Sayfa 6/30 İlkİlk ... 4567816 ... SonSon
Arama sonucu : 239 madde; 41 - 48 arası.

Konu: MEGMT Mega Metal

geçmiş yıllarda başarı oranım %70 idi ama son bir yıldır neredeyse %100 lük bir oranı yakaladım..ama buna rağmen kesin kazanacağım diyemem..buna piyasa karar verecek...megmt de baskı var bir de nisbeten büyük sermayeli...piyasa nasıl bir karar verir bilemem...sonuçta uzun vadeli tutulmaya layık bir hisse olarak gördüm...
    ALLAH ım bana doğruyu doğru, yanlışı da yanlış olarak göster ve bana doğru ile amel etmeyi nasip et

özelikle 2025 yılının ortalarına kadar 3 adet ges projesini hayata geçirerek enerji giderlerinin %85 ini kendi ges santrallerinden üretecek olmasını çok beğendim....2023 yılında sadece enerji gideri 267 milyon olmuş...işte bu miktar cepte kalacak...bu sayede kar marjı yükselecek...enerjide özgürleşecek...aynı zamanda yeşil enerji hüviyetine bürünerek ihracat kanalları daha da genişleyecek...şu anda hala bir çok şirket bu konuda adım atabilmiş değil...bu yönden şirketi taktir ettim...ufukları geniş görünüyor...tıpkı kocaer yetkilileri gibi...

yine günümüzün ürünlerine hitap eden ( beyaz eşya, elektrikli otomobiller, elektronik ürünler, şarj istasyonları...vb ) ürünlere kullanılan süper ince bakır telin üretimine ağırlık vermeleri çok güzel...bu ürünü herkes üretemiyor...yine bu ürünün katma değeri yüksektir ve şirket de yaptığı yatırımlar ile bu ürüne odaklanıyor...

türkiye pazarının yarısına tek başına hakimdir...yine cirosunun yarısı başta avrupa ve amerikaya yaptığı ihracattan gelmektedir...bu yüzden satış kanalları güçlü...dolar kurunun sürekli yükseldiği bir ortamda ihracatçı şirketler avantajlıdır...

arz ile birlikte döviz açık pozisyonu -931 milyondan +236 milyona düzelmiştir....işletme sermayesi -260 milyon iken arz ile birlikte bu düzelmiştir...kısacası finansalları da düzeliyor...
    ALLAH ım bana doğruyu doğru, yanlışı da yanlış olarak göster ve bana doğru ile amel etmeyi nasip et

2023 yılında malumunuz olmak üzere ülkemizde ve dünyada bir rezesyon (ekonomik durgunluk) vardı...bu durgunluğa rağmen son çeyrekte 200 milyon tüm yılda ise 300 milyon kar yapabilmiştir...ekonomi uzmanları FED in artık faiz indirim politikasına döneceğini bunun anlamının da ekonomilerin canlanacağıdır diyorlar...özelikle avrupada bu yılın ikinci yarısından itibaren ekonomik canlanma bekleniyor...böyle bir durumda elektronik ürünlere talep artacaktır...zaten ekonomilerin barometresi bakır madenidir...bakıra olan talep yükseldiğinde ekonomiler canlanıyor anlamı çıkarılıyor...

mega metal sadece bakır tel üretmiyor...işin püf noktası kimsenin üretmediği ve özelikle de elektrikli araçlarda ,şarj ünitelerinde ,yenilenebilir enerji santrallerinde vede elektronik ürünlerde çok yoğun kullanılan süper ince bakır teli üretiyor olmasıdır....yani çağı yakalamak istiyorsak o çağa uygun ürün üreten şirketlere yatırım yapmak gerekiyor...bu ürünün de katma değeri yüksektir...işte bu yüzden bu şirketi kocaere benzetiyorum...

kocaer ve megmt ufukları geniş olan şirketlerdir...katma değeri yüksek ürünlere yönelmişler....enerjide özgür olma amaçları var...hatırlarsanız kocaerin de 2025 yılının ortasında enerjide özgür olacak...enerjide özgür olan bir şirketin rekabet şansı çok yükseliyor...piyasadaki yeri genişliyor..buda büyümeye direk yansıyor..ciro ve karlılık artıyor...

megmt tıpkı kocaer gibi sıradan ürünlerin üretimini azaltarak daha çok gelir getiren ürünlerin üretimine yöneliyor...buda onları ileride çok karlı kılacak...açılan ve rahatlayan global pazar ile birlikte giderek güçlenen bilançoları megmt de görürsek şaşırmamalıyız...çünkü yol o yol...adamlar ne gerekiyorsa yapmış....

şimdi tekrardan yurtiçi ve yurtdışı cirolarına baktım...yurtiçi cirosu 5,250 milyar iken yurtdışı cirosu ise 6,500 milyardır...kabaca yurtiçi cironun payı %45 iken ihracatın cirodaki payı ise %55 imiş....dolar kurunun sürekli yükseldiği vede yükselmek zorunda olduğu bir ülkede ihracatçı şirketler kıymetlidir arkadaşlar...ülkemizde döviz gittikçe değer kazanan ve dövizi getirenlerin hükümetçe ödüllendirilen bir olaydır...

5. Bebek hisse bulamadın galiba Keko? Bu hisse orta yaş sayılır.
    Sevmeyene karınca yük, sevene filler karınca.
    Dağı bile taşır insan, aşık olup inanınca.

6. keko dostum hayırlı uğurlu olsun..Bu günün geleceği dünden belliydiiiii. ))))
    Yolumuz uzun ayağımız uğurludur....
    Herşeyin hayırlısı..

Alıntı Originally Posted by norTmol Yazıyı Oku
    Bebek hisse bulamadın galiba Keko? Bu hisse orta yaş sayılır.
    sermayesine bakarsan öyle diyebilirsin ama yaşadığı sürece bakarsan bence bebektir....hisseyi ekonomik durgunluğun en yüksek olduğu dolayısı ile fiyatlamanın en düşük olduğu dönemde alıyoruz....bu yıl global ekonomiler canlanmaya başladı önümüzdeki bir kaç ayda ekonomiler artık koşmaya başlayacak (faiz düşüş süreçlerinden dolayı) işte o zaman megmt en iyi günlerini yaşamaya başlayacak...ciro ve karlılık çok yükselecek..

bu güzel ortamı yaşarken 2025 yılı ortalarında bir de enerji yönünden özgürleşecek....maliyetleri düşecek...net kar marjı yükselecek...ihracat kanalları daha da genişleyecek (yeşil enerji kullandığı için ) o zaman bu günkü sermaye yapacağı ciro ve karlılığa göre çok düşük kalacak dostum...

sen bu güne bakıyorsun ve bunları görüyorsun ama ben de yarına bakıyorum ve bunları görüyorum...

Alıntı Originally Posted by ALACALI Yazıyı Oku
    keko dostum hayırlı uğurlu olsun..Bu günün geleceği dünden belliydiiiii. ))))
    Yolumuz uzun ayağımız uğurludur....
    Herşeyin hayırlısı..
    inşALLAH diyorum dostum...umarım güzel bir birliktelik yaşarız bu hissede...son iki aydır yatırımcı dostlarımın yeni hisse bulmam konusunda yoğun baskıları vardı...bu baskı bir nebze olsun azaldı....bu hisseden güzel faydalar sağlanacağını düşünüyorum...kocaer benzeri bir hisse...gerisi de nasiptir diyorum..

Sayfa 6/30 İlkİlk ... 4567816 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •