Sayfa 320/554 İlkİlk ... 220270310318319320321322330370420 ... SonSon
Arama sonucu : 4428 madde; 2,553 - 2,560 arası.

Konu: Yatırım Fonları XI

Alıntı Originally Posted by friendly_1980 Yazıyı Oku
    ya 2013-2019 arası 5 yıl altının dip yaptığı istisnai bir dönem. altının çıkarma maliyeti 1500 dolar civarı şu an. oraya gelsin en az paramın yarısıyla altın alırım. ev alacağın parayı şu an 2000 usd'yi aşmış altına gömersen 10 yıl sonra pişman olman çok büyük bir olasılık. 10 yıllık yatırım yapacaksan mis gibi nasdaq var garanti kazanç kapısı. insanlığın geleceği orda.
    Global kriz olsa benim de ilk alacağım şey nasdaq olurdu..
    Ne içindeyim zamanın ne de büsbütün dışında; yekpare geniş bir anın,parçalanmaz akışında bir garip rüya rengiyle uyumuş gibi her şekil,rüzgarda uçan tüy bile benim kadar hafif değil.

2. Arkadaşlar bu satırları kimseye cevap olsun diye yazmıyorum. Ayrıca kimsenin fikrini eleştiriyor falan da değilim. Sadece kendi fikirlerimi yazacağım:
    1-Bana göre altın bir yatırım aracı değildir. 2012 yılında ons başına 2000 doları gören altın bugün de aynı yerlerde. Türk insanı maalesef dolar yükseldiği için gram altının da yükseliyor olmasıyla kendisini enflasyondan koruduğunu zannediyor. Varsayalım enflasyondan koruyor olsa bile yine de yatırım aracı değildir, çünkü reel çok fazla bir getiri sunamaz. Altın ne kar payı verir, ne de faiz. O yüzden bunu bir yatırım aracı olarak görmek ve altın güzellemeleri yapmak şahsi fikrime göre komik oluyor.
    2- Yine bana göre dolar da yatırım aracı falan değildir. Enflasyona karşı Türk insanını korumaz. ABD dolarının kendi enflasyonunu hesaba katarsak, dolar bazında 5 yıl içinde parasını ikiye katlayamamış birisi zarardadır.
    3- gayrımenkul de bana göre asla ve asla yatırım aracı falan değildir. Konut sadece oturmak için 1 tane alınır o kadar. Konutun demirbaş aidatı, kira vergisi, kiracıyla uğraşması, aldığın 3 kuruş kira, kiracının ödememesi, çıkartılamaması falan derken sinirleriniz zıplar. Konutun değerinin artması ise yine ancak ve ancak o da belki enflasyona karşı korur. O da belki…
    4- Bana göre gerçek ve tek yatırım aracı ister BİST olsun ister ABD borsaları olsun, hisse senetleri ya da hisse fonlarıdır. Borsaların doğası gereği yönü mutlaka ve mutlaka yukarıdır. Burada püf noktası, uzun vade ve temettüdür. Hatta temettü olmasa bile en önemli konu uzun vade ve sabırdır.
    5- ben 2018 nisan ayında 2 adet ev satarak tamamıyla borsaya girdim ve paramı dolar bazında ikiye katladım. Tek yaptığım fazla kıpraşmamak ve sabırla beklemek oldu. Şu an aynı evlerden 4 adet alabiliyorum.
    Herkese iyi geceler…

3. sn. istanbullu sizin portföydeki yabancı/yerli hisse oranı nedir ya da fon dağılımındaki oran nasıldır..?

4.  Alıntı Originally Posted by realities Yazıyı Oku
    sn. istanbullu sizin portföydeki yabancı/yerli hisse oranı nedir ya da fon dağılımındaki oran nasıldır..?
    tüm porftöyümün yüzde 80'i hisse tarafında ve tamamen yerli hisseler. koç, iş, oyak grubu ve çoğu temettü hisseleri. diğer yüzde 20 ise ABD hisse fonları ve yerli hisse değişken fonlar. aft, afa, ıpb, tcd, nnf, hkh, buy gibi fonları taşıyorum. bu portföyüm tamamı çok riskli görünse de valla 6 yıldır hiç üzmedi beni. umarım bundan sonra da üzmez. hayat bu bilemeyiz tabii... ama ben nakitte kalamıyorum. tek hatam bu... yedek akçem yok. full borsadayım hep.

5.  Alıntı Originally Posted by heval Yazıyı Oku
    Bizim sistem gibi düşünmeyin..Yüksek faizin amacı bu çürükleri yok etmek...Bizde olsa TMSF alınır batık halka vergi olarak kitlenir batıranda ertesi gün farklı bir şirket üzerinden birde teşvik alır a.q...

Bu defa nasıl olacak? Aniden yükselen faizler trilyonlarca dolar batık bıraktı arkada. Reel ekonomi ile Sanal ekonomi eninde sonunda kesişmek zorunda bir noktada.

Ticari konut sektöründeki batık 1.2 Trilyon$ geçti zaten. Türevleri de sayarsak rakam korkunç olabilir.

Ticari ofis talep dipleri büyük krizler olan 2000 (DotCom krizi) - 2008 (Mortgage krizi) - 2020 (Pandemi) - 2024 (????) olarak görünüyor.

Tüketici kredi kartı faizi ABD de yıllık %22 lerin üstüne oturdu. İnanılmaz yüksek bir oran.

Misal konut sektörüne ek olarak araba sektöründe bile yüzlerce milyar dolarlık batıklar oluşmaya başladı.

Bence muhtemelen Magnificient 7 hisselerini FED kendisi alıyor çoğunlukla. Japonya ve İsviçre üzerinden ve ayrıca Offshore EuroDollar para sistemi üzerinden kendisi alıyor. İflaslar farkedilip görünene kadar sistemi yüzdürebildiği kadar yüzdürecek. Bir noktada kimse beklemezken fişi çekip hasta aniden ex- oldu diyecekler.

6. istanbullu1963'ün söylediklerini senelerdir söyleyen 3-4 kişiyiz burda. ama görüyorsunuz adam yaşlı teyzeler öyle yapıyorsa bi bildikleri yokmudur yani diye itiraz ediyor: ) kendine referans olarak koyduğu kitleye bak: ) aga ben yok altıncı nineyle yok ziraat bankasında kuyruğa girip parasını mevduat yapan hacı dayıyla aynı klasmanda kalırsam oturup ağlarım. eskilerin aynısını yapacaksak bizim doğmamıza ne gerek vardı? benim çocuklarım da bir gün beni aşmalı. hayat böyle işliyor, insanlık böyle gelişiyor.

7.  Alıntı Originally Posted by freshwind Yazıyı Oku
    30 yıl her ay 10 gr altın alanın toplam 3.6 kg yani bugün 7.2 milyon tlsi var, ancak 1 daire alır. Oysa her ay altın alacağına, kredi borçlansaydı bugün en az 3 evi olurdu ( bence daha fazla). 3 yıl önce 500 bintllik ev parasının hepsini kredi çeken bugün ayda 6-7 bin tl gibi komik bi para ödüyor. Şu an faizler yüksek, o faizler 1 civarına insin, o 3 yıl önce krediyle ev alanlar 1 tur daha ev alacak.

SM-A525F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Artık o faizler 1 e inmez unutun hatta 2'yede inmez.. Bir daha öyle günleri göremeyiz bu ülkede. Artık bir şeylerin sahibi olmak yerine sahip olunanı korumak devri başladı ne zaman biter kimse bilemez.

8. 90 lı yıllarda biz o enflasyon canavarının babasını gördük o zaman paramız yoktu derdimiz çoktu. Şimdi paramız var yine derdimiz çok .. Ama yapılacak bir şey o kadar kasmaya da gerek yok. Bu ülkede döviz geliri olup tl. harcamayanlar dışında herkes fakirleşmeye mahkum. Kaçarı yok.Hayatın tadını çıkarın saniyesine hakim olamadığımız bir hayat yaşıyoruz. Ama genç arkadaşlara üzülüyorum. Bir tane oğlum var tek çocuk Boğaziçi üniversitesinde mühendislik okuyor büyük ihtimal yurt dışına gidecek asıl üzücü olan şeyler bunlar..

Sayfa 320/554 İlkİlk ... 220270310318319320321322330370420 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •