yetkinlikleri dahi yokken finans konuşmak? Sadece toplumun psikolojisini nasıl etkileyeceklerini iyi biliyorlar ve bu sanata zaten dolandırıcılık diyoruz ki hem TCK hem de SPKn için SUÇ oluyor. Onlara sorarsanız "yatırım tavsiyesi değildir, doğmamış torunuma mektup yazıyorum" diye saçma sapan açıklamalar yapıyorlar. Ancak, adli bilirkişi olduğum için bana gelen bu dosyalarda benim somut görüşüm bugüne dek yargı makamlarınca %100 kararın gerekçesinde yer bulmuştur.

Son olarak şunu da açıklamak isterim ki bu kişilerin şöyle şablon lafları var: "Efenim, 9640 test edilmediği sürece 9540 destek görülmeyecek." Burada sadece matematik kullanılarak bir ispat aracı olarak ikna çabası görülür. Bu dedikleri bazen çok daha komik oluyor. Dolar/TL ile açıklayayım. Şu an Dolar 31,13 TL ve çok meşhur çok yüksek takipçisi olan bir kişi TV'de eski tarihte demişti ki "Dolar, 32 TL'yi aşmadan 33 TL'yi görmeyecektir." Durup düşündüm, şaka değil, gerçekten. Bu kadar aptal olamaz herhalde dedim. Acaba kafası mı karıştı dedim. Bunu birkaç kez daha tekrar etti. Sunucu hanım da Adnan Hoca kedicikleri gibi "inşallah hocam, maşallah hocam" diye hayran hayran gaz veriyor. Dedim ki bir tane aklını kullanabilen kişi yok mu? İlkokul birinci sınıf dersi, sayılar tek tek artmıyor mu? Mod mu kullanıyorsunuz? 32, 33, 34, 35 diye artar. Dolar, hisse veya bitcoin fiyatı 10 ise 11 olmadan 12'ye nasıl çıkabilir? Bu adamların 300-500 bin takipçisi var ve "gak" dese 5 bin beğeni alıyor. Saçmalık!

Bir diğer konu da şu, bu kişilerin çizdiği bu çizgilerin sonucunda artış ya da azalış olacak dedikleri fiyat için ilerleyen dönemde grafikte yerine koyup "siz böyle dediniz ama böyle gerçekleşti" diye soran tek bir kişi var mı? Yok! Aynen siyasetçiler gibi atıp tutan çok, bunları sorgulayan bir tane akıl sahibi yok! Bunu birçok yayınımda söyledim, derin bir sessizlikle karşılaşıyorum.

Ayrıca, bu kişiler hayatında ASLA bir halka açık şirkette muhasebe, finans, denetim, yatırımcı ilişkileri vs. bir kenara koyun, yönetim kurulu zaten ayda koşmak kadar imkansız, bu şirketlerin binasına girip bir bardak çay içmemiştir! Özetle bu şirketlerin hisse fiyatlarını etkileyen tek şey sanal bir ekrandan çizgi çizmek midir? Bu noktada temel analizden fazlasını kastediyorum. Özellikle de KAP açıklaması da denilen haber etkisi veya spekülasyon!..

Herkesin hakkında konuştuğu, en çok içerik üretimi malzemesi olan Warren Buffett dedenin bir servetinin temelini nasıl attığını biliyor musunuz? Gazete haberleriyle!!! Evet, kitaplarını okursanız; buraya kadar okuduysanız okuyacağınıza eminim, kendisi bizzat şunu açıklar: "Gazete haberlerini okurum." der! Bu okuduklarını ekonomi, siyaset, şirketlerin birbirleriyle olan ilişkileri vs. ile yorumlar ki bu da bilimin yanında sanat önemini ortaya koyar; yönetim ve finans bilimleri böyledir ki birlikte çalışır! Bu nedenle bu alanlarda nitelikli (!) doktora sahibi olmak ve uzmanlık kazandıran tez çalışmaları altın değerinde en büyük yatırımdır. Bu arada yatırım hakkında bilinç altı yatırım mesajı vermiş olmayalım. ��

Ayrıca, en komik şey, halka açık en büyük şirketlerin yönetim kurulunda oturduğumda, o gün o hisse ile ilgili 300-500 bin takipçisi olan hesaplarda yapılan teknik analiz, yorum, yatırım tavsiyesi ve dolandırıcılık faaliyetleri gözümün önüne geliyor. Yönetim Kurulunda alınan karar sonucu ertesi gün olacakları biliyorum, bir de bu adamların formasyon, trend, şu bu dediklerini görüyorum. Beni bir gülme alıyor. Sonra bir cümle yazıyorum. Yeni yetmenin birisi bana laf sokmaya çalışıyor. Bir sürü kişi de onun bu ahlaksızlığını beğeniyle onaylayıp gaz veriyor.

Bilim, liyakat, ahlak vs. diyoruz ama aslında hepsi çöp çünkü herkes gayrimeşru çıkarları için bulduğu her fırsatı değerlendirmeye çalışıyor. Bu, sosyal psikoloji dediğimiz bilim dalı, öyle bir şey ki ekonominin bozulmasıyla toplumun ahlak ve davranışsal psikoloji olarak da bozulması, suç işlemenin çok basit ve sıradan bir hale dönüşmesi, yozlaşmanın artması vs olarak karşımıza çıkar. Bunun sonucunda da bilim ve liyakat o toplumu terk eder. Daha sonra da o toplum bir bataklıkta yaşamaya başlar. Öyle bir bataklık ki kimisinin pislediği kimisinin de kana kana su içtiği bir bataklıktır.

Ben gerçekleri paylaşıyorum, çünkü mesleğim ve bilim bunu gerektirir. Benim işim kimseyi mutlu etmek veya moral vermek değil. Bunu yapan birçok şarlatan var onlar bu ihtiyacı giderebiliyor. Ancak, ben onlardan değilim. Bu nedenle bu satırları okuyan ve rahatsız olan çok sayıda kişi olacaktır. "

5. Şu çok yüksek meşhur takipçisi olan ekonomist Özgür Demirtaş mı acaba

6. Bir başka uyarı da Işık Ökte'den.

"Sevgili Barış, dün beni çok rahatsız eden bir istatistik gördüm. Sene başından bugüne yerli teknoloji fonlarına 4,5 milyarlık para girişi olmuş. Sırf geçen hafta 1,5 milyarlık giriş var.

BABA ŞİMDİ BİR DAKİKA YA! NOLUYOR YA? NVIDIA NASDAQ'TAN ÇIKIP DA BORSA İSTANBUL'A MI GELDİ?

YA DA TÜRKİYE'DEN YENİ BİR GOOGLE VEYA TESLA ÇIKTI DA BİZİM HABERİMİZ Mİ YOK? BİZ BİR AYDA NASDAQ MI OLDUK YA? KORE KOSPI Mİ OLDUK ABİ? RAHMETLİ STEVE JOBS, O GÜZEL İNSAN, MEZARINDAN KALKIP DA BİZİM %5 KAR MARJIYLA ÇALIŞAN TEKNOLOJİ ŞİRKETLERİMİZDEN BİRİNİN BAŞINA MI GEÇTİ?

BARIŞ BAK... SENE BAŞINDAN BU YANA TEKNOLOJİ ENDEKSİ DOLAR BAZLI %60 GETİRMİŞ. YA KARDEŞ, HANGİ HABER AKIŞI BİZE BUNU AÇIKLAYABİLİR? PEKİ KİM ALIYOR BU SEKTÖRÜ? FIDELITY'LER ALLIANCE'LAR MI? HAYIR... İZMİR ŞUBE'DEN AYŞE TEYZE ALIYOR, ANKARA ŞUBE'DEN MEHMET AMCA ALIYOR. BİZİM İNSANIMIZ MAALESEF YÜKSELEN ŞEYLERİN PEŞİNDEN GİTMEYİ ÇOK SEVİYOR!

BARIŞ BİLİYOR MUSUN... BİZ 2018'DE ÇOK DETAYLI BİR TEKNOLOJİ SEKTÖRÜ RAPORU ÇIKARMIŞTIK. İNANIR MISIN BİR KERE BİLE TELEFONUMUZ ÇALMADI. HİÇ MAİL DE ALMADIK. ŞİMDİ SOKAKTAKİ ÇOCUK BİLE BU TEKNOLOJİ HİSSELERİNİ ALIP SATIYOR. NASIL OLSA BİRİ TAVAN GİDER DİYOR.

BANA HER GÜN LINKEDIN'DEN SORULAR GELİYOR. IŞIK ABİ TEKNOLOJİ ENDEKSİ UÇARKEN PORTFÖYÜM GERİDE KALDI, BİZ DE BURAYA GİRELİM Mİ DİYORLAR... BAZI SPEK GRUPLARININ BU TEKNOLOJİ HİSSELERİNDE OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM. YATIRIMCININ ÇOK DİKKATLİ OLMASINDA FAYDA VAR."

7. Değiştirmezler ise Rık +2.17

8.  Alıntı Originally Posted by Lemon Yazıyı Oku
    Değiştirmezler ise Rık +2.17
    Teknoloji hisselerinden kaynaklı heralde.
    Yalnız bu yarın öbür gün aynı ölçüde eksi de olabilir anlamına geliyor

Sayfa 448/557 İlkİlk ... 348398438446447448449450458498548 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •