Sayfa 204/249 İlkİlk ... 104154194202203204205206214 ... SonSon
Arama sonucu : 1989 madde; 1,625 - 1,632 arası.

Konu: ALARK - Alarko Holding A.Ş.

1. Bir gün herkes KOÇ ve İŞ grubu hariç diğer tüm şirketlere yatırım yaparken 3 defa düşünmesi gerektiğini anlayacak.

2.  Alıntı Originally Posted by Qie Yazıyı Oku
    Bistte hangi tahtada insider ile ilgili ceza alan tahta olmuş? özellikle bist30 da örneği yok. Herşey gayet net pazartesi akşam kapanışta hızlıca alaıp salı günü ve bugun satanlar herşeyi biliyor çok açık. Ama herkesin eli kolu bağlı bekliyor işte kanun nizam hukuk olsa bunlar asla olmaz.
    Bu kadar basit yatırımcıyı yanıltmak bilançoyu içeriden alıp önceden satmak. Zaten rüzgarlardan aşırı etkilenen spekulatif bir tahtası var umarım herkesin korktuğu drum yaşanmaz bugün.
    Borsada alıcılar da kazanır satıcılar da, açgözlüler kaybeder.

3.  Alıntı Originally Posted by kagula27 Yazıyı Oku
    Bilançonun sızması sıkıntı benim için.Enflasyon muhabesi olmasa başarılı diyeceğimiz bilanço.Donusume devam demiş Ceo.Bakalim akşam ne anlatacaklar.Bilanco üstüne İsrailin İranı vurması da kötü oldu.Zor gün.Bakalim hafta kapanışı nasıl olacak.Hafta başından itibaren satanlar büyük kaldırdı.(Bofa-Yf)
    Yanlış oldu..

4.  Alıntı Originally Posted by tovbekar Yazıyı Oku
    yanılmışım diyelim...
    şirketin karlılığından dolayı değil veya beklentilerden... demek ki Yönetime pek fazla güvenmemek gerekiyormuş. Kurumlara da .... enflasyon muhasebesi eğer darma dağın etti ise sizi bir şekilde tedbirli konuşmalıydınız...

neyse enflasyon muhasebesi olmadan bakack ve inceleyeceğim. sonra da enflasyon muhasebesi ne getirmiş veya götürmüş.... sonuç olarak ben mal varlığımı kaybetmek istemiyorum. bilanço her şeydir ama önümüzdeki 3 ay ve bu yıl ne olur bakacağız... bu öz varlıklar nereden patlar göreceğiz belki de...

yanılttığım kimse var ise, benim yüzümden yanılan var ise gerçekten üzgünüm...
    Sn. Tövbekar bence fazla dert etmeyin, siz eldeki veriler ile yorum yaptınız ve yorumlarınızda haklıydınız, halen de haklısınız.
    Birazdan Bilançodaki ilüzyonu açıklamaya çalışacağım.

5.  Alıntı Originally Posted by kingsailor Yazıyı Oku
    2024 beklentisi içinde aynı akıbet söz konusu mu arkadaşlar. O da enf muhasebesi sebebi ile bu şekilde olabilir mi. Yoksa bu bu sene ilk defa uygulandığı için oluşan bir durum mu?
    Sn. Kingsailor, Sn. Hissedaşlar,
    Durumu kısaca analize çalışacağım.

Öncelikle gelen finansalalarda çok büyük sürpriz yok, dünkü hareketin de içerden bilgi alanların bu bilanço sunumu ile oluşacak fiyatlamaya hazırlık olduğunu düşünüyorum, hepimiz ne kadar kızsak haklıyız.

Buradaki en önemli ilüzyon gelir tablosundaki Özkaynak yöntemiyle değerlenen yatırımlar kaleminde..Nasıl?
    Bu kalemdeki kar 2022 yılında enflasyon muhasebesi uygulanmadan 9.6 milyar TL idi.. Enflasyon muhasebesi ile bu tutarın 5-6 milyar mertebesine düşmesini beklerdik. Neden düşmedi de 15.7 milyar TLye yükseldi?
    CENAL santral ve Meram varlıklarının önce 2022 yılı değerlemesi yapılmış olması...yani edinme tarihinden 2022 sonuna kadar olan değer artığını tek seferde gelir tablosuna yazıyorsunuz... demek ki bunun2022 bilançosuna tek seferde yaklaşık 10 milyar TL pozitif etkisi olmuş.Aynı etkiyi bilançodaki Özkaynak artışında da görebilirsiniz.

2023 yılında ise değerleme etkisi 2023-2022 yani sadece 1 yıllık dikkate alınıyor, bu da enflasyon ile elimine edilince zaten katkısı sıfır oluyor. 2022 deki değerleme ise en az 5-6 yıllık enflasyonun tek seferde yazılmasından dolayı yüksek.

Şimdi bu tabloyu doğru okumak için SAHOL ile karşılaştırma yapalım, orada da benzer durum vardı, şöyle ki; 2022 karı 39 milyar TL, 2023 karı ise 15 milyar TL, piyasa 1 gün sallanır gibi oldu...şimdi umursamıyor.. FKsı 11.64 , neden umursamıyor? Çünkü geleceği satın alıyor... diyelim ki Shol'ün 2024 yılında 35 milyar TL karı olsun..bu reel kar, enflasyondan arınmış. 250 milyar TL gibi hedef fiyat veriyorlar...7 FK, ya da yıllık net %14 kazanç... Döviz faiz, TL faiz, EUROBOND...Yurtdışı borsa...hiçbiryerde yok bence...

Gelelim Alarkoya, şu anda sahol 11.64 FK iken açıklanan kar ile ALARK FK sı 8.7 yani SAHOL'den % 30-35 daha ucuz.

ALARKO'nun da yıl sonu 7FK ile fiyatlanacağını varsaysak; 2024 kar tahminimiz enflasyonlu 21-24 milyar TL, enflasyonu arındırınca diyelim ki 13 milyar TL olsun.. bu da 90 milyar TL PD, yani 200 TL mertebelerinde fiyata denk gelir.

Bu analizlerim doğru ise ilk yansımaları 2024 1. çeyrekte sağlıklı karşılaltırma olunca görüyor oluruz.

YTD...
    Son düzenleme : bridger17; 19-04-2024 saat: 08:45. Sebep: Anlatım düzeltmesi

6. Umalım da bilanço fiyatlanmis olsun

7. Değerli patronlar Dalia Garih, Leyla Alaton ve Vedat Alaton ile ekürileri Alhan Holding'in, bilançonun açıklanmasını müteakip 17.4 milyon lotun satışı için apartta beklediklerini de hatırlatmakta fayda var.

2023 yılında patronlarından umut kesilen koca holding, 2024 yılı başında da enflasyon muhasebesinin bilançoya etkisi hakkındaki yanlış yönlendirme ve muhtemel insider olayı neticesinde son kalesi olan yönetim güvenini de kaybetmiş olabilir.

yazık.

8. Haklısınız, bu hisseleri blok olarak satacaklarsa 2 milyar TL üzerinde değer belki 2.5 milyar TL...müşteri bulabilecekler mi bakalım...

Sayfa 204/249 İlkİlk ... 104154194202203204205206214 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •