Sayfa 165/250 İlkİlk ... 65115155163164165166167175215 ... SonSon
Arama sonucu : 2000 madde; 1,313 - 1,320 arası.

Konu: ALARK - Alarko Holding A.Ş.

1.  Alıntı Originally Posted by tovbekar Yazıyı Oku
    Şirket yatırım yapıyor ve gerçekten piyasada para olmayışı şirketin alabileceği yerlerin sayısını artırıyor... twitterdaki i...ler ve maalesef burada bile ucundan kenarından arada söylenilen etnik köken hususu gereğince şirket mal varlıklarını kaçırıyor feveranlarına inat Türkiyede ve Türki cumhuriyetlerde yatırım yapıyor... sandıklıda denizlide aydında alınan yerler tarla ve ülkemizin kaynakları idi, konyada, çankırıda, izmirde alınan yerler ülkemizde daha önce yapılmış yatırımlar idi. gübre alanı zor bir alan ve çeşidini bilmem ama karı bol bir alan ki son yıllarda yatırımlar artmaya başladı ve çoğu yatırım da sanırım gereğince işletilemedi ( mesela Alkim yatırımı)...

ALARKO alana hızlı girdi ama hızlı girmesinin yanında işin uzmanlarına danışarak girdi... Enerjide o dönemlerin modasına rağmen galeyana gelmeden MERAM ve sonra CENAL ile neredeyse bütün sektörde verimlilik hikayesi yazıldı ( maalesef o hikaye kendi yatırımı olan Karakuzda bir türlü gerçekleşemedi... ne zaman tam kapasiteye geçer ve yatırım mükemmel hale gelir bilinmez- yanılıyor da olabilirim tabii ben uzaktan gördüğümü söylüyorum alanda ulema değilim) Gönen bile neredeyse mükemmel işler durumda...

CENALde bir yılda yaptıkları hedge işlemi iki taraflı olarak işledi. artan enerji fiyatları uygun şekilde yapılan yatırımların kalan bütün borçlarını ödedi ve şirket nakit zengini bir şirket haline geldi tam da kriz dönemlerine denk geldiği için satın almalar ve yatırımlar arttı... muhtemelen daha da artacak çünkü bir şekilde CENAL ve MERAM nakit oluşturmaya devam ediyorlar. eskiden Turizm nakitte görünür iken şimdi orada da yatırımlar arttı...

şirketin bir şansı da Kazakistan ve Romanya idi. Romanyada biraz agresif girildi. Astaldiye rağmen orada demir atıldı ve sanırım Astaldiye verdikleri işlerden Romenler pişmanlık duymaktadırlar. taahhüt buralarda yaptıkları işler ile kendi yağlarıyla kavruldular diyemeyiz çünkü kur şokları olduğu dönemlerde turizm ve taahhüt can simitliği yaptılar. şimdi Kazakistan yatırımı BAKAD ile yapılabilir olacaksa orada bile mükemmel duruma gelinecektir. teşvikler bir yana sanırım 35-50 milyar dolar civarında bir nakit orada kullanılabilecektir...

şirket nakitleri eskisi gibi bankada ya da eurobondlarda tutsa nakit zengini bir şirket olacak ama enflasyon karşısında eriyecekti. şimdi bu nakitler gerçekten verimli yatırımlarda kullanılıyor ise önümüzdeki dönemde ALARKO adından bahsedilen bir dünya şirketi olacaktır. bizim insanımızdan tamamen yerliyiz diyenler ülkemizden yatırımları kaçırırken acaba kökenleri nedir diye farklı hissettirilmeye çalışılan holding kurucuları ülkemizde yatırımlarını artırıyor... önümüzdeki dönemde en iyi iş kolu tarım olacağa benziyor, enerjide zaten varlar... 38 milyon dolar çok mu evet çok para... ama şirket bütün alımlarını nakitle yapmakta ve eskisi gibi gizli kapaklı arsa tarla yerine görünen yatırımlarda boy göstermekte... ben 200 milyon dolar yatırımın planlanandan daha önce biteceğini düşünüyorum bizim temettüleri de 3 aylık olarak vermeye devam etsinler mesarifler arttı ve tekaüt maaşları azaldı mirim ben şirkete güveniyorum yeter ki profesyonelliğe devam etsinler...
    zinhar yatırım tavsiyesi değildir
    Sn.tovbekar yazdıklarınızın hepsine katılıyorum.
    Ama fiyata yansimadikca, tüm bu faaliyetler, haberler, geleceğe dönük beklentiler, kap bildirimleri boşta kalıyor malesef.
    Ben 5 aydır hissedeyim. Daha maliyetine gelemedim, bir de taşıma maliyetini ekleyince boşa kürek çekmeyi bırakın, yatırım denen şeyin izdiraba döndüğünü görüyorum. Bu ralliden ortamından faydalanamadim, faize gitsem yine karlı olurdum. Onu da bırakın, sermayem aynı bile kalmadı, eksildi. Sonuç olarak temel olarak harika ve ucuz olan hisse, 5 aydir fiyatlama yapamıyor ve takasları oldukça dağınık. Bu da yatırımcısına güven vermiyor malesef.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    ISPARTA K.
    Gönderi
    4,265
     Alıntı Originally Posted by paracelsus Yazıyı Oku
    Sn.tovbekar yazdıklarınızın hepsine katılıyorum.
    Ama fiyata yansimadikca, tüm bu faaliyetler, haberler, geleceğe dönük beklentiler, kap bildirimleri boşta kalıyor malesef.
    Ben 5 aydır hissedeyim. Daha maliyetine gelemedim, bir de taşıma maliyetini ekleyince boşa kürek çekmeyi bırakın, yatırım denen şeyin izdiraba döndüğünü görüyorum. Bu ralliden ortamından faydalanamadim, faize gitsem yine karlı olurdum. Onu da bırakın, sermayem aynı bile kalmadı, eksildi. Sonuç olarak temel olarak harika ve ucuz olan hisse, 5 aydir fiyatlama yapamıyor ve takasları oldukça dağınık. Bu da yatırımcısına güven vermiyor malesef.
    sn paracelsus,
    benim yatırım tarzım belli. şu sıralar da emekli maaşımla ancak oğlum için bir miktar ( ki çok sınırlı da olsa yapmak eğitimi için biriktirmek zorundayım) almak dışında bir şey yapmıyorum. ama trade imkanım olduğu zamanlarda hep kaybeden ben oldum. ve nickim tövbekar olduktan sonra biriktirmek ile bir şeylere sahip oldum...alternatif maliyet sadece görünürde. son 2 aydır alan kişi epey kazanmış görünüyor mesela... gün gelecek bu fiyatlar çok ucuzmuş denecek. o gün geldiğinde hissede olanlar kazanacak...

bazen kabullenmek ve acı çekmeyi bırakmak tahammül sınırını artırabilir. ben bir tarla aldım ve ekinin bitmesini bekliyorum. gün gelecek ekinler bitecek aksi takdirde işler herkes için zor olacak...

3. Eksi de yaktırın böyle bir günde, ne kadar boş bir kağıt oldu, sadece düşüş izliyoruz 3 gündür. Sahibi yok, tahtacisi yok, işlem hacmi yok, yatırımcısı yönetimin umrunda değil, hicbirseye tepki vermiyor.

4. Sayın paracelsus,

Şirketler 2 sebepten batarmış(diğer teknik sebepler hariç, kötü yönetim vs, sebepler kastedilmiyor, onları ilave edince liste çok uzuyor.),

1-Yatırım yaparak, yatırımlar kötü sonuçlanırsa, şirket güme gider.
    2-Yatırım yapmayarak, rakipler büyüyerek pazarı domine edermiş, şirket güme gider

bakalım bizimki bu yatırımları nasıl yönetecek, genelde'de bizim borsada böyle açılıp saçılan, şirketler ucuz fiyatlanır.

Not, küçük cap şirketler, yatırım deyince çok iyi fiyatlanıyorda, büyük cap'ler genelde ölü kedi muamelesi görür.

saygılar, sevgiler, YTD

5. Şirketin başındakiler sürekli hisse satarlarsa her olumlu haberi satış fırsatı olarak değerlendiriyor demek ki insanlar...

Redmi Note 8 Pro cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Melek yatırımcı olarak dünyada pek çok şirketi, sektörü incelediler, bir kısmına da yatırım yaptılar..
    Aslında hangi sektörler iş yapabilir diye bir tecrübeleri olmalı diye düşünmekteyim...
    Yazdıklarım, paylaştıklarım yatırım tavsiyesi değildir, herkes kendi kararını verir.

7. Böyle bir haberden sonra endeksin de altında kaldık ya, yazıklar olsun senin gibi hisseye.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    ISPARTA K.
    Gönderi
    4,265
     Alıntı Originally Posted by 0101 Yazıyı Oku
    Melek yatırımcı olarak dünyada pek çok şirketi, sektörü incelediler, bir kısmına da yatırım yaptılar..
    Aslında hangi sektörler iş yapabilir diye bir tecrübeleri olmalı diye düşünmekteyim...
    şeytan bir melek değil miydi? demek ki neymiş melek yatırımcılık da kapitalizmin bir oyunuymuş. kapitalizmi kuralına göre oynayan şirket çok taraflı kazanıyormuş... kimbilir belki dalia hanım da şirketten hisse satarak melek olmaya soyunmuştur...

Sayfa 165/250 İlkİlk ... 65115155163164165166167175215 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •