Sayfa 2/62 İlkİlk 12341252 ... SonSon
Arama sonucu : 489 madde; 9 - 16 arası.

Konu: MGROS - Migros Ticaret

1.  Alıntı Originally Posted by emperador Yazıyı Oku
    https://www.foreks.com/haber/detay/6...yayginlasacak/

mion çok önemli. avmlerde yaygınlaşırsa çok iyi olur küçükte olsa yer alması lazım. diğer kozmetik satan markalar iyi iş yapıyorlar.

yeni başlık hayırlı olsun..
     Alıntı Originally Posted by foton Yazıyı Oku
    aynen dediğiniz gibi bu iş yaygınlaşıp devam ederse, yiyecek içeceğin yanında elektriğin fazlasını da satar kar katlaması yapması mümkün...
     Alıntı Originally Posted by Davudiskender Yazıyı Oku
    Bana öyle geliyor ki eğer bu enerji işi tutarsa satın almalarla dahi hızla büyümek isteyecekler.
    Evet dostlar....

şimdilik enerjiden üreteceğimiz elektrik ancak ihtiyacımızı karşılar ama orta vadede bunun satabiliriz...

Mionu kim akıl etmişse çok iyi etmiş son dönemin en popüler para getiren ilerinden birisi. özellikle yazın bunun etkilerini daha iyi anlayacağızki yaza kadar market sayısı olarak 100 ü devirmiş oluruz...

elektrikli araç pazarı ise gün geçtikçe büyüyyor. bu sene sadece 20-30 bin Togg satuılacak. önüzüdeki yıl 80 bin civarı. önümüzdeki yılın ilk yarısından itibaren şarj noktalarına rağbet artmaya başlayacak. bu döneme kadar istasyon sayısını ne kadar artırırsak o kadar iyi olur. sadece elektrik değil arabasını şarj etmeye gelenler alışverişte yapar. çift taraflı fayda elde ederiz. bu konu çok umut vadeden bir alan
    Söylediklerim kendi fikirlerim olup yatırımcı tavsiyesi kapsamında değildir.

2.  Alıntı Originally Posted by carlislecullen Yazıyı Oku
    Evet dostlar....

şimdilik enerjiden üreteceğimiz elektrik ancak ihtiyacımızı karşılar ama orta vadede bunun satabiliriz...

Mionu kim akıl etmişse çok iyi etmiş son dönemin en popüler para getiren ilerinden birisi. özellikle yazın bunun etkilerini daha iyi anlayacağızki yaza kadar market sayısı olarak 100 ü devirmiş oluruz...

elektrikli araç pazarı ise gün geçtikçe büyüyyor. bu sene sadece 20-30 bin Togg satuılacak. önüzüdeki yıl 80 bin civarı. önümüzdeki yılın ilk yarısından itibaren şarj noktalarına rağbet artmaya başlayacak. bu döneme kadar istasyon sayısını ne kadar artırırsak o kadar iyi olur. sadece elektrik değil arabasını şarj etmeye gelenler alışverişte yapar. çift taraflı fayda elde ederiz. bu konu çok umut vadeden bir alan
    bakalım, piyasa bu hikâyeleri erken, eşzamanlı, geç satın almayı mı tercih edecek?

bir de şirket net kârın %50'sini vereceğini taahhüt ediyor kâr dağıtım politikasında. bilmediğim için soruyorum, bakındım, araştırdım ama emin olamadım. şirketler, gelecek sene yapılacak yatırımların parasını bu net kâr içerisinden mi yoksa nakit akışları ve/veya geçmiş yıllar kârından mı kullanır kural/teamül olarak? ayrılacak yedek akçe, net kârın içinde midir yoksa bu ayrıldıktan sonra mı ifade edilir, net kârın içerisindeyse genel eğilim %kaç oranında ayrılmasıdır? çünkü bu belirsizlik olası temettü tahminlerini zorlaştırıyor.

özellikle emekli62 abimiz ve sayın CARİ zannımca bunu net bir şekilde biliyorlardır. bilgilendirirlerse şimdiden teşekkür ederim.
    Elbette ki dediklerim yatırım tavsiyesi değildir.

3.  Alıntı Originally Posted by Davudiskender Yazıyı Oku
    bakalım, piyasa bu hikâyeleri erken, eşzamanlı, geç satın almayı mı tercih edecek?

bir de şirket net kârın %50'sini vereceğini taahhüt ediyor kâr dağıtım politikasında. bilmediğim için soruyorum, bakındım, araştırdım ama emin olamadım. şirketler, gelecek sene yapılacak yatırımların parasını bu net kâr içerisinden mi yoksa nakit akışları ve/veya geçmiş yıllar kârından mı kullanır kural/teamül olarak? ayrılacak yedek akçe, net kârın içinde midir yoksa bu ayrıldıktan sonra mı ifade edilir, net kârın içerisindeyse genel eğilim %kaç oranında ayrılmasıdır? çünkü bu belirsizlik olası temettü tahminlerini zorlaştırıyor.

özellikle emekli62 abimiz ve sayın CARİ zannımca bunu net bir şekilde biliyorlardır. bilgilendirirlerse şimdiden teşekkür ederim.
    Yatırım harcaması bir giderdir. Vergisel muafiyet ve istisnalar için çeşitli teşviklerden yararlanılır. Yatırım yapmanın güzel tarafı devlete karından vergi vereceğine bir kısmını yatırım sayesinde vergiden kurtarabilir, ayıracağın amotismanlarla hem daha az vergi öder hem de özkaynaklarını büyütmüş olursun. Yatırım bitip gelir yaratmaya başladığında da şirket karlılığını arttırdığı için tadından yenmez olur. Yatırım harcaması başlangıçta bir şirketin karlılığını dolaylı yoldan olumsuz etkiler. O yüzden borsada yatırım yapan şirketler daha az temettü ödeyeceği varsayımıyla fazla sevilmez ama gelecekte bu şirketler geometrik (katlanarak) büyürler. Diyelimki Mgros 100 milyon dolar yatırım harcaması yapacak adı üzerinde harcama.. Bu harcamayı yapmasa karlılığı yüksek olacağından zaten bu paranın %25 + stopajını devlete gelir vegisi olarak ödeyecekti. Yatırım yaparak aslında devlete vereceği bir miktar vergiden kurtulduğu gibi bu parayla yapılan yatırımın gelecekte getireceği gelir çok daha fazla olacaktır. Devlet zaten bu şekilde bir nevi yatırımları teşvik etmektedir. Hem bir takım vergi muafiyet ve istisnaları getirerek hemde kar ederse karından vergi vereceğine yatırım yaparak ödeyeceği vergiden bu harcamaları düşebilmesine olanak sağlamaktadır. Hemen hemen tüm gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde şirketleri büyümeye ve istihdam yaratmaya yönelik olarak benzer politikalar uygulanmaktadır. Gelecekte çok daha fazla kazanan bir şirket daha fazla vergi verecektir. Bir şirketin yatırım yapması devletin de işine gelmektedir. İktisadi hayatta 1-2 sene çok uzun sayılmaz, adam arsa alıyor 20-25 sene bekliyor. Hisse senedi alıyor 1-2 sene sabredemiyor. Al satı beceremiyorsanız, mgros gibi, aselsan gibi,şişecam, ereğli,tupras,froto,toaso v.s gibi senetleri alın hayalinizi gerçekleştirecek rakama ulaştığınızda bir gün bile tereddüt etmeden hayalinizi gerçekleştirin.

4.  Alıntı Originally Posted by Emekli62 Yazıyı Oku
    Yatırım harcaması bir giderdir. Vergisel muafiyet ve istisnalar için çeşitli teşviklerden yararlanılır. Yatırım yapmanın güzel tarafı devlete karından vergi vereceğine bir kısmını yatırım sayesinde vergiden kurtarabilir, ayıracağın amotismanlarla hem daha az vergi öder hem de özkaynaklarını büyütmüş olursun. Yatırım bitip gelir yaratmaya başladığında da şirket karlılığını arttırdığı için tadından yenmez olur. Yatırım harcaması başlangıçta bir şirketin karlılığını dolaylı yoldan olumsuz etkiler. O yüzden borsada yatırım yapan şirketler daha az temettü ödeyeceği varsayımıyla fazla sevilmez ama gelecekte bu şirketler geometrik (katlanarak) büyürler. Diyelimki Mgros 100 milyon dolar yatırım harcaması yapacak adı üzerinde harcama.. Bu harcamayı yapmasa karlılığı yüksek olacağından zaten bu paranın %25 + stopajını devlete gelir vegisi olarak ödeyecekti. Yatırım yaparak aslında devlete vereceği bir miktar vergiden kurtulduğu gibi bu parayla yapılan yatırımın gelecekte getireceği gelir çok daha fazla olacaktır. Devlet zaten bu şekilde bir nevi yatırımları teşvik etmektedir. Hem bir takım vergi muafiyet ve istisnaları getirerek hemde kar ederse karından vergi vereceğine yatırım yaparak ödeyeceği vergiden bu harcamaları düşebilmesine olanak sağlamaktadır. Hemen hemen tüm gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde şirketleri büyümeye ve istihdam yaratmaya yönelik olarak benzer politikalar uygulanmaktadır. Gelecekte çok daha fazla kazanan bir şirket daha fazla vergi verecektir. Bir şirketin yatırım yapması devletin de işine gelmektedir. İktisadi hayatta 1-2 sene çok uzun sayılmaz, adam arsa alıyor 20-25 sene bekliyor. Hisse senedi alıyor 1-2 sene sabredemiyor. Al satı beceremiyorsanız, mgros gibi, aselsan gibi,şişecam, ereğli,tupras,froto,toaso v.s gibi senetleri alın hayalinizi gerçekleştirecek rakama ulaştığınızda bir gün bile tereddüt etmeden hayalinizi gerçekleştirin.
    Abi detaylı ve nitelikli cevabın için çok teşekkür ederim. Eğer müsait olursan yedek akçe ile olan kısmı da açıklaman benim gibi konuyu tam netleştiremeyenler için ışık olacaktır. Tekrar çok teşekkür ederim.
    Elbette ki dediklerim yatırım tavsiyesi değildir.

5. Yeni sayfaya geçilmiş haberimiz yok. Ortaklar da bi haber vermiyor
    Az önce eski sayfada yazmaya çalışırken; yönetici tarafından kilitlendi uyarısı verince farkettim.
    Ortaklar ve emekli abim; bugünkü gündeme dair bu borsaya vergi meselesine ilişkin bir sorum olacak.
    Cbaşkanında %15 yetkisi zaten vardı ve bugüne kadar hiç uygulanmadı. Durup dururken meclise getirilen torba yasa ile bu yetki oranı %40'a neden çıkarılır? Açıkçası, zihinlerde uygulanmayacaksa neden arttırılır gibi soruları da beraberinde getiriyor.
    Borsa yatırımcısı bir şirkete ortak olur. O şirket bilancosuyla karının vergisini zaten öder.
    Yatırımcı açısından bu saçma ötesi birşey. Sonuçta riskli bir yatırım ve kar etmek kesin bir durum olmadığı gibi zararla çıkmak da mümkün.
    Böyle bir saçmalık borsada ne yerli ne de yabancı yatırımcı bırakır.
    Yapılmak istenen nedir sizce?
    Açıkçası, böyle bir saçmalığın uygulamasıyla karşılaşmamak için tüm portföyü satıp yüksek oranlı mevduata geçmeyi bile düşünüyorum.

SM-A715F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

6. Vergi geleceğini düşünmüyorum.inaqnlar borsaya girmez gidip mevduat ya da döviz alır. Kendi ayağına sıkmak olur bu. Gelse önce ppf ye gelir ama onu da yapmazlar diyenler çok bencede yapmazlar. Zaten ek bir sürü vergi geldi... Şu sosyal medya fenomenlerine haksız kazanç sağlayanların malına el koysunlar önce.

Redmi Note 9 Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

7.  Alıntı Originally Posted by emperador Yazıyı Oku
    Vergi geleceğini düşünmüyorum.inaqnlar borsaya girmez gidip mevduat ya da döviz alır. Kendi ayağına sıkmak olur bu. Gelse önce ppf ye gelir ama onu da yapmazlar diyenler çok bencede yapmazlar. Zaten ek bir sürü vergi geldi... Şu sosyal medya fenomenlerine haksız kazanç sağlayanların malına el koysunlar önce.

Redmi Note 9 Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Vergi yetkisi cbaşkanında vardı zaten %15 olarak.
    Soru işareti şu; bugüne kadar uygulanmayan bu yetkideki vergi oranı neden %15'ten %40'a çıkar? Akıl tutulması gibi bir şey bu. Siz devlet olarak yabancı yatırımcıları çekmek için aylardır kapı kapı dolaşırken; bu saçmalık tezatlık değil mi?
    Bugüne kadar uygullanmamış olmasına rağmen ve eğer bundan sonra da uygulanmayacaksa bu saçmalık neden? Bu resmen yabancıya gelme demektir.

SM-A715F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

8.  Alıntı Originally Posted by Davudiskender Yazıyı Oku
    Abi detaylı ve nitelikli cevabın için çok teşekkür ederim. Eğer müsait olursan yedek akçe ile olan kısmı da açıklaman benim gibi konuyu tam netleştiremeyenler için ışık olacaktır. Tekrar çok teşekkür ederim.
    Yedek akçenin ayrılması için esas alınan kar, net dönem karıdır. Geçmiş yıldan aktarılan kar dikkate alınmaz. Bu nedenle bilançoya göre kar elde edilmiş olması gerekir. İşte bu karın yüzde beşi, sermayenin yüzde yirmisine ulaşıncaya kadar kanuni yedek akçe olarak ayrılması zorunludur. Ticaret Kanunu'nun 519. maddesinde “Yıllık kârın yüzde beşi, ödenmiş sermayenin yüzde yirmisine ulaşıncaya kadar genel kanuni yedek akçeye ayrılır” demek suretiyle kanuni yedek akçe düzenlenmiştir. Genel kurulun kâr dağıtma kararı verebilmesi için kanuni ve isteğe bağlı yedek akçelerin ayrılması gereklidir (TTK m. 523/1).
    Yedek akçe deyimi, genellikle sermaye şirketlerinin bilânço dönemi kârlarından dağıtılmıyarak, çeşitli amaçları gerçekleştirmek üzere, şirket bünyesinde tuttukları kâr kısmını ifade eder. Yedek akçe ya belli gayele- lerin gerçekleşmesini sağlamak ya da ilerde doğacak riskleri karşılamak için ayrılır. Eğer şirket kârı dağıtmıyorsa, II. tertip yedek akçe ayrılmaz. Kârın dağıtılması halinde ise, birinci kâr dağıtımından sonra II. tertip yedek akçe ayrılır ve sonra ikinci kâr dağıtımı yapılır.
    Bu açıklama dikkate alındığında geçmiş yıllar karları, belirli bir amaca tahsis edilmemiş serbest yedek akçeler (örneğin olağanüstü yedekler) ile genel kanuni yedek akçelerin ödenmiş/çıkarılmış sermayenin yarısını aşan kısmı kar payı dağıtımında kullanılabilecektir.

Sayfa 2/62 İlkİlk 12341252 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •