Sayfa 138/554 İlkİlk ... 3888128136137138139140148188238 ... SonSon
Arama sonucu : 4428 madde; 1,097 - 1,104 arası.

Konu: PETKM - Petkim Petrokimya Holding A.Ş.

1. Spenc hc.
    Bir kaç gün işlerim yoğundu uğrayamadım.Bugün her yönden önemli bir gündü.Hissemiz 2023 yılında çok ama çok kötü performans sergiledi.Yeni yıl ve yeni umutlar.Biz fazlasıyla hakediyoruz.Umutlarımız var.Star rafinerisi 2023/12 bilançosu dahil, % 12 ortaklığımız karı bilançolara yansıyacak.Beklentilerimiz var, petlim sermaye artırımı yaptı ve dev petkim sermayesini geçti.Halka arz ihtimali bu sermaye artırımı ile 2024 düşünülebilir.
    Ve önemli bir durum ; GS ve FB yöneticilerinin Suudi yetkililere siz kim oluyorsunuz anlamında cevabı muhteşem oldu.Maç sonuçlandı. Türkiye GS,FB -100 - Suudi Arabistan - 0
    Ve ATATÜRK, onun yıllar geçse bile Türk Milletine armağan ettiği onurlu davranışının tecelli etmesi.Ne mutlu bize.

Tüm hissedarların yeni yılını kutlarım.

2. Benim çocuk lisede, baba sabah bir iki arkadaşımi daha alıp bizi havaalanına gotursene Galatasarayi karşılayıp alkislayalim ve kucaklayalim dedi. Çok duygulandım. Ne mutlu ki hem vatan hemde atam sevgisini bu yaşına kadar aktarabilmeyi basarabilmisim. Nice güzel, yurekli ve temiz duygulu yeni nesillere..

3. Şimdi Petlim ile ilgili geçmişten bazı esintiler.

* Petkim'in yüzde 100 iştiraki olan Petlim hisselerinin yüzde 30’unun, 250 milyon Amerikan Doları bedel ile Goldman Sachs’a satılıyor. Petlim satışı, Türkiye tarihinin en büyük satışlardan biri olacak.
    PortTurkey.com
    @PortTurkey
    ·
    6 Haz 2015
    #Petlim'e 1 milyar dolar değer biçildi
    19.07.2014 17:57Son Güncelleme: 14.11.2017 16:07 CNN

* #Petkim, #Petlim Limancılık'ın sermaye artırımına 67 milyon TL tutarında iştirak edecek -KAP 17.kasım 2014

19.07.2014 17:57Son Güncelleme: 14.11.2017 16:07
    *#SOCAR Türkiye tarafından inşa edilen #Petlim Limanına ilk gemi Eylül 2015'de yanaşacak.
    http://hurriyet.com.tr/ege/27424057.asp

*Ce8BTS0WwAA51qa.jpg

*Ege’nin en büyük konteyner terminali Petlim’in kapasitesi iki katına çıkıyor
    http://fmrent.com/?p=9740

2018 yılında Petkim muhtemelen %18 ortağı olacağı Star Rafinerisi den alacağı hammaddeyi işleyip müşterilerine bağlı ortağı olduğu #petlim limanından taşıyarak satacak...

#PETKM ,deseler ki ürettiği mamulde tekel konumunda ,ürettiği mamulün hammaddesini üreten şirkette ortak # star rafinerisi,
    limanı sayesinde #petlim lojistik sorunu olmayan bir şirkete ortak olur musunuz? Ne dersiniz?

*3 temmuz 2012 borsa gündem haberi. *Goldman sachs, petkim için hedef fiyatını 2,30 TL'den 1,63 TL'ye düşürdü.

Evet geçmişten kesitler, değeri düşük gösterip ucuza ortaklık düşünenler veya çok yukarı hedef verip elindekini satmak isteyenler..

4. Bu grafiklere bakınca söylenecek bir şey kalmıyor.

Keser döner sap döner gün gelir hesap döner deyip bekliyoruz.

5.  Alıntı Originally Posted by aytunc Yazıyı Oku
    Örneğin ;
    Petkim'de F/K 12,43
    Arçelik de F/K 16,51
    Tüpraşta F/K 5,37
    Froto F/K 7,80
    ama Gubrf de F/K 102,30

Borsaya yeni girenler hisse alırken diğer kriterlerin yanında bu F/K dediğimiz, faiz/kazanç oranlarına dikkat etmeliler... F/K oranı, hisse fiyatını şirketin performansı ile karşılaştırma açısından faydalı bir göstergedir.
    fk borsada en az kullanılan değerleme yöntemidir sağlıklı sonuç vermez
    öncelikle geçmiş verilere dayanır
    borsa bildiğim kadarıyla geleceği satınalır
    varlık satışı , değerleme karı ,vergi karlarını barındırır baktığınızda petkimde kar yapıyor fk 12,43 değerleme vergi vs çıkınca kaç oluyor
    gubr fk yüksek ama milyarlarca dolar gelir getirecek altınmadeni o fk da yok mesela

ben ençok şirket değeri/favök bakıyorum borç ve borcun vadesi nakit akışı bunlara dikkat ediyorum

6.  Alıntı Originally Posted by osisa Yazıyı Oku
    Steaş GS den %30 luk petlim payını 250 milyon usd ödeyerek geri almıştı. Yüzde 30 u 250m dolar eden tamamı 833 milyon dolar eder.
    %12 lik star payı 480 m dolar..

833+480= 1,3 milyar dolar. Daha ortada petkim yok.Hadi petkimide Socarın %51 ine ödediği 2 milyar dolar diyelim

1,3+2= 3,3 milyar dolar/sermaye= 1,30 Usd hisse fiyatı nedir 0,58...

petkim şu an piyasa değeri 1,5milyar dolar.

2+2 = kaç ediyor bu borsada belli değil.

Bir bardak çay 25 tl ...
    bana göre setaş şuan su içinde 6-9 milyar dolar değeri var
    setaş değeri 800 den fazla ama %6 daha alsaydı harika olurdu

sonuç olarak yatırdığın para kadar kazandığın parada önemli petkim 2023 de para kazanmadı zarar ettti

yıllardır yatırım yapmıyor rakibi sasa geriden gelip bayağı bi öne geçecek
    zaten maddi durumu da yatırım yapmaya müsaitdeğil
    kötü niyetli bir yönetimde var ve fon yöneticileri ne olup bittiğinin oldukça farkındalar
    fiyatlamanın bist 30 olumsuz ayrışması petkim için oldukça adil duruyor hatta hektaş sasa gibi olmalıydı yani daha da düşmesi 2022 seviyelerine gelmesi gerekliydi şuanki hisse performansı bu yatırımcı düşmanı yönetim ve karlılığa göre bence oldukça iyi

7.  Alıntı Originally Posted by salimyuna Yazıyı Oku
    Spenc hc.
    Bir kaç gün işlerim yoğundu uğrayamadım.Bugün her yönden önemli bir gündü.Hissemiz 2023 yılında çok ama çok kötü performans sergiledi.Yeni yıl ve yeni umutlar.Biz fazlasıyla hakediyoruz.Umutlarımız var.Star rafinerisi 2023/12 bilançosu dahil, % 12 ortaklığımız karı bilançolara yansıyacak.Beklentilerimiz var, petlim sermaye artırımı yaptı ve dev petkim sermayesini geçti.Halka arz ihtimali bu sermaye artırımı ile 2024 düşünülebilir.
    Ve önemli bir durum ; GS ve FB yöneticilerinin Suudi yetkililere siz kim oluyorsunuz anlamında cevabı muhteşem oldu.Maç sonuçlandı. Türkiye GS,FB -100 - Suudi Arabistan - 0
    Ve ATATÜRK, onun yıllar geçse bile Türk Milletine armağan ettiği onurlu davranışının tecelli etmesi.Ne mutlu bize.

Tüm hissedarların yeni yılını kutlarım.
    hisse alımının çok olumlu etkisi olacağını düşünmüyorum

%12 avans için ödediği 480 milyon doları değerliyordu

18-29=11*480=yaklaşık 5 milyar burdan kur karına yazdı (finansman gelirindeki rakam)

stardan gelecek öz kaynak 9-12 milyar civarında olacağını tahmin ediyorum
    starda bu sene 45 kar yapsa %12 aynı oranda finansal tabloya etkisi olacaktır , bu sene karlılık yüksek gelir 480 milyon doların 9 aylık kur karı ve rafineri holdingten gelecek kar

socar hem star rafinerisinde 11.8 milyar sermaye arttırmış
    hemde rafineri holdingte 11.8 milyar sermaye artışı yapmış bu star karlılığına gelecek yıl olumlu yönde etkileyecektir
    stardan güzel bir yatırım haberi gelebilir yada gelecek seneden itibaren star temettü dağitabilir bu petkime olumlu yansır %50 temettü daiıtsa senede 70 milyon dolar gibi rakam yapar 480 milyon dolara 70 milyon dolar %15temettü verimi demekki oldulça iyi bir oran

8. Tarık ve Salim hc teşekkürler paylaşımlar için!

Evet çoğu şey geçmişten günümüze paylaşılmış!
    3-4 yılda bir dönemsel yüksek karlar belli!
    Soru cevap gidebiliriz!

*Star devreye alınması ile dönemsel Geçmiş geride kaldı diyebilir miyiz?

*Pandemi süreci ve sonrası gelen artan cirolar artan kur sebepli diye bir hesap yaparsak bu yıl tahmini kaç ciro gelir?

* Bakkal hesabı usulü olarakta söyleyebilirsiniz!

* Bu ciroya petlim deki ortaklığı artmadan kaç gelir, son hali son çeyreğe yansıyacak ama geçmişteki ile ne olur şimdiki zamanda!

* Geçen yıl son çeyrekte 67 günlük bakımıda unutmayalım!

*Kurların o süreçten itibaren yıllık etkileri de elbette bu ciroların artışındaki en güçlü etken ve bir çok şirket için aslında bu durum geçerli!

* Pandemi sürecinden beri gelen cirolar ile yüzde kaç kar yapabilmiş! Tabi bu karda sürdürdüğü faaliyet alanındaki sektörün marjları da etken!

* Buraya sektörel durumunuda grafikli paylaşayım! Son ay hariç!
    https://static.investaz.com.tr/email...Kasim_2023.pdf

Son olarak toparlayalım ne eksik diyerek!

Starın son taksidini ödediği tarihten itibaren bu zamana kadar olan kar petkime yansıtılacak mı? Yoksa starla ilgili son atılan kap ile geçmişte verilmiş olan ya da verilmişse tüm star temettüsü ve sadece bu yılki karından mı nemalanacak!
    Bu arada aracın kurumların stardan gelecek beklentilerini paylaşmışlardı fakat bu iki kısım önemli!
    Petlimdeki ciro son kaptaki haliyle son çeyreğe yansıyacak borç, kar ve ciro diyelim!

Sonuç!
    Star cepte, petlim oranı arttı! Olmuşlara göre son durumda star karı ve Petkim karı ve cirosu geçmiş verilere göre tahmini ne olur!
    Dediğim gibi bakkal usulü!

(Not: Olmamışları boşverin ne onlar? petlim halka arzı, star yüzde 18 olsaydı vs ki biliyormuyuz önümüzdeki dönemde belki yüzde 6 alır belki yüzde 10 alır, şimdilik cepte olmayan şeyler bunlar!
    Olan durumları sordum!
    Tabi tavsiye olarak değil sadece karşılıklı istişare edelim! Ytd

Sayfa 138/554 İlkİlk ... 3888128136137138139140148188238 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •