Sayfa 115/257 İlkİlk ... 1565105113114115116117125165215 ... SonSon
Arama sonucu : 2049 madde; 913 - 920 arası.

Konu: ALARK - Alarko Holding A.Ş.

Münhasıran Alarko ile alakalı değil, fakat borsada portföy taşımakla alakalı.
    Herkes Buffett gibi bir yatırımcı olabilir mi?

Dünyanın en uzun vadeli hisse senedi yatırımcısı Warren Buffett ilginç teklifiyle yine küresel piyasaların gündemine oturdu. ABD'de sorunlu sigorta şirketlerinin risklerini üstlenmeyi önerince küresel piyasalar önceki gün hızla toparlandı. Dün de açıklanan ABD verisinin etkisiyle bu toparlanma devam etti.
    Daha önce 37 milyar dolarlık servetini Bill Gates Vakfı'na bağışlayarak dikkatleri üzerinde toplayan Buffett bir kez daha piyasaların gündemine oturdu. 11 yaşında kola satışıyla iş hayatına başlayan 88 yaşındaki borsacı 55 milyar dolarlık servetini "geleceği olan şirketin hisselerini ucuz fiyattan almak ve uzun vadeli beklemekle" oluşturduğunu söylüyor. Bu yönüyle belki dünyanın en uzun vadeli yatırımcısı. Hisse senetlerini ortalama çevirme hızı 22 yıl.
    Sermaye piyasası uzun vadeli bir yatırım alanı ve her şeyden önce de sermaye gücüne dayanıyor. Buffett'te hem fazlasıyla sermaye gücü var, hem de uzun vadeli bekleyecek kadar sabır. Finansal piyasalardaki başarısının sırrı öncelikle sabrında, sermayesinde ve klasik bir yatırımcı olmasındaki tutuculuğunda yatıyor.

Yatırım taktikleri
    Warren Buffett'ın Türkçe'ye de çevrilmiş kitabı ve yatırım teknikleri üzerine söylenmiş sözleri var. Bunların önemlilerini şöyle seçtik:
    * İş dünyasında dikiz aynası, otomobilin ön camından daha net ve berrak görüntü verir.
    * Tarihten aldığımız ders şudur; insanlar tarihten ders almıyorlar.
    * Hisse senedi alırken borsanın ertesi gün kapanacağını ve beş yıl boyunca açılmayacağını, bu hissenin beş yıl elimde kalacağını varsayarım.
    * Yatırım mantıklı olmak zorundadır. Anlamadığınız şeye yatırım yapmayın.
    * Yatırımcı yatırım kararlarında hata yapmamak için tecrübeden yararlanmalı. Ama bu tecrübe hep başkalarının tecrübesi olmalı.
    * Yatırımcı zarara uğrarsa bu ekonomik durumdan çok yatırımcının kendisinden kaynaklanan nedenlerdendir.
    * Bir Katoliğin evlilik kararı alması gibi yatırım yapın.
    * Hisse senedi, sahibinin kim olduğunu bilmez.
    * Bugün gölgesinde oturduğun ağacı bir başkası yıllar önce dikmişti.
    * Borsadaki dalgalanmayı düşman olarak değil, dost olarak gör. Yanlış fiyatlama yapılıyorsa bu yanlışa katılma ve ondan kâr etmeye bak.
    * İçeriden alınan bilgiyle işlem yapmanın (insider trading) bir milyon doları bir yılda sıfır olur.
    * Belirsizlik, uzun dönemli yatırımcının dostudur.

Alınacak ders
    En ucuz ve aynı zamanda geleceği olan hisseleri toplayarak uzun dönemli elinde tutup dünyanın en zengin üçüncü insanı haline gelen Warren Buffet'in önerilerinden bazıları bunlar. Şüphesiz herkes Buffet gibi olmak, onun kadar olmasa da borsada para kazanmak ister.
    Ama herkes Buffett olamaz. Olsa bile aynı parayı kazanamaz. Çünkü piyasada Buffet'ların sayısının çoğalması, kazanacakları paranın da azalması anlamına gelir.
    Eğer Buffett bu kadar parayı kazandıysa karşısında kendisi gibi başka yatırımcıların yokluğundan veya azlığından yararlandı.

Ancak Buffett örneğinden yerli yatırımcıların da çıkartacakları önemli sonuçlar olmalı.
    Biryerlerde bulduğum bu yazıyı burada da paylaşmak istedim..

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    ISPARTA K.
    Gönderi
    4,279
    " Hisse senedi alırken borsanın ertesi gün kapanacağını ve beş yıl boyunca açılmayacağını, bu hissenin beş yıl elimde kalacağını varsayarım.
    * Yatırım mantıklı olmak zorundadır. Anlamadığınız şeye yatırım yapmayın.
    * Yatırımcı yatırım kararlarında hata yapmamak için tecrübeden yararlanmalı. Ama bu tecrübe hep başkalarının tecrübesi olmalı.
    * Borsadaki dalgalanmayı düşman olarak değil, dost olarak gör. Yanlış fiyatlama yapılıyorsa bu yanlışa katılma ve ondan kâr etmeye bak.
    * İçeriden alınan bilgiyle işlem yapmanın (insider trading) bir milyon doları bir yılda sıfır olur."

Ben bunları seçtim...biraz da koyulttum... unutmayın ki en ucuz tecrübe başkasının yediği kazıktan çıkar. hoş çoğu zaman kendi tecrübelerimizi bile unutuyoruz ama...

--Bunlar züğürt tesellisi, spekülasyon yanlış gidince bu tür boş laflar ile avunuyoruz.

4.  Alıntı Originally Posted by 0101 Yazıyı Oku
    Bu akşamki mesaj:

"Bağlı Ortaklığımız Alarko Tarım Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından, tarım ve seracılık sektöründe faaliyet gösteren bir şirketin satın alımına yönelik bir ön protokol imzalanmıştır.
    Konuya ilişkin gelişmeler oldukça ayrıca açıklanacaktır.
    Kamuoyuna duyurulur."

Hadi hayırlısı...
    Alarko'yu yıllardır takip edenler, son zamanlarda gelen protokol imzaladık, iyi niyet mektubu imzaladık vb kap bildirimlerinin
    ketum Alark kap geleneği ile uyuşmadığını bilirler. Bu değişikliğin sebebi ne ola?

Yılbaşı itibari ile bilanço yasaklarının başlayacak olması ve satış yapamayacak patronların, hele bir de kredi borcu kapatacak
    olan müşkül durumdaki Alaton kardeşlerin yasaklar öncesi satış işlemi yapmaları için 11 işlem günleri kalması olabilir mi?
    Aklımda deli sorular.

20 Eylül tarihinde hisse başı 4.34 USD den 12.3 milyon lot satarak 53.35 Milyon doları realize eden Alaton kardeşlerin,
    çok değil 3 ay içinde dolar bazlı %28.34 iskonto sonrası 10.875 milyon lotu iskonto düşülmemiş hali ile 3.11 USD li fiyatlardan
    satacak olmaları canlarını sıkacaktır elbet. Mızıkçılık yok. Kendi düşen ağlamaz ya da kendin düşürdüğün hisse değerinden ağlanmaz.

SPK her hafta halka arz ile piyasadan para çekilmesine sebep oluyor ve likidite azalıyor diye şikayet ediyoruz. Haklıyız.

Peki ya patron satışları?

Sadece Alaton kardeşlerin piyasadan çektikleri likidite yaklaşık 2.5 milyar TL. Yeni bir şirket olsa, orta çaplı bir halka arz olarak
    değerlendirilir. Alarko tahtasından çekilen likidite bunun çok daha üzerinde.
    Diğer tahtalardaki patron satışları da eklendiğinde, acaba yeni halka arzlar ile gelen
    150 Milyar TL lik likiditenin acaba ne kadarı patronların cebine girmek sureti ile piyasamızı terki diyar eylemiştir?

Demem o ki; SPK ve Patronlar el ele, gizli halka arzlar rast gele.

Demoklesin sayacını da unutmayalım

5. Halka arzla piyasadan para çekilmesi ne demek yav? Arkadaş 2 arza da girdi, birinden 380 diğerinden 270 lira mı ne gelmiş, toplamda 600-700 lira para ödedi, bunu da hisse satarak yapmadı. Arzlara katılanların %99'unun hisse satarak bunu yaptıklarını sanmıyorum.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    ISPARTA K.
    Gönderi
    4,279
     Alıntı Originally Posted by ft-2 Yazıyı Oku
    --Bunlar züğürt tesellisi, spekülasyon yanlış gidince bu tür boş laflar ile avunuyoruz.
    sn FT2
    uzun zamandır buralarda gezerken ALARK sayfasına ilginizi artırmanız bizler için şans mı bilmem... ama bilançoları didik didik edeceğiniz kesin diye düşünüyorum...
    düşünsem de spekülasyonun yanlış gitmesi kendi adıma pek mümkün değil. çünkü ben hisse senedi yatrımcısıyım ve benim hisse senedimin değeri muhtemelen dolar bazlı olarak buraların en az 3 misli daha fazla... peki sizce ALARK ne eder?
    Timur hamamda Hocaya sormuş: bana değer biç bakalım ne ederim... hoca rahat 40 akçe. Timur kükrer Hoca benim üzerimdeki peştemalin değeri 40 akçe. Hoca ben de zaten ona değer biçmiştim der
    şimdi siz bakalım ALARKa değer biçecek misiniz?
    altı dolu eleştiriler ve gerçekten hissedeki açmazları görmek en çok biz yatırımcıları için önemlidir bence. mesela CENALde dün saat 13 itibariyle bitecek diye en son uzatılan süreç ancak gece yarısı patlağı tamir ederek bitirilebilmiş... Teknik ekip zorlanmaya mı başladı ne?

Ayhan Yavrucu'ya sormuştum:
    Niçin şirketin yaptıklarını kap'a bildirmiyorsunuz? Ketum davranıyorsunuz?

"Bir konuda duyuru yaparsak o konuda daha sonraki her gelişmeyi bildirmek zorundayız. Bundan dolayı kanuni mecburiyet olanları duyuruyoruz" demişti.

Yeni ceo Ümit bey farklı yoğurt yiyor olabilir.
    Bir başka ihtimal de hisse değerinin artmasını, bazı patronların hisse satabilmelerinin kolaylaşmasını sağlamak da olabilir.
    Nitekim Ümit bey önceleri 2030 yılında şirket piyasa değerimiz 3 milyar dolar olabilir derken sonra "3 milyar dolar degere 2030 yılından önce olabilir" dedi.

Burada (sağsa kulağı çınlasın, allah sıhhatler versin, öldüyse allah rahmet eylesin) nowayouth ortağımız "hisse senedi değersizliğimiz 300 milyon dolar" diye yazardı. Şimdi Eylül bilançosunda o rakamı kâr olarak yazdık.

200 günlük ortalamanın üstüne çıktık, çıkıyoruz, çıkacağız gibi.... mi...?

Sayfa 115/257 İlkİlk ... 1565105113114115116117125165215 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •